Wydarzenia Civitas Christiana – 5/2006

2013/01/15

BIELSKO-BIAŁA

Pod hasłem „Współczesne zagrożenia kultury” Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej zorganizowała 22 kwietnia sesję naukową. Spotkanie odbyło się w Bielskim Centrum Kultury, z udziałem ok. 700 uczestników, przy dużym zainteresowaniu mediów. Wykłady wygłosili: ks. prof. Aleksander Posacki SJ, ks. prof. Marian Piątkowski, ks. prof. Andrzej Zwoliński i prof. Stanisław Krajski. Sesję zakończyła Msza św. w bielskim kościele pw. Serca Jezusowego.

W zamierzeniach diecezjalnej Rady Ruchów, sesja wpisująca się w program III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów Katolickich rozpoczęła swoisty „marsz przez dziedziny życia”, istotne zarówno dla kondycji pojedynczego człowieka, jak i dobra wspólnego szerszego ogółu. Środowiska i ruchy katolickie diecezji podejmują „debatę publiczną” mającą przyczyniać się do budowania ładu moralnego w Ojczyźnie. Na jesieni planowana jest kolejna sesja poświęcona „Roli świeckich w życiu publicznym”; temat niezwykle ważny, wiążący się z podstawowym zagadnieniem, jakim jest godność człowieka. Współorganizatorem spotkań jest Tadeusz J. Regiewicz z „Civitas Christiana”, członek Zespołu Koordynacyjnego Rady.

JAF

CZĘSTOCHOWA

W Klubie „Civitas Christiana” miało miejsce otwarte spotkanie członków częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana” oraz zaproszonych gości z wicewojewodą śląskim Arturem Warzochą. Było to pierwsze spotkanie z mieszkańcami, po objęciu niedawno przez niego stanowiska. Artur Warzocha jest członkiem „Civitas Chrisatiana”. Gościa przywitano owacyjnie, a przewodniczący oddziału Czesław Janiszewski na pamiątkę spotkania wręczył upominek: książki papieża Jana Pawła II z podpisami obecnych na sali.

Ks. red. Ryszard Umański asystent kościelny częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana” poprowadził modlitwę w intencji wicewojewody.


Spotkanie w „Civitas Christiana” z wicewojewodą A. Warzochą
Fot. J. Wypych

W obszernym wystąpieniu A. Warzocha zapoznał zgromadzonych z aktualnymi zagadnieniami, którymi zajmuje się urząd wojewody i jemu podległe wydziały. Poinformował przy okazji, że kierownictwo urzędu wojewódzkiego to kadra młoda.

W trakcie ożywionej dyskusji poruszano sprawy związane z problemami niepełnosprawnych, planami zagospodarowania przestrzennego, interwencjami w toczących się od lat sporach; mówiono o strategii rozwoju, bibliotekach powiatowych i konkursach na dyrektorów szkół.

J. WYPYCH

WOLSZTYN

W ramach dobrze układającej się współpracy między tutejszym Oddziałem „Civitas Christiana” i Biblioteką Publiczną, odbyło się spotkanie poświęcone pamięci księdza Jana Twardowskiego, poety niezwykłego, który – jak mówiono snując refleksje na temat jego twórczości – łamał powszechne pojęcie o poezji. Nie było w niej metafizyki, niezrozumiałej symboliki ani rozbudowanych metafor. Był przede wszystkim człowiek, otwarty na wymiar Bożej miłości; była prostota, niewinność, łagodność, czasami subtelna ironia, humor i ciepła anegdota. Zachwycony różnorodnością barw, zapachów, dźwięków, przenosił czytelnika w świat krajobrazów, stanów ducha i kontemplacji. Nie zasłaniał Boga sobą, ale Go odsłaniał, przywracał wiarę, chronił ludzi od rozpaczy i beznadziejności.

Refleksje przeplatane były recytacjami jego wierszy w wykonaniu młodych wolsztyńskich recytatorów, a także utworami muzycznymi, odpowiednimi do nastroju tego wieczoru. Spotkanie odbyło się w ramach funkcjonującego przy Bibliotece od kilku lat „Uniwersytetu poezji nad Dojcą”. To taka lokalna inicjatywa literacka, mająca w swym tytule nazwę rzeki, która przepływa na obrzeżach tego uroczego, wielkopolskiego miasteczka. Jak dotąd „Uniwersytet” jest jedynym forum dla prezentacji twórczości poetyckiej poetów lokalnych, w promocji których ma też swój udział tutejszy „Civitas Christiana”. Dzięki temu udziałowi, w końcu kwietnia ukazał się na przykład tomik poezji miejscowych poetów o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Stanie się on dodatkowo jedną z pozycji bibliograficznych na konkurs recytatorski poezji polskiej o Janie Pawle II: „Biała Nadzieja”, jaki Oddział wespół właśnie z Biblioteką Publiczną, Muzeum Regionalnym oraz Towarzystwem Kultury Ziemi Wolsztyńskiej, zamierzają zorganizować w połowie maja dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu.

W drugiej części wspomnianego wieczoru, ci którzy piszą wiersze, ludzie różnego wieku i zawodów, zrzeszeni i nie zrzeszeni w związkach twórczych, przedstawiali swoje utwory, nawiązujące do postaci księdza Twardowskiego, tragedii w Katowicach oraz ogólnie do tematyki etyczno – moralnej. Być może ośmieliły ich przypomniane w trakcie spotkania słowa księdza Jana, że „ nie ma poetów wielkich i małych, są tylko różni od siebie”.

***
Oddział Miejski w Wolsztynie był ostatnio inicjatorem publicznej debaty pt. „Człowiek i jego fundamentalne prawo do godnej pracy”. To jeden z elementów lokalnej dyskusji w ramach podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie zadań, do jakich zobowiązuje nas tegoroczne hasło programowe. Tak sformułowany temat debaty, w której wzięli udział nieliczni niestety przedstawiciele zaproszonych zakładów pracy, a nadto samorządowcy, członkowie związków zawodowych i inni zainteresowani tą problematyką, był niejako wypadkową tej oczywistej prawdy, którą przypominał Ojciec Święty Jan Paweł II, iż źródła fundamentalnych praw człowieka należy szukać w jego godności.

Do współorganizacji wolsztyńskiej debaty „Civitas Christiana” zaprosił Terenową Komisję Koordynacyjną „Solidarności”. Nie był to z pewnością wybór przypadkowy. Nikt inny przecież nie upomniał się o godność człowieka i jego pracy bardziej, niż uczyniła to przed ćwierćwieczem właśnie „Solidarność”. Bogdan Klepas przewodniczący Regionu Wielkopolskiego NSZZ „Solidarność” mówił na temat roli związku w obronie godności ludzi pracy. Ks. dr Grzegorz Chojnacki adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawił temat chrześcijańskiego wymiaru kultury pracy, przybliżając nauczanie społeczne Kościoła w tej kwestii, zaś Janusz Wietrzyński psycholog z doświadczeniem zawodowym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy omówił problem przedsiębiorstwa jako wspólnoty ludzi pracy godnych poszanowania, koncentrując się głównie na relacjach pracodawca – pracownik i wszelkich nieprawidłowościach, jakie w tych relacjach niejednokrotnie występują.

W dyskusji, jaką podjęto po zaprezentowaniu poszczególnych zagadnień, podnoszono głównie problem poczucia godności, jakim jest cały zespół wymogów wobec siebie, ale także zobowiązań wobec innych. Debata, podobnie jak wiele innych większych spotkań, których organizatorem bywa Oddział Miejski Stowarzyszenia, odbyła się w Sali Sesyjnej Ratusza.

(WJCH)

LESZNO

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” bp Grzegorz Balcerek dokonał otwarcia i poświęcenia Katolickiego Klubu Komputerowo-Internetowego dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Nowo otwarta pracownia komputerowa urządzona została dla dzieci, które korzystają z świetlic terapeutycznych lub z pomocy innych środowisk. Mogą bezpłatnie korzystać z komputerów i Internetu oraz z pomocy opiekuna terapeuty, porad psychologa, mogą odrabiać zadania domowe przy boku dorosłej osoby, a także miło spędzić wolny czas.

Pracownia ma pełnić rolę wychowawczo- edukacyjną wobec dzieci i młodzieży, które nie mają gdzie podziać się w ciągu dnia – mówi Aleksy Szymanowski, przewodniczący Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lesznie. W naszym Klubie będą mogły spędzić czas z pożytkiem. Pracownia będzie działała charytatywnie.


Biskup Grzegorz Balcerek i Aleksy Szymanowski podczas otwarcia klubu komputerowego
Fot. Paweł Klak

Klub posiada trzy stanowiska informatyczne ze stałym łączem internetowym i drukarkę. Korzystanie z Internetu będzie ograniczone do stron edukacyjnych i informacyjnych.

PAWEŁ KLAK

ŻARY

Spółdzielni Polskich w Niemczech, niezłomny rzecznik praw człowieka i praw narodów, teolog, proboszcz parafii w Zakrzewie; poświęcił bez reszty swoją wiedzę i działalność Bogu i Ojczyźnie. Odszedł dawno, ale pamięć o Nim przetrwała. Mowa o ks. Bolesławie Domańskim. Aby uczcić pamięć o nim, w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Żarach zrodził się pomysł nadania żarskiemu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej imienia ks. Bolesława Domańskiego i odsłonięca tablicy pamiątkowej.

W ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej zostało zorganizowane spotkanie w którym wziął udział kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach Stefan Łyskawa. Jacek Stróżyński przybliżył zebranym postać ks. Domańskiego. Karol Irmler wiceprzewodniczący ZG „Civitas Christiana” podsumował zaangażowanie w działalność kulturalną Stowarzyszenia. Obecni byli studenci z Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach. Cieszymy się, że młodzież nabywając wiedzę o przeszłości kształtuje swoją osobowość, znajduje autorytety, z których bierze przykład, a także odkrywa wartości, które stają się dla niej drogowskazem życiowym.

ELŻBIETA FERDYNUS

WARSZAWA

Wiosenna sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej OWiosenna sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Oddziału Mazowieckiego „Civitas Christiana” poświęcona była zagadnieniom wpisanym w hasło programowe roku 2006. Ks. prof. Jerzy Lewandowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawił kwestie nauczania Prymasa Tysiąclecia o godności i etosie narodu, prezentując równocześnie nowy sposób odczytywania tej nauki, ze szczególnym uwzględnieniem korelacji z nauczaniem sługi Bożego Jana Pawła II i współczesną myślą teologiczną. Kierownik Ośrodka Jerzy Marlewski przedstawił wprowadzenie do dyskusji pt. „Polityka w służbie godności człowieka”, uwzględniając aspekty moralne, prawne i kulturowe zachowań politycznych oraz ich konsekwencje dla poszanowania godności osoby ludzkiej w życiu rodzinnym, społecznym i obywatelskim, w pracy i edukacji człowieka.

Przedstawione podczas tej sesji treści i przedyskutowane problemy sukcesywnie są i będą podejmowane w Oddziałach Miejskich Mazowsza w formie zajęć formacyjnych do końca tego półrocza.

JM

BIAŁYSTOK

Osiem weekendów poświęcili młodzi ludzie, aby uzyskać certyfikat ukończenia Warsztatów Dziennikarskich organizowanych przez Oddział Podlaski „Civitas Christiana”. Uczestniczyła w nich ponad trzydziestoosobowa grupa młodzieży z białostockich liceów. Pomysłodawcą i organizatorem jest Anna Dojlida (członek stowarzyszenia), zaś prowadzą je Iwona i Krzysztof Szubzda, dziennikarze pracujący dla kilku wydawnictw.


Uczestnicy warsztatów w Białymstoku

Przygotowano ciekawy program dla uczestników warsztatów. Uczono się redagowania tekstów, ćwiczono wystąpienia publiczne oraz techniki przeprowadzania wywiadów. To jeszcze nie koniec atrakcji, gdyż program przewidywał również ukazanie mediów „od kuchni”, obserwację pracy dziennikarskiej w białostockim radiu i telewizji. Swoimi doświadczeniami dziennikarskimi dzielili się z licealistami zapraszani raz w tygodniu na zajęcia goście związani z mediami. Koniec Warsztatów Dziennikarskich ma uwieńczyć publikacja najlepszych prac na łamach ogólnopolskiego czasopisma. Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia kursu.

JOANNA WAŚKO

***
Modlitwą, zadumą, uroczystym koncertem oddawaliśmy hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w pierwszą rocznicę odejścia do wieczności. Nasze Stowarzyszenie wraz z KIK-iem zaproponowało Piotrowi Dąbrowskiemu dyrektorowi Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wystawienie „Tryptyku Rzymskiego”. Propozycja została życzliwie, bezinteresownie przyjęta.

Poemat – medytację Jana Pawła II usłyszeliśmy w wykonaniu pięciu aktorów: Danuty Bach, Krystyny Kacprowicz-Sokołowskiej, Jolanty Skorochodzkiej, Piotra Półtoraka oraz Tadeusza Grochowskiego. Oprawę muzyczną przygotował prof. Stanisław Kuk, wybitny skrzypek Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wykonał utwór J.S. Bacha „Ciaccona”.

SłowSłowo poetyckie Jana Pawła II, muzyka oraz freski Michała Anioła wywołały nasze zdumienie i zachwyt. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji Teatru oraz wykonawcom. Utwór Jana Pawła II zaistniał na scenie teatru, na znak pamięci o Karolu Wojtyle, papieżu i poecie, który ukochał teatr, sztukę i twórców. W „Liście do artystów” podkreślał konieczność syntezy sztuki i wiary i sam dał temu artystyczny wyraz.

BOGUSŁAWA WENCŁAW

SŁUPSK

Narodowy Dzień Życia przebiegający pod hasłem: „Być ojcem – rolą życia” stał się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za budowanie szacunku dla życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wspólnie z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Koszalińsko – Kołobrzeskiej zorganizowało w swojej siedzibie w Słupsku obchody Narodowego Dnia Życia połączone z Dniem Świętości.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. dr. Andrzeja Wachowicza, diecezjalnego duszpasterza rodzin, który w homilii podkreślił rolę rodziców w kształtowaniu sumienia dzieci i uwrażliwiania na wartość daru życia. Po Mszy św. montaż słowno – muzyczny poświęcony obronie życia nienarodzonych dzieci i początkom życia dziecka w łonie matki przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Katolickich im. św. Marka pod kierunkiem polonistki Agnieszki Jarząb.

Wykład z prezentacją multimedialną przedstawiony przez mgr Annę Borkowską ze Szczecina nawiązywał do homilii ks. dr. Andrzeja Wachowicza. Prelegentka skupiła się na przedstawieniu wpływu dzieciństwa, a właściwie tego, co dzieje się w fazie prenatalnej, na kondycję życiową i psychiczną dorastającego i dorosłego człowiek. Już wtedy nawiązują się relacje, które potem tworzą klimat i atmosferę życia codziennego. Dobrym czasem jest towarzyszenie dziecku w jego rozwoju od poczęcia i towarzyszenie sobie nawzajem na tym pierwszym etapie rodzicielstwa. Najważniejsza dla dziecka jest dobra relacja między rodzicami.

Uroczystość zakończyła ceremonia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, którą podjęło 30 osób .

JAF

LUBLIN

W sali konferencyjnej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie poświęcone twórczości ks. Jana Twardowskiego. Współorganizatorem wieczoru było Towarzystwo Inicjatyw Społecznych ETOS. Wieczór rozpoczął Czesław Dąbrowski witając wszystkich zebranych oraz przedstawiając im znamienitych prelegentów. Waldemar Michalski poeta i eseista, przedstawił biografię oraz główne aspekty twórczości ks. Jana Twardowskiego. Zwrócił uwagę, że wiersze poety mają pogodny charakter, pozbawione są patosu. Do czytelnika przemawia on językiem bardzo prostym, wręcz dziecinnym, ale jednocześnie dosadnym i celnym. Cała spuścizna literacka ks. Jana jest potwierdzeniem, że do końca pozostał on wierny swej postawie: myślę jak uklęknąć i nie zadrzeć nosa do góry... .

Zygmunt Kozak, polonista z KUL, zaprezentował zebranym tekst pt. „Wypominki za śp. ks. Jana Twardowskiego” napisany przez ucznia poety, ks. Tymoteusza (ks. Józef Zawitkowski). Prelegent odwołując się do tego tekstu odnajdował i podkreślał liczne konotacje występujące między utworem ks. Tymoteusza a spuścizną literacką ks. Twardowskiego.

Znany przyrodnik, grafik i poeta Zbigniew Jóźwik zapoznał uczestników wieczoru z rolą i znaczeniem przyrody w utworach ks. Twardowskiego. Przedstawił również symbolikę motywów roślinnych i zwierzęcych w jego poezji.

W czasie dyskusji jedna z osób opowiedziała o swoich prywatnych wizytach w Warszawie u księdza Jana. Dzięki tej relacji słuchacze upewnili się, że codzienność poety była dokładnym odzwierciedleniem postawy bohatera-kapłana przedstawionego w utworach poety: nie odkładał milczenia na jutro/ nie kochał miłością mniejszą od miłości/ nie uprawiał zdenerwowanej teologii/ nie pocieszał bólu/ a nade wszystko (…) nie chował twarzy do rękawa/ nie zamykał się w budce poezji/…kiedy trzeba mówić najprościej/ o Matce Najświętszej.


Podczas spotkania w sali „Civitas Christiana” w Lublinie

JOANNA IZBICKA

SZCZECINEK

Czym jest godność każdego człowieka i w jaki sposób się ona objawia? Wobec rosnącej liczby bezrobotnych, korupcji i ujawnianej w mediaCzym jest godność każdego człowieka i w jaki sposób się ona objawia? Wobec rosnącej liczby bezrobotnych, korupcji i ujawnianej w mediach nienawiści, wciąż trudno stawać w jej obronie. Historię pojęcia osoby ludzkiej przedstawił ks. dr Marek Żejmo, podczas prelekcji w „Civitas Christiana” w Szczecinku. W ten sposób zainaugurowano cykl wykładów poświeconych tematyce godności człowieka w różnych aspektach, m.in. w mediach, pracy, polityce, rodzinie.

Jak powstało rozumienie godności osoby ludzkiej i na czym ta godność polega? Odpowiadając na to pytanie prelegent odniósł się do starożytnej historii i do myśli chrześcijańskiej. Słuchacze postawili pytanie: Jak można uzasadnić godność osoby ludzkiej?. Jak tłumaczył prelegent, można to zrobić w dwojaki sposób. Nie odwołując się do Boga, czyli prościej mówiąc, kierując się własnym rozumem. Godność tak wywodzona stanowi niekwestionowaną prawdę i wartość naszej „zachodniej cywilizacji”. Niezależnie od tego, jak ktoś uzasadnia godność osoby ludzkiej, ważne jest, by tę godność uznawał. Gdy odwołamy się do Boga, to współczesne uzasadnienie godności znajdziemy w nauczaniu Kościoła.

Poprzez objawienie pełni człowieczeństwa w Jezusie Chrystusie, objawia się nasze człowieczeństwo. Dopełnieniem tego wywyższenia godności jest dzieło odkupienia. Człowiek w oczach Boga ma tak wielką wartość, że dla niego „uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym, aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej”(Flp 2,8). Przytaczając cytaty z Pism Świętego, autor wykładu chciał podkreślić, że odkupienie, które przyszło przez krzyż, nadało człowiekowi ostateczną godność i sens istnienia w świecie, sens w znacznej mierze zagubiony przez grzech. Na zakończenie prelegent omówił, w jaki sposób jest postrzegana godność w społecznym nauczaniu Kościoła. W świetle wiary człowiek jest wezwany do afirmowania swojej godności i godności innych ludzi. Zatem wszystko co czynimy, powinno być potwierdzeniem własnej godności i godności otaczających nas współbraci.

MONIKA KUJAWA

OSTRÓDA

W wielu miejscach Polski 4 marca Wilnianie, ich rodziny, znajomi i przyjaciele, uroczyście i wesoło obchodzili święto ku czci patrona Polski i Litwy św. Kazimierza. W Ostródzie już po raz ósmy z tej okazji Sala Reprezentacyjna ostródzkiego zamku była miejscem spotkania ostródzkich repatriantów z Wileńszczyzny oraz z innych ziem Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Przygotowali je Centrum Kultury, Oddział „Civitas Christiana” i Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Mieczysławem Jędralem na czele.


Kapela Świętojańska z Sużan

Wystąpiła między innymi Kapela Świętojańska z Sużan z okręgu wileńskiego. Koncertuje już od piętnastu lat w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, jak również w Polsce: w Mrągowie, Węgorzewie i Karolewie. Do Ostródy przywiozła program autentycznych wileńskich kaziuków pt. „Kaziukowy przekręt głowy” z kaziukowymi przebierańcami. I rozpoczęli to kiermaszowe biesiadowanie wesołą piosenką „Jadą wozy, jadą…”. Po niej następne: „Rudy dziadek, ruda babka”, „Młody chłopczyna”, „Ojczyzna”, „Wilno kochane” przeplatane wierszem o palmie wileńskiej, to znów dowcipem zasłyszanym z niejednego jarmarku.

Zanim to jednak nastąpiło, uczestnicy widowiska usłyszeli krótką historię wielkiego święta patrona Wilna i Ziemi Wileńskiej – św. Kazimierza, popularnie zwanego Kaziukiem, przygotowaną przez „Civitas Christiana”. Chwilę później pięknie zabrzmiała Litania Ostrobramska do Tej, co „w Ostrej świeci Bramie!” i wspomnienie o Mieczysławie Czerniawskim, wielkiego serca Wilnianinie, twórcy Kaziuków w Ostródzie, wygłoszone przez kontynuatora tej tradycji Mieczysława Jędrala. Zaśpiewał „Siwy włos” pod dyrekcją niezrównanej pani Halinki Zdunek z dowcipem – a jakże – wileńskim, a po nim swój kunszt pokazała Kapela Ostródzianie pod dyrekcją Gerarda Kowalkowskiego. Jeszcze zespół taneczny „Mazur” zadziwił gości z Wileńszczyzny polką „Dziadek” i innymi układami tanecznymi.

W foyer sali koncertowej był też prawdziwy kiermasz. Przy stoiskach można było nabyć palmy wileńskie, serca z piernika, obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, płyty Kapeli Świętojańskiej, archiwalne i bieżące numery „Tygodnika Wileńszczyzny” oraz chleb wileński. Miał też tam swoje stoisko poeta z Olsztyna Jan Hrynkiewicz, z urodzenia Wilnianin.

ZBIGNIEW POŁONIEWICZ

RYPIN

Koło Literackie przy Miejsko- Powiatowej Bibliotece Publicznej, Szkoła Podstawowa nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Rypinie od kilku lat „ożywiają” będącą w trakcie odrestaurowania XIII-wieczną drewnianą kaplicę pw. św. Barbary. Zabytkowa sceneria, kameralna atmosfera, poetyckie teksty, tworzą niepowtarzalny klimat spotkań mających już wierne grono kilkudziesięciu słuchaczy. Gościli tu już miłośnicy pięknie interpretowanego słowa podczas Zaduszek Poetyckich w 2004 r., a w 2005 r. poświęconych Janowi Pawłowi II.


Od lewej: Elżbieta Lamparska wicedyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wojciech Książek przewodniczący Regionalnej Sekcji OiW NSZZ ,,S” w Gdańsku, Bożena Brauer przewodnicząca MK NSZZ ,,S”, Katarzyna Hall wiceprezydent Gdańska, Anna Zielińska starszy wizytator Pomorskiego K. O., dr Barbara Froissart nauczyciel dypl. CKUM w Gdańsku , dr Ferdynand Froissart przewodniczący Ośrodka, prof. Jan Godlewski oraz dr Marek Golemski sekretarz Ośrodka

Tym razem organizatorzy zaprosili Rypinian na literacką Drogę Krzyżową – Golgotę Jasnogórską wg Ernesta Brylla. Umiłowanie człowieka przez Boga poświęcającego życie swojego za odkupienie naszych win recytowali: Ewa Szpakiewicz autorka scenariusza, Edmund Rogowski pomysłodawca scenografii, Ewa Manelska, Urszula Małkińska, Alicja Wiśniewska. Wzruszająco, refleksyjnie wypowiadane kwestie przeplatał pieśniami Jacek Szablewski, akompaniując sobie na gitarze.

ZENOBIA ROGOWSKA

GDAŃSK

Ośrodek Edukacji Narodowej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przyjmuje stanowisko, że działania osób odpowiedzialnych za nową maturę i rekrutację na wyższe uczelnie w pewnym zakresie powinny być ze sobą ściśle skoordynowane, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Po opracowaniu postulatów dotyczących nowej matury przystąpiono do realizacji drugiej fazy zadania, polegającej na przeanalizowaniu wspomnianych procesów jako całości.

W „Galerii Mariackiej” w Gdańsku, odbyło się spotkanie z byłym prorektorem, obecnym dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej prof. dr. hab. Janem Godlewskim na temat: „Rekrutacja i problematyka adaptacji na I roku Politechniki Gdańskiej absolwentów szkół średnich”. W obszernym wystąpieniu, w którym zostało poruszonych wiele istotnych aspektów, profesor położył główny akcent na stosunkowo słabe przygotowywanie absolwentów szkół średnich z przedmiotów ścisłych do studiowania na uczelniach technicznych. Uczelnia jest zmuszona do organizowania specjalnych zajęć wyrównawczych z matematyki dla studentów pierwszych lat. Dyskutanci – nauczyciele czynni lub oddelegowani do sprawowania ważnych dla oświaty funkcji – podzielając motywację dziekana, podkreślali ogromną rolę, jaką spełnia inteligencja techniczna w rozwoju naszego kraju. Sygnalizowano również m.in. pewne możliwości pomocy stypendialnej dla studentów Politechniki Gdańskiej.

Na zakończenie przewodniczący zaproponował, aby na przyszłym spotkaniu każdy z obecnych zastanowił się w jaki sposób, korzystając z własnych kompetencji, mógłby przyczynić się do złagodzenia sygnalizowanej sytuacji. Wszyscy obecni przyjęli to wyzwanie, stwierdzając jednocześnie, że tego typu działalność Ośrodka spełnia istotną rolę w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i jest potrzebna środowisku.

FERDYNAND FROISSART

NOWY SĄCZ

Kontynuując pracę formacyjną oddział „Civitas Christiana” organizuje prelekcje z cyklu: „Przystanki niepodległości”. Wygłasza je dr Maciej Korkuć pracownik naukowy Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Pierwsze ze spotkań, zatytułowane: „Stanisław Mikołajczyk: rok 1946 – misja niemożliwa” zgromadziło licznie zgromadzonych słuchaczy, głównie uczniów liceów nowosądeckich; drugie: „Rok 1956 – złudzenie przełomu” – osoby średniego pokolenia i starsze, pamiętające schyłek stalinizmu.

Równie udanym przedsięwzięciem była sesja naukowa poprowadzona przez pracowników naukowych KUL pod hasłem: „Godność człowieka niezbywalnym prawem i fundamentem ładu społecznego”. Na program sesji, w której wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa studentów miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, złożyły się referaty: „Rożne koncepcje wolności” (prof. Włodzimierz Dłubacz), „Człowiek w społeczeństwie informatycznym” (dr Kazimierz Krajewski) oraz „Jan Paweł II o wizji globalizacji” (dr Cezary Ritter).


Podczas spotkania z dr. Maciejem Korkuciem
Fot. Juliusz Jarończyk

L.M.

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Klubie „Civitas Christiana” spotkaliśmy się z Jerzym Kapuścińskim, znanym regionalistą, wieloletnim działaczem PTTK, autorem licznych publikacji popularyzujących region świętokrzyski i jego przyrodę. Inicjatorami spotkania byli członkowie „Civitas Christiana” oraz Sławomir Jaworski opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego działającego przy Technicznych Zakładach Naukowych. Tematem spotkania były „Walory przyrodniczo – krajoznawcze województwa świętokrzyskiego”. Nasz gość spotkał się z dziećmi i opiekunami prowadzonej przez „Civitas Christiana” świetlicy, a następnie z młodzieżą, która oglądając slajdy miała okazję wyruszyć w niezwykłą podróż po regionie świętokrzyskim. Pan Jerzy, to niezrównany gawędziarz i niestrudzony podróżnik, rozmiłowany w ziemi świętokrzyskiej. Nie dość, że opowiada fascynująco, to jeszcze potrafi ubarwić każdą opowieść dygresjami oraz anegdotami. Podróżowaliśmy po falistych grzbietach Gór Świętokrzyskich, podziwialiśmy kolorowy świat stalaktytów i stalagmitów w jaskini Raj oraz najwspanialsze zabytki Kielc, wśród których prawdziwą perłę stanowi piękny manierystyczny pałac biskupów krakowskich z XVII wieku. Wędrowaliśmy po tarasach widokowych Kadzielni, podziwiając występujące tam liczne jaskinie oraz rzadko spotykane gatunki roślinności naskalnej. Odkrywaliśmy historię zamku w Chęcinach, przeznaczonego przez Kazimierza Wielkiego na siedzibę wdów królewskich, Opatów, Jędrzejów, Szydłów, Staszów, Tokarnię, Zagnańsk, Krzemionki Opatowskie, Sandomierz, Oblęgorek i Kurozwęki. Nasz przewodnik potrafił stworzyć nastrój, pobudzić wyobraźnię oraz potrzebę poznania ojcowizny.


Młodzież z opiekunem koła turystycznego S. Jaworskim

SK

KATOWICE

W Domu Katechetycznym przy katowickim kościele „mariackim” miał miejsce dzień skupienia Oddziału Śląskiego „Civitas Christiana”. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. prob. Stanisław Noga, homilię zaś wygłosił asystent Oddziału Wojewódzkiego ks. prał. Józef Pawliczek. Poświęcił ją miłości Boskiej i ludzkiej, jak również ludzkiej godności oraz nadziei, która nie powinna nas opuszczać. W czasie Mszy św. modlono się za żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia, jak również o rychłą beatyfikację i kanonizację sługi Bożego papieża Jana Pawła II.

PK

BYTOM

Jeszcze jesienią ubiegłego roku w Oddziałe „Civitas Christiana” powstała inicjatywa „odbrązowienia” górnośląskich błogosławionych i świętych. Tę chwalebną listę otwiera święty Jacek Odrowąż wraz ze swym rodzeństwem – błogosławionymi Bronisławą i Czesławem. „Najmłodszymi stażem” są wyniesieni na ołtarze w czerwcu 1999 roku czterej śląscy kapłani, którzy zginęli w hitlerowskich obozach za wiarę i Ojczyznę. Dwaj z nich, błogosławieni księża: Emil Szramek i Józef Czempiel, byli bohaterami jednej z wieczornic w bytomskim Oddziale Miejskim. Sylwetki obydwu kapłanów, którzy w roku 1943 zginęli za wiarę i Ojczyznę w Dachau, przedstawił przewodniczący Paweł Kachel. Warto nadmienić, iż bytomska inicjatywa znalazła już sporo naśladowców. O śląskich świętych i błogosławionych mówi się również w innych oddziałach stowarzyszenia.

Kolejna wieczornica w bytomskim Oddziale „Civitas Christiana” poświęcona była wybitnemu Ślązakowi – słudze Bożemu kard. Augustowi Hlondowi. Urodzony pod Mysłowicami duchowny był pierwszym biskupem katowickim. W roku 1926 został Prymasem Polski. Przeżył tułaczkę wojenną, był internowany przez Niemców. Wreszcie, po powrocie do Polski, założył zręby polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych. Zmarł w opinii świętości w 1948 r. Pozostał nieco w cieniu Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, którego polecił jako swojego następcę. Postać kard. Augusta Hlonda, wielkiego Ślązaka, budzi podziw i szacunek. O jego rychłą beatyfikację modlono się w Bytomiu.

PAWEŁ KACHEL

TORUŃ

W Galerii Omega działającej przy „Civitas Christiana” w Toruniu swoje obrazy z lat 2004-2006 prezentował Kamil Klonowski. Autor jest absolwentem Wydziału Historii i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie pod kierunkiem prof. Wiktora Zina ukończył studia podyplomowe z konserwacji zabytków. Wystawione prace na pierwszy rzut oka przypominają portrety roślin ze średniowiecznych iluminacji, barokowych rycin, a niekiedy przywodzą na myśl bogato tkane arrasy. W rzeczywistości ukazują tajemnicze, baśniowe marzenia i przypowieści o świecie minionym lub idealnym wyciągniętym z zakamarków wyobraźni.

Wystawę otworzył sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu Jan Biesek. W swoim wystąpieniu przypomniał, że artysta mieszka w Jabłonowie Pom. i wywodzi się ze środowiska, w którym działa nasze Stowarzyszenie. Niespodzianką była recytacja swoich wierszy przez Paulę Mroczkowską, uczennicę czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pom. Jej nad wiek dojrzałe myśli, ujęte w strofach, zachwyciły uczestników wystawy.


Kamil Klonowski na tle swoich prac

W imieniu gości burmistrz Jabłonowa Pomorskiego Tadeusz Fuks podziękował za przygotowanie wystawy i życzył dalszych sukcesów młodemu twórcy. Sponsorem wystawy była Firma „EROL- MIX” państwa Mikulicz z Jabłonowa Pom.

BARBARA KOPACZEWSKA

KIELCE

Podczas kolejnej Biesiady Literackiej Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, współorganizowanej przez Oddział „Civitas Christiana”, rozstrzygnięto IV Konkurs na Kolędę i Pastorałkę – Kielce 2006 oraz wręczono nagrody. Konkurs odbywał się pod patronatem Radia PLUS Kielce. Kierownictwo tego radia ufundowało nagrody i służyło nagłośnieniem przedsięwzięcia na falach eteru. Za szczególną aktywność pragniemy podziękować red. Małgorzacie Cioroch. Pracom jury przewodniczył dr Janusz Wróblewski, znany językoznawca i wykładowca Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. A oto werdykt jury: I miejsce zajęła Elżbieta Gacek, II miejsce – Celina Ślefarska, III miejsce – Marek Skuza. Wyróżnienia: Wanda Robak, Ewa Żelazny- Machura, Elżbieta Goraj.

JAF

Szansa na życie

Na początku było mu ciężko wyzbyć się alkoholu, narkotyków, dziewczyn, telewizji. Modlitwa również nie przynosiła ulgi… Wydawało się, że klepie bez sensu zdrowaśki. Po jakimś czasie zrozumiał sens swojego istnienia…

– W wieku 16 lat zacząłem mieć pierwsze problemy z prawem, otoczeniem, przestałem chodzić do szkoły – zaczyna swoją opowieść młody 26.letni chłopak. – Na imię mam Mariusz i jestem z Piaseczna koło Warszawy. W swoim życiu przeżyłem bolesny upadek. Narkotyki zabrały mi wszystko. Bez nich nie umiałem normalnie żyć. Początkowo paliłem marihuanę, potem były próby z LSD, następnie amfetaminą. Szukałem pieniędzy na towar. W domu nikt nie wiedział, co się ze mną dzieje. Zakładałem maskę. Gdy zacząłem coraz bardziej pogrążać się w swoim nałogu, rodzina i dziewczyna odwrócili się ode mnie, skończyłem na ulicy. Kiedy sięgnąłem dna, poprosiłem o pomoc swoją matkę i w ten sposób poznałem wspólnotę Cenacolo…

To fragment świadectwa, którego mogliśmy wysłuchać podczas spotkania z członkami wspólnoty Cenacolo z Giezkowa koło Koszalina, zorganizowanego w siedzibie „Civitas Christiana” w Szczecinku. Cenacolo powstało 25 marca 2001 roku jako pierwsze w Polsce i obecnie liczy 24 członków. Domy wspólnoty otwierane są w wielu krajach Europy i świata. Ich założycielką jest siostra Elwira z Włoch, która uczy podopiecznych z różnych środowisk sposobów prostego życia bez telewizji, gazet, komputerów, głośnej muzyki. Wielu zabłąkanych chłopców, borykających się z problemami alkoholizmu czy narkomanii dostaje tutaj drugą szansę na życie.

Wspólnota pomaga w znalezieniu sensu i celu życia. Dzięki twardej regule i żelaznej dyscyplinie sukces jest możliwy. Domy Cenacolo są pewnego rodzaju oazą spokoju dla tych, którzy dotychczas żyli na skraju przepaści, bliscy całkowitego pogrążenia. To właśnie tutaj mogą odnaleźć w sobie nadzieję i siły, aby się podnieść. Tu przekonują się, że nawet po najtrudniejszych przeżyciach można odnaleźć siebie, a także pierwsze prawdziwe przyjaźnie.

– Wszyscy byliśmy tacy sami zanim tu trafiliśmy – tłumaczył Mariusz. Nie ma tu żadnych lekarzy, psychologów, sami gotujemy, sprzątamy, razem pracujemy w warsztatach ślusarskich, stolarskich i innych. Przede wszystkim razem się modlimy i adorujemy Chrystusa. Pamiętam pierwsze wrażenie, gdy zobaczyłem chłopców odmawiających różaniec na kolanach. Potem zacząłem sam się modlić i odkryłem w tym sens. W modlitwie odnajdywałem siłę do zwalczenia nałogu.

Wspólnota Cenacolo służy pomocą, doświadczeniem w doprowadzeniu do rozpoczęcia drogi uzdrowienia uzależnionego członka rodziny. Utrzymują się, jak mówią, dzięki Opatrzności Bożej. Nie posiadają ani pieniędzy, ani dóbr materialnych. Wspierają ich ludzie o szlachetnych sercach bądź wdzięczne rodziny. Ich dewizą jest modlitwa i praca. Skuteczność terapii praktykowanej przez Cenacolo wynosi 80%. Młodzi ludzie, którzy we wspólnotach odnaleźli nawrócenie, nie bez racji nazywają to swoim zmartwychwstaniem, a nazwa Cenacolo oznaczająca wieczernik, jest tego dopełnieniem.

MONIKA KUJAWA

Artykuł ukazał się w numerze 05/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej