TOŻSAMOŚĆ I SKUTECZNE DZIAŁANIE

2013/07/5
Adam Maksymowicz

Na zebraniu plenarnym Wrocławskiego Oddziału „Civitas Christiana” omówiono dokumenty z czerwcowego Walnego Zebrania Stowarzyszenia

 

Przeprowadzono dyskusję nad dotychczasową działalnością formacyjną i organizacyjną oddziału. Zastanawiano się też nad realizacją wyznaczonych zadań na najbliższe cztery lata. Zebranie prowadziła przewodnicząca oddziału Teresa Więckiewicz. Materiały z Walnego Zebrania przedstawił przewodniczący dolnośląskiego oddziału Henryk Koch. Dyrektor Piotr Sutowicz scharakteryzował działalność oddziału i prowadził dyskusję.

Najważniejszy jest dokument Tożsamość Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, czym Stowarzyszenie jest i jaki program pragnie realizować. „Jesteśmy ogólnopolską organizacją formacyjno-edukacyjną, współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików świeckich do służby Kościołowi i Narodowi” – czytamy w pierwszych zdaniach dokumentu. W kolejnych czterech punktach sprecyzowano podstawy tej tożsamości. Są nimi przede wszystkim Pismo św. i tradycja Kościoła oraz więź polskości z katolicyzmem. Głównym zaś zadaniem Stowarzyszenia jest budowanie formacji katolicko- społecznej, obejmującej wymiary: religijno-duchowy, edukacyjny, społeczny i patriotyczny. Naszą misją jest upowszechnianie znajomości społecznego nauczania Kościoła oraz podejmowanie działań w duchu nowej ewangelizacji. Oznacza to włączenie się w nurt budowy ładu etyczno-społecznego w naszej ojczyźnie w oparciu o odwieczną w polskiej kulturze hierarchię wartości: Bóg – Człowiek – Rodzina – Naród.

W oparciu o Uchwałę Walnego Zebrania przyjęto do realizacji w latach 2012–2016 cztery hasła programowe. „Bóg w Ojczyźnie umiłowany” ma ukazać społeczny wymiar wiary. „Człowiek w Ojczyźnie uszanowany” podkreśla przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka, która jest warunkiem kształtowania demokratycznego porządku społecznego. „Rodzina Bogiem silna – podstawą życia narodowego i państwowego” ma umocnić chrześcijański charakter instytucji małżeństwa i prowadzenie polityki prorodzinnej. „Naród idący ku przyszłości” podkreśla zakorzenienie polskości w chrześcijaństwie i jego wielki wkład w kształtowanie kultury, wskazującej człowiekowi jego cel i przeznaczenie. Za realizację tej uchwały odpowiedzialna jest Rada Główna, którą Walne Zebranie zobowiązało do opracowania i przyjęcia rocznych programów pracy w wymiarze formacyjnym, programowym i organizacyjnym.

Najobszerniejszym z prezentowanych materiałów jest Deklaracja programowa. Zawiera ona szczegółowe rozwinięcie tez uchwały. Jej sens wyraża końcowy fragment: „Współczesny Świat i Polska potrzebują kultury inspirowanej Ewangelią, tworzonej w duchu pomocniczości, solidarności, troski o dobro wspólne i poszanowania godności człowieka. Tę kulturę pragniemy tworzyć przede wszystkim w środowiskach życia, pracy i działalności publicznej naszego Stowarzyszenia”.

Przedstawiono również nowe władze Stowarzyszenia wybrane na Walnym Zebraniu. Prezesem ponownie został wybrany Ziemowit Gawski. Wiceprezesami zostali Marek Koryciński i Tomasz Nakielski. Sekretarzem Rady Głównej wybrano Romualda Gumienniaka. W skład Rady Głównej weszli liderzy organizacji dolnośląskiej Henryk Koch i Piotr Sutowicz.

W dyskusji głos zabrali niemal wszyscy obecni członkowie wrocławskiego oddziału „Civitas Christiana”. Podkreślano zgodność prezentowanych dokumentów z przekonaniami i celami jego członków. Zwrócono uwagę na konieczność dobrej orientacji politycznej w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych. Postulowano rozwijanie tradycji patriotycznych oraz znajomości prawdziwej historii powszechnej i własnego kraju. Jako przykład nowych kierunków w działalności Stowarzyszenia podano prężnie działające zespoły Nauki Społecznej Kościoła i ds. Łużyckich.

Prezes Fraterni Piastowskiej Adam Jaworski zwrócił uwagę na potrzebę opracowania nowej konstytucji RP, gdyż obecna ma charakter liberalny i nie akceptuje katolickich postulatów w życiu społecznym. Potrzebne są dyskusja i alternatywne rozwiązania na ten temat na wypadek, gdyby zaistniała możliwość dokonania zmian w Konstytucji na wzór węgierski. Były wicemarszałek Sejmu RP Janusz Dobrosz wyeksponował potrzebę realizacji programu opartego na wartościach katolickich. Ta działalność ma szczególne znaczenie wobec płynących z Zachodu zmian w obyczajowości kwestionujących wszystko to, co oparte jest na naszej wierze i tradycji narodowej. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ma znaczne możliwości oddziaływania oparte zarówno na programie, jak i bazie materialnej. Postulował podjęcie przez Stowarzyszenie skutecznych działań przy zachowaniu swojej tożsamości.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej