W kręgu ewangelicznych inspiracji

2013/07/1
Marcin Kluczyński

Od 13 do 23 listopada 2010 roku trwały w Sieradzu Dni kultury Chrześcijańskiej. Obok nabożeństw odbywały się koncerty, spektakle teatralne, spotkanie dyskusyjne dla młodych oraz konkursy dla dzieci. Mieszkańcy miasta przekonali się, że wiara wiąże się z atrakcyjną propozycją kulturalną.

 

W sobotni wieczór 13 listopada na scenie Sieradzkiego Centrum Kultury zagościł Teatr Miejski Źródło z Radomska. Zaprezentował on spektakl „Krzyż i korona – rzecz o świętości”. Grupa młodych aktorów pod kierunkiem Danuty Zawadzkiej, przeniosła widzów do 1382 roku, w którym odbył się zjazd najzacniejszych możnowładców ziem polskich. Zgromadził ich jeden wspólny cel ? wybór następcy tronu po śmierci Ludwika Węgierskiego. Widzowie stali się świadkami burzliwych obrad możnowładców, którzy ostatecznie wybrali Jadwigę Andegaweńską i odsunęli od korony Piasta, Ziemowita Mazowieckiego. Młodziutka królowa Jadwiga stanęła przed niełatwym wyborem osobistym, który będzie miał wpływ na dalsze dzieje narodu. Sztuka prezentuje sylwetkę świętej, królowej Polski, niezwykłej kobiety, zawsze wiernej Bogu i prawdzie. Spektakl ukazuje, że Jadwiga jako wierny prawdzie wzór cnót, jest drogowskazem również dla współczesnych ludzi, którzy często stają przed ważnymi wyborami.

Msza Święta inaugurująca tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej została odprawiona 14 listopada w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. W muzyczną oprawę liturgii zaangażowała się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ze Zduńskiej Woli.

Na temat wróżb, zabobonów i manipulacji rozmawiał z sieradzką młodzieżą Andrzej Wronka (Stowarzyszenie Effatha), autor książki „Magia, wróżby, opętanie”. Spotkanie odbyło się w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II i wzięło w nim udział ok. 100 uczniów i wychowawców. Prelegent mówił o sposobach i technikach manipulacji, jakie są stosowane przez twórców szeroko pojętej tzw. kultury New Age, stanowiącej dziś poważne zagrożenie dla człowieka i chrześcijaństwa na całym świecie. Obserwuje się dziś mnogość grup, technik i ideologii obiecujących szczęście, zachowanie zdrowia czy ochronienie najbliższych, a nawet wgląd w przyszłość, z możliwością jej korygowania. Skutkuje to wieloma problemami. Począwszy od najpoważniejszego ? zamknięcia na łaskę Boga, poprzez osłabienie relacji z najbliższymi, trwonienie pieniędzy, a niekiedy całych majątków na rzecz wspomnianych grup i osób ? magów, wizjonerek czy nawet samych przedmiotów (talizmanów, amuletów, kart, wizerunków), którym przypisuje się rzekome cudowne właściwości. W wielu przypadkach powyższe inicjacje kończą się na poważnych zaburzeniach psychicznych, a nierzadko opętaniu przez złe duchy. „Fides et ratio – wiarą i rozumem powinniśmy kierować się w codziennym życiu” ? mówił kilkukrotnie prelegent, nawiązując do jednej z encyklik Jana Pawła II.

W intencji sieradzkiej młodzieży modlił się ksiądz Grzegorz Nowicki, diecezjalny duszpasterz młodych. Eucharystię, z muzyczną oprawą zespołu Sursum Corda, duchowny celebrował w klasztorze Sióstr Urszulanek. Po Mszy św. odbyło się spotkanie promujące Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

Madrycie. Parafianie kościoła pw. św. Urszuli Ledóchowskiej mieli okazję obejrzeć spektakl Telewizji Polskiej „Wierność” w reżyserii Pawła Woldana. Bohaterką filmu jest młoda dziennikarka, w której rolę wcieliła się Anna Grycewicz. Dziewczyna przygotowuje film dokumentalny o życiu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zbierając materiały do realizacji, spotyka się z ludźmi znającymi osobiście kapelana „Solidarności”, w tym również z dawnymi funkcjonariuszami SB. Fabularyzowany spektakl Woldana jest bogaty w archiwalne nagrania z udziałem księdza Popiełuszki, ukazuje jednocześnie jego męczeńską drogę do świętości.

W programie „Dni” znalazł się również koncert grupy Siewcy Lednicy. Zespół, znany z muzycznej animacji Apeli Młodzieży Trzeciego Tysiąclecia, organizowanych corocznie przez o. Jana Górę nad brzegiem jeziora Lednica, zagrał w murach świątyni Najświętszego Serca Jezusowego. Licznie zgromadzona młodzież z różnych parafii sieradzkich śpiewem i tańcem wspaniale włączyła się w rytm lednickiej modlitwy. Spotkanie zakończyło się symbolicznie, wspólnie zaśpiewanym hymnem, „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Również z myślą o młodzieży przygotowano multimedialny konkurs „Kościoły Sieradza i okolic”. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Klimczak z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Sieradzu. Drugim i trzecim miejscem cieszyli się kolejno Paulina Stoparczyk ? Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz i Norbert Tomczyk ? Gimnazjum nr 1 w Sieradzu. Przyznano też trzy wyróżnienia: dla Patrycji Subczyńskiej (Gimnazjum nr 2 w Sieradzu), Marty Gawron (Gimnazjum nr 1 w Sieradzu) i Dagmary Spętany (Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz). W konkursie plastycznym „Moja rodzina – moja Ojczyzna” wzięli udział uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężyła Alicja Skrobała, drugie miejsce przypadło Patrycji Sztamie, trzecie zaś zajął Grzegorz Bąk. W kategorii gimnazjów pierwsza nagroda powędrowała do Piotra Mikołajczyka, druga przypadła Natalii Stężalskiej, a trzecia Maciejowi Czechowiczowi. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Tomasz Leśniewski, Michał Thiel, Agata Kaczmarek, Jacek Grabiński, Sylwia Dusza, Sebastian Pluta i Beata Błaszczyk.

Przez cały czas trwania „Dni” w Sieradzkim Centrum Kultury można było oglądać wystawę fotograficzną „Myśli pisane światłem obiektywu, w domu księdza Jana Twardowskiego”, autorstwa ks. prał. dra Mariana Bronikowskiego, proboszcza Kolegiaty Sieradzkiej.

XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej zamknęła uroczysta Msza Święta za miasto, odprawiona 23 listopada w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego z udziałem mieszkańców i władz miasta. Liturgię wzbogaciła muzyczna oprawa parafialnego zespołu Soli Deo.

Sieradzkie Dni Kultury Chrześcijańskiej mają na celu promowanie wartościowej kultury inspirowanej wiarą chrześcijańską i tradycją narodowopatriotyczną oraz integrację lokalnej społeczności. Nabożeństwa, koncerty i przedstawienia były znakomitą okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, ale też miłą okazją do ubogacającego spędzenia czasu wolnego i obcowania z kulturą w gronie bliskich i znajomych. Mieszkańcy Sieradza i okolic kolejny raz mieli okazję do wielu spotkań z dziełami twórców, dla których inspiracją jest Ewangelia i osobiste przeżywanie relacji z Bogiem. Organizatorem imprezy było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przy współpracy sieradzkich parafii, szkół, ośrodków kultury i wsparciu finansowym Urzędu Miasta Sieradza.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej