Wiara przenika kulturę młodych

2013/06/28
Marcin Kluczyński

Pierwszym etapem festiwalu była ocena nadesłanych scenariuszy. Łódzki Oddział „Civitas Christiana” otrzymał w tym roku około dwudziestu zgłoszeń. Brano pod uwagę związek treści z przesłaniem tegorocznej edycji i poziom zgłaszanych prac. Tworząc teksty scenariuszy, młodzi sięgają po treści Ewangelii i Dekalogu niosące uniwersalne prawdy i drogowskazy, modele pozytywnych zachowań i postaw. Tegoroczne hasło miało zachęcać młodych do rozważań na temat prawdy nie tylko ewangelicznej, ale też postaw wielkich Polaków i świętych, którzy za prawdę płacili najwyższą cenę, jak ks. Jerzy Popiełuszko ogłoszony ostatnio błogosławionym, a także przyjrzenie się miejscu i roli prawdy w dzisiejszym świecie. Jaka jest wartość prawdy w społeczeństwie informacyjnym? Czy istnieje jedna prawda, czy każdy może mieć swoją prawdę? Czy prawda rzeczywiście wyzwala, czy może raczej komplikuje nasze życie?

 

Festiwal jest szansą dla młodych do wzięcia odpowiedzialności za kształt życia własnego i społecznego, pielęgnowania tradycji i kultury, troski o historię oraz miłość do drugiego człowieka i ojczyzny.

W wyniku dwudniowych eliminacji, które odbywały się 26 i 27 maja, w Śródmiejskim Forum Kultury w Łodzi, pierwsze miejsce zajął Jezuicki Teatr Młodzieżowy „ITD…” z Piotrkowa Trybunalskiego za sztukę „Kamień”, w reżyserii Anny Bajdzienko i Daniela Schwenk. Grupę stanowią młodzi, zorganizowani wokół piotrkowskiego Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. To kolejna edycja, w której „ITD…” okazało się być najlepsze.

Uznanie jurorów wzbudził też występ grupy teatralnej „Schody” z Ośrodka Kultury Energetyk w Łodzi. Młodzież, pod kierunkiem Marii Sowińskiej-Koteckiej, zaprezentowała sztukę „Adam i Ewa”, dzięki której zdobyła drugie miejsce. Również po raz kolejny w tym roku do pierwszej trójki zakwalifikował się Szkolny Amatorski Teatr „Trzcina” z II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim. Komisja była pod wrażeniem rezultatów pracy nauczycielek, Barbary Przybysz i Kariny Góry, oraz ich uczniów. Dlatego postanowiono nagrodzić tę grupę ex aequo, trzecim miejscem, za dwa znakomite przedstawienia, wystawione do tegorocznego konkursu: „Balladę o chorym księżycu” i monodram „Hop, hop, jest tu, kto?”. Przyznano też wyróżnienie, dla grupy teatralnej „Jedyneczka” z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie oraz dla młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami pieniężnymi. Aktorzy i opiekunowie zwycięskich zespołów otrzymali także festiwalowe koszulki. Nagrody wręczyli dyrektorzy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – Magdalena Porczyk i Śródmiejskiego Forum Kultury – Zbigniew Pacura oraz ks. Arkadiusz Lechowski, członek jury.

Do udziału w ostatecznych eliminacjach zakwalifikowało się 15 amatorskich grup teatralnych z terenu województwa łódzkiego. Dla uczestników oznaczało to, że treści swoich scenariuszy musieli zrealizować na profesjonalnej scenie Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi przed jury festiwalu. Występy były oceniane przez ks. Arkadiusza Lechowskiego, dyrektora Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej „Nadzieja” w Piotrkowie Trybunalskim, Piotra Zarębskiego – reżysera, operatora i producenta filmowego oraz Małgorzatę Miruch-Górę, kierowniczkę działu imprez ŚFK.

Poziom prezentowanych sztuk był zróżnicowany. Wynika to przede wszystkim z faktu, że uczestnicy spotkań młodych reprezentują różne środowiska – od parafii, poprzez szkoły i organizacje młodzieżowe, aż po ośrodki kultury, gdzie nad artystycznym rozwojem młodzieży czuwają wykwalifikowani instruktorzy.

Sam festiwal jest także formą warsztatów teatralnych, bo komisja oceniająca występy poszczególnych grup, po każdej prezentacji, udaje się z zespołami na indywidualne konsultacje, podczas których omawia się elementy pozytywne, jak i to, nad czym jeszcze popracować, tworząc w przyszłości kolejne sztuki – mówili uczestnicy.

W dniu rozstrzygnięcia festiwalu, 28 maja, wystąpił też gość specjalny – Marcin Wartalski z monodramem „Zapiski oficera Armii Czerwonej” według powieści Sergiusza Piaseckiego, w reżyserii Andrzeja Czernego.

Młodzi, biorący udział w tym festiwalu, spotykają ludzi, których pasją jest teatr, a ponadto wyznających podobne wartości, szukających prawdy i chcących w sposób artystyczny wyrażać swoje przekonania. Z każdym rokiem zaznacza się wzrost zainteresowania festiwalem. Laureaci kolejnych edycji są zapraszani na występy podczas różnych imprez, m.in. dni kultury i sztuki chrześcijańskiej.

Organizatorami imprezy są Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Śródmiejskie Forum Kultury w Łodzi. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Koordynatorem festiwalu jest Marcin Kluczyński.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej