10 stycznia w poznańskiej siedzibie Stowarzyszenia odbyła się sesja Inicjatywy obrony życia i rodziny wczoraj i dziś poświęcona osobie i nauczaniu prof. Włodzimierza Fijałkowskiego – wybitnego lekarza ginekologa-położnika, twórcy polskiego modelu Szkoły Rodzenia oraz popularyzatora wiedzy z zakresu naturalnego planowania rodziny.
„Odszedł od nas wielki świadek Chrystusowej prawdy, odważny obrońca życia ludzkiego, człowiek całym sercem oddany Bogu i ludziom” – tymi słowami dokładnie 11 lat temu abp Władysław Ziółek żegnał śp. prof. Fijałkowskiego. Jego świetnie zapowiadającą się karierę lekarską zastopowały dwa wydarzenia. Pierwszym był wybuch II wojny światowej, podczas której walczył w Kampanii Polskiej 1939 r. oraz zaangażował się w ruch oporu. W tym czasie został schwytany i osadzony w radomskim więzieniu, by następnie trafić do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Kolejnym wydarzeniem, mającym wpływ na jego działalność, było ogłoszenie w 1956 r. ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży. Bezkompromisowa postawa wobec aborcji (wpisywanie na kartach zdrowia pacjentek skłonnych się jej poddać: „Jako człowiek odmawiam…”) skutkowała utratą pracy i nieprzyznaniem etatu docenta, pomimo uzyskania habilitacji za pracę o psychologicznych aspektach Szkoły Rodzenia. Poświęcając swój autorytet i akceptację środowiska lekarskiego wciąż pozostawał wierny własnym przekonaniom, stając się niestrudzonym obrońcą życia poczętego i instytucji rodziny. Jego działalność naukowa skupiała się na trzech aspektach: rozwijaniu i wdrażaniu programu Naturalnego Planowania Rodziny, opracowaniu i promocji porodu naturalnego oraz studiowaniu i upowszechnianiu biologicznego, psychologicznego i pedagogicznego aspektu rozwoju dziecka w okresie prenatalnym.
Poniedziałkowy wieczór miał jeszcze drugą bohaterkę. Była nią dr med. Krystyna Neugebauer, która 11 lutego obchodziła 90. urodziny. Jako działaczka na rzecz ochrony życia w działalności naukowej rozwijała zainteresowania związanie z psychologią prenatalną i perinatalną, etyką, filozofią i ekologią. Wprowadziła do terminologii psychologicznej pojęcia: ekologii rodziny oraz ekologii prokreacji człowieka. Swoje teorie opiera na założeniu, że człowiek jest obecnie najbardziej narażony na zagrożenia społeczno-cywilizacyjne, dlatego szczególnie ważne jest dbanie o tzw. „niszę ekologiczną”, jaką stanowi rodzina oraz prawidłowe warunki rozwoju dwojga małżonków i poczętego życia. Wraz z prof. Fijałkowskim organizowała sesje objazdowe „Człowiek przed narodzeniem”.
W rozważaniach wzięło udział troje prelegentów związanych z prof. Fijałkowskim. Psycholog-terapeuta oraz dziennikarka katolicka Krystyna Holly podkreśliła aktualność jego nauczania, zwłaszcza ostrzeżenia przed zagrożeniami ze strony wówczas słabo znanej ideologii gender. Ukazała także niezwykłą rolę, jaką w życiu profesora odegrała wiara pozwalająca całkowicie poświęcić się potrzebującym. Przypomniała również jego opinię na temat destrukcyjnego wpływu aborcji nie tylko na moralność matki, ale również ojca czy lekarzy dokonujących zabiegu.
Następnie głos zabrał benedyktyn o. Karol Meissner, wieloletni przyjaciel rodziny Fijałkowskich, lekarz zajmujący się psychologią i psychiatrią, autor wielu książek poświęconych małżeństwu, rodzinie, wychowaniu i etyce. Oprócz anegdot z życia obu zaprzyjaźnionych wybitnych naukowców zwrócił uwagę, że to pobyt w obozie koncentracyjnym doprowadził do odkrycia autentycznego szacunku dla życia, którego ochrona stała się powołaniem prof. Fijałkowskiego, i wykreował u niego postawę prawdziwego lekarza-katolika.
Również syn profesora, Paweł Fijałkowski, dał fantastyczne świadectwo własnego życia, w którym zawsze starał się kierować naukami wyciągniętymi z rodzinnego domu, przedstawił znaczenie odpowiedniego wychowania w życiu człowieka. Państwo Fijałkowscy są pierwszym w Polsce małżeństwem, które pomimo niechęci ze strony ówczesnego środowiska lekarskiego zdecydowało się na poród rodzinny. Dzięki tej decyzji pan Paweł może dziś z pełną świadomością opowiadać o szczególnej więzi, która wytwarza się pomiędzy rodzicami a dzieckiem już od momentu poczęcia – i kontynuować przesłanie swojego ojca.
Spotkanie podsumował goszczący w Poznaniu przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski. Podkreślił, że żyjemy obecnie w świecie tzw. wytworzonego lęku, który wypiera nasze racjonalne myślenie. Z labiryntu sprzecznych pojęć, utrudniających poznanie prawdziwych wartości, może nas wyprowadzić jedynie odpowiednie umieszczenie Boga w naszym życiu, ułatwiające całościowe myślenie o drugim człowieku.
Szymon Szczęsny