Paweł Majewicz |
„Męczeństwo i świadectwo w Kościele XX wieku” było tematem konferencji, którą 5 listopada zorganizowali Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Koszalinie oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zebrani w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie mieli możliwość wysłuchania wyników badań pracowników naukowych m.in. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wprowadzając w tematykę konferencji, ks. prof. dr Marek Jagodziński z UKSW przedstawił teologiczno-eklezjalne wymiary świadectwa i męczeństwa chrześcijan w XX wieku.
O męczeństwie jako świadectwie prawdzie mówił ks. prof. Edward Sienkiewicz, który przestrzegał przed relatywizowaniem pojęć, które nie są zgodne z prawdą. „Obecnie prawda ma często wymiar rynkowy. Opakowujemy ją, żeby dobrze sprzedać. Zawłaszczamy historię i tworzymy podziały. Kiedy nie szanuje się prawdy, to zaczynamy błądzić” – przestrzegał ks. prof. Edward Sienkiewicz.
Ks. dr Władysław Nowicki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Pile, a zarazem asystent pilskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przedstawił temat „Świadectwo prawdy w cierpieniu za wiarę w chrześcijańskich Kościołach wschodnich”. Ks. dr Władysław Nowicki zwrócił szczególną uwagę na ogromne męczeństwo duchownych i świeckich różnych obrządków w latach powojennych. W syntetyczny sposób zaprezentował los tysięcy ofiar zbrodniczego systemu komunistycznego.
Heroiczny humanizm św. Maksymiliana Kolbego był tematem referatu o. dra Ignacego Kosmana, wykładowcy Wyższego Seminarium Ojców Franciszkanów w Łodzi. Stwierdził on, że męczeństwo może przyjmować różne wymiary i różne postaci. Często jest nim wyśmianie, lekceważenie bądź izolacja chrześcijanina za to tylko, że odważył się stanąć w obronie godności ludzkiej. Współczesny chrześcijanin ma wiele okazji do heroizmu bez konieczności przelewania krwi. Nierzadko posądza się go o terroryzm wartości bądź wręcz o mowę nienawiści.
Podczas konferencji Męczeństwo i świadectwo w Kościele XX wieku
O męczeństwie chrześcijan w Afryce w XX w. i obecnie opowiadał ks. prałat Marceli Prawica, który od 40 lat pracuje na misji w Zambii. Zdaniem misjonarza ratunkiem dla Europy jest nowa ewangelizacja. „Katolicy z Europy mogą się uczyć od katolików z Afryki radosnego wyznawania wiary i uwolnienia się od konsumpcyjnego stylu życia, który burzy hierarchię wartości. Dzisiaj religia chrześcijańska sprowadzona jedynie do choinek, opłatków i święconek jest za słaba, by wytrzymać zalewającą społeczeństwo falę agresywnego ateizmu. Dlatego dziś trzeba żyć Ewangelią. Kościół potrzebuje nie tylko nauczycieli, potrzebuje świadków Ewangelii” – powiedział ks. prałat Prawica.
Misjonarz odniósł się również do zagrożenia i ataków ze strony ekstremistów islamskich, których ekspansja w krajach afrykańskich przebiega w błyskawicznym tempie. Jak podkreślał, islamiści budują meczety nawet w najbardziej chrześcijańskich krajach, tworzą tam swoje ośrodki i coraz agresywniej atakują chrześcijańskich sąsiadów.
Ks. bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko podsumował obrady: „Temat męczeństwa nie jest tylko tematem historycznym, bo dziś także jesteśmy świadkami męczeństwa ludzi, którzy oddają życie za wiarę. Rodzi się poważne pytanie, czy jesteśmy do tego przygotowani, czy gdzieś w motywacji naszej wiary pojawia się pragnienie dawania świadectwa aż do oddania życia. Dla nas postawy męczenników mogą być wskazówką, że jeżeli nie będziemy na pierwszym miejscu mieli Boga i miłości bliźniego, to nawet najbardziej intelektualne refleksje i najbardziej genialne pomysły na reformę i na obecność Kościoła w XXI w. spełzną na niczym”.