W podzięce Prymasowi Tysiąclecia

2013/07/3
Włodzimierz J. Chrzanowski

 

 

W wielkopolskim Wągrowcu w krużgankach pocysterskiego klasztoru została otwarta wystawa z okazji 110. rocznicy urodzin i 30. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego. Zwiedzenie wystawy to tylko jeden z punktów programu uroczystości z tej okazji. W uroczystości, której organizatorami byli Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uczestniczył abp Józef Kowalczyk – metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.

Miasto księdza Jakuba Wujka

Zarówno Wągrowiec, jak i cała gmina, chociaż leżą w Wielkopolsce, etnograficznie przynależą do Pałuk obejmujących północno- wschodnią część Wielkopolski. Tu przecinają się dwa historyczne szlaki – piastowski i cysterski. W maju 1973 r. przebywał tu prymas Wyszyński, przy okazji odsłonięcia i poświęcenia pomnika najsłynniejszego i najbardziej jak dotąd zasłużonego wągrowiczanina – jezuity, ks. Jakuba Wujka. Wujek urodził się w 1541 r. i w wągrowieckiej szkole cystersów pobierał pierwsze nauki.


Podczas spotkania prymasa Polski abp. Józefe Kowalczyka w Wągrowcu
| Fot. Jacek Stróżyński

Na rogatkach miasta przybyszy pozdrawiają „witacze” z jego portretem i napisem „Wągrowiec – miasto rodzinne ks. Jakuba Wujka, tłumacza Pisma Świętego na język polski”.

Mimo upływu czasu pamięć o nim jest tu wciąż żywa. Jedna z ulic w najstarszej części miasta nosi jego imię. I nawet w latach tak zwanej władzy ludowej zmieniano nazwy ulic w tej części miasta, ulicę ks. Wujka pozostawiono. W okresie międzywojennym staraniem ówczesnego proboszcza parafii farnej, ks. Władysława Wróblewskiego, mieszkańcy Wągrowca ufundowali pomnik swojemu wielkiemu rodakowi.

Jego poświęcenia dokonał w czerwcu 1933 r. kard. August Hlond. Jednak pomnik został zniszczony przez Niemców w 1940 r. Odbudowano go i odsłonięto w 1973 r. Na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia, jak już wspomniano, obecny był ks. prymas Stefan Wyszyński.

Ecce Sacerdos Magnus

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył JE ks. prymas Józef Kowalczyk, miała miejsce w kościele przyklasztornym, kiedyś cystersów, później zamienionym na parafialny po kasacji klasztoru w 1835 r. Został zbudowany w II połowie XVIII w. w stylu późnobarokowym, spalony przez Niemców w 1945 r. i odbudowany w latach 1946–1962.

Dziś należy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jedną z dziewięciu parafii leżących w granicach dekanatu wągrowieckiego. Jej proboszczem jest ks. Zbigniew Szyk, który witając swojego arcypasterza w imieniu licznie zgromadzonych w świątyni wiernych, mówił: „(… ) mamy tę świadomość, że jesteśmy cząstką Kościoła Powszechnego, a w Polsce, idąc śladami sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, odwołujemy się również do roli Kościoła w polskiej tradycji i kulturze narodowej. Tego Kościoła, który podtrzymywał w Polsce tęsknotę za wolnością i bronił praw człowieka.

Potrzeba daru mądrości…

Ks. prymas Józef Kowalczyk, nawiązując w homilii do modlitwy dziękczynnej za dar Prymasa Tysiąclecia, podkreślił, że kard. Wyszyński miał dar mądrości, był nim ubogacony i dzielił się nim w czasach trudnych dla narodu i państwa. „Mówi się często, że nastały gorsze czasy dla chrześcijaństwa. Nie ma lepszych czy gorszych czasów, są tylko czasy wymagające prawdziwej mądrości, która jest niezależna od poziomu wykształcenia. Tę mądrość zdobywa się na kolanach. I dlatego my tu dziś zebrani włączamy się w ten nurt modlitewny, dziękczynny, ale też i błagalny o rychłą beatyfikację tego, który kierując się prawdziwą mądrością, nie uległ w trudnych sytuacjach, ale szedł z narodem drogą, jaką przyszło jemu i narodowi przebyć”.

I potrzeba wiary żywych ludzi

„Wszędzie potrzebna jest wiara żywych ludzi w Boga żywego” – powiedział na zakończenie uroczystości Jacek Bielawski, przewodniczący Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia w Wągrowcu, przywołując słowa prymasa Wyszyńskiego z 1970 r. Podziękował ks. prymasowi za przyjęcie zaproszenia i wręczył obraz olejny przedstawiający kard. Wyszyńskiego, dzieło lokalnego artysty, jako trwały ślad tego uroczystego dnia.

Swoje podziękowanie skierował też do obecnych na uroczystości przedstawicieli duchowieństwa z ks. dziekanem Piotrem Kalinowskim na czele, sióstr zakonnych, lokalnych samorządów powiatu, miasta i gminy, parlamentarzystów, pocztów sztandarowych, młodzieży, nauczycielskiego chóru i orkiestry dętej, które uświetniły uroczystość, oraz przedstawicieli władz okręgowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Uroczystość zakończyło zwiedzanie wystawy wzbogaconej pokazem multimedialnym o kard. Wyszyńskim. Ostatnim akcentem było wspólnotowe spotkaniem z ks. prymasem przy stole.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej