WYDARZENIA – 03/2006

2013/01/14

WATYKAN:

Miłosierdzie ponad wszystko
Papieskie orędzie na Wielki Post

 

W orędziu na Wielki Post 2006 r., którego myślą przewodnią są słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Jezus widząc tłumy, litował się nad nimi”, Benedykt XVI ponowił apel Kościoła do władz politycznych, gospodarczych i finansowych, aby „wspomagały rozwój oparty na poszanowaniu godności każdego człowieka”. Benedykt XVI przypomniał, że „Wielki Post jest okresem najbardziej sprzyjającym wewnętrznej pielgrzymce do Tego, który jest źródłem miłosierdzia”

Więcej katolików.
Nowy „Rocznik Papieski”

O 12 milionów zwiększyła się liczba katolików w 2004 r. Przed rokiem było nas 1 098 000 000. Dane te zostały opublikowane w najnowszym „Annuario Pontificio”. To pierwsze w obecnym pontyfikacie wydanie „Rocznika Papieskiego”. Jak poinformowało Radio Watykańskie, katolicy stanowili w roku 2004 17,1 proc., ponad 6-miliardowej ludności świata.

ŚWIAT:

Zamach na rozkaz Kremla
Rewelacje o próbie zabójstwa Papieża

Za zamachem na Jana Pawła II, 13 maja 1981 roku, stoją władze byłego ZSRR. Rozkaz miał wydać Leonid Breżniew. Wskazuje na to wynik śledztwa włoskiej komisji parlamentarnej. Raport ma być ujawniony w połowie marca. Jak twierdzi Jan Żaryn, historyk IPN, nie jest to żadna rewelacja. – Po zamachu na Papieża pierwsza hipoteza mówiła, że Moskwie na tym zależało – twierdzi. – Jest to sygnał dla Moskwy, by nie skrywała dokumentów dotyczących zamachu i zaczęła współpracować z włoskim wymiarem sprawiedliwości.

Znowu w Fatimie.
Powrót siostry Łucji

 

Rok po śmierci siostry Łucji – jednej z trojga pastuszków, którym w maju 1917 roku objawiła się Matka Boska – jej szczątki powróciły do Fatimy. Mimo deszczu i zimna przed sanktuarium fatimskim czekało blisko 250 tysięcy pielgrzymów z Portugalii i innych krajów. Na życzenie zakonnicy, jej szczątki spoczywały przez rok w klasztorze karmelitanek pod wezwaniem św. Teresy w Coimbrze, gdzie siostra Łucja spędziła w klauzurze ostatnie 46 lat życia.

POLSKA:

Mówcie do mnie: ks. Stanisław
Nowy kardynał z Krakowa

Abp Stanisław Dziwisz otrzymał nominację kardynalską. Decyzję tę ogłosił Benedykt XVI, który na 24 marca zapowiedział zwołanie konsystorza. W Krakowie przy Franciszkańskiej 3 w rezydencji arcybiskupów krakowskich wiadomość tę przyjęto bardzo radośnie. Abp Dziwisz stwierdził, że ma świadomość iż jest to wielkie wyróżnienie, a zarazem zobowiązanie. – Wiąże mnie ono jeszcze bardziej z Kościołem powszechnym przez służbę Ojcu Świętemu – powiedział. Prosił też, by zwracać się do niego „ksiądz Stanisław”.

 

1 kwietnia na Wawelu: zakończenie
procesu beatyfikacyjnego Papieża

 

W przeddzień rocznicy śmierci Jana Pawła II, 1 kwietnia, zostanie zamknięta polska część procesu beatyfikacyjnego Papieża Polaka. Podobnie jak inauguracja, zakończenie prac trybunału rogatoryjnego będzie miało charakter uroczysty i odbędzie się w katedrze na Wawelu. Zostaną zalakowane dokumenty, które w dwu wersjach językowych – polskiej i włoskiej – zostaną przekazane do trybunału beatyfikacyjnego w Rzymie.

Nowa inicjatywa Sejmu: 20 mln
na Światynię Opatrzności Bożej

 

Sejm przyjął poprawkę do budżetu przeznaczając 20 mln zł na dofinansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jest to inicjatywa parlamentarzystów, którzy uznali, że to zobowiązanie całego narodu będące nie tylko wydarzeniem religijnym, ale też kulturowym. Idea wzniesienia w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej zrodziła się przed 200 laty. Miała być ona wotum wdzięczności Sejmu Czteroletniego za przyjęcie Konstytucji 3 Maja. Realizacji projektu przeszkodziły rozbiory. Do pomysłu w końcu lat 90. XX wieku powrócił Prymas Polski kard. Józef Glemp.

„Pamięć i troska”.
Kościół krakowski się oczyszcza

Specjalna komisja historyczna „Pamięć i troska” powstaje w archidiecezji krakowskiej. Zajmie się ujawnieniem byłych agentów wśród duchowych archidiecezji. Komisja zbada dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące ról i postaw oraz cierpień kapłanów w czasach PRL. Działać będzie na wzór podobnych gremiów, działających już np. w diecezji lubelskiej i tarnowskiej.

Rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek podkreślił, że przedmiotem badań komisji będzie nie tylko współpraca kapłanów archidiecezji krakowskiej z SB, ale także cierpienia duchownych, którzy byli celem inwigilacji i prześladowań w czasach PRL. – Teczki w IPN to nie tylko współpraca z SB, ale także heroizm bardzo wielu osób – dodał.

Entuzjazm po premierze:„Jan Paweł II” w kinach

Na ekrany polskich kin wszedł film „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona. 2 marca, jednocześnie w Krakowie i Wadowicach, odbyła się uroczysta premiera. Na krakowskiej premierze obecni byli, oprócz twórców filmu, m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Kazimierz Marcinkiewicz i metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie zamachu na Ojca Świętego w 1981 r. a kończy się zdjęciami dokumentalnymi z pogrzebu Jana Pawła II w kwietniu ubiegłego roku.

19 marca: pożegnalne imieniny
Prymasa Polski kard. Józefa Glempa

 

W tym roku w uroczystość św. Józefa kard. Józef Glemp odprawi w warszawskiej archikatedrze Mszę świętą – po raz ostatni jako ordynariusz archidiecezji warszawskiej. O godz. 18.00 wraz z duchowieństwem i wiernymi będzie się modlić w uroczystość swego patrona. Homilię wygłosi ks. prof. Józef Naumowicz. Kard. Józef Glemp nadal pozostanie Prymasem Polski.

Solidarność z paulinami. Sprzeciw
Episkopatu i Rady Etyki Mediów

„Naruszone zostały zasady Karty Etycznej Mediów o szacunku i tolerancji oraz pierwszeństwie dobra odbiorcy” – uznała Rada Etyki Mediów oceniając projekt okładki „Machiny”, na której widnieje znana piosenkarka Madonna w sukni i pozie Matki Bożej Częstochowskiej. Rada wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie. Solidarność z ojcami paulinami protestującymi przeciwko desakralizacji wizerunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w piśmie „Machina” wyrazili polscy biskupi.

Oświadczenie Prezydium Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” solidaryzując się z Ojcami Paulinami protestuje przeciwko kolejnej w naszej Ojczyźnie profanacji wizerunku Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Jesteśmy świadkami poczynań godzących w uczucia nie tylko ludzi wierzących, ale tych wszystkich, którzy wyrośli i czują się związani z ponad tysiącletnią kulturą Narodu.

Wzywamy wszystkich, którym leży na sercu dobro i godność naszego Narodu do zdecydowanego przeciwstawienia się tego rodzaju haniebnym praktykom. Warszawa, 21.02.2006 r.

 

Kalendarium historyczne:
marzec w historii Polski (Średniowiecze)

997 III Św. Wojciech dokonał chrztu księcia gdańskiego i pomorzan
1231 III Książę krakowski i śląski Henryk I Brodaty podjął nieudaną wyprawę do wielkopolski, mającą za zadanie przywrócić na dwór książęcy Władysława Laskonogiego.
1289 III Książę śląski Henryk IV Probus złożył ze swej dzielnicy hołd lenny królowi niemiekiemu Rudolfowi.
1345 III Król czeski Jan Luksemburski zaatakował sprzymierzone z Polską księstwo świdnickie, jako odwet za zatrzymanie przez Polaków jego syna Karola, wracającego do Czech od Krzyżaków. Gdzie pośredniczył w tajnych rozmowach między swoim ojcem a Krzyżakami w celu podjęcia wspólnej akcji zbrojnej przeciw Polsce.
1382 III Umarl biskup poznański Mikołaj z Kórnika. Kapituła wybrała jego następcą Mikołaja Scholastyka.
1502 III W Krakowie odbył się sejm koronacyjny króla Aleksandra Jagiellończyka.
2 III 1333 Zmarł Władysław I Łokietek król Polski.
4 III 1430 W Jedlnie król Władysław Jagiełło nadał szlachcie przywilej o nietykalności osobistej bez wyroku sądowego w zamian za prawo jego potomków do tronu polskiego.
4 III 1484 W Wilnie zmarł królewicz Kazimierz – późniejszy święty.
5 III 1326 Urodził się Ludwik Andegaweński – przyszły król Polski.
6 III 1454 Król polski Kazimierz Jagiellończyk na prośbę stanów pruskich wydał akt inkorporacji Prus do Korony.
8 III 1383 Nastąpiło zawieszenie broni w wojnie domowej pomiędzy stronnikami króla Ludwika Węgierskiego i zwolennikami Siemowita IV – księcia wielkopolskiego.
8 III 1440 Król Polski Władysław Warneńczyk przyjął ofertę korony węgierskiej.
11 III 1347 Król Kazimierz III Wielki nadał jednolite prawo dla prowincji małopolskiej – statuty wiślickie i wielkopolskiej – statuty piotrkowskie, które przetrwało do 1506 r. (statut Jana Łaskiego).
13 III 1202 Zmarł książę krakowski Mieszko III Stary, tron w Krakowie po nim objął Leszek Biały.
13 III 1440 W Kwidzyniu zawiązał się Związek Pruski – organizacja rycerstwa i mieszczaństwa pruskiego stawiający sobie za cel wyrwanie się spod panowania krzyżackiego i przyłączenie do Polski.
18 III 1241 Wojska Polskie w bitwie z Tatarami pod Chmielnikiem poniosły klęskę. Małopolska znalazła się na krótko pod panowaniem tatarskim.
19 III 1454 Król Kazimierz Jagiellończyk przyjął hołd księcia oświęcimskiego.
19 III 1238 Zmarł książę krakowski i śląski Henryk I Brodaty.
22 III 1219 Zmarł arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz, jego następcą wybrano Wincentego z Czarnkowa.
28 III 1378 Odbył się zjazd gnieźnieński, podczas którego możnowładcy wielkopolscy zażądali od króla Ludwika Węgierskiego odwołania Władysława Opolczyka ze stanowiska namiestnika Królestwa polskiego. Król Ludwik Andegaweński przychylił się do prośby. Namiestnikiem została królowa-matka – Elżbieta Łokietkówna.
28 III 1383 Na zjeździe w Sieradzu wyznaczono termin przyjazdu Jadwigi – córki Ludwika Węgierskiego – do Polski w celu objęcia przez nią tronu polskiego.

 

Artykuł ukazał się w numerze 03/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej