Blisko 70 osób z całej Polski 27 marca w Turku uczestniczyło w finałowej gali Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”. Na konkurs edycji plastycznej wpłynęło 2 5 prac z Polski i Litwy. Natomiast na edycję konkursu fotograficznego nadesłano 7 4 fotografii z Polski i Libanu.
Uroczystość odbyła się w auli Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki. Najpierw obejrzano wystawę prac uczestników konkursu. Gości powitał organizator konkursu Maciej Konieczny. Podziękował za wkład pracy w przeprowadzenie konkursu ze strony członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Turku, władze powiatu tureckiego i wójta Gminy Władysławów.
Następnie pomysłodawca konkursu mówił o idei powstania konkursu, a także przedstawił postać Włodzimierza Pietrzaka Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Turku organizuje takie konkursy już od trzech lat. Wzięło udział około trzy tysiące uczestników całej Polski, a także młodzież z Litwy. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem również ze strony mediów.
W tym roku zmieniono formułę konkursu i nadano mu imię Włodzimierza Pietrzaka, poety, prozaika, krytyka literackiego, działacza politycznego, urodzonego w 1913 roku w Warszawie, ale w młodości związanego z Turkiem, gdzie chodził do gimnazjum i z Kaliszem, w którym ukończył liceum Z wykształcenia prawnik, swoją pasję twórczą realizował głównie jako pisarz, krytyk literacki, teoretyk kultury, publicysta, ale również działacz społeczny i polityczny, wreszcie żołnierz-powstaniec. Zginął podczas Powstania Warszawskiego. Pozostała po nim spuścizna literacka, pamięć wśród coraz mniej licznych, którzy z nim działali w podziemnym ruchu kulturalnym i walczyli na barykadach powstańczej Warszawy W 1948 roku powstała. Nagroda im Włodzimierza Pietrzaka. Po raz pierwszy została przyznana i wręczona 9 maja 1949 roku. Od tego czasu przyznawana jest nieprzerwanie corocznie najpierw przez środowisko „Dziś i Jutro”, następnie Stowarzyszenie PAX, obecnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W 1994 roku Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ufundowało pamiątkową tablicę poświęconą Włodzimierzowi Pietrzakowi, która została poświęcona i umieszczona na ścianie zewnętrznej kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. W tym kościele znajdują się też słynne witraże i polichromia Józefa Mehoffera Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Turku opiekuje się grobami rodziców Włodzimierza Pietrzaka, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym w Turku. Organizowany od trzech lat Konkurs przyczynia się nie tylko do rozwoju wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, ale także do promowania zapominanej już dziś postaci Włodzimierza Pietrzaka.
W czasie uroczystości Starosta Powiatu Tureckiego Ryszard Bartosik wręczył Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Powiatu Tureckiego” ojcu Bogumiłowi Julianowi Schabowi i Bogusławowi Bardziejewskiemu z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu. Ojciec Bogumił Schab otrzymał również srebrną honorową odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przyznawana za duży wkład w budowaniu pozycji i autorytetu stowarzyszenia w społeczeństwie. Odznakę wręczył Karol Irmler, wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Z wielkim wzruszeniem Ojciec Bogumił Schab podziękował wszystkim za otrzymane odznaczenia i w podzięce przekazał dwie ikony Matki Boskiej Częstochowskiej na ręce Starosty Powiatu Tureckiego i Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im T. Kościuszki w Turku. Pozostali goście otrzymali płyty DVD poświęcone obrazowi Matki Boskiej Częstochowskiej.
W trakcie tej uroczystości zwycięzcy z edycji recytatorskiej I Konkursu Artystycznego imienia Włodzimierza Pietrzaka deklamowali wiersze Włodzimierza Pietrzaka a byli to: w kategorii szkół podstawowych Karina Strzelińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku i Piotr Dzwoniarek – kategoria Gimnazja z Gimnazjum nr 2 w Turku.
Jednak tego dnia najważniejsi byli zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka, w którym wzięli udział uczestnicy z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich i ponadgimnazjalnych z całej Polski, Litwy i Libanu.
Dyplom dla laureata konkursu podpisała prezydentowa Maria Kaczyńska
| Fot. Maciej Konieczny
Komisja Artystyczna w składzie:
Beata Duczmańska przewodnicząca jury, artysta plastyk, Hanna Choinka – artysta plastyk, Lech Lament – artysta plastyk, Maciej Konieczny – organizator konkursu, Teresa Stasiak – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Turku, Jadwiga M Jankowska – turkowska poetka (sekretarz jury)
przyznało nagrody dzieciom z Litwy.
I – Gabrieli Wróblevskiej, II – Brygidzie Macel, III – Karinie Dzisiewicz i IV – Ewelinie Jodka wszyscy z Wilna
W kategorii podszkola:
I miejsce zajęła Katarzyna Korus z Sosnowca W kategorii 7-10 lat zwyciężyła Wiktoria Tłuczek z Rzeszowa. W kategorii 11-13 lat I miejsce przypadło Albertowi Borowskiemu z Kicina
Wśród młodzieży w wieku 4- 6 lat
zwyciężył Jędrzej Zarzycki-Jezierski z Otorowa.
W kategorii wiekowej 7- 9 lat
I nagrodą jury wyróżniło Karolinę Saganiak z Krakowa. W edycji fotograficznej konkursu prace napłynęły z Polski i Libanu. Komisja artystyczna w kategorii najmłodszych uczestników w wieku 7-10 lat wyróżniła I nagrodą Jacka Kanię z Kamiennej Góry, a wśród starszych uczestników w wieku 11-13 lat I nagrodą wyróżniło Piotra Świątkowskiego z Koleczkowa.
Wśród starszych uczestników w wieku 4- 6 lat
najwyżej oceniono Katarzynę Sudakiewicz ze Słupska, a wśród najstarszych w wieku 17-19 lat – Natalię Wójcik z Gdyni. W edycji recytatorskiej konkursu uczestniczyło 60 uczestników z całej Polski. Komisja artystyczna przyznała I nagrodę kategorii szkół podstawowych Karinie Strzelińskiej ze SP nr 1 Turku. Wśród młodzieży gimnazjalnej I miejsce zajął Piotr Dzwoniarek Gm nr 2 w Turku, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżniono Macieja Kłosińskiego z LO w Żyrardowie – Nagrodą Specjalną (wieczne pióro), ufundowaną przez Małżonkę Prezydenta RP.
Maciej Konieczny
Artykuł ukazał się w numerze 05/2010.