Podporo rodzin, módl się za nami!…

2013/06/28
Łukasz Kobeszko

„W sanktuarium, do którego zawitaliście, w tym przedziwnym domu nazaretańskim, zawsze panuje duch podziwu” – tymi słowami ordynariusz kaliski biskup Stanisław Napierała powitał kilkuset członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W ciepłą i pełną słońca ostatnią sobotę września przybyli oni do najstarszego miasta w Polsce, do stóp Opiekuna Kościoła Świętego i Świętej Rodziny.

 

Niemal równo przed rokiem, pod koniec września 2009 roku „Civitas Christiana” u stóp Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie rozpoczęło wielką, dziękczynną modlitwę różańcową. Stanowiła ona nie tylko akt dziękczynienia za łaskę przemiany Polski i całego środowiska Stowarzyszenia w ostatnim dwudziestoleciu, ale również gorącą prośbę o dar dalszego rozpoznawania i doskonalenia powołania oraz posłannictwa naszej wspólnoty. Kolejnymi etapami tej modlitwy były kwietniowa Pielgrzymka do Grobu św. Wojciecha w Gnieźnie oraz jubileuszowa XXX Pielgrzymka na Jasną Górę w maju br.

Klęcząc pod Ostrą Bramą jesienią 2009 roku nie przypuszczaliśmy, że ten ważny dla duchowego rozwoju Stowarzyszenia rok stanie się również okresem wyjątkowych doświadczeń dla całego Narodu. Tragiczna katastrofa pod Smoleńskiem, nawracający kataklizm powodzi i w końcu, raniące serca akty profanacji największego symbolu wiary, które latem obserwowaliśmy na warszawskim Krakowskim Przedmieściu ze strony agresywnych rzeczników „świeckości państwa” dobitnie pokazały, że zadaniem każdego chrześcijanina jest uważne rozpoznawanie wszystkich znaków czasu, jakie zsyła Boża Opatrzność. Tych znaków nie brakuje w codziennym życiu naszych rodzin. W tych burzliwych czasach często znajdują się one na licznych zakrętach i stają przed pokusą zwątpienia oraz lęku przed niepewnym jutrem. Wszystkie te sprawy zanieśliśmy 25 września do naszego Wielkiego Orędownika czczonego w kaliskim Sanktuarium w Bazylice Wniebowzięcia NMP, aby pokazywał nam jedyną i prawdziwą drogę wiodącą do zbawienia.

Głównym organizatorem jubileuszowej pielgrzymki był Oddział Okręgowy KS „CCh” w Poznaniu. Tegoroczna peregrynacja przebiegała pod hasłem „Człowiek współczesny twórca, celem i sensem kultury”.


Pielgrzymi z „Civitas Christiana” ofiarowali sanktuarium św. Józefa srebrno-bursztynowy ryngraf
Fot. Łukasz Kobeszko

Rodzina miejscem świadectwa

Pierwszy etap kaliskiego zgromadzenia miał miejsce w Centrum Kultury i Sztuki, znajdującym się w zabytkowym XIX-wiecznym gmachu Korpusu Kadetów przy ulicy Łaziennej. Położony w centralnym punkcie Starówki budynek otoczony jest dostojnym, ponad 200- letnim parkiem, mieniącym się podczas złotej polskiej jesieni intensywnymi barwami.

Spotkanie otworzyła Urszula Pilarska, przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia w Kaliszu. Następnie został odczytany list z pozdrowieniami do uczestników pielgrzymki, który wystosował senator ziemi kaliskiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta, biorący udział w pracach Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP.

W słowie powitalnym skierowanym do zebranych, Karol Irmler, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i zarazem Przewodniczący Oddziału Okręgowego w Poznaniu podkreślił, że rodzina, obok kultury i samorządu należy do najważniejszych obszarów działalności KS „CCh”. Do celów statutowych naszej organizacji należy troska o rodzinę, obejmująca m. in. obronę życia poczętego oraz działania na rzecz rozwoju duchowego i bytowego podstawowej komórki społeczeństwa. „ Dla nas rodzina to przede wszystkim środowisko przekazywania życia, wzajemnej miłości i troski, wspierania się w trudnych sytuacjach życiowych. To również miejsce przekazywania najważniejszych wartości będących fundamentem życia narodowego i społecznego – patriotyzmu, religii, kultury, tradycji oraz historii” – przypomniał Wiceprzewodniczący. Nawiązując do hasła jubileuszowej pielgrzymki, Irmler zwrócił uwagę, że głównym celem działania obecnej kadencji władz statutowych Stowarzyszenia pozostaje budowa zdrowego modelu kultury chrześcijańskiej w Polsce, gdyż to właśnie w tej sferze toczy się dzisiaj zasadnicza walka o sens człowieczeństwa. Przygotowanie do tej walki, tak jak i przygotowanie do życia społecznego, zawsze odbywa się w rodzinie, której nie da się zastąpić działaniami szkoły czy organizacji młodzieżowych. Wiceprzewodniczący wskazał również, jak wielkie zasługi w nauczaniu o rodzinie, która na przełomie II i III tysiąclecia znalazła się pod obstrzałem relatywistycznej „kultury śmierci” mają nasi dwaj wielcy rodacy – Słudzy Boży kardynał Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II.

„Ale nie poprzestajemy tylko na wymiarze teoretycznym. To, co charakteryzuje „Civitas Christiana” to długofalowa praca organiczna na rzecz rodziny: organizowane już od 26 lat sejmiki rodzinne, marsze dla życia, liczne konferencje i spotkania formacyjne, a także dzieła pomocowe i charytatywne” – wyjaśnił Irmler, przypominając jednocześnie, że projekty dotyczące rodziny stanowią około 70 proc. wszystkich przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie, często przy wsparciu środowisk lokalnych i parafii.

Wzór rodziców, wzór św. Józefa

Wagę dobrych warunków rodzinnych w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw społecznych i obywatelskich podkreśliła Urszula Pilarska. „Najważniejsze jest, aby od samego początku rodzice po prostu byli przy dziecku, gdyż później, praktycznie żadna placówka nie będzie w stanie niczego naprawić” – oceniła Przewodnicząca Oddziału, która przypomniała również, że kaliskie Civitas Christiana” od prawie 20 lat prowadzi w mieście świetlicę terapeutyczną. „Kalisz uchodzi raczej za miasto lewicowe, a działa w nim 7 świetlic dla dzieci i młodzieży. Wszystkie pozostają w rękach Kościoła. Nie wiemy, kto więc tym wszystkim rządzi” – z humorem dodała Pilarska.

Pomysłodawca peregrynacji KS „CCh” do Kalisza Marian Rybicki opowiedział z kolei o rozwoju pielgrzymki na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, zwracając uwagę na stale wzrastającą liczbę jej uczestników. „Pomysł pielgrzymowania z pewnością był też inspiracją ze strony św. Józefa. Nie dokonywał on wielkich czynów. Nie był męczennikiem, znanym naukowcem, ani dziennikarzem. Był tylko ojcem, przyjął na siebie zwykłe obowiązki wychowania i troski o całą rodzinę, a więc zrobił to, co od wieków czynią miliardy mężczyzn na całym świecie. I w tym leży wielkość jego świętości i wzór dla nas” – mówił Rybicki.

Budować zdrowe społeczności

Po wystąpieniach mówców, zebrani wysłuchali krótkiego koncertu pieśni polskich w wykonaniu Chóru „Dysonans” II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. W samo południe, w pobliskim Sanktuarium św. Józefa – Bazylice Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE bpa Stanisława Napierały, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. W Eucharystii, obok kilkuset pielgrzymów z całej Polski wzięli również udział przedstawiciele władz Stowarzyszenia – Przewodniczący Ziemowit Gawski, Wiceprzewodniczący Rady Głównej Karol Irmler i Marek Koryciński, Sekretarz Rady Głównej Henryk Koch, Prezes Zarządu Sławomir Józefiak, członek Zarządu Teresa Kazimierczuk, Przewodniczący Oddziałów Okręgowych z całego kraju oraz prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.

Ciekawym zbiegiem okoliczności, formularz mszalny na sobotę 25 tygodnia zwykłego jako pierwsze czytanie podczas Liturgii Słowa przewidywał piękny i poruszający fragment z 11 rozdziału Księgi Koheleta, mówiący o iluzoryczności ziemskiej perspektywy życia, z której wydaje nam się, że pozostajemy absolutnymi panami swoich losów. „Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości, zanim jeszcze nadejdą dni niedoli i przyjdą lata, o których powiesz: Nie mam w nich upodobania, zanim zaćmi się słońce i światło, i księżyc, i gwiazdy, i chmury powrócą po deszczu; w czasie, gdy trząść się będą stróże domu, i uginać się będą silni mężowie, i będą ustawały kobiety mielące, bo ich ubędzie, i zaćmią się patrzące w oknach; i zamkną się drzwi na ulicę, podczas gdy łoskot młyna przycichnie i podniesie się do głosu ptaka, i wszystkie śpiewy przymilkną; odczuwać się nawet będzie lęk przed wyżyną i strach na drodze; i drzewo migdałowe zakwitnie, i ociężałą stanie się szarańcza, i pękać będą kapary; bo zdążać będzie człowiek do swego wiecznego domu (… )” – trudno było nie odnieść tych słów do współczesnej kultury, pragnącej usunąć eschatologię poza nawias ludzkiej świadomości.

W okolicznościowej homilii bp Napierała przypomniał, że jednym z podstawowych zadań chrześcijanina jest rozpoznawać świat w którym się znalazł, aby w każdych warunkach realizować własne powołanie. Żyjemy w czasach wzmożonego relatywizmu, który zagraża nie tylko rodzinie, ale całym narodom i ludzkości. Kaliski hierarcha zauważył, że w dzisiejszych czasach wielu żyje tak, jakby Boga nie było, ale nie oznacza to, że człowiek ucieknie od swojego przeznaczenia, jakim jest ciągłe zmierzanie ku wieczności. „To wszystko wpływa na dzisiejszą kulturę. Niegdyś modny był pesymistyczny egzystencjalizm, filozofia absurdu głoszącą bezsens wszystkiego, w skrajnych przypadkach prowadząca do pochwały odbierania sobie życia. Ale częściej mamy do czynienia z obłędnym hedonizmem – skoro nie ma Boga, człowiek sam stawia się w jego miejscu i może robić wszystko, co chce, używać jak najwięcej przyjemności, wycisnąć z życia, co się da. A jak już nie będzie z czego wyciskać, pojawia się nieuleczalna choroba, to wtedy trzeba to przyśpieszyć przez eutanazję” – mówił biskup, wskazując, że jedynym lekarstwem na współczesny chaos jest budowa kultury stawiającej ponownie w swoim centrum Boga i relację człowieka do wartości nadprzyrodzonych. „W tym tkwi wielkie powołanie „Civitas Christiana”, któremu pozostańcie zawsze wierni” – dobitnie wskazał bp Napierała.

Z wdzięczności za dotychczasowe łaski i z prośbą o prowadzenie drogą Świętej Rodziny, członkowie Stowarzyszenia ofiarowali św. Józefowi srebrno-bursztynowy ryngraf zaprojektowany przez Marka Drapikowskiego, wykonawcę m. in. złotych sukienek dla Matki Bożej Częstochowskiej.

Obecni na Mszy św. małżonkowie odnowili także swoje przyrzeczenia małżeńskie, a po Eucharystii wspólnie odmówiono Litanię do św. Józefa, Opiekuna Rodzin.

Prośmy Miłośnika Ubóstwa i Wzór Pracujących, aby dalej opiekował się Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” i wyjednał mu łaskę stałej wierności w służbie Bogu i polskim rodzinom.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej