Święty XXI wieku

2013/07/2
Gabriel Turowski

„Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn Narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeli do Kościoła, głosili Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności” – powiedział Benedykt XVI na placu św. Piotra w Rzymie 1 maja 2011 roku podczas beatyfikacji Jana Pawła II.

 

Wraz z wyniesieniem do Chwały Ołtarzy Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II i ogłoszeniem go błogosławionym z woli Ojca Świętego Benedykta XVI Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej podała, że wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II 22 października każdego roku będzie obchodzone w diecezji rzymskiej oraz w Polsce. Kongregacja opublikowała również teksty liturgii brewiarzowej, a na wspomnienie liturgiczne błogosławionego Jana Pawła II następującą modlitwę, zwaną kolektą:

Boże, bogaty w miłosierdzie, z Twojej woli błogosławiony Jan Paweł II, papież, kierował całym Kościołem, spraw, prosimy, abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen

Błogosławiony Jan Paweł II w swoim długim, ponad 26-letnim pontyfikacie ukazał światu drogę do świętości, a także przykład zwyczajnego życia w Bogu. W swoim nauczaniu wskazał na Boże Miłosierdzie i był jego wielkim apostołem dla wiernych XXI wieku. W Krakowie Łagiewnikach ustanowił centrum kultu Bożego Miłosierdzia. To wielki dar papieża Polaka rozsławiający św. Faustynę Kowalską i przekazane jej Orędzie Chrystusa.

Błogosławiony Jan Paweł II z wielkim zaangażowaniem głosił światu o potężnej roli nieustannej modlitwy do Boga przez wielkażdego człowieka. Wynikało to ze świadomości, że jesteśmy przez Boga i dla Niego stworzeni oraz, że do Niego podążamy, bez względu na to, czy nam to odpowiada, czy nie! Sam jako kapłan Chrystusa „zatapiał się” w modlitwie. Często powtarzał: „Modlę się, abym miał siłę spełniać wolę Boga!”. Była to modlitwa werbalna, a także kontemplacyjna i oparta na długich medytacjach. Uwielbiał Oblicze Chrystusa oraz adorował Najświętszy Sakrament jako rzeczywistość Boga w Tabernaculum. Nieustannie za wszystko dziękował Bogu. Świętość Jana Pawła II była zwykłą codziennością. Gdy przebywało się z nim, to wchodziło się w „przestrzeń Boga”, w atmosferę dobra, radości i pokoju. Mocno wierzył i to głosił, że człowiekowi wieczność jest zadana i należy to stale uświadamiać sobie i innym. Jego Magisterium wyrażane w Encyklikach, Adhortacjach i Listach Apostolskich oraz homiliach i modlitwach temu służyło. Podczas prowadzonej rozmowy, na przykład o życiu wewnętrznym, proponował, aby na kolanach zadawać Panu Bogu pytania, co o tym myśli Bóg, co Bóg zleca tobie. Ale istotne jest, aby w sumieniu uważnie słuchać odpowiedzi! Taka rozmowa z Bogiem to naprawdę najpiękniejsza modlitwa.


Siostra Marie Simon-Pierre uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II, święty XXI wieku, jest szczególnym darem Boga dla naszych czasów i epoki, wydawałoby się rządzonej przez zorganizowane siły ciemności i odbieranej jakby Boga nie było. Był świadomy oczywistego zła, które na każdym kroku zagraża człowiekowi, rodzinie i życiu społecznemu. Z wielką troską bronił człowieka przed takimi zagrożeniami, modląc się za niego.


Jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności za dar Jana Pawła II
| Fot. Radosław Kieryłowicz

Z inspiracji Bożej 25 marca 1984 r. dokonał swoistego egzorcyzmu nad światem w obecności ponad 150 tys. wiernych zgromadzonych na liturgii Mszy św. na placu św. Piotra w Rzymie. Za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Maryi w swoim błaganiu prosił Boga tymi słowami:

Zawierzamy Ci, o Matko, świat, wszystkich ludzi i wszystkie narody.
Zawierzamy Ci także samo poświęcenie świata, składając je w Twoim macierzyńskim Sercu.
O, Niepokalane Serce! Pomóż nam odeprzeć groźbę zła, które tak łatwo zakorzenia się w sercach ludzi współczesnych, a którego nieobliczalne skutki ciążą już dziś nad naszym życiem i zdają zamykać drogi ku przyszłości!
Od głodu i wojny, wybaw nas!
Od wojny atomowej, od niewyobrażalnego samozniszczenia,
Od wszelkich wojen, wybaw nas!
Od grzechów przeciw życiu człowieka od chwili poczęcia, wybaw nas!
Od nienawiści i poniżania godności synów Bożych, wybaw nas!
Od wszelkiej niesprawiedliwości w życiu społecznym, narodowym i międzynarodowym, wybaw nas!
Od pochopnego deptania przykazań Bożych, wybaw nas!
Od prób zacierania w ludzkich sercach prawdy samego Boga, wybaw nas!
Od utraty świadomości dobra i zła, wybaw nas!
Od grzechów przeciw Duchowi Świętemu, wybaw nas!
Wybaw nas!

O tym, jak dalece istotne dla Ojca Świętego Jana Pawła II było wypraszanie u Boga, by nie doszło do nuklearnego zniszczenia Europy, świadczy fakt podjęcia decyzji, aby zawierzyć swoje życie. Jan Paweł II wyraził to podczas tej modlitwy 25 marca 1984 r. następującymi słowami: „O, jak głęboko odczuwamy potrzebę ofiarowania się za ludzkość i za świat, za świat naszych czasów, w zjednoczeniu z samym Chrystusem! Świat bowiem musi mieć udział w odkupieńczej ofierze Chrystusa za pośrednictwem Kościoła”.

Dwa miesiące po tym zawierzeniu zostały zniszczone zapasy broni rakietowej w bazie w Siewieromorsku na Morzu Północnym w Związku Radzieckim. Stało się to 13 maja 1984 r. w dniu święta Matki Boskiej Fatimskiej i w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II w 1981 r. Pozostał także fakt, że po samoistnym rozpadzie Związku Radzieckiego widmo wojny nuklearnej przestało istnieć, a ofiara życia złożona Bogu została przyjęta. Od tego czasu Jan Paweł II rozpoczął jako żertwa swoją drogę cierpienia.

Błogosławiony Jan Paweł II stał się patronem w świecie wszystkich stanów; dzieci i młodzieży, kapłanów i biskupów – apostołów Kościoła, robotników i uczonych, ludzi kultury i pracujących na roli, a także osób w podeszłym wieku. Do wielu z nich skierował swoje orędzie. Pod jego wezwaniem są kościoły i kaplice. W 2011 r. w Madrycie został ogłoszony patronem Światowych Dni Młodzieży. Wierzymy, że błogosławiony Jan Paweł II składa orędzie u Pana w sprawach dużych i małych. Szczególnie uwidoczniło się w świecie jego wstawiennictwo u Pana dla rodzin bezdzietnych. Postulacja procesu kanonicznego w Rzymie podała, że ponad 30 tys. małżeństw doczekało się upragnionego potomstwa. Płynie zatem wielka wdzięczność Bożej Opatrzności za ten dar świętego na XXI wiek. Modlitewnie wsłuchujmy się w słowa Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Nie lękajcie się. Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa!”

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej