Wydarzenia 02/2007

2013/01/16

POLSKA

Radek Sikorski podał się do dymisji

 

Na stanowisku szefa MON zastąpił go Aleksander Szczygło. Jest to prawnik, zaufany prezydenta, który zna się z nim 18 lat. Ma wysłać naszych żołnierzy do Afganistanu i będzie negocjował z USA umieszczenie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Według rzecznika rządu, Sikorski odszedł, bo premier źle oceniał pracę MON. Otoczenie Sikorskiego uważa, że powodem był konflikt Sikorskiego z Antonim Macierewiczem, szefem Kontrwywiadu Wojskowego.

Trwają rozmowy o tarczy antyrakietowej

Amerykanie pertraktują z Polakami i Czechami na temat budowy systemu antyrakietowego w Europie. Chcą, by za cztery lata w Polsce stanęło 10 wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach powstał specjalny radar. Tarcza ma chronić USA i Europę przed atakiem „państw bandyckich”. USA nie ukrywają, że jest to odpowiedź na program zbrojeniowy Iranu.

W sprawie budowy tarczy wypowiedział się podczas tegorocznej konferencji na Kremlu Putin. Powtórzył znane od dawna zastrzeżenia Moskwy, której zdaniem tarcza nie jest skierowana przeciwko krajom bandyckim, lecz m.in. przeciw Rosji.

Ocieplenie na linii Warszawa – Berlin

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec przygotowują wspólną deklarację polityczną w sprawie roszczeń Powiernictwa Pruskiego. Jak wiadomo, Powiernictwo Pruskie złożyło 22 pozwy przeciwko Polsce w Trybunale w Strasburgu, domagając się zwrotu mienia. Kanclerz Angela Merkel zapewniła, że rząd niemiecki nie popiera tych roszczeń. Również szef niemieckiej dyplomacji zdecydowanie potwierdził, że Powiernictwo nie może liczyć na wsparcie rządu Niemiec.

Rekompensaty dla Żydów

Przywódcy najważniejszych organizacji żydowskich na świecie, wchodzących w skład Komitetu ds. Restytucji Mienia po raz pierwszy zwołali swe doroczne spotkanie w Polsce. Do Warszawy przybędą pod koniec lutego, by negocjować wysokość rekompensaty za majątek utracony w czasie II wojny światowej.

Projekt ustawy, który znajduje się w Sejmie przewiduje rekompensatę w wysokości 15 proc., ale organizacje żydowskie twierdzą, że rząd polski gotów jest podwyższyć rekompensatę do 20 proc., czyli tyle ile otrzymali Zabużanie.

Jak Stasi działała w Polsce

Hanna Labrenz-Weiss z niemieckiego Instytutu Gaucka, zajmującego się badaniem działalności komunistycznych tajnych służb ujawniła, że w Polsce działało ponad 500 agentów NRD-owskiej służby bezpieczeństwa Stasi. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża w 1978 r. Stasi uznała Polskę za teren operacyjny, czyli wrogie terytorium. Działała niezależnie od Służby Bezpieczeństwa, niejednokrotnie nie informując ją o swoich tajnych operacjach. Agenci Stasi próbowali wpływać głównie na działalność związku „Solidarność”, a po wprowadzeniu stanu wojennego znaleźli się nawet wśród kurierów „Solidarności” jeżdżących na Zachód.

Rekord padł w Wielkopolsce

Według serwisu samorządowego PAP wiadomo już, ilu samorządowców w terminie nie złożyło swojego oświadczenia majątkowego, czy też informacji o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka. Z danych zebranych od wszystkich wojewodów wynika, iż łącznie obowiązku nie dopełniło 130 szefów gmin. Jest wśród nich 7 prezydentów miast (w tym m.st. Warszawy), 51 burmistrzów i 72 wójtów. Rekord padł w Wielkopolsce, gdzie aż 30 przedstawicieli gminnych władz zagrożonych jest utratą mandatu.

Kościół

Nowe Komisje Historyczne

Już w 35 polskich diecezjach działają Kościelne Komisje Historyczne. Ich zadaniem jest zbadanie archiwów IPN na temat działań służb bezpieczeństwa PRL wobec księży w latach 1944 – 1989 i ewentualnej współpracy duchownych z tymi służbami. Powołanie tych komisji planowane jest w kolejnych ośmiu diecezjach . Niektóre Komisje na marzec zapowiadają upublicznienie swoich prac. O konieczności powołania tych komisji zdecydowali biskupi podczas posiedzenia Rady Stałej Episkopatu Polski 12 stycznia br. Między 12 a 30 stycznia powstało 25 nowych komisji. Niektóre diecezje powołały zupełnie nowe gremia, inne wydelegowały swoich przedstawicieli do już istniejących komisji, które rozszerzono np. na całą metropolię.

Kraków: niebawem raport o inwigilacji Kościoła

„Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury” – pod takim tytułem w połowie lutego ukaże się publikacja zespołu badawczego historyków Instytutu Pamięci Narodowej i Papieskiej Akademii Teologicznej na temat inwigilacji Kościoła krakowskiego przez służby bezpieczeństwa PRL. Pierwszy tom studiów i materiałów zostanie zaprezentowany 15 lutego w Krakowie podczas sesji „Czy Kościołowi potrzebna jest lustracja”.

Papież potępia przemoc w świecie futbolu

Papież stanowczo potępia „wszelki gest przemocy, który plami świat piłki nożnej”. Za pośrednictwem sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone Benedykt XVI wystosował na ręce arcybiskupa Katanii na Sycylii, Salvatore Gristiny, telegram po śmierci inspektora policji Filippo Racitiego, zabitego podczas starć towarzyszących spotkaniu piłkarskiemu w tym mieście 2 lutego. Wyrażając współczucie dla wdowy i dzieci ofiary, Benedykt XVI wezwał świat futbolu do większej determinacji w poszanowaniu praworządności, sprzyjania „duchowi lojalności, solidarności i zdrowego współzawodnictwa”. Papież modli się za duszę „wiernego sługi państwa” i prosi Boga o pociechę dla jego najbliższych, kolegów „i tych, których dotknęła ta dramatyczna żałoba”.

List Benedykta XVI do katolików chińskich – na Wielkanoc?


Fot. Artur Stelmasiak

List Benedykta XVI do katolików chińskich powinien być gotowy na Wielkanoc. Poinformowała o tym watykańska agencja AsiaNews, powołując się na wypowiedź biskupa Hongkongu kard. Josepha Zen Ze-kiuna dla diecezjalnego tygodnika „Kung Kao Po”. Według agencji, list Papieża ma liczyć 20 stron.

Jego zdaniem, „można ostrożnie rozmawiać z władzami chińskimi, ale w sprawie wolności religijnej Watykan powinien zachować jasne stanowisko”. „Nie jest to żądanie, które byłoby nie do przyjęcia” – dodał kardynał. Wskazał jednocześnie na „wietnamski” wzorzec nominacji biskupich, gdy rząd w Hanoi i Watykan wspólnie ustalają kandydatów.

Decyzję o napisaniu listu do katolików chińskich Benedykt XVI podjął po zwołanej przez siebie w dniach 19 i 20 stycznia specjalnej naradzie na temat sytuacji w tym kraju.

Kard. Giacomo Biffi wygłosi rekolekcje wielkopostne w Watykanie

Na życzenie Benedykta XVI rekolekcje wielkopostne w Watykanie głosić będzie w tym roku kardynał Giacomo Biffi, emerytowany arcybiskup Bolonii – ujawniła włoska agencja ANSA. Rekolekcje rozpoczną się w niedzielę 25 lutego, a zakończą w sobotę 3 marca.

Od czasu przejścia na emeryturę kardynał zabierający wcześniej bardzo często głos w sprawach publicznych, prowadzi niemal pustelnicze życie i nie udziela żadnych wywiadów.

Watykan: „Nasz czas jest teraz” – instytuty świeckie 60 lat po zatwierdzeniu

W Watykanie zakończyło się dwudniowe sympozjum z okazji 60-lecia zatwierdzenia instytutów świeckich konstytucją apostolską „Provida Mater Ecclesia”. Uczestniczyło w nim ponad 400 świeckich konsekrowanych ze 116 instytutów i 26 krajów. Na specjalnej audiencji przyjął ich po raz pierwszy w czasie swojego pontyfikatu papież Benedykt XVI i wskazał instytutom świeckim różne płaszczyzny zaangażowania. Ma nim być – jak się wyraził – „cała ludzkość zarówno w wymiarze cywilnym, jak i chrześcijańskim, w świecie, gdzie aktualizują się relacje w poszukiwaniu dobra wspólnego, w dialogu z wszystkimi”. Papież podkreślił, że „świeccy konsekrowani mają dawać świadectwo antropologii chrześcijańskiej, która jest aktualną propozycją dla zdezorientowanego społeczeństwa”.

Świat
60 pytań do Putina

Na doroczną konferencję prasową prezydenta Rosji, Władimira Putina, do Okrągłej Sali Kremla przybyło 1300 dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Oczekiwano, że Putin ujawni nazwisko „carewicza”, czyli namaszczonego przez Kreml swego następcę w wyborach 2008 r. Tak się jednak nie stało. Putin dużo mówił natomiast o gospodarce, jej rekordach, osiągnięciach i bezprecedensowych sukcesach. Zagroził, że Rosja może zabiegać o utworzenie gazowego OPEC, który mógłby narzucać światu ceny gazu (pomysł poparł już Iran).

Niestety, nie padło pytanie na temat kwestii embarga na polskie mięso i rozmów z UE. Natomiast dostało się Estończykom za plany burzenia pomników Armii Czerwonej oraz przenoszenia mogił żołnierzy radzieckich na wspólny cmentarz. Putin uznał to za ultranacjonalizm.

Hipokryzja Brukseli


Fot. Piotr Chmieliński

W Brukseli toczą się obecnie prace nad aktem prawnym w sprawie karania nazizmu i ksenofobii. Polska chce, by dodano do tego aktu dodatkowy zapis o zakazie używania sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Sformułowanie takie pojawia się do dziś w światowych mediach, co jest krzywdzące dla Polski, gdyż sugeruje, że to Polacy byli odpowiedzialni za obozy Auschwitz – Birkenau, Majdanek, Bełżec i inne. W Brukseli mówi się, iż są nikłe szanse na unijny zakaz używania stwierdzenia „polskie obozy koncentracyjne”, jak ma to miejsce w sprawie kłamstwa oświęcimskiego.

Artykuł ukazał się w numerze 2/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej