Patriotyzm w rodzinie – wczoraj, dziś, jutro

2013/01/17

Tegoroczny Ogólnopolski Sejmik Rodzinny, który odbył się w Olsztynie – Gietrzwałdzie chciał pokazać działaczom rodzinnym, że wyjątkowe inicjatywy nie wymagają dużych inwestycji finansowych. Warmińsko – Mazurskie Dni Rodziny są ewenementem na mapie Polski. To świetny przykład, że wyjątkowe działania wymagają gorących serc i rąk chętnych do pomocy.

XXIV Ogólnopolski Sejmik Rodzinny tradycyjnie był poświęcony problematyce rodzinnej, ale ze szczególnym naciskiem na sprawy ekonomiczne i patrityczne. W tym roku sejmik odbywał się w Olsztynie i Gietrzwałdzie. Dlaczego? Ponieważ województwo warmińsko – mazurskie organizuje coś wyjątkowego na skalę całej Polski, w co zaangażowane są różne środowiska społeczne: przedszkola, szkoły, parafie, samorządy zarówno gminne i powiatowe, ale i organizacje pozarządowe. To organizowane od dziewięciu lat Warmińsko – Mazurskie Dni Rodziny. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wspiera twórców Dni Rodziny i stara się wesprzeć tych, którzy chcieliby pójść podobną drogą w swoich województwach.

Pokazać doświadczenie naszych Dni Rodziny

W Sali Konferencyjnej Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie 12 października 2007 r. Dyskutowano o problemach rodzinnych. Jednym z elementów spotkania było podsumowanie IX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny poświęconych tematowi „Rodzina a ekonomia” . W podsumowaniu akcji społecznej udział wzięli marszałek województwa warmińsko – mazurskiego – Jacek Protas, wojewoda warmińsko – mazurski – Anna Szyszka oraz metropolita warmiński – abp. Wojciech Ziemba. Podsumowaniu towarzyszyły dwa wystąpienia. Wiesławy Przybysz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej o „Funduszach strukturalnych jako narzędziu aktywizacji i poprawy sytuacji ekonomicznej rodzin w województwie warmińsko- mazurskim” oraz wykład ks. dr. Kazimierza Kurka z Wyższej Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Łodzi o „Możliwościach i dobrej praktyce w zakresie prorodzinnych działań ekonomicznych lokalnych samorządów”. Inicjatywa Dni Rodzinny wyrosła w rejonie uważanym powszechnie za uboższy ekonomicznie. W 2006 roku pomocą społeczną objętych zostało ponad 88 tys. rodzin, czyli aż co 5 mieszkaniec województwa warmińsko – mazurskiego. Najczęstszą przyczyną przyznania pomocy było bezrobocie oraz ubóstwo. Województwo Warmińsko Mazurskie zamieszkuje 1 mln 460 tys. osób, z czego 60% to mieszkańcy miast. Pod względem liczebności mieszkańców region zajmuje 12 miejsce w kraju. Na 1 km2 przypada 60 osób, ponad dwukrotnie mniej niż przeciętnie w kraju. Organizatorzy Dni Rodziny przy wsparciu ze strony m. in. Stowarzyszenia Katolickiego „Civitas Christiana”, samorządów gminnych i powiatowych, parafii i organizacji pozarządowych działających w województwie warmińsko – mazurskim udało się zaangażować mieszkańców regionu, którzy bardzo chętnie i liczebnie wzięli udział w zarówno w tworzeniu różnych spotkań, ale przede wszystkim jako uczestnicy tychże akcji społecznych. Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana” organizując coroczny Ogólnopolski Sejmik Rodzinny chciało podkreślić wyjątkowość Dni Rodziny i dać możliwość rozpropagowania tego typu działania angażującego całą społeczność na całą Polskę. Zorganizowanie Ogólnopolskiego Sejmiku Rodzinnego w Olsztynie dało możliwość zapoznania się z tego typu działaniami prorodzinnymi działaczom z całej Polski.


Sześcioletnia laureatka konkursu „Być czy mieć”
Fot: Patrycja Guevara-Popławska


W drugim dniu obrady sejmiku rodzinnego odbywały się w Gietrzwałdzie
Fot: Patrycja Guevara-Popławska

Jednak szczególną uwagę na Sali obrad zwracała młodzież i dzieci. Jednym z elementów spotkania było wręczenie im nagród za prace w konkursie plastycznym i grafiki komputerowej „Mieć czy być?” ale i wręczono nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Być czy mieć ?”. Niezależnie od tego czy byli to uczniowie liceum, gimnazjum, szkoły podstawowej czy też przedszkolaki – wszystkie dzieci były z siebie bardzo dumne otrzymując nagrodę za swój trud. Ważne jest bowiem przybliżenie tego problemu młodzieży i dzieciom. To od ich odpowiedzi na pytanie: mieć czy być? będzie zależała nasza przyszłość.

W cieniu Kopernika

O tym jaka jest rola dziecka dla społeczeństwa dyskutowano już na Sali Kopernikańskiej Zamku Kapituły Warmińskiej, które obecnie jest siedzibą Muzeum Olsztyńskiego. Dr. Andrzej Mazan z Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach powiedział – dziecko jest ogniem życia, które niesie społeczeństwo. I w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, że miłości do drugiego, do życia nie można nauczyć lecz jedynie pokazać. A kto zrobi to lepiej jeśli nie rodzina? Instytucje stworzone przez państwo choćby najlepsze nigdy nie zastąpią rodziny i jej roli. – Dziecko stało się największą ofiarą wszelkich przemian społecznych XX wieku – mówił dr. Andrzej Mazan. Kolejny prelegent Piotr Hoffman mówiąc o współczesnych przyczynach dysfunkcji rodziny i patologii rodzinnych. Wskazywał, że w Polsce mówiąc o powodach powstawania tzw. rodzin dysfunkcyjnych mamy do czynienia z powodu: bezrobocia, ubóstwa, częstego braku własnego mieszkania prze młodych ludzi, różnego rodzaju uzależnień, które także najczęściej są związane z ubóstwem, przemocy rodzinnej, emigracji zarobkowej. Jednak przyczyn tych czynników należy doszukiwać się w ogromnej szybkości przemian ustrojowych i gospodarczych, jakim Polska podlegała przez ostatnie osiemnaście lat.

Pod okiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Druga część spotkania uczestników Sejmiku Rodzinnego rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp Wojciecha Ziemby. Wieczorem uczestnicy Sejmiku modlili się w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

Gietrzwałdzka część spotkania skupiła się wokół tematów: patriotyzm a regionalizm, etyka w mediach oraz wychowanie patriotyczne. Uczestnikami panelu dyskusyjnego byli oprócz uczestników sejmiku zaproszeni goście: prof. Franciszek Marek z Opola, dziennikarze – Henryk Kiwiński z Gdańska, Wojciech Reszczyński z Warszawy, dr Jan Chłosta z Olsztyna. W panelu podkreślano amoralność propagowaną przez współczesne media, zastanawiano się także nad pojęciem tzw. małych ojczyzn i nad nową formułą patriotyzmu, jaką taki sposób myślenia o swoim kraju – ojczyźnie pociąga za sobą.

Miłość ojczyzny, skupia się przede wszystkim na ludziach, a dopiero poprzez ludzi odnosi się do rzeczy. Świadomy aktywny patriotyzm otwiera na odkrywanie godności i innych narodów. Ekonomia, etyczna ekonomia dbająca o dobro rodzin też jest wyrazem patriotyzmu. Chcieliśmy to pokazać, ale również naszym celem było przedstawienie bogactwa pomysłów Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Uważam, że to nam się powiodło.

Jacek Stróżyński – szef Ośrodka Rodziny i Polityki Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Patrycja Guevara-Popławska

Artykuł ukazał się w numerze 11/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej