W hołdzie Ojcu Narodu

2013/07/2
Ewelina Goździewicz

W 2011 r. przypadają rocznice związane ze sługą Bożym kardynałem Stefanem Wyszyńskim, prymasem Polski. W kalendarz ogólnopolskich uroczystości upamiętniających Wielkiego Prymasa wpisało się także Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gnieźnie. Z inicjatywy Stowarzyszenia została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Prymasa Tysiąclecia.

 

W Hołdzie i Wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w 110. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci – tak brzmią słowa na tablicy pamiątkowej poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, ufundowanej przez prezydenta Gniezna, która 3 sierpnia została odsłonięta na ścianie siedziby Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana’’ w Gnieźnie

W uroczystości wzięli udział m.in. ks. bp Bogdan Wojtuś, ks. kan. Jan Kasprowicz, ks. dr Andrzej Grzelak, poseł Zbigniew Dolata, prezydent Gniezna Jacek Kowalski, Maria Kocoń, przewodnicząca Rady Miasta, przedstawiciele gnieźnieńskiej „Solidarności’’, uczniowie szkoły im. Prymasa Tysiąclecia, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana’’ Ziemowit Gawski, wiceprzewodniczący Karol Irmler oraz członkowie gnieźnieńskiego oddziału Stowarzyszenia.

Przewodniczący gnieźnieńskiego oddziału „Civitas Christiana’’ Edward Frąckowiak rozpoczął spotkanie, cytując bł. Jana Pawła II: „Szczególnym przedmiotem medytacji uczyńcie postać niezapomnianego prymasa, świętej pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. To wszystko uczyńcie przedmiotem medytacji i podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym on, kardynał Stefan, prymas Polski, dobry pasterz wycisnął trwałe, niezatarte piętno…

W tym roku w szczególny sposób splatają się także nasze stowarzyszeniowe jubileusze. Jest to też 35-lecie działań na rzecz rodziny, których początki miały miejsce w Radzie ds. Rodziny przy Prezydencie Miasta Gniezna, w której swój udział miał też prymas Wyszyński’’

Ksiądz dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, wygłosił wykład „Prymas Tysiąclecia Ojcem Narodu także dziś”: „Ojcem w sensie duchowym i religijnym zaczęto go nazywać podczas wojny w podwarszawskich Laskach, gdzie służył nie tylko jako kapelan, ale z czasem jako tajny wykładowca, kierownik duchowy. Ojcem w nowym znaczeniu stał się dla alumnów włocławskich – w jednej osobie rektor, profesor, Ojciec Duchowny seminarium w swojej diecezji. Ojcem w nowym znaczeniu jako biskup stał się w 1946 r. dla diecezji lubelskiej (…). W czasie wojny jego ojcostwo obejmowało tułaczy wojennych, żołnierzy polskich, węgierskich, ukraińskich i niemieckich (…). Ale miano Ojca Narodu zyskał, gdy Pius XII mianował go w 1948 r. arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim”.

Prymas z okazji warszawskiego ingresu pisał: „Nie jestem ani politykiem, ani dyplomatą, nie jestem działaczem ani reformatorem. Jestem natomiast ojcem waszym duchowym, pasterzem i biskupem dusz waszych, jestem apostołem Jezusa Chrystusa. Posłannictwo moje jest kapłańskie, pasterskie, apostolskie’’.

Ksiądz dr Sołomieniuk przypomniał próby zepchnięcia Księdza Prymasa na margines przez władze partyjne: „Wyrazem walki z Prymasem było nie tylko jego uwięzienie, ale chociażby zastępowanie tradycyjnego tytułu Prymas Polski wymyślonym tytułem Prymas Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, a wcześniej pogardliwym określeniem – Kierownik Episkopatu”.

Ks. bp Bogdan Wojtuś podzielił się osobistym wspomnieniem o Prymasie Tysiąclecia: „Prymas w odniesieniu do człowieka był serdeczny, ojcowski. Gdy ktoś przychodził do niego z jakąś sprawą, prymas był cały dla niego, ten człowiek z jego problemem był w tej chwili najważniejszy. Wbrew temu, co zarzucano, prymas szanował władzę, trzymał się katolickiej nauki, że władza jest od Boga, nie od poszczególnych ludzi; natomiast wymagał, by władza służyła tak, jak wynika to z Ewangelii. Pamiętam spotkanie z prymasem, kiedy powstawały nowe osiedla w Gnieźnie, Bydgoszczy. Wtedy powiedział: ťMusimy zacząć budować kościołyŤ. Pomyślałem, że to niemożliwe, a dziś na każdym osiedlu jest kościół”.

Ziemowit Gawski, przewodniczący „Civitas Christiana’’ powiedział: „Bardzo dziękuję, że spotykamy się tutaj w Gnieźnie na okoliczność 110. rocznicy urodzin ks. prymasa, Wielkiego Syna Narodu i Kościoła i gromadzimy się wokół wielkiej sprawy rodziny. To jest jedna z tych części nauczania prymasa, do której on przywiązywał szczególną wagę. Ponieważ właśnie poprzez prymasowską posługę nauczył się w sposób specjalny rozumieć słowo naród i uczył się go tutaj także w Gnieźnie i poprzez całe swoje życie stał się prawdziwym ojcem narodu, który rozumiał, że rodzina jest podstawą bytu narodowego”.

Tablicę poświęcił ks. bp Bogdan Wojtuś, a odsłonił ją fundator prezydent Jacek Kowalski. Uroczystą mszę w katedrze gnieźnieńskiej w intencji rychłej beatyfikacji sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego sprawował bp Bogdan Wojtuś. W wygłoszonej homilii powiedział: „To nauczanie sługi Bożego porywało słuchaczy, on był świadkiem, on mówił z tego głębokiego doświadczenia wewnętrznego Boga, doświadczenia Matki Bożej, doświadczenia Kościoła. Tego ogromnego doświadczenia zewnętrznego zmagania się Kościoła, pokonywania trudności, stawania w obronie. On mówił jako świadek.

Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia w Katedrze Gnieźnieńskiej.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej