W obronie prawd narodowych i chrześcijańskich

2013/06/28

Kapituła XXVI edycji Nagrody ks. Bolesława Domańskiego, działająca przy Radzie Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, 22 maja w żarskim ratuszu nagrodziła pięciu tegorocznych laureatów.

 

Bolesław Domański urodził się 14 stycznia 1872 roku w Przytarni. Jego rodzinne korzenie, dzieciństwo oraz dojrzałe życie związane było z Pomorzem. W 1895 roku w Pelplinie uzyskał święcenia kapłańskie, a dwa lata później tytuł doktora teologii i filozofii. Zaangażowany w sprawy społeczne i narodowe prezentował nową naukę społeczną kościoła, opowiadając się za głęboką odnową liturgii i duszpasterstwa. W 1923 roku ks. Domański stanął na czele Związku Polaków w Niemczech obejmującego Pogranicze i Kaszuby, akcentując na pierwszym miejscu walkę o język i kulturę polską. W 1933 roku związek ten za swój znak przyjął Rodło, które przedstawia Wisłę i Kraków, fundamenty Polski. Tytuł księdza Patrona przylgnął na dobre do Domańskiego, gdy w 1929 roku został wybrany patronem-prezesem Rady Nadzorczej Związku Spółdzielni Polskich w Niemczech z siedzibą w Berlinie. Ksiądz Patron angażował się we wszystkie przejawy życia narodowego, budząc polskiego ducha, a obok rozwoju kulturalnego kładł duży nacisk na rozwój ekonomiczny i gospodarczy. Największym wydarzeniem dla społeczności polskiej w Niemczech przed II wojną światową był Kongres Polaków w Niemczech, na którym w 1938 roku uchwalono pięć prawd Polaków: Jesteśmy Polakami, Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, Co dzień Polak narodowi służy, Polska Matka naszą, nie wolno mówić o matce źle.

Na tym kongresie ks. Domański wręczał najbardziej zasłużonym Odznakę Wiary i Wytrwałości. Bolesław Domański zmarł 21 kwietnia 1939 roku w Berlinie. Został pochowany w Zakrzewie.

Od 1983 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przybliżając i popularyzując sylwetkę, ideały i działalność księdza Patrona, przyznaje nagrodę nazwaną jego imieniem osobom i instytucjom zasłużonym w inspirowaniu i wcielaniu w życie wartości i postaw chrześcijańskich i patriotycznych. Podczas 25 edycji nagrodę przyznano wielu zasłużonym osobom i instytucjom, m.in. ks. bp. Ignacemu Jeżowi, Róży Brzezińskiej, Józefowi Maciejowi Roślickiemu, Gabrieli Cwojdzińskiej, Wyższemu Seminarium Duchownemu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Michałowi Zaleskiemu, ks. abp. Marianowi Gołębiewskiemu.


uroczystość wręczenia XXVI edycji nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego odbyła się w Żarach

14 kwietnia 2010 roku Kapituła Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, pod przewodnictwem Jacka Stróżyńskiego, kierując się słowami ks. Patrona, wygłoszonymi podczas Kongresu Polaków w Berlinie: „Bądźmy Bogu wierni… z głębi serca wołamy: przyrzekamy uroczyście, że polskości swej za nic w świecie nie oddamy”, wyłoniła pięciu laureatów XXVI edycji. Tegoroczne nagrody odebrali: Mieczysław Bławat (ur. 1938) z Kościerzyny za konkretną i wszechstronną pomoc potrzebującym; ks. kanonik Jan Guss (ur. 1936) z Głomska za zaangażowanie w budownictwo sakralne za ziemiach złotowskiej i gubińskiej; Walerian Piotrowski (ur. 1927) z Zielonej Góry za dążenie do prawdy i sprawiedliwości oraz dbałość o etyczny wymiar życia publicznego; Rita i Leonard Kostkowie z Kurdyp za stworzenie i działalność Ogniska Kultury Rodzinnej „Hubertówka”; Towarzystwo im. Zofii Kossak z Górek Wielkich za wieloletnią promocję życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej ideałów.

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w sali konferencyjnej żarskiego ratusza. Laureatów tej i poprzednich edycji oraz zaproszonych gości, m.in. Przewodniczącego Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego, dyrektorów i przewodniczących wielu Oddziałów Stowarzyszania, władze samorządowe miasta i powiatu, przywitał Przewodniczący Oddziału Stowarzyszenia w Żarach Piotr Jankowiak. Spotkanie w ratuszu uświetnił występ Międzyszkolnej Orkiestry Dętej Żarskiego Domu Kultury. Na zakończenie uroczystości w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w intencji laureatów Nagrody, bp Paweł Socha celebrował Mszę św., po której złożono kwiaty pod obeliskiem prymasa 1000-lecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej