Izabela Tyras |
Ponad stu finalistów diecezjalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkało się w Częstochowie
Organizatorem spotkań jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Głównym celem spotkania na Jasnej Górze było ukazanie aktualności Pisma Świętego i zachęta, by z Ewangelii młodzi uczynili Księgę Życia. Zjazd rozpoczął się 10 maja modlitwą na Jasnej Górze. Bp Jan Wątroba w kazaniu przypomniał, że Maryja obecna w jasnogórskiej Ikonie, wskazująca na Biblię, najlepiej uczy nas słuchania i wypełniania Słowa Bożego.
– Ona jest błogosławiona, szczęśliwa, bo ma wiarę i w tej wierze przyjęła Słowo, by dać je światu – powiedział częstochowski biskup pomocniczy.
Zachęcał, żeby młodzi z radością podejmowali lekturę Pisma Świętego i wypełniali Słowo, które poznają. Kaznodzieja gratulował „biblistom” odwagi zgłębiania Ewangelii i życzył radości z konkursowych zmagań.
Podczas Eucharystii sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zostały poświęcone pamiątkowe różańce, które mają stanowić zachętę do trwania w modlitwie wraz z Maryją, Matką Słowa.
Spotkania uczestników konkursu zawsze odbywają się około 13 maja, kiedy to przypada rocznica zamachu na życie Jana Pawła II. Jest to okazja do przypomnienia, że to na Jasnej Górze papież z Polski pozostawił najcenniejszą relikwię – przestrzelony pas swojej sutanny – i szansa, by młodzi poznali fragment najnowszej historii Polski i świata. Poświęconą temu konferencję poprowadził o. Józef Płatek, paulin, na ręce którego papież z Polski przekazał przestrzelony pas.
Uczestnicy spotkania na Jasnej Górze
Na program spotkania złożyły się także konferencje dotyczące Pisma Świętego oraz warsztaty dziennikarskie w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Z uczestnikami spotkał się m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny pisma, który zachęcał młodzież, by współtworzyła „Niedzielę Młodych”.
Z redagowaniem depesz i informacji o Kościele uczestników warsztatów zapoznał ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”. Natomiast ks. red. Jacek Molka wskazał na konieczność obecności „Niedzieli” i mediów katolickich w internecie.
– Bardzo ważne jest, by młodzi ludzie zapoznawali się z posłannictwem mediów katolickich – powiedział Marcin Kluczyński, członek zespołu koordynującego Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Owocem takich warsztatów, które w ramach Spotkań Młodych z Biblią odbywają się piąty raz, jest to, iż młodzi ludzie wymieniają się swoimi opiniami na forach internetowych. Piszą o Kościele i Biblii na różnych stronach internetowych – kontynuował koordynator.
Wieczorem uczestnicy Spotkania Młodych z Biblią pojechali do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Tam z udziałem biblistów: ks. dr. Romana Mazura z Krakowa (SDB) i ks. dr. Jacka Molki z Częstochowy, odbyły się warsztaty, podczas których poruszane były zagadnienia dotyczące tegorocznej tematyki konkursu – Księgi Izajasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich.
Świadectwem wartości płynącej z odkrycia autentycznej, bezinteresownej i odpowiedzialnej miłości względem Boga, siebie i drugiego człowieka, podzielili się członkowie Ruchu Czystych Serc.
Nie zabrakło też czasu na integrację konkursowiczów z całej Polski, ognisko, majówkę w plenerze pod „Jasnogórskim Giewontem” i wspólne dzielenie się nie tylko wrażeniami, ale przede wszystkim spotkaniem ze Słowem Bożym.
Uczestnicy Częstochowskiego Spotkania Młodych z Biblią i ci finaliści diecezjalni, którzy nie mogli przybyć na Jasną Górę, spotkają się 4–5 czerwca w Niepokalanowie na finale ogólnopolskim.