Umacnianie więzi ze Słowem Bożym

2013/07/1
Izabela Tyras

Zgłoszenia do etapu szkolnego konkursu biblijnego przyjmowane są do 21 lutego. Tym razem tematem są pisma świętego Pawła Apostoła (1i2 List do Tesaloniczan, 1i2 List do Koryntian, List do Galatów, List do Filipian, List do Rzymian, List do Kolosan, List do Efezjan, List do Filemona, 1i2 List do Tymoteusza, List do Tytusa). Tekstem źródłowym jest Biblia Tysiąclecia, V wydanie z przypisami. Na laureatów czekają indeksy na uczelnie wyższe na różne kierunki: historię, historię sztuki, filozofię, kulturoznawstwo, nauki o rodzinie, teologię oraz pielgrzymki i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Głównym celem konkursu biblijnego jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego i czerpania z niego życiowych wskazówek. Aby ukazać taką właśnie ideę biblijnej „rywalizacji”, w ramach konkursu podejmujemy wiele różnorodnych inicjatyw o charakterze ogólnopolskim i lokalnym. Od trzech lat organizowane jest Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią kierowane do diecezjalnych finalistów konkursu. Dwudniowy zjazd odbywa się na Jasnej Górze i w Ośrodku Rekolekcyjnym św. Puszcza w Olsztynie koło Częstochowy. Ma charakter formacyjno-organizacyjny i w znacznym stopniu przyczynia się do budowania wspólnoty wśród młodych i stanowi okazję do uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

W tym roku wspólnie z redakcją katolickiego tygodnika „Niedziela” został przygotowany krótki film o charakterze edukacyjnym, w którym ukazano piękno i wartość Pisma Świętego, oraz propozycja pogłębienia biblijnej wiedzy dzięki udziałowi w naszym konkursie. Jeszcze przed wakacjami katechetom został zaproponowany konkurs „Biblijny katecheta”, którego celem było przygotowanie scenariusza lekcji o Biblii zachęcającego do poznania Pisma Świętego.

Wielką radością napawa fakt, że każdego roku w biblijnych „zmaganiach” bierze udział coraz większa liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W minionej edycji, w etapie szkolnym, uczestniczyło około 30 tys. uczniów.

Co roku jest poszerzana oferta nagród, wśród których są indeksy na cztery uczelnie wyższe w Polsce, na różne kierunki studiów: filozofię, historię, historię sztuki, teologię czy nauki o rodzinie. Zwycięzca konkursu wraz z opiekunem, dzięki życzliwości Komisariatu Ziemi Świętej, wybrał się z pielgrzymką do Jerozolimy. Udało się pozyskać wielu sponsorów nagród i upominków.

Patronami konkursu w biblijnym „dziele” o charakterze ogólnopolskim jest kilkanaście czasopism, portali internetowych, stacji radiowych i telewizji: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, „Opoka”, „Wiara”, KAI, Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, Radio Maryja, Edycja św. Pawła, Telewizja Polska, „Nasz Głos”. Na szczeblu diecezjalnym konkurs wspiera kilkadziesiąt stacji i pism lokalnych.

Patronat honorowy nad jubileuszową edycją Konkursu Wiedzy Biblijnej objął JE ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Konkurs, zainicjowany i w całości organizowany przez „Civitas Christiana”, jest jednym z najbardziej znaczących i znanych w kraju. Biblijne „działania” doskonale wpisują się w apel Ojca Świętego, który w opublikowanej w listopadzie 2010 roku posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini (O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła) przypomina, że „umacnianie więzi ze słowem Bożym będzie miało tym większy rozmach, im bardziej będziemy świadomi, że zarówno w Piśmie świętym, jak i w żywej tradycji Kościoła obcujemy z ostatecznym słowem Boga o wszechświecie i dziejach”.

Osiągnięcie tak wysokiego poziomu Konkursu Wiedzy Biblijnej i jego znaczenia było możliwe dzięki wielkiej pracy wielu członków, sympatyków i osób z nami współpracujących, dlatego z serca bardzo dziękujemy za wszelką pomoc i dobro.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej