Światło Świętgo Maksymiliana

2013/01/12

Maksymilian Kolbe przyszedł na świat w 1894 r. w jednym z małych, drewnianych domków XIX. wiecznej Zduńskiej Woli, w jakich mieszkali tkacze. Obecnie w miejscu jego urodzenia mieści się muzeum, które zostało otworzone w setną rocznicę urodzin Rajmunda (takie imię nadali mu rodzice). Umieszczone tam pamiątki, m.in. stare fotografie rodzinne przedstawiające chwile z życia świętego i jego rodziny, świadczą o niezwykłej sile wewnętrznej tego wielkiego człowieka, pokonującego wszelkie przeciwności losu na drodze miłości bliźniego. Od ponad dwudziestu lat funkcjonuje Ośrodek Pamięci św. Maksymiliana z domem rekolekcyjnym i aulą.

– Chcieliśmy, aby zduńskowolanie uświadomili sobie, że to z ich miasta wywodzi się znany na świecie, wielki święty, aby pamięć o nim zakorzeniła się w świadomości mieszkańców, a oddawana mu cześć znalazła szerszy, społeczny wymiar. Jedenaście lat temu nie było to tak oczywiste, jak dziś – wspomina Sławomir Józefiak przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego „Civitas Christiana” w Łodzi, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia. W 1996 roku wśród członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zrodziła się inicjatywa mająca na celu przypomnienie sylwetki świętego szerszemu gronu mieszkańców i zachęcenie do chwil refleksji nad postacią godną naśladowania. Od tej pory Dni Świętego Maksymiliana odbywają się co roku. Podobny projekt, również z inicjatywy „Civitas Christiana”, zaczęto realizować przed dwoma laty w Pabianicach, z którymi Maksymilian był związany przez kilka lat.

Z roku na rok uroczystości stawały się wielkim świętem, w które włączały się liczne organizacje społeczne i miejscowi politycy. Społeczne oznaki kultu świętego przyczyniły się do oficjalnego uznania św. Maksymiliana Patronem Miasta Zduńska Wola przez Stolicę Apostolską 6 lutego 1998 roku, a 10 czerwca tego samego roku uchwałą Rady Miasta ustanowiono dzień kanonizacji świętego, czyli 10 października, Świętem Patrona Miasta. W 2004 roku kościołowi pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nadano tytuł Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana. Światło Świętgo Maksymiliana

W tym roku, w organizację Dni Świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli, które trwały przez tydzień, włączyły się: Ośrodek Pamięci św. Maksymiliana, Starostwo Powiatowe, szkoły i parafie zduńskowolskie, Miejski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Wyjątkowo bogaty program przygotowało „Civitas Christiana” przy współpracy z asystentem kościelnym ks. prał. Józefem Nocnym, wikariuszem biskupim sieradzkim. Oficjalnego otwarcia Dni dokonał bp Ignacy Jeż z Koszalina, podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oprawę muzyczną zapewnił zaproszony przez organizatorów męski chór „Lutnia” z Warty. Po Mszy św. można było wysłuchać koncertu organowego zaprezentowanego przez gwiazdę wieczoru Józefa Skrzeka. Koncert zachwycił wszystkich zgromadzonych, o czym mogła świadczyć ilość sprzedanych płyt.

W trakcie Dni Maksymilianowych Zduńska Wola gościła „Radio Maryja”. Bezpośrednią transmisję Mszy św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa można było usłyszeć w odbiornikach radiowych oraz obejrzeć w TV TRWAM. Kolejnymi gośćmi byli artyści Teatru Rapsodycznego „Dnia Trzeciego”. Roman Kołakowski, Krystyna Kozanecka oraz Marcin Rogoziński przedstawili program pt. „Godzina 21.37 żałobą okryta. Pieśń żałobna o Janie Pawle II”. Swoim występem poruszyli serca słuchaczy, wśród nich bp. Adama Lepę, który przed koncertem przewodniczył Mszy św.

W obchodach wzięli udział zduńskowolscy wykonawcy, którzy już od lat uświetniają to wielkie przedsięwzięcie swoimi występami. Popis uczniów szkoły muzycznej przygotowany pod kierownictwem Jolanty Janczak przyciągnął zarówno starszych jak i młodzież. W tegoroczne Dni włączyło się aktywnie Publiczne Gimnazjum nr 3 w Karsznicach noszące imię św. Maksymiliana. Po Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa uczniowie zaprezentowali montaż słownomuzyczny pt. „Święty Maksymilian Maria Kolbe – człowiek dla innych”. Podczas sobotniego wieczoru można było usłyszeć dźwięki młodzieżowej, religijnej muzyki w wykonaniu zespołu „Umiłowani” z Łodzi. W niedzielę kończącą obchody gościliśmy w parafii pw. Świętego Maksymiliana. W programie znalazła się loteria fantowa i wystawa prac podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PHSI „Bonex”. Oprawy muzycznej Mszy św. dokonała schola „Winnica Pana” z Sieradza. Grupa teatralna Warsztatu Terapii Zajęciowej „Bonex” przygotowała przedstawienie poświęcone Świętemu Maksymilianowi pt. „Mój krzyż”.

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, którzy wsparli przedsięwzięcie: Ludowy Bank Spółdzielczy, PKO Bank Polski, Bartłomiej, Alma, Almax, Gardena, piekarnia Andrzeja Knery, masarnia Grzegorza Kępy, Fundacja „Aktywni w potrzebie”, Jaromax, Batif, Taro, Kaczmarek&Zakrzewski.


Rozdawanie autografów przez gwiazdę wieczoru, Józefa Skrzeka

Magdalena Stępień

Artykuł ukazał się w numerze 12/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej