WYDARZENIA – 08-09/2006

2013/01/15

WATYKAN:

Benedykt XVI: do Polaków o ślubach

 

Podczas modlitwy Anioł Pański, w niedzielę 27 sierpnia, papież Benedykt XVI nawiązał do wydarzeń w Polsce: – Obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i 50.lecie Ślubów Jasnogórskich. Został odnowiony ten akt oddania, z którego narodziło się wiele dóbr duchowych. Niech nadal inspiruje wszystkie dzieci Kościoła w Polsce – mówił Ojciec Święty.

ŚWIAT:

Bykownia: odkryto groby Polaków

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa natrafili w Bykowni pod Kijowem na pierwsze groby Polaków z tzw. Ukraińskiej listy katyńskiej, wymordowanych przez NKWD w 1940 r. Sekretarz Rady Andrzej Przewoźnik ujawnił: – Są przedmioty świadczące o tym, że w niektórych grobach spoczywają Polacy – m. in. fragmenty umundurowania, polskie buty wojskowe, guziki od mundurów, a także przedmioty z pojawiającymi się nazwiskami zamordowanych osób. Nie wiadomo jeszcze ile polskich grobów znajduje się w Bykowni. Poszukiwania trwają, także rozmowy z władzami ukraińskimi na temat upamiętnienia pomordowanych.

Gazociąg północny: Polska ma sojusznika

Poważne zastrzeżenia do przebiegu gazociągu północnego, który Rosja i Niemcy chcą poprowadzić po dnie Bałtyku, zgłosił premier Szwecji Göran Persson. Jego zdaniem, tak jak Polski, są powody do alarmu: rura zagrozi środowisku naturalnemu i może naruszyć równowagę ekologiczną Bałtyku. Szef rządu w Sztokholmie zagroził, że jest w stanie wstrzymać budowę biegnącej z Rosji do Niemiec rury na szwedzkich wodach terytorialnych. Według niego gazociąg zamiast po dnie Bałtyku mógłby zostać poprowadzony na lądzie.

Zdaniem skandynawskich ekspertów znacznie tańsze byłoby rozbudowanie istniejących już gazociągów i poprowadzenia ich przez Białoruś, Polskę i Ukrainę. Z kolei rosyjska rozgłośnia radiowa Echo Moskwy podała, że stanowisko Szwecji stawia pod znakiem zapytania realizację całego projektu.

Obłudna decyzja Unii Europejskiej

Z ostrą krytyką ze strony Kościoła spotkała się decyzja podjęta przez ministrów nauki państw Unii Europejskiej, którzy zezwolili na finansowanie z unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych. Rozwiązanie kompromisowe miało zadowolić te kraje, których prawo nie zezwala na badania z użyciem zarodków ludzkich. W rzeczywistości jednak porozumienie wypracowane w Brukseli akceptuje praktyki, w których ludzkie życie w pierwszym stadium jest niszczone.

Polski Sejm sprzeciwił się propozycji Parlamentu Europejskiego, skrytykowali ją także polscy biskupi podczas 336. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

W Stanach Zjednoczonych prezydent Bush zawetował ustawę o finansowaniu z publicznych pieniędzy badań nad komórkami macierzystymi z ludzkich embrionów, co wywołało wściekłość tamtejszych liberałów.

Wybiórcza odwaga cywilna Güntera Grassa

Niemiecki noblista, Günter Grass, przyznał się, że pod koniec II wojny światowej walczył w dywizji pancernej Waffen SS „Frundsberg”. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał SS, w tym jej siły zbrojne Waffen SS, za organizację zbrodniczą. Zdaniem ekspertów Grass przyznał się, aby uprzedzić ujawnienie informacji o jego służbie w SS przez inne źródła: archiwa Stasi, które mogą być ujawnione w marcu przyszłego roku oraz amerykańskie archiwum wojskowe.

Krytykując Grassa b. szef polskiej dyplomacji prof. Władysław Bartoszewski stwierdził: „Niewątpliwie pożałowania godne jest to, że w ciągu 60 lat nie znalazł okazji, aby się przyznać. W tym czasie bardzo ostro i surowo potępiał innych ludzi za błędy; określając takie zachowanie Grassa wybiórczą odwagą cywilną! Dla wielu intelektualistów taka postawa rzuca cień na całą twórczość pisarza i kwestionuje jego moralny autorytet”.

Lech Wałęsa nie będzie już apelował do Güntera Grassa, by zrzekł się honorowego obywatelstwa Gdańska. Były prezydent zmienił zdanie po przeczytaniu listu niemieckiego pisarza do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pisarz nie przeprosił w nim gdańszczan za to, że przez 60 lat ukrywał swoją krótką służbę w Waffen SS, ale przyznał, że jego milczenie może być oceniane jako błąd i może być potępiane.

POLSKA:

POLSKA: Musimy przypomnieć, kto był zbroniarzem, a kto ofiarą

Tego samego dnia, gdy w Berlinie odbył się wernisaż wystawy zorganizowanej przez szefową Związku Wypędzonych Erikę Steinbach, premier Jarosław Kaczyński odwiedził były obóz zagłady w Sztutowie. Hitlerowcy zgładzili tam 65 tys. ludzi – głównie Polaków, ale także Żydów, Rosjan, Anglików i Ukraińców.

– Przyjechałem, bo na zachód od naszej granicy podjęto próbę zacierania historii – oświadczył premier. – To miejsce przypomina o gigantycznej zbrodni popełnionej na narodzie polskim i o tym, kto dopuścił się holocaustu. Przypomina, żeby bronić prawdy o tym, że był wtedy agresor, który dopuszczał się okropnych zbrodni, że była władza mająca szerokie poparcie społeczne, która o tych zbrodniach decydowała, planowała je i za nie odpowiada.

– Wystawę „Wymuszone Drogi, Ucieczki i Wypędzenia w XX wieku w Europie” Jarosław Kaczyński nazwał „wydarzeniem bardzo niedobrym, niepokojącym i smutnym. – Chcielibyśmy, żeby to wszystko, co wiąże się z nazwiskiem Eriki Steinbach, skończyło się jak najszybciej, bo nic dobrego z tego dla Polski, dla Niemiec, dla Europy nie będzie – stwierdził premier.

Erika Steinbach i dziadek do orzechów

Znany socjolog, prof. Zdzisław Krasnodębski pisze na łamach „Dziennika”: Niemieckie media informują, że wystawa Eriki Steinbach „Wymuszone Drogi, Ucieczki i Wypędzenia w XX wieku w Europie” to próba generalna przed otwarciem Centrum Przeciw Wypędzeniom.

Plany budowy Centrum nigdy nie zostały odwołane. Polska powinna więc reagować i dokładnie się przyjrzeć treści wystawy. Według opisów mediów jednym z eksponatów jest dziadek do orzechów, który niemiecki żołnierz zrabował w Polsce, ale potem pod wpływem wyrzutów sumienia oddał go… I to jest informacja dla Niemców zwiedzających wystawę, co się w Polsce działo. Jak można pięcioletni okres mordów i rabunków sprowadzić do tego eksponatu?

Jasna Góra: Śluby narodu odnowione

Na zaniedbania w wypełnianiu przez Polaków przyrzeczeń złożonych w Jasnogórskich Ślubach Narodu zwrócił uwagę Prymas Polski kard. Józef Glemp w homilii wygłoszonej 26 sierpnia w Częstochowie. – W obecności 200 tys. wiernych odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, które zostały przygotowane przez Prymasa Wyszyńskiego dokładnie pół wieku temu. Tekst ślubów odczytał ks. Prymas podczas Mszy św. odprawianej przez cały Episkopat.

Fot. Artur Stelmasiak

Szkoła bez zajęć z homofobii

Dyrektorzy szkół nie powinni zapraszać organizacji oferujących zajęcia związane z zapobieganiem homofobii i propagowaniem wolności homoseksualnych. Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski w specjalnym liście zaapelował do kuratorów oświaty, żeby zwrócili na to uwagę dyrektorom szkół.

Biskupi polscy o lustracji: Kościół nie boi się prawdy

Biskupi wydali „Memoriał Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989”. Piszą w nim, że wszelkie formy tajnej współpracy duchownych z komunistycznymi służbami były grzechem. I wzywają duchownych, którzy ulegli takiej współpracy do publicznego przyznania się do winy, pokuty i zadośćuczynienia. – Kościół nie boi się prawdy, ponieważ wierzy słowu Jezusa, że prawda wyzwala – czytamy w dokumencie.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej– zadaniem narodowym

Fot. Artur Stelmasiak

– Chciałem bardzo mocno podkreślić, że mam tę sprawę bardzo głęboko w sercu i jestem bardzo mocno przekonany, że ta budowa musi być zakończona i jest to zadanie narodowe – podkreślił premier Kaczyński podczas spotkania z kard. Józefem Glempem. – Polska, to duży europejski kraj, a jest uboga w tego rodzaju budynki… To jest wielka, historyczna inicjatywa, którą powinniśmy skończyć. I dodał: – Trzeba ją traktować jako zadanie narodowe i w ramach – które dopuszcza prawo – musimy tę inicjatywę wesprzeć.

Wkrótce kolejny Dzień Papieski

Obchody kolejnego Dnia Papieskiego zapowiedzieli biskupi zgromadzeni na konferencji plenarnej Episkopatu na Jasnej Górze. Jak czytamy w oświadczeniu Rady Stałej, będzie on obchodzony 15 października pod hasłem: „Jan Paweł II – Sługa miłosierdzia”. Z tej okazji zostanie wydany specjalny list pasterski. Celem Dnia Papieskiego jest pogłębienie nauczania Jana Pawła II oraz promocja Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fot. Artur Stelmasiak

Zdjęcie na okładce: Remigiusz Malinowski

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej