Adam Wojnar |
Drogą Królewską pod Krzyż Katyński wyruszył Biało-Czerwony Marsz Pamięci
Marsz Pamięci przeszedł pod Krzyż Katyński
Fot. Adam Wojnar
Obchody rocznicy tragedii pod Smoleńskiem w Krakowie rozpoczęły się na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Uczestnicy marszu nieśli wizerunki pary prezydenckiej i prezesa IPN, liczne biało-czerwone flagi, a także transparenty, w tym jeden nawiązujący do obrony Telewizji Trwam. Patronat nad marszem objęła wdowa po tragicznie zmarłym prezesie IPN Januszu Kurtyce, dr Zuzanna Kurtyka.
„Domagamy się prawdy. Dla 96 Polaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem, dla ich najbliższych dziś podkreślamy, że jesteśmy razem. Nie zabraknie nam pamięci, by nie tracić rozeznania, gdzie i kim jesteśmy i po co żyjemy” – powiedział na początku marszu jeden z jego organizatorów.
Pod Krzyżem Katyńskim opodal Wzgórza Wawelskiego, w godzinę lotniczej katastrofy, minutą ciszy oddano hołd poległym, a syn prezesa Janusza Kurtyki, Paweł, odczytał listę 96, którzy zginęli.
„Chciałam podziękować, że jesteśmy razem w tym miejscu w Krakowie – powiedziała dr Zuzanna Kurtyka. – Choć główne uroczystości odbywają się w Warszawie, dokąd pojechała duża grupa mieszkańców Krakowa, ale nie możemy dopuścić do tego, żeby pod Wawelem była pustka. Ten dzień jest szczególnie dla nas ważny, dla mnie szczególnie. Dopóki będziemy pamiętać o ludziach, którzy oddali ojczyźnie życie, którzy jej służyli, będziemy narodem suwerennym. Jeśli przestaniemy pamiętać, zginiemy… Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli w Katyniu i Smoleńsku. Te dwie daty zostały złączone. Są one nierozłączne. Polacy zabici strzałem w tył głowy przez Rosjan i Polacy, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, bo chcieli oddać hołd tym zamordowanym sprzed 70 laty. Jedni i drudzy stanowią o egzystencji naszego narodu. Zadziwia, jak bardzo obecne władze państwowe chcą tę pamięć zniszczyć… Władze chcą zniszczyć symbole, do których każdy naród musi się odwoływać, by przetrwać”.
Andrzej Surdy, uczestnik niedawno zakończonego strajku głodowego w obronie nauczania historii w szkołach, podkreślił: „Niewiele wiemy, co wydarzyło się 10 kwietnia dwa lata temu. Domagamy się przeprowadzenia prawdziwego śledztwa. W Polsce nie będzie porozumienia, dopóki tej historii nie da się wyjaśnić”.
Znany krakowski fotografik Stanisław Markowski na zakończenie spotkania pod Krzyżem Katyńskim przypomniał zebranym, że aby zwyciężyła prawda i życie było realizowane w duchu prawdy, należy obalić ten system, który jest w tej chwili. Trzeba to zrobić z pełną determinacją, ponieważ państwo pada. „Jeśli się okaże, że nie ma innej metody, to będziemy walczyć o to państwo, w którym ma się żyć normalnie i będą szanowane prawa obywateli” – powiedział.
Po uroczystościach pod Krzyżem Katyńskim przed południem została odprawiona Msza św. w kościele św. Kazimierza u oo. reformatów w intencji śp. prezesa IPN Janusza Kurtyki i wszystkich ofiar lotniczej katastrofy.
Po mszy w sali kinowej Agrafka przy ul. Krowoderskiej 8 zaprezentowano film „Trwajcie! Janusz Kurtyka Instytut Pamięci Narodowej 2005?2010” w reż. Anny Czerniakowskiej.
W krużgankach klasztoru oo. franciszkanów została otwarta wystawa fotograficzna nawiązująca do wydarzeń sprzed dwóch lat w Katyniu, manifestacji pod pałacem prezydenckim w Warszawie i późniejszych pogrzebów. Jednym z autorów zdjęć jest fotografik Jerzy Dąbrowski.
Po południu w krypcie, gdzie spoczywa para prezydencka, złożono kwiaty i wieńce, a w Katedrze na Wawelu przy ołtarzu Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bpa Jana Zająca została odprawiona Msza św. w intencji tych wszystkich, którzy dwa lata temu oddali życie pod Smoleńskiem.
Po Mszy św. wielotysięczny orszak uczestników, niosąc flagi, transparenty oraz m.in. tabliczki z nazwiskami wszystkich ofiar lotniczej katastrofy, przeszedł pod Krzyż Katyński.
„Tragedia smoleńska jest nierozerwalnie związana z mordem katyńskim – nie tylko datą, symbolicznym miejscem, ale sposobem, w jaki dochodzi się do prawdy” – powiedział Paweł Kurtyka, syn zmarłego pod Smoleńskiem prezesa IPN.
Z zapalonych zniczy na ziemi został utworzony świetlny krzyż.
W obchodach smoleńskiej rocznicy uczestniczyło krakowskie środowisko „Civitas Christiana”. Delegacja Stowarzyszenia złożyła kwiaty w Katedrze Wawelskiej przy sarkofagu śp. Prezydenta i jego Małżonki oraz przy Krzyżu Katyńskim.