ŚWIAT
Nowa doktryna wojenna Rosji
Moskwa pracuje nad nową doktryną wojenną. Według Rady Bezpieczeństwa, która doradza prezydentowi Putinowi, ma to na celu dotrzymanie kroku zbrojącym się na potęgę innym światowym mocarstwom.
Zdaniem ekspertów Rosjanie główne zagrożenie widzą w USA i zapowiedzianym przez nich uruchomieniem w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej. Prezydent Putin zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do globalnej hegemonii i prowokowanie nowej zimnej wojny.
Zbigniew Brzeziński, twierdzi, że pogróżki Kremla wobec USA są jedynie objawem frustracji Rosji, która nieodwołanie straciła mocarstwową pozycję w świecie i próbuje rozgrywać różnice między Europą Zachodnią i Ameryką.
Sukces Polaków na Litwie
Mimo antypolskiej kampanii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zdobyła w rejonie wileńskim i solecznickim więcej mandatów niż w poprzednich wyborach samorządowych. W regionie wileńskim uzyskała 19 mandatów w 27-osobowej radzie (poprzednio miała 16). W rejonie solecznickim otrzymała 20 mandatów na 25, o trzy więcej.
Polacy stanowią 6,7 proc. mieszkańców Litwy. W obwodach wileńskim i solecznickim mniejszość polska wygrywa wybory samorządowe od 12 lat.
POLSKA
Ocieplenie na linii Warszawa-Berlin
Fot. www.prezydent.pl
Spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z niemiecką kanclerz Angelą Merkel na Helu było udane, a atmosfera się poprawiła – stwierdziły obie strony. Polska podpisze Deklarację Berlińską mimo braku w tekście odniesień do chrześcijańskich korzeni Europy i weźmie udział w dalszych pracach nad eurokonstytucją. Niemcy natomiast wpiszą do traktatu zapis o solidarności energetycznej.
Podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim Angela Merkel podziękowała za „Solidarność”. – Gdyby nie Polacy, nigdy nie mogłabym zostać kanclerzem Niemiec – powiedziała pochodząca z dawnej NRD Angela Merkel.
Partia rosyjskiego interesu
Były premier Leszek Miller i jego niektórzy ministrowie powinni odpowiadać przed Trybunałem Stanu za zablokowanie traktatu norweskiego – uważa wiceminister gospodarki Piotr Naimski. Kontrakt zakładający budowę gazociągu pod Bałtykiem został parafowany w 2001 r. za rządów AWS. Rząd SLD Leszka Millera jednak go nie podpisał. Umowa dawała Polsce możliwość zakupu 5 mld m sześć. gazu norweskiego rocznie, przez co dostawy od rosyjskiego Gaspromu straciłyby na znaczeniu. Według Naimskiego kontrakt zablokowała „partia rosyjskiego interesu”, by utrzymać zależność Polski od dostaw z byłego Związku Radzieckiego.
Norweski gaz
Za cztery lata zaczniemy wydobywać gaz z dna Morza Norweskiego. Umożliwia nam to kontrakt z amerykańskim koncernem Exxon Mobil, od którego Polska odkupiła 15 proc. złóż Skarv i Snadd na norweskim szelfie kontynentalnym. Kontrakt wart jest 360 mln dol. za 4,5 mld m sześć. gazu (razem z gazem wydobędziemy ok. 15 mln ton ropy, a tyle w ciągu roku przerabia PKN Orlen). Dzięki tej transakcji przynajmniej częściowo uniezależnimy się od Rosji. Zdaniem ekspertów ten kontrakt wzmacnia naszą pozycję negocjacyjną wobec rosyjskich dostawców, od których kupujemy dziś 65 proc. zapotrzebowania na gaz.
Artykuł ukazał się w numerze 04/2007.