Widzieć, oceniać, działać

2013/01/18

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dokonało wielkiego przejścia od działalności społeczno- politycznej do działalności społeczno-kulturalno-formacyjnej. Obecnie służy społeczności lokalnej poprzez działania podejmowane na rzecz rodziny, kultury, samorządu.

Przemiany te zaczęły dokonywać się w okresie pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Najpierw zmieniły się władze stowarzyszenia. Następnie zmieniono nazwę, a cztery lata później Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, widząc przemiany i dokonania, nadał stowarzyszeniu status katolickości. To już historia.

Dziś prezentujemy zupełnie inną, nową jakość. Gdy Ojciec Św. Jan Paweł II w 1994 roku na placu św. Piotra w Rzymie powiedział do pielgrzymów ze stowarzyszenia: „Budujcie Civitas Christiana…”.

Na rzecz rodziny

Od kondycji rodziny tworzonej przez nierozerwalne małżeństwo kobiety i mężczyzny zależy przyszłość narodu, jego kultury oraz kształt życia społecznego i państwowego. Dlatego stowarzyszenie podejmuje działania wspierające rodzinę poprzez konferencje, seminaria, wykłady, dyskusje, konkursy, marsze dla życia, prowadzenie instytucji prorodzinnych (poradni, klubów, ogólnopolskie sejmiki rodzinne), wojewódzkie, powiatowe, gminne, miejskie, parafialne Dni Rodziny, konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne – ukazujące niepowtarzalne wartości rodziny, uroczystości religijne: pielgrzymki, dni skupienia, spotkania modlitewne, Msze św. w intencji rodzin i homilie poruszające tematykę rodziny, wydawnictwa, czasopisma, broszury.

Pomoc rodzinie odbywa się również poprzez prowadzenie poradni, warsztatów, banków żywności. Nie ogranicza się jedynie do spontanicznych akcji charytatywnych, ale tworzy zintegrowane ośrodki edukacji i pomocy rodzinie. Buduje skuteczne modele współdziałania: samorządu, parafii i stowarzyszeń w celu pomocy rodzinie i rozwiązywania problemów społecznych w środowiskach lokalnych. Służą temu kluby rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych i samopomocy rodzin – Rodzina Rodzinie, szkoły: rodzenia z Bogiem, dla rodziców naukę języków obcych dla dzieci z ubogich rodzin, centrum wspierania rodzicielstwa od poczęcia, grupy wsparcia dla matek karmiących i kobiet uzależnionych od alkoholu, warsztaty psychoedukacyjne dla rodzin, świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe, wypożyczalnie podręczników szkolnych i książek dla dzieci z rodzin ubogich, punkty konsultacyjno-informacyjne rozwiązywania problemów alkoholowych, poradnie młodzieżowe i rodzinne, Banki Żywności, letnie i zimowe kolonie i obozy wypoczynkowe, warsztaty artystyczne dla dzieci z ubogich rodzin.

Kultura jako zadanie

Stowarzyszenie skupia się na kształtowaniu, umacnianiu świadomości i tożsamości narodowej Polaków poprzez promowanie wartości kultury chrześcijańskiej i ojczystych tradycji. Ważne miejsce w tej działalności zajmuje promowanie regionalizmu jako wyrazu obywatelskich postaw, więzi świadomości narodowej i państwowej, zwłaszcza wśród młodzieży.

Realizuje się to poprzez: Nagrody Stowarzyszenia (Ogólnopolska Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka, nagrody regionalne, Dni Kultury Chrześcijańskiej, imprezy promujące kulturę w wymiarze regionalnym i międzynarodowym (Dni Kultury Kresowej, Kaziuki Wileńskie, Polsko-Czeskie i Polsko-Słowackie Dni Kultury Chrześcijańskiej), wystawy promujące sztukę inspirowaną wartościami, konkursy: recytatorskie, poetyckie, literackie, malarskie, rzeźby ludowej, fotograficzne, muzyczne – pieśni religijnej, prelekcje, wykłady, dyskusje.

Samorządność znaczy odpowiedzialność

Współdziałanie z samorządem odbywa się poprzez podejmowanie konkretnych inicjatyw społecznych, szerzenie idei społeczeństwa obywatelskiego, opartego na wartościach i zasadach wynikających z nauczania społecznego Kościoła. Ma temu służyć budowanie modelu współpracy samorządu, parafii i organizacji obywatelskich w celu rozwiązywania społecznych problemów lokalnych. Organizowane są konferencje, spotkania z radnymi i administracją samorządową, realizacja projektu „Aktywny Wyborca”, działania przygotowujące do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnot lokalnych, (Kluby Edukacji Obywatelskiej, Młodzieżowa Akademia Działalności Społecznej, Kluby Edukacji Samorządowej). Podstawowym sposobem wypełniania misji stowarzyszenia jest budowanie i rozwijanie formacji katolicko-społecznej, obejmującej religijno-intelektualny i społeczny wymiar osoby ludzkiej. Formacja intelektualna traktowana jest jako pogłębianie wiedzy i umiejętności, posługiwania się nią w działalności w myśl wskazań nauczania społecznego Kościoła wyrażającego się hasłem „Widzieć – ocenić – działać”.

Marta Cielińska

Artykuł ukazał się w numerze 10/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej