WYDARZENIA – 2/2006

2013/01/12

WATYKAN:

Zaproszenie do pielgrzymki

Fot. Artur Stelmasiak

Prezydent u papieża: Papież Benedykt XVI 26 stycznia przyjął na prywatnej audiencji prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński rozmawiał z Benedyktem XVI o sprawach Kościoła w Polsce, a także o planowanej na maj pielgrzymce Ojca Świętego do Polski. – Mówiliśmy też o sytuacji na świecie i o sytuacji w Europie, gdzie narasta w różnych środowiskach rodzaj agresji przeciwko chrześcijaństwu – relacjonował prezydent. – Jego Świątobliwość oraz kardynał Sodano liczą, że Polska będzie promowała w Europie punkt widzenia, który oparty na wartościach chrześcijańskich – powiedział Lech Kaczyński. Polski prezydent przekazał pisemne zaproszenie dla Ojca Świętego do odbycia pielgrzymki do naszego kraju w maju tego roku.

Wierni Ojcu świętemu

Jubileusz Gwardii Szwajcarskiej: Msza św. sprawowana przez Papieża, koncert, wystawy, a także Marsz Pamięci przez Alpy do Rzymu upamiętnią w tym roku jubileusz 500– lecia Gwardii Szwajcarskiej. Główne obchody odbędą się 6 maja na Placu św. Piotra, gdzie nowi gwardziści złożą swoją przysięgę, po raz pierwszy, na wierność Benedyktowi XVI.

Specjalną bullą z 21 czerwca 1505 r. papież Juliusz II wezwał żołnierzy szwajcarskich do swojej ochrony. Pod dowództwem kapitana Kaspara von Silenon 22 stycznia 1506 r. w marszu przez Alpy przybyło do Rzymu 150 szwajcarskich żołnierzy.

Z okazji jubileuszu ten 723-kilometrowy marsz zamierza powtórzyć grupa byłych gwardzistów szwajcarskich.

ŚWIAT:

Protesty muzułmanów

Muzułmanie protestują przeciwko karykaturom Mahometa. Przez kraje Azji i Bliskiego Wschodu przetoczyła się kolejna fala protestów przeciwko publikacjom w europejskiej prasie karykatur proroka Mahometa. W stolicy Iranu, Teheranie, tłum obrzucił kamieniami i butelkami z benzyną budynek ambasady Austrii, która w tym półroczu przewodniczy UE. Uczestnicy demonstracji wznosili hasła: „Allah akbar” i „Europo – wstydź się”. Irański minister handlu oświadczył, że w odpowiedzi na publikację karykatur Mahometa, jego kraj wstrzyma wymianę handlową z Danią. Dziennik z tego kraju – „Jyllands- Posten” – jako pierwszy we wrześniu 2005 r. opublikował karykatury, które pojawiły się potem w innych gazetach, także w „Rzeczpospolitej”.

Do wystąpień i rozruchów doszło także w Somalii, Indiach, Pakistanie, Afganistanie, Syrii, Libanie, Tajlandii oraz Izraelu. Stany Zjednoczone, Rosja, a także Rada Europy potępiły gwałtowne protesty muzułmanów. Sekretarz generalny Rady Europy organizacji wyraził nadzieję, że większość przedstawicieli świata muzułmańskiego, pomimo obrazy uczuć religijnych, nie popiera agresji i zniszczeń, które towarzyszyły manifestacjom. Podkreślił równocześnie, że istnieją granice wolności słowa, których prasa nie powinna przekraczać.

Tragedia na Morzu Czerwonym

Tysiąc ofiar zatonięcia egipskiego promu. Katastrofa na Morzu Czerwonym. Egipski prom „Al Salam 98” z 1400 osobami na pokładzie zatonął 3 lutego. Według ostatnich danych udało się uratować 401 osób, z morza wyłowiono też ok. 200 ciał. Nieznany jest nadal los około 800 pasażerów. Większość z nich to Egipcjanie, którzy wracali z pracy zarobkowej w Arabii Saudyjskiej. Prom „Al Salam 98” wypłynął w czwartek 2 lutego wieczorem z saudyjskiego portu Duba, po czym w kilka godzin później zatonął na pełnym morzu. Według świadków, pod pokładem wybuchł pożar, a kapitan promu i załoga opuścili tonącą jednostkę w jednej z pierwszych szalup.

POLSKA:

Kraj w żałobie

Katastrofa w Katowicach: Co najmniej 63 osoby zginęły w największej od 30. lat katastrofie budowlanej w Polsce. Pod zawalonym dachem hali Międzynarodowych Targów w Katowicach zginęła część zwiedzających doroczną wystawę gołębi rasowych. Wśród ofiar są również obywatele Słowacji, Czech, Holandii, Niemiec i Belgii. Na dachu katowickiej hali wystawowej, która zawaliła się 28 stycznia, zalegała półmetrowa warstwa zlodowaciałego i luźnego śniegu, ale uznano że to nie jedyna przyczyna tragedii. Najprawdopodobniej hala miała wady konstrukcyjne, ale sygnały o nietrwałości konstrukcji zostały zlekceważone. Prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę. Odwołano koncerty, spektakle i imprezy sportowe. Flagi państwowe przepasano kirem. We wszystkich kościołach w Polsce odbywały się modlitwy za ofiary i ich rodziny. Pamiętał o nich również papież Benedykt XVI.

Pokonać ateizm

Bp Wielgus o laicyzacji: Do odważnego świadczenia o tym, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata i człowieka wezwał bp Stanisław Wielgus. – W Europie Zachodniej laicyzm odrzucający Boga stał się nową religią, w której liczy się tylko absolutna wolność od wszystkiego, co może człowieka krępować – powiedział. Bp Wielgus wezwał, by nie dopuścić do „kapitulacji chrześcijaństwa w Europie Zachodniej”. Prosił wszystkich ochrzczonych o refleksję i nawrócenie, a przede wszystkim o odwrócenie się od konsumpcjonizmu i ateizmu, w których – jak zaznaczył – nie ma prawdziwego szczęścia.

Nadzieja świata

Kościół o rodzinie: Biskupi polscy skrytykowali pracodawców za zniechęcanie młodych mężatek do posiadania dzieci. W liście „Rodzina nadzieją świata” sprzeciwili się żądaniu „dyspozycyjności w pracy, które uniemożliwia życie osobiste pracownika”, a także żądaniu samozatrudniania, które nazwali pokrętnym.

 

Biskupi wskazali, że „dotychczasowa polityka państwa nie wspierała i nie broniła praw rodziny jak należy. Umożliwiła rabunkową postawę wielu pracodawców wobec rodziny. Z niepokojem i z wewnętrznym cierpieniem patrzymy, jak ogromnego spustoszenia w życiu małżeńskim dokonuje praca w niedzielę” – czytamy w liście.

Hierarchowie przypominają, że przed 25 laty strajkujący w Gdańsku domagali się poszanowania dni wolnych od pracy. „Nieuporządkowana chęć zysku natychmiast i za wszelką cenę nie może dzisiaj ograbiać ludzi z tego, co wtedy uznawaliśmy za jedno z podstawowych praw i wartości.

Polska pielgrzymująca

Fot. Artur Stelmasiak

Co mówią statystyki: Około 4,5 mln pielgrzymów z 74 krajów świata odwiedziło Jasną Górę w 2005 roku. To o milion więcej niż w roku poprzednim.

Niemal 2 mln osób z 90 krajów świata pielgrzymowało w 2005 r. do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. To o 500 tys. więcej niż w poprzednim roku.

Ponad 1,8 mln pielgrzymów nawiedziło w 2005 r. sanktuarium maryjne w Licheniu. Przed obrazem Matki Bożej Bolesnej modlili się przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Przybywali też goście z zagranicy m.in. z Anglii, Białorusi, Brazylii, Czech, Finlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, USA, Ukrainy, Węgier i Singapuru.

Centrum Jana Pawła II

 

Kraków upamiętnia Papieża: Hospicjum, szpital dla uzależnionych, rodzinne domy dziecka i domy samotnej matki znajdą się w Centrum Jana Pawła II., budowanym na terenach obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczyste podpisanie statutu Centrum „Nie lękajcie się” odbyło się w Domu Arcybiskupów Krakowskich, a poprzedziła je Msza św., którą w kaplicy Domu Arcybiskupów odprawił abp Stanisław Dziwisz. – Pragniemy w ten sposób nie tylko oddać hołd Wielkiemu Rodakowi, ale nade wszystko chcemy upamiętnić i utrwalić w widzialnym znaku Jego osobę wraz z całym duchowym dziedzictwem jego pontyfikatu – mówił w homilii metropolita krakowski.

Pracami Centrum będzie kierował prof. Andrzej Zoll. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny. – Chcielibyśmy, żeby nad projektem architektonicznym pracowali chrześcijanin, muzułmanin i wyznawca judaizmu – ujawnił prof. Zoll. Niewykluczone, że kamień węgielny podczas wizyty w Polsce poświęci papież Benedykt XVI.

Potrzebującym i ubogim

 

Pomoc Caritas Polska: Ponad 200 mln zł rozdysponowała Caritas Polska w roku 2005. Ta największa kościelna organizacja charytatywna codziennie pomaga 480 tys. osób w ponad tysiącu placówkach. Są to m.in. kuchnie i jadłodajnie dla ubogich, domy samotnej matki, domy dla bezdomnych, rodzinne domy dziecka, świetlice profilaktyczno- wychowawcze, punkty interwencji kryzysowej, ośrodki dla narkomanów, stacje opieki i placówki dla osób niepełnosprawnych. Pomoc trafia także do ok. 370 tys. osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych, wydawanych dwa razy w miesiącu rodzinom ubogim, wielodzietnym i dysfunkcyjnym. W sumie szacuje się, że z pomocy Caritas Polska korzysta ok. 850 tys. osób.

W trosce o liturgię

Fot. Milena Kindziuk

Abp Dziwisz do górali: Tradycje góralskie są mi bliskie, nie jestem przeciwny gwarze góralskiej – zapewnia abp Stanisław Dziwisz w życzeniach noworocznych skierowanych do nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Metropolita krakowski podkreśla, że nieporozumieniem jest twierdzenie, jakoby był przeciwny góralszczyźnie. „Jestem przecież z Was i dla Was. To, co jest ważne dla Was, jest też ważne dla mnie” – napisał hierarcha.

W liście skierowanym do nowotarskiego oddziału Związku Podhalan metropolita krakowski odnosi się do swojego wcześniejszego dokumentu wydanego w sprawie Mszy św. „w oprawie góralskiej”. „Jest jakimś nieporozumieniem twierdzenie, jakobym był przeciwny temu, czym żyją górale” – podkreśla arcybiskup. Dodaje, że jego obowiązkiem jako biskupa jest troska o świętość, powagę i zgodność z zasadami liturgii przekazywanymi przez Stolicę Apostolską. Dotyczy to przede wszystkim Słowa Bożego i Eucharystii. „W dokumencie, który wydałem chodziło mi o przypomnienie, że teksty Pisma Świętego czytane w czasie Mszy św., winny mieć zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Zwróciłem też uwagę na to, by roztropnie wprowadzać w liturgię elementy tradycji góralskiej, mając na uwadze godność świątyni i świętość Eucharystii” –pisze abp Dziwisz.

Zdjęcie na okładce: Artur Stelmasiak

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej