Świadek wielkiej i świętej postaci

2013/07/3
Tadeusz A. Janusz

Profesor Gabriel Turowski, immunogenetyk, biochemik i mikrobiolog, przyjaciel Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, został uhonorowany zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Krakowa w uznaniu za wkład w utrwalenie pamięci i nauczania Ojca Świętego bł. Jana Pawła II. Tym wyróżnieniem uhonorowano profesora podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa 28 października.

 

Otwierając sesję, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider podkreślił, że mamy szczęście być obywatelami miasta, z którym była związana jedna z najwybitniejszych postaci XX w., czyli ks. Karol Wojtyła – Ojciec Święty Jan Paweł II. Natomiast prof. Gabriel Turowski wiąże się z tym, co dla Krakowa jest najważniejsze i najlepsze – poświęcenie się nie tylko karierze naukowej, ale także działalności na rzecz mieszkańców miasta i regionu, podejmowanie działań zmierzających do utrwalania pamięci ks. Karola Wojtyły „Wujka” – bł. Jana Pawła II. Będąc spadkobiercą myśli społecznej Jana Pawła II, profesor jako zasłużony człowiek pióra, długoletni członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, autor wielu opracowań poświęconych zamachowi na Ojca Świętego, dochodzeniu Ojca Świętego do zdrowia, roli, jaką papież Polak odegrał w trudnym dialogu na rzecz pokoju między przedstawicielami różnych narodów i religii.

„Czujemy się zaszczyceni, mogąc wyrazić naszą wdzięczność za ogrom pracy prof. Gabriela Turowskiego. Dzięki niemu lepiej rozumiemy przesłanie pontyfikatu bł. Jana Pawła II, pierwszego słowiańskiego papieża, Wielkiego Polaka i krakowianina, laureata złotego medalu Cracoviae Merenti. Jestem zaszczycony, że mogę przytoczyć treść uchwały Rady Miasta Krakowa z 14 września 2011 r.: Panu Profesorowi Gabrielowi Turowskiego za utrwalanie pamięci i nauczania największego z Polaków, Ojca Świętego Jana Pawła II, Rada Miasta Krakowa nadaje honorowe obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Witamy wśród najbardziej zasłużonych obywateli Miasta Krakowa!” – powiedział przewodniczący Bogusław Kośmider.

Laudację na cześć prof. Turowskiego wygłosił Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który na wstępie podkreślił, że zapraszając do grona wielkich Polaków i wybitnych krakowian prof. Gabriela Turowskiego i przyznając najwyższe wyróżnienie, jakim Kraków honoruje osoby szczególnie zasłużone, dziękujemy mu za wkład w rozwój miasta jako liczącego się ośrodka nauk medycznych, ale też za niestrudzoną działalność społeczno-religijną, zwłaszcza za wysiłek w dokumentowaniu pontyfikatu Jana Pawła II. Prezydent ukazał osiągnięcia naukowe profesora, jego dorobek pisarski i działalność religijno-społeczną. Przypomniał jego przyjaźń z ks. Karolem Wojtyłą od lat studenckich, działalność w gronie przyjaciół przyszłego papieża w Środowisku Wujka i zaangażowanie w Krakowskim Synodzie Duszpasterskim, a także w spotkania w Watykanie, Castel Gandolfo i podczas papieskich podróży do różnych krajów świata. Podkreślił, że jest jednym z najcenniejszych świadków życia Jana Pawła II.

Utrwalając pamięć o Janie Pawle II, profesor był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II. Zainicjował także w oddziale krakowskim Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” cykl sesji naukowych „Promieniowanie świętości Jana Pawła II”. Dojrzałe świadectwo prof. Turowskiego przybliża młodym ludziom postać Ojca Świętego, odkrywa przed nimi świat najwyższych wartości, jest cennym wsparciem dla ich formacji intelektualnej i duchowej.

Profesor Turowski wyraził radość i wzruszenie, że jego skromna działalność publicystyczna poświęcona Wielkiemu Obywatelowi Miasta Krakowa bł. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II znalazła uznanie w oczach włodarzy miasta i został uhonorowany zaszczytnym tytułem. Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do nadania mu tej godności – przewodniczącemu Bogusławowi Kośmiderowi i radnym, którzy pozytywnie przyjęli propozycję Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddziału Krakowskiego o nadanie tego tytułu, prezes stowarzyszenia Ewie Skwarczyńskiej i poprzedniemu prezesowi Adamowi Markowskiemu, radnemu, byłemu wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Krakowa, Stanisławowi Rachwałowi.

Następnie profesor przybliżył zebranym historię swojego wrastania w Kraków. Wyjaśnił też, skąd się wzięło zaliczenie go do grona lekarzy najpierw biskupa i kardynała, a następnie Jana Pawła II. Otóż, kiedy Ojciec Święty pierwszy raz przyjechał do Polski, został poproszony wraz z dwoma innymi lekarzami przez kard. Stefana Wyszyńskiego, aby nadal opiekowali się zdrowiem Ojca Świętego, tak jak to było do czasu wyboru na biskupa Rzymu. Ta informacja została przekazana Stolicy Apostolskiej i po zamachu powołano go do sześcioosobowej międzynarodowej komisji, która miała za zadanie sprawdzić, czy Włosi po zamachu wykonali wszystko jak należy i uspokoić świat. A potem pracował podczas rekonwalescencji Ojca Świętego. Profesor podkreślił także, że będąc mikrobiologiem i wirusologiem, był teoretycznie przygotowany do tego, że mógł pomóc Ojcu Świętemu i był przydatny po zamachu. Podkreślił, że przyznanie tego tytułu będzie środogo jeszcze bardziej mobilizowało do dzielenia się swoimi wspomnieniami dotyczącymi dziejów życia i świętości bł. Jana Pawła II.


Prof. Gabriel Turowski otrzymuje otrzymuje dyplom Honorowego Obywatela Krakowa

W uroczystości oprócz najbliższej rodziny i przedstawicieli „Środowiska Wujka” wzięli udział m.in. kard. Franciszek Macharski, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i konsularnego, władze państwowe i samorządowe, duchowieństwo, przedstawiciele świata nauki i kultury, organizacji społecznych, mediów i gości, którzy wypełnili salę Rady Miasta. Swoje gratulacje przesłali kard. Stanisław Dziwisz i kard. Stanisław Nagy SCJ, który napisał m.in.: „Cieszę się naprawdę i gratuluję słusznego wyróżnienia, jakim jest godność Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Krakowa. To świetny wybór, boć przecież na horyzoncie tego naszego zamglonego miasta Pan Profesor świecie jako Świadek Wielkiej i świętej Postaci, ale i oddany syn Kościoła”.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej