Katarzyna i Tadeusz Kowalewscy |
XVII Łomżyńskie Dni Społeczne odbywały się pod hasłem „Rodzina pierwszym miejscem przekazywania wiary”
20 października uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem bpa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego oraz bpa Stanisława Stefanka, wieloletniego dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną, członka Rady Papieskiej ds. Rodziny, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Rodzin, rozpoczęły się XVII Łomżyńskie Dni Społeczne.
Na uroczystej Eucharystii zgromadzili się także duszpasterze rodzin i doradcy życia rodzinnego, katecheci, słuchacze Studium Życia Rodzinnego i członkowie różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich. Organizatorami XVII Łomżyńskich Dni Społecznych było stowarzyszenie Akademia Społeczna i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej.
Okazją do spotkania była inauguracja nowego roku pracy Duszpasterstwa Rodzin oraz obchody dwudziestolecia istnienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gdzie odbyła się konferencja na temat „Rodzina pierwszym miejscem przekazywania wiary”. Hasło konferencji zaczerpnięto z listu „Porta Fidei” papieża Benedykta XVI.
Na wstępie zebranych powitał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. Jacek Kotowski i przekazał prowadzenie obrad przewodniczącemu Akademii Społecznej w Łomży, drowi Tadeuszowi Kowalewskiemu. W słowie powitalnym ks. bp dr Janusz Stepnowski podkreślił znaczenie wezwania papieskiego dotyczącego roli rodziny w przekazywaniu wiary.
Jako pierwszy głos zabrał ks. bp Stanisław Stefanek. W swoim referacie nawiązał do współczesnego zeświecczenia obyczajów związanych z uroczystościami rodzinnymi. Podkreślił między innymi przesadne znaczenie przygotowań weselnych kosztem ślubu kościelnego, który jest często „dopasowywany” do daty wynajęcia sali weselnej. Jego zdaniem prawdziwie chrześcijańską postawą jest posłuszeństwo wierze, zdolność oderwania się od naszych ludzkich „mniemań” i zarzucanie sieci na słowo Boga – „In Verbo Tuo”.
W wystąpieniu senatora RP, Jana Marii Jackowskiego zostały przedstawione główne kierunki pracy polityków sprzyjających kształtowaniu polityki prorodzinnej w naszej ojczyźnie. Prelegent, analizując powrót problematyki rodzinnej w dyskusji politycznej, zaobserwował jednocześnie niekonsekwencje w jej realizacji. Zwrócił też uwagę na rosnące koszty utrzymania polskich rodzin i przymus ekonomiczny pracy kobiet.
Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, dr Kazimierz Kapera, przedstawił historię Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Polsce oraz podkreślił zasługi Polskiej Federacji SRK w kształtowaniu polityki prorodzinnej w Polsce. Jego wypowiedź dopełniła Maria Smereczyńska, była pełnomocnik rządu ds. rodziny. Podkreśliła ona różnicę między polityką socjalną a polityką prorodzinną państwa. Z jej wypowiedzi wynikało, że obecnie w Polsce nie realizuje się żadnej polityki prorodzinnej, tylko politykę socjalną, która rozwiązuje jedynie doraźne problemy.
Jerzy Grzybowski, założyciel ruchu Spotkania Małżeńskie, podzielił się własnymi doświadczeniami, które doprowadziły do powstania nowej formy pracy z małżeństwami. „Komunikacja w małżeństwie jest podstawą udanego związku, a dla ludzi wierzących darem Bożym, który pomaga rozwiązywać różne problemy i budować więzi między małżonkami” – podkreślił w swoim referacie. Małżonkowie powinni uchwycić się ręki Boga i czerpać z wiary siłę do wypełniania powołania małżeńskiego.
Dr hab. Elżbieta Osewska, profesor UKSW, przekazując pozdrowienia od uczestników konferencji inaugurującej Rok Wiary w kościele katolickim Anglii i Walii, podzieliła się refleksją na temat katechezy w rodzinie. Przypomniała zgromadzonym, że katecheza jest echem Bożego Słowa, które przekazują rodzice swoim dzieciom. Jest to spotkanie z żywym Bogiem w rodzinie i uświadamianie sobie, że mamy za sobą Mocniejszego od nas, który nam nieustannie towarzyszy.
Na zakończenie Łomżyńskich Dni Społecznych obecni na konferencji biskupi wręczyli licznie przybyłym słuchaczom Studium Życia Rodzinnego dyplomy ukończenia studium.
Z okazji XX-lecia powstania SRK DŁ Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich wręczył pamiątkowy medal w dowód uznania za dotychczasową działalność Prezesowi SRK DŁ Edwardowi Odojewskiemu.
Około 200 przybyłych uczestników konferencji otrzymało okolicznościową publikację, zawierającą List Apostolski „Porta Fidei” ogłaszający Rok Wiary i List Pasterski Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego na rozpoczęcie Roku Wiary. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko książek o problematyce rodzinnej zorganizowane przez Duszpasterstwo Rodzin.