Walne Zebranie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” najważniejsze zgromadzenie organizacji zwołane w związku z końcem kadencji zapoczątkowanej w marcu 2004 roku obradowało 31 maja w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Obrady poprzedziła Msza św. W kościele św. Stanisława Kostki celebrowana pod przewodnictwem biskupa Mariana Dusia, który też wygłosił homilię. Modlono się w intencji Stowarzyszenia, zmarłych członków i ich rodzin. Po Mszy św. zgromadzeni przy grobie sł. Bożego ks. Jerzego Popiełuszki modlili się o jego rychłą beatyfikację i intencji Ojczyzny.
W demokratycznym państwie ludzie stowarzyszają się w sposób wolny dla realizacji ważnego celu religijnego, społecznego, narodowego. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, jak czytamy w Statucie tworzą organizację w celu: „kształtowania rzeczywistości polskiej w oparciu o chrześcijańską koncepcję człowieka i świata, ujętą nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową”.
Obecne Walne Zebranie stanęło przed niełatwym zadaniem wytyczenia misji i programu działania Stowarzyszenia na nową kadencję. Nic nie wskazuje, że będą to czasy łatwe. Narasta bowiem atmosfera wrogości i sprzeciwu wobec chrześcijańskiego ducha i tradycji chrześcijańskiej Europy ze strony środowisk liberalnych i wrogów Kościoła. Dzieje się to w imię tolerancji i wyzwalania człowieka od zobowiązań moralnych i religijnego ducha płynącego Ewangelii. Oznacza to uderzenie w fundamenty naszej cywilizacji, zanegowanie godności osoby ludzkiej, stanowiącej podstawę chrześcijańskiej cywilizacji życia i miłości.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” sytuuje się pośród struktur życia społecznego między rodziną a państwem, współtworząc owo iunctim, łączące religię, naród, kulturę, tradycję – podstawowe filary naszej tożsamości. Ku pełnieniu tej misji skupia ludzi pragnących tworzyć i strzec takich wartości jak integralnie pojmowane dobro wspólne, służące osobowemu rozwojowi wszystkich członków naszej wspólnoty narodowej. W codziennym działaniu nasza organizacja odchodzi od działania w kategoriach struktur i instytucji i skłania się ku wspólnotowości, w której bardziej trzeba się kierować sercem i sumieniem. O tej drodze i zadaniach na niej czekających do spełniania mówił obszernie w wystąpieniu sprawozdawczym za mijającą kadencję i wyznaczającym zadania i cele w pełnieniu misji Stowarzyszenia w nadchodzących latach przewodniczący ustępującego Zarządu Głównego, Ziemowit Gawski.
Wystąpienie programowe wygłosił Ziemowit Gawski
Na to Walne Zebranie Stowarzyszenie przybyło ze znaczącym dorobkiem programowym i formacyjnym, nowym Statutem zatwierdzonym przez Konferencję Episkopatu Polski, w którym zapisano pracę formacyjną i edukacyjną jako najważniejszą płaszczyznę pracy organizacji, ustanowiono nowy ustrój władz i sposób zarządzania.
Stowarzyszenie jako znak sprzeciwu wobec społecznego zła jest i będzie atakowane z różnych stron. Będą podejmowane próby jego likwidacji. Takie próby pojawiają się i obecnie. Musimy być na to przygotowani. Ale przede wszystkim powinniśmy zawierzyć opiece i pomocy Matki Bożej – przypominał Ziemowit Gawski.
Swą misję Stowarzyszenie spełnia realizując program w oparciu o hasła programowe. O realizacji programu w minionej kadencji i zamierzeniach na przyszłość mówił podczas Walnego Zebrania wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Karol Irmler. Zadania te realizowano poprzez udział w debatach o wejściu Polski do Unii Europejskiej, chrześcijańskich korzeniach Europy, przyjmowanie stanowisk w sprawach ważnych dla Polaków, jak odwołanie do Boga w preambule konstytucji europejskiej, działania prorodzinne, współpracę z samorządami w rozwiązywaniu problemów lokalnych.
Hasła programowe akcentujące w naszej działalności godność osoby ludzkiej jako podstawę życia zbiorowego w 2006 roku, czy godność człowieka i narodu jako podstawę współczesnego patriotyzmu polskiego w 2007 roku pozwalały podejmować działania kształtujące postawy patriotyczne i obywatelskie Polaków, przywracanie pamięci historycznej, utrwalanie i przekazywanie dziedzictwa wartości w rodzinie i wspólnocie narodowej, ochronę dziedzictwa kulturowego, podtrzymywanie tradycji narodowych, regionalnych.
Projekty stają się coraz bardziej skuteczną formą realizacji zadań programowych. Rocznie w Stowarzyszeniu realizowane jest około 250 projektów w oddziałach terenowych, województwach i w skali ogólnopolskiej. W wyniku realizacji tych projektów w minionej kadencji umocniła się pozycja Stowarzyszenia jako ważnego podmiotu w życiu Kościoła i społeczeństwa, zwłaszcza w wymiarze regionalnym i lokalnym i ośrodka współtworzącego kulturę chrześcijańską na szczeblu lokalnym.
Działalność formacyjna, jak przypominał Marek Koryciński wiceprzewodniczący Zarządu Głównego, odpowiedzialny za formację, opierała się na stworzonych w 2005 roku w oddziałach wojewódzkich Ośrodkach Formacji Katolicko Społecznej. Nasz program formacji jest zgodny z tym co głosi Kościół, a zwłaszcza jak nauczał Jan Paweł II. Chodzi tu szczególnie o rozumowe pogłębianie wiary, odkrywanie tożsamości człowieka. Praca ta podejmowana była we współpracy z kościelnymi uczelniami, seminariami duchownymi. Wydano liczne publikacje na ten temat. W tej pracy najważniejsze miejsce zajmuje formacja biblijna, podejmowana przez coraz liczniejsze oddziały terenowe. Słuszność tego kierunku potwierdza kariera Konkursu Biblijnego, w którym w bieżącym roku wzięło udział w skali ogólnopolskiej przeszło 20 tysięcy młodzieży szkolnej.
Inną niezwykle ważną formą oddziaływania są ogólnopolskie pielgrzymki do Częstochowy, Gniezna, Kalisza, a ostatnio do Łagiewnik oraz liczne pielgrzymki lokalne.
Spośród innych form pracy formacyjnej na uwagę zasługują spotkania z Różańcem, dni skupienia, spotkania integracyjne, ukazujące społeczny wymiar naszej wiary.
W dziedzinie kultury preferowane jest spojrzenie na człowieka jako twórcę kultury, ukazywany jest wkład kultury polskiej w dziedzictwo kultury światowej. Dodać do tego należy jako dopełnienie integralności naszej pracy formacyjnej pogłębianie i utrwalanie idei samorządności i sprawy formacji patriotycznej. Utworzenie zaś Centralnego Ośrodka Farmacji Katolicko Społecznej zapowiedziane na Walnym Zebraniu świadczy o nadaniu tej problematyce priorytetowego znaczenia w Stowarzyszeniu. Drugą ważną decyzją temu służącą jest uczynienie z zespołów formacyjno- zadaniowych podstawowej tkanki życia i pracy Stowarzyszenia.
Podczas obrad Walnego Zebrania
Sławomir Józefiak sekretarz ustępującego Zarządu Głównego przedstawił, by tak rzec, zbiorowy portret organizacji. W czasie minionej kadencji malała ilość oddziałów terenowych i członków. O ile na początku kadencji było 177 oddziałów, to na koniec funkcjonowało ich 150. Członków w 2004 roku mieliśmy 7099, a na koniec kadencji mamy ich 5876. Przez minione cztery lata skreślono 3828 osób a przyjęto ponad 1600 osób. Wśród nowo przyjmowanych nadal zbyt mały procent stanowią ludzie młodzi do trzydziestego roku życia. Najwięcej jest osób między 50 a 65 rokiem życia i starszych. Stanowią oni przeszło 90 procent ogólnej liczby członków. Zaznacza się jednak tendencja do odmładzania Stowarzyszenia; na koniec kadencji członkowie między 30 a 65 rokiem życia stanowili 52 procent, a starsi 42 procent. Wśród członków przeważają kobiety, stanowiące na koniec kadencji 67 procent członków.
W ciągu kadencji rosła liczba członków z wykształceniem wyższym, osiągając na początek 2008 roku 28 procent, przy 49 procentach z wykształceniem średnim i 23 – podstawowym.
Ten demograficzny portret Stowarzyszenia urealnia prawdę o organizacji jako środowisku ludzi zaangażowanych w pełnienie misji i zadań programowych Stowarzyszenia.
Jak zaś wynika ze sprawozdania Głównej Komisji Rewizyjnej przedstawionego przez jej przewodniczącego Stanisława Frankiewicza gospodarka finansowa i gospodarka zasobami materialnymi była prowadzona przez ustępujące władze prawidłowo, pomimo znacznych trudności spowodowanych wytoczeniem Stowarzyszeniu procesu o odebranie majątku przez członków byłego Stowarzyszenia PAX. Komisji zgłosiła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Jan Chłosta przewodniczący pracom Sadu Koleżeńskiego, że sąd nie podejmował w ciągu kadencji działań dyscyplinarnych i odwoławczych, gdyż takie sprawy nie wpłynęły.
W dyskusji dzielono się doświadczeniami poszczególnych środowiska i osób z pracy w Stowarzyszeniu, realizacji zadań programowych. Niejednokrotnie były to poruszające świadectwa bogatego doświadczenia i owoców pracy w organizacji, tych w wymiarze materialnym, jak i pozostających w doświadczeniu duchowym, ukazujących wreszcie znaczenie naszego Stowarzyszenia pośród innych stowarzyszeń i ruchów katolickich. Ukazywano znaczący wkład naszej pracy na forum Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Ta wielka ludzka praca i bogate doświadczenia dobrze służą głoszeniu słowem i czynem Chrystusowej Dobrej Nowiny.
Walne Zebranie wybrało nowe władze Stowarzyszenia, przyjęło znowelizowany Statut oraz uchwaliło program działania na nową kadencję.
Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2008.