Wyniesiony na ołtarze

2013/07/2
Jarosław Kossakowski

„Chciałbym podziękować Polsce, że tu urodził się największy człowiek XX wieku – papież Jan Paweł II” – tymi trochę nieporadnymi, ale ciepłymi słowami powitał zebranych gości włoski fotografik Vittoriano Rastello (ur. w 19 36 r.) na otwarciu wystawy swoich prac w Warszawie. Wystawa eksponowana w komnatach warszawskiego Zamku Królewskiego została zorganizowana równolegle z pokazem fotografii Rastellego w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Jak mówił autor zdjęć, rzymska wystawa cieszy się ogromnym powodzeniem (jest otwarta od 28 kwietnia 2011 r.), bo dziennie zwiedza ją blisko 10 tysięcy osób.

 

Zgromadzone zdjęcia obrazują pierwszy tysiąc dni pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy Ojciec Święty zdołał pokazać się jako papież wszystkich i dla wszystkich. Pierwsza fotografia to ujęcia kardynała Karola Wojtyły, gdy przybył do Rzymu na konklawe, ostatnia natomiast przedstawia pusty tron papieski fotografowany w dniu dramatycznego majowego zamachu.

Człowiek podejmujący wyzwania

Jan Paweł II na zdjęciach Vittoriano Rastellego jest ukazany jako człowiek przekazujący innym odwagę i siłę w podejmowaniu wyzwań przynoszonych przez codzienne wydarzenia. Fotografie są przede wszystkim ilustracją uznania dla głębokich wartości moralnych, które zawsze były mu niezwykle bliskie. Na zdjęciach i nagraniach filmowych prezentowanych na wystawie można zobaczyć twarz Jana Pawła II poświęcającego swoje życie szerzeniu miłości i pomocy bliźniemu. Polakom przypominają najbardziej wzruszające chwile działalności misyjnej Ojca Świętego.

Unikalne zdjęcia i materiały filmowe przygotowane przez włoską telewizję RAI układają się w wyjątkowy obraz życia Papieża, który swoją miłością starał się ogarnąć wszystkich ludzi. Specjalne efekty dźwiękowe budują wzruszającą atmosferę i skłaniają do zadumy. Wystawa jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II z okazji jego beatyfikacji, mimo że o tych ostatnich uroczystościach prawie nie wspomina.

Więzi polsko-włoskie

„Jestem zaszczycony, że mogę mieć swój wkład w organizację tej prestiżowej wystawy, której już sama nazwa streszcza wszystkie aspekty wszechstronnej i niezwykłej osobowości Jana Pawła II. Ta inicjatywa umacnia jeszcze głębszy sposób więzi między dwoma stolicami, zjednoczonymi w imieniu Papieża Wojtyły – Rzymem i Warszawą. W pewnym sensie przypieczętowuje też przyjaźń, przywiązanie i szacunek, które łączą naród włoski i polski” – powiedział na otwarciu wystawy burmistrz Rzymu Giovanni Alemanno.

Podzielona na pięć części ekspozycja pokazuje Jana Pawła II w kontekście cierpienia, pokoju, wiary, Rzymu i świętości. Przy wielu zdjęciach zamieszczone są krótkie cytaty nawiązujące do samej fotografii lub kontekstu jej powstania. Na przykład przy zdjęciu Jana Pawła II na stoku wśród narciarzy jest cytat, w którym Ojciec Święty prosi, by tylko nie mówić, że jest papieżem, ale że „jeździ na nartach, pływa kajakiem”.


Otwarcie wystawy Vittorio Rastellego w Zamku Królewskim w Warszawie

Na wystawie prezentowane jest także (po raz pierwszy w dużym formacie) „Rodzinne zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym” autorstwa Sławomira Pultyna i Stanisława Radosa. Zdjęcie zostało wykonane podczas ostatniej Mszy św. sprawowanej w Polsce przez Jana Pawła II 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach w Krakowie. Na zdjęciu mogą się odnaleźć niemal dwa miliony osób uczestniczących w tym spotkaniu.

Wystawa otwarta w zamkowej Galerii Lanckorońskich będzie czynna do końca września 2011 roku.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej