Polskość istotą duszy Polaka

2013/07/1
Edmund Glaza

Już u zarania najnowszych polskich dziejów Szczecina pierwsi polscy osadnicy na resztkach wieży ocalałego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie umieścili tablicę pamiątkową poświęconą księdzu dr. Bolesławowi Domańskiemu, patronowi Polaków w Niemczech. Było to pierwsze polskie upamiętnienie w mieście, które po wiekach wróciło do Macierzy.

 

W tamtym czasie silna była jeszcze pamięć o kapłanie, który od początku XX wieku jako proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie zabiegał o sprawę polską, nie tylko na pograniczu polsko-niemieckim na Krajnie i Kaszubach, ale w całych Niemczech. Dlatego stał się przywódcą Polaków spod Znaku Rodła.

Od przeszło 200 lat istnieje w Szczecinie parafia katolicka św. Jana Chrzciciela. Wokół tej parafii oraz kościoła przy obecnej ulicy Bogurodzicy w Szczecinie skupiali się polscy robotnicy sezonowi oraz Polacy zamieszkali w Szczecinie.

Życie Polonii Szczecińskiej ożywiło się wyraźnie po powstaniu w Szczecinie konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, który stał się ośrodkiem życia kulturalno- oświatowego nie tylko na Pomorzu Zachodnim. To z inicjatywy konsulatu uruchomiono w Szczecinie w latach trzydziestych pierwszą polską szkółkę w okolicy dzisiejszego placu Lotników. Władze niemieckie mnożyły liczne przeszkody i doprowadziły do jej zamknięcia.

Pomimo rozlicznych trudności osoba i czyn ks. Bolesława Domańskiego oraz Polaków spod Znaku Rodła nie została zapomniana. Dowodem są ulice i szkoły im. Michała Kmiecika, Maksymiliana Golisza, Eugeniusza Omieczyńskiego, ks. Bolesława Domańskiego w urokliwej części willowej dzielnicy Pogodno.

Dzieło księdza patrona jest szczególnie żywe i doceniane w środowisku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które funduje Nagrodę im. Ks. dr Bolesława Domańskiego osobom, których działalność nawiązuje do idei zawartych w Pięciu Prawdach Polaków.


Tablicę pamięci ks. Bolesława Domańskiego odsłonili proboszcz parafii katedralnej ks. Kan. Jan Kazieczko i Karol Irmler wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Do znaczących laureatów tej nagrody należą m.in. ks. abp Marian Przykucki, ks. bp Paweł Cieślik, patriarcha Wileńszczyzny ? ks. prałat Józef Obrembski z Mejszagoły, zmarła niedawno Matka Polaków z Krzemieńca Irena Sandecka, czy wielki patriota, ks. prałat płk Sławomir Żarski – administrator ordynariatu polowego Wojska Polskiego po tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ks. abp. gen. Tadeusza Płoskiego.

W związku z 70. rocznicą śmierci ks. dr. Bolesława Domańskiego i dla uczczenia Roku Kapłańskiego na początku ubiegłego roku w szczecińskim oddziale stowarzyszenia zrodziła się inicjatywa jej uczczenia poprzez ufundowanie tablicy pamiątkowej w Bazylice Archikatedralnej. Przygotowano projekt tablicy według pomysłu inicjatora, ówczesnego przewodniczącego rady oddziału Edmunda Glazy i znanego szczecińskiego historyka prof. Franciszka Łuczko.

Jednym z elementów upamiętnienia miały być medaliony wybite kilka lat temu ku czci ks. dr. Bolesława Domańskiego przez Mennicę Warszawską. Medal otrzymują wszyscy laureaci Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego. Wybicie medalu wsparli finansowo wójt Zakrzewa, dyrektor Jacek Stróżyński i wiceprzewodniczący rady głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Karol Irmler, pochodzący z Nowego Kramska.

Kramska. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy umieszczonej w centralnym miejscu bazyliki została wpisana do programu odpustu św. Jakuba 25 lipca 2010 roku. Odsłonięcia dokonali: ks. kan. Jan Kazieczko, proboszcz parafii katedralnej i główny ofiarodawca Karol Irmler, wiceprzewodniczący rady głównej katolickiego stowarzyszenia „Civitas Chrtistiana”. Po odpustowej Mszy św. tablicę poświęcił ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, arcybiskup metropolita szczecińskokamieński.


Poświęcenie tablicy ks. Domańskiego

W wygłoszonym z tej okazji Słowie Bożym wskazał na aktualność dokonań ks. Domańskiego zawartych w Pięciu Prawdach Polaków dla obecnego i przyszłych pokoleń Polaków. W bazylice była czynna okolicznościowa wystawa „Polskość istotą duszy Polaka” przygotowana przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Tablica poświęcona księdzu Bolesławowi Domańskiemu w szczecińskiej archikatedrze to nie tylko hołd dla wielkiego kapłana, Polaka i patrioty, ale także hołd dla wszystkich Polaków na obczyźnie, członów Związku Polaków w Niemczech oraz ich rodzin, zapomnianej Polonii Szczecińskiej, którzy dla utrwalenia swoich praw do wyznania, języka polskiego, polskiej kultury narodowej oraz do polskich obyczajów złożyli dowody najwyższego poświęcenia i odwagi. Wzywa do refleksji i zachęca do czerpania również z ciągle aktualnego nauczania księdza patrona, który przed prawie stu laty mówił: „Dziś zamknąć się w domu, kościele i tylko modlić się nie wystarczy. Dziś wołamy na front, do obrony skarbów mowy ojczystej, kultury polskiej”.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej