Usłyszeć głos miłosierdzia

2013/07/1
Magdalena Macko

Łomżyńskie Dni Społeczne, organizowane tym razem w jednym dniu, 15 grudnia przez Akademię Społeczną w Lublinie, Oddział Terenowy w Łomży, przy współudziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Oddział w Łomży, Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku, skupiły się na zagadnieniu kultury religijnej w pracy penitencjarnej. Patronat medialny objął „Głos Katolicki”, Katolicki Tygodnik Diecezji Łomżyńskiej oraz regionalny portal internetowy 4lomza.pl.

 

XV Łomżyńskie Dni Społeczne przebiegające pod hasłem „Jesteście skazani, ale nie potępieni” rozpoczęły się ofiarą Mszy Świętej w kościele pw. NMP Częstochowskiej, której przewodniczył ks. biskup Tadeusz Bronakowski. „ Syn Boży przychodzi, by nas zbawić, Chrystus przychodzi, by leczyć choroby naszej duszy, by oczyszczać nas z grzechu i dać nam nowe życie. (…) Bóg, który stał się człowiekiem, wyszedł na spotkanie wszystkim ludziom, by umożliwić im spotkanie ze sobą. Jednak by do tego spotkania doszło, każdy z nas musi wyjść na spotkanie Boga, musi ponieść osobisty trud przemiany, tylko wówczas mamy szansę uczestniczyć w radości Królestwa Bożego”. Składając wiernym życzenia, ksiądz biskup apelował, żebyśmy w tym wyjątkowym czasie nie odwracali się od drugiego człowieka.

Konferencję, traktującą o roli kultury religijnej w pracy penitencjarnej, która miała miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, prowadził dr Tadeusz Kowalewski z Akademii Społecznej w Łomży. Otwarcia konferencji wobec kilkudziesięciu przybyłych gości (m.in. studenci, samorządowcy, pracownicy naukowi, dziennikarze) dokonali gospodarze: rektor prof. dr hab. Robert Charmas oraz dyrektor Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży prof. dr hab. Wiesław Tadeusz Popławski. Po krótkiej prezentacji prelegentów, w gronie których znaleźli się m.in. naczelny kapelan więziennictwa ks. dr Paweł Wojtas, dyrektor okręgowy Służby Więziennej płk Mirosław Dudar czy płk Kajetan Dubiel z Ministerstwa Sprawiedliwości, prelekcję „Religijność a resocjalizacja” wygłosił dr Teodor Bulenda z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej IPSiR UW. Panel dyskusyjny dotyczący roli kultury religijnej w pracy ze skazanymi rozpoczął Naczelny Kapelan Więziennictwa w Polsce ks. dr Paweł Wojtas, mówiąc o roli i zadaniach kapelanów w zakładach karnych i perspektywach pracy europejskiego kapelana więziennictwa, którym ostatnio został wybrany. O działalności kapelanów więziennych na terenie okręgu białostockiego mówił płk Mirosław Dudar, a swoim doświadczeniem na polu pracy więziennego kapelana podzielili się ks. Bogusław Ofman z Aresztu Śledczego w Ostrołęce oraz księża kapelani z Białegostoku.

Refleksjami na temat budowania relacji służby więziennej z organizacjami religijnymi podzielił się ze słuchaczami płk Kajetan Dubiel, a o wykorzystaniu „kapitału duchowego” w zarządzaniu służbą więzienną mówił dr Tomasz Ochinowski, doradca Dyrektora Generalnego SW. Uwieńczeniem konferencji był referat Reginy Majewskiej-Petniak z Zakładu Karnego w Żytowicach dotyczący roli kapłana w zakładzie karnym.

Głosy w dyskusji i wygłaszane prelekcje prowokowały do samodzielnych sądów i podważyły wiarygodność medialnych doniesień dotyczących realiów polskiego więziennictwa. Wszyscy świeccy prelegenci podkreślili, że nie do przecenienia jest posługa kapelana w więzieniu. Wyrok nie musi oznaczać życiowej przegranej czy początku końca, dla wielu więźniów to początek ich nawrócenia. Żywiąc przekonanie o monopolu na prawdę, zadowalamy się tylko medialnymi sensacjami, myślimy stereotypami, szufladkujemy ludzi, przyprawimy im Gombrowiczowską gębę, osądzamy, oskarżamy, a nie robimy nic, żeby spróbować zrozumieć drugiego człowieka. Pan Jezus potępił grzech, a nie grzesznika. Dlaczego więc współcześni ludzie uzurpujemy sobie prawo do tego, co boskie? Owocem konferencji będzie wielki podziw dla tych, którzy skazanym, a nie potępionym nie boją się mówić o Panu Bogu, gdyż oni też mogą zostać świętymi, zgodnie z tym, co powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II w Zakładzie Karnym w Płocku podczas Pielgrzymki do Polski w 1991 roku: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z Was może zostać przy pomocy łaski Bożej – świętym”.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej