WYDARZENIA – 05/2006

2013/01/15

TRWAJCIE MOCNIW WIERZE

Papież Benedykt XVIw Polsce 25-28 maja 2006

Warszawa * Częstochowa * Kraków * Wadowice * Auschwitz

Fot. Archiwum

WATYKAN:

Navarro-Valls: sakry biskupie w Chinachnaruszeniem wolności religijnej

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej uznał, że wyświęcenie w Chinach dwóch biskupów pod naciskiem władz i bez zgody Papieża – to pogwałcenie wolności religijnej. Navarro stwierdził też, że Benedykt XVI przyjął tę wiadomość z przykrością. Jest to poważne zranienie jedności Kościoła. Rzecznik zapewnił jednocześnie, że Stolica Apostolska nadal jest gotowa do uczciwego i konstruktywnego dialogu z kompetentnymi władzami chińskimi.

Prawie 1,1 mld katolików.Nowy Roznik Statystyczny Kościoła

W 2004 roku na świecie było 1,098 miliarda katolików – wynika z najnowszego wydania Annuarium Statisticum Ecclesiae – rocznika statystycznego Kościoła, wydanego przez watykańskie wydawnictwo LEV. Punktem wyjścia zawartych tam danych jest rok 1978. Katolików było wtedy 757 milionów i stanowili ok. 18 proc. ludzkości. W tej chwili najwięcej katolików jest w Afryce – 13,6 proc.

Apel: Bojkotować „Kod da Vinci

W maju na ekrany kin wchodzi kontrowersyjny film Kod Leonarda da Vinci – oparty na powieści Dana Browna. Do bojkotu tego filmu wezwał abp Angelo Amato, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. Uznał, że bojkot będzie najskuteczniejszy, gdyż katolicy mało wiedzą o swojej wierze i religii, a film niesie nieprawdziwe i niebezpieczne treści.

ŚWIAT:

Zmarł ojciec ŻelazekPoświęcił życie trędowatym

Fot. Archiwum

W Indiach zmarł ojciec Marian Żelazek, werbista, najbardziej znany polski misjonarz, który 56 lat poświęcił na niesienie pomocy potrzebującym, zwłaszcza trędowatym. Został pochowany w Dżharsugudzie nad Zatoką Bengalską. W Puri po Mszy w kościele parafialnym hołd przyszli mu złożyć żebracy i trędowaci, którymi się opiekował. O. Żelazek był też 5 lat w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ślubował, że jeśli przeżyje, poświęci życie najbardziej cierpiącym.

O fundacji „Europa”. Promocja wartościchrześcijańskich w Unii Europejskiej

Fundacja „Europa”, której celem jest promowanie w instytucjach Unii Europejskiej wartości wyrastających z katolicyzmu, została zaprezentowana w Brukseli. Główna siedziba nowo powstałej organizacji mieści się w Paryżu, a oddziały w Brukseli i Mediolanie. Fundacja „Europa” jest kontynuacją działań podejmowanych w parlamencie europejskim na rzecz umieszczenia w traktacie konstytucyjnym odniesień do chrześcijańskiego dziedzictwa.

Gazprom – instrument polityki Kremla

Jeśli UE będzie hamowała ekspancję Gazpromu, to znajdzie on sobie innych odbiorców gazu. Pierwsze takie groźby padły w Moskwie po spotkaniu prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z ambasadorami krajów UE. „Financial Times” podał, że rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie nowych przepisów, aby zablokować przejęcie przez Gazprom jednego z brytyjskich dystrybutorów gazu. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. „Gazprom stara się zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na gaz w Europie. Jednak nie można zapominać, że rozwija też współpracę z nowymi rynkami, takimi jak Ameryka Północna i Chiny” – głosi komunikat spółki.

POLSKA:

Warszawa: Powołanie InstytutuJana Pawła II

Fot. Artur Stelmasiak

Prymas Polski i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali 1 maja akt ustanowienia Instytutu Papieża Jana Pawła II. Celem placówki będzie gromadzenie wszelkich pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II, ich katalogowanie i naukowe opracowywanie. Instytut będzie również organizował spotkania, prowadził badania naukowe i edukacyjne poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Placówka ma też prowadzić działalność wydawniczą. Siedziba instytutu będzie mieściła się przy budowanej obecnie Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył na powstanie instytutu 20 mln zł, z czego milion złotych na bieżące działania, a 19 mln na wydatki inwestycyjnie.

Biskupi na Jasnej GórzeDebata o Radiu Maryja

Biskupi zgromadzeni 2 i 3 maja na Jasnej Górze podjęli decyzję o powołaniu rady programowej Radia Maryja. Rada składa się z ośmiu członków: czterech ze strony Episkopatu i czterech redemptorystów. Na czele stoi ks. Wacław Depo, rektor seminarium w Radomiu. Jak stwierdził abp Sławoj Leszek Głódź, celem powołania rady jest wpływ na treści polityczne głoszone w radiu. Biskupi wyrazili też uznanie i podziękowanie za wielką pracę ewangelizacyjną prowadzoną przez Radio Maryja.

Rocznica 3 Maja. Prezydenckie ordery

Prezydent Lech Kaczyński 3 maja wręczył najwyższe odznaczenia państwowe – ordery Orła Białego. Otrzymali je m.in. działacze „Solidarności” : Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda i abp Ignacy Tokarczuk, znany z oporu wobec władz PRL. W sumie zostało odznaczonych 80 osób.

Niejasna Ewangelia Judasza Propagandowy tekst Kainitów

W mediach wciąż toczy się dyskusja na temat niedawno odkrytej i opublikowanej Ewangelii Judasza. Tymczasem Judasz nie napisał Ewangelii. Jest to apokryficzny tekst powstały w połowie II wieku, a więc sto lat po śmierci Judasza, prawdopodobnie w gnostyckim odłamie kainitów. Sekta ta, jedyna w starożytności, usiłowała pozytywnie przedstawiać Judasza. Kainici głosili też idee typowe dla wszystkich odłamów gnozy II wieku.

Min. Ziobro: Cios dla zwykłych ludzi

Trybunał Konstytucyjny uznał, że odsuwając adwokaturę od decydowania o tym, kogo dopuścić do wykonywania zawodu, naruszono konstytucję. Przepisy dopuszczające młodych pracowników do zawodu uchwalone blisko rok temu z inicjatywy PiS, zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego korporacja adwokacka i wygrała. Tym samym adwokaci nadal będą wpuszczać do palestry tylko swoich, z rodzinnych klanów. To cios dla tysięcy młodych ludzi, którzy świadczyli usługi prawne. Tysięcy przedsiębiorców, których nie będzie stać na wynajęcie adwokata czy radcy i cios dla milionów zwykłych ludzi, których nie stać na prawnika – mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i dodaje, że być może trzeba będzie zmienić konstytucję.

Bp Kiernikowski: Przełom na drodze pojednania z Niemcami

Wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce może stanowić przełom na drodze do pojednania naszych narodów – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski. „Fakt, że przyjeżdża do nas Papież pochodzenia niemieckiego jest też bardzo wymowny w kontekście tego wszystkiego, czym były wszelkiego rodzaju napięcia w historii Polski i Niemiec” – dodał ordynariusz siedlecki.

Pierwsza skarga: Rodziny katyńskie przeciwko Rosji

Fot. Tomasz Gołąb

Przedstawiciele 70 rodzin ofiar zbrodni katyńskiej chcą szukać sprawiedliwości w Strasburgu, bo w Rosji nie mogą. Rosjanie nie uznają zbrodni katyńskiej za ludobójstwo, lecz zbrodnię pospolitą, która ulega przedawnieniu. Prokuratura rosyjska przez blisko 14 lat prowadziła śledztwo w sprawie Katynia, ale umorzyła je we wrześniu 2004 r. To naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela. – Nie chodzi nam o awanturę polityczną ani o akcję przeciw Rosjanom. Zależy nam na nazwaniu tego mordu po imieniu na arenie międzynarodowej – stwierdziła autorka pierwszej skargi do Strasburga Witomiła Wołk-Jezierska.

Kalendarium historyczne: Kwiecień w historii Polski (Rzeczpospolita szlachecka)
1 V 1890 W Warszawie odbyła się pierwsza demonstracja 1-majowa i strajk ok. 10 tys. robotników.
1 V 1892 Rozpoczął się Bunt Łódzki – strajk łódzkich robotników zakończony wprowadzeniem stanu wojennego.
1 V 1905 Podczas demonstracji robotników w Warszawie, w czasie rewolucji 1905 r., doszło do masakry. Zginęło 150 osób, z czego 35 zabitych przez policję carską.
1 V 1917 Tymczasowa Rada Stanu Królestwa Polskiego – utworzonego aktem dwóch cesarzy z 5 XI 1916 r. zażądała od państw centralnych zgody na utworzenie Państwa Polskiego.
2 V 1848 Ludwik Mierosławski odniósł zwycięstwo nad wojskami pruskimi w bitwie pod Sokołowem.
3 V 1815 Na Kongresie Wiedeńskim zawarto układ między Austrią, Prusami i Rosją w sprawie utworzenia Królestwa Polskiego pod protektoratem Rosji na terenach objętych częścią drugiego i całym trzecim zaborem pruskim oraz całym trzecim zaborem austriackim.
3 V 1831 W 40. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Rajnold Suchodolski napisał wiersz „Mazurek 3 maja” muzykę, napisaną przez Fryderyka Chopina, zaczerpnięto z innego utworu.
9 V 1848 Komitet Narodowy Powstania Poznańskiego podpisał kapitulację z władzami pruskimi w Bardzie koło Wrześni.
9 V 1912 III Duma Państwowa podjęła uchwałę o wydzieleniu z granic Królestwa Polskiego guberni chełmskiej.
10 V 1863 Centralny Komitet Narodowy przekształcił się w Rząd Narodowy kierujący powstaniem styczniowym.
17 V 1913 Ks. Aleksander Kakowski – rektor Akademii Duchownej w Petersburgu został mianowany Arcybiskupem Warszawskim.
18 V 1910 Zmarła pisarka Eliza Orzeszkowa.
19 V 1912 Zmarł pisarz i publicysta – Bolesław Prus. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Aleksander Głowacki.
20 V 1815 Car Aleksander I powołał Rząd Tymczasowy i Tymczasową Radę Stanu Królestwa Polskiego.
20 V 1901 We Wrześni odbył się największy strajk szkolny.
22 V 1867 W ramach represji po powstaniu styczniowym opublikowano ukaz carski podporządkowujący Kościół katolicki w Polsce petersburskiemu rzymskokatolickiemu kolegium duchownemu.
24 V 1908 W Warszawie zawiązało się Towarzystwo Literatów i Dziennikarzy Polskich.
25 V 1807 Wojska francuskie i polskie zdobyły Gdańsk.
26 V 1809 Wojsko polskie zajęło Lwów.
Artur Grottger – Kucie kos

Artykuł ukazał się w numerze 05/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej