Przewodnik i orędownik

2013/07/3
Edward Frąckowiak

W dniach 6-14 października odbyły się XVII Gnieźnieńskie Dni Rodziny Miasta i Powiatu, które od 5 lat połączone są z Dniem Papieskim, odbywającym się w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”.

 

13 października odbyło się spotkanie na zakończenie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży szkolnej „Jan Paweł II – mój przyjaciel”. W uroczystości uczestniczyli: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prezydent Gniezna Jacek Kowalski, wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Chistiana” Karol Irmler, dyrektor Oddziału Okręgowego Bogdan Bardziejewski, przedstawiciele starostwa gnieźnieńskiego, dyrektorzy szkół oraz licznie zgromadzona młodzież. Spotkanie prowadził ks. dr Jacek Orlik diecezjalny koordynator Dnia Papieskiego i Ewelina Goździewicz wiceprzewodnicząca Oddziału Miejskiego w Gnieźnie. Młodzież przedstawiła program sceniczny, ukazujący duchowość i oddziaływanie bł. Jana Pawła II. Po wręczeniu nagród otwarto wystawę pokonkursową.

W trakcie spotkania prezydent Gniezna Jacek Kowalski wręczył najwyższe odznaczenie Gniezna – „Medal Koronacyjny” Edwardowi Frąckowiakowi, przewodniczącemu OM „Civitas Christiana” „za unikalną w skali krajowej działalność prorodzinną, usystematyzowaną i przerwaną nieprzerwanie przez 35 lat, w łączności z Kościołem, organizacjami prorodzinnymi i po roku 1980 także z „Solidarnością”.

Następnie odbyło się jubileuszowe spotkanie protoplastów, działaczy i sympatyków „Civitas Christiana”, którzy współpracowali i nadal współpracują na rzecz rodziny i dzieci nienarodzonych, w duchu odwiecznych i naturalnych wartości ludzkich i rodzinnych. W spotkaniu uczestniczył asystent kościelny ks. kanonik Jan Kasprowicz, który wyrażając uznanie dla tej unikalnej działalności środowiska „Civitas Christiana” powiedział, że widzi na sali kolejne już trzecie pokolenie, które podejmuje „pałeczkę” tych działań.

Spośród trzydziestu trzech inicjatorów działań prorodzinnych od 1975 roku trzynastu odeszło do Domu Pana. Należy także wspomnieć o słudze Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim, któremu środowisko zawdzięcza przychylność i wsparcie. Za działalność na rzecz rodziny ze swoimi stanowiskami musieli pożegnać się: prezydent Gniezna Henryk Jasiński, który w 1980 roku powołał Radę ds. Rodziny przy Prezydencie Gniezna z siedzibą w Stowarzyszeniu PAX oraz dyrektor Stanisław Sobaczak, który ze szkolnictwa został przeniesiony do administracji. Obydwaj już nie żyją. W Radzie ds. Rodziny było trzech księży: dziekan gnieźnieński oraz dwaj kapłani pracownicy Kurii Metropolitalnej, a od 1980 roku także „Solidarność”. Odczytano list gratulacyjny abpa Henryka Muszyńskiego, prymasa seniora, który swoją nieobecność usprawiedliwiał koniecznością wyjazdu za konferencję Episkopatu Polski.

Przewodniczący Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Karol Irmler wręczył trzem członkom brązowe odznaki „Civitas Christiana”. Otrzymali je: Józef Sztuka prezes ŚZŻ AK Okręg Ziemi Gnieźnieńskiej, Józef Swółkowski emerytowany nauczyciel, znany społecznik gnieźnieński oraz Kazimierz Mazur, były członek Rady Okręgu i były kandydat w wyborach na prezydenta Gniezna z listy Prawicy Polskiej.

Wprowadzenia do debaty jubileuszowej dokonał główny organizator działań sprzed 35. laty, przewodniczący Oddziału Miejskiego „Civitas Christiana” Edward Frąckowiak, stwierdzając m.in.: „Właściwe działania prorodzinne w gnieźnieńskim oddziale naszego Stowarzyszenia podjąłem od samego początku, w 1973. Były one obecne obok działań patriotycznych, społecznych i religijnych (…). W latach 1975-76 wykrystalizowały się podstawowe zespoły działań (…). Były one nacechowane odniesieniem do tysiącletniej tradycji narodu polskiego, w nurcie tożsamości i ciągłości kultury narodowej, której symbolem zawsze było i jest Wzgórze Lecha, na nim katedra– żywy świadek tej tożsamości i pomnik Bolesława Chrobrego (…). Hasło „Bóg– Honor– Ojczyzna” zawsze było, jest i – da Bóg – będzie jedyną bazą dla działań tego środowiska, tak działań formacyjnych, jak i działań apostolskich, kierowanych na zewnątrz organizacji”. E. Frąckowiak przypomniał, że Rada ds. Rodziny dała początek znanemu w Polsce sympozjum „Stąd nasz ród”, Gnieźnieńskim Wieczernikom Rodzin, dziś już należącym do europejskiego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, Gnieźnieńskiemu Porozumieniu dla Dziecka i Rodziny oraz innym regionalnym wspólnotom działających na Ziemi Gnieźnieńskiej.

14 października w dniu Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie nauczycieli, działaczy społecznych i mieszkańców miasta. Podczas tego spotkania wykład „Wychowanie do wolności, czy wolność od wychowania” wygłosił ks. dr kan. Franciszek Jabłoński, pracownik Kurii Metropolitalnej. A Edward Frąckowiak dzielił się osobistymi doświadczeniami z pracy społecznej w Gnieżnie: „Teraz lepiej rozumiem moje osobiste „trzynastki” fatimskie, 13 maja zostałem tu zatrudniony i 13 maja zwolniony z pracy, a przez 33 lata – wieku Chrystusowego – pod numerem 13 przy ulicy Tumskiej inicjowaliśmy działania na skalę krajową. Matka Boża nadała mi imię Edward, związane z dniem 13 października, dniem zakończenia objawień fatimskich. Mówię o tym, abyśmy rozpoznawali nie tylko znaki czasu, ale i obecność Bożą w naszym życiu, szczególnie wtedy, gdy wszystko wokół jakby się waliło, a ci, którzy powinni nas wspierać, odwracają się od nas. To wtedy jest zawsze z nami ta nasza Matka w sposób szczególny i wyjątkowy”.

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej