Wydarzenia – styczeń 2006

2013/01/11

WATYKAN:

Pierwsze Urbi et Orbi

– Oby współczesna ludzkość nie zwlekała i przyjęła Go do domów, do miast, do narodów w każdym zakątku ziemi! – apelował w pierwszym swym bożonarodzeniowym orędziu Benedykt XVI. Ojciec Święty wezwał ludzi trzeciego tysiąclecia do ponownego otwarcia serc na narodzenie Chrystusa. Wygłaszając w uroczystość Bożego Narodzenia swe przesłanie, Papież przestrzegł ludzkość przed skutkami własnej inteligencji i osiągniętych możliwości ery technologicznej, które – jak podkreślił – bez Chrystusa nie wystarczą, by oświecić człowieka i świat.

 

 

Składając bożonarodzeniowe życzenia w 33 językach, Papież nie zapomniał o Polakach. – Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia! Pokój Chrystusa niech panuje w całym Narodzie Polskim – powiedział po polsku.
ŚWIAT:

Kardynał i piłkarze

Niemiecki kardynał Karl Lehmann cieszy się widząc piłkarzy, którzy przed wejściem na boisko czynią znak krzyża. Pisze o tym w jednym z piłkarskich magazynów. „Piłkarze nie tylko brazylijscy, żegnając się wyznają w ten sposób swoją wiarę” – pisze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich. Przypomina, że każdy, kto świadomie czyni znak krzyża, oddaje się opiece Bożej. „Nie jest to patent na zwycięstwo, ani magiczna sztuczka, ale świadomość, że człowiek otrzymał swoje zdolności od Boga” – podkreśla biskup Moguncji, wyznając, że jest zapalonym kibicem piłkarskim.
Można pomóc

Pobyt w Rzymie na Konferencji Biskupów Europy i spotkanie z Benedyktem XVI wspominał biskup Władysław Blin, ordynariusz witebski. W Liście pasterskim do wiernych na Boże Narodzenie i Nowy Rok (otrzymała go także wraz ze zdjęciem nasza redakcja) wspomina: „Wcześniej jednak odwiedzałem grób patrona naszej diecezji św. Jozafata, który oddał życie za jedność Chrystusowej owczarni właśnie w Witebsku, a teraz spoczywa w Bazylice Watykańskiej obok św. Piotra Apostoła. Bardzo długa kolejka pielgrzymów otaczająca Plac św. Piotra doprowadziła mnie do świętego naszych czasów, Jana Pawła II. Każdy, kto odwiedza Wieczne Miasto, chce choć na chwilę być przy grobie papieża, który 27 lat kierował łodzią Kościoła i wprowadził Lud Boży w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. W środę 5 X, w dzień św. Faustyny, która na nowo ukazała światu Boże Miłosierdzie udałem się na audiencję generalną. Plac przed bazyliką wypełniony po brzegi pielgrzymami (50 tys.), którzy przyszli modlić się z papieżem. Zająłem miejsce w pierwszym rzędzie wraz z innymi biskupami. Ważnych osobistości jednak ciągle przybywało i dostawiano kolejne rzędy krzeseł. Takim sposobem znalazłem się w ostatnim rzędzie. Pomyślałem wtedy: „i tak pierwsi będą ostatnimi”. Spotkała mnie jednak nagroda od Benedykta XVI. Ucieszył się bardzo, gdy usłyszał, skąd jestem. Powiedział do mnie: „Białorusini jestem z wami”. Ja z kolei powiedziałem, że my kochamy naszego papieża i otaczamy Go modlitwą. W pewnym momencie Ojciec Święty wziął mnie za rękę i stanęliśmy przed kamerami telewizji, Powiedział wtedy do mnie: „Teraz robimy zdjęcie dla twojej mamy”. Z całej dużej grupy hierarchów mnie tylko spotkało takie wyróżnienie. (…) Wiernych diecezji witebskiej na Białorusi można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto złotówkowe: Bank Spółdzielczy w Ślesinie Plac Wolności 14 62-561 Ślesin HASŁO WITEBSK B.S. Ślesin G. B. W. Konin 96 8534 0006 0009 9059 0001 5251 Polska
XIV Światowy dzień chorego

Opieka nad chorymi umysłowo będzie tematem XIV Światowego Dnia Chorego. Główne obchody Dnia, który przypada 11 lutego 2006 r. we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, odbędą się w Adelajdzie, w Australii. W okolicznościowym orędziu papież Benedykt XVI wskazał, że choroby umysłowe dotykają już 1/5 ludzkości i stanowią prawdziwy problem społeczny.

Ojciec Święty wspomniał, że jego poprzednik przywiązywał do dorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego wielką wagę i on także pragnie wziąć duchowy udział w tym Dniu.

Benedykt XVI wskazuje, że coraz częściej przyczynami chorób umysłowych są konflikty zbrojne, katastrofy naturalne, szerzenie się terroryzmu. Ponadto w krajach rozwiniętych gospodarczo upatruje się przyczyn zaburzeń umysłowych również w ujemnym wpływie kryzysu wartości moralnych. Wzmaga to poczucie osamotnienia, powoduje rozbicie rodziny i przyczynia się do marginalizacji chorych, w szczególności chorych umysłowo, uważanych częstokroć za ciężar dla rodziny – czytamy w orędziu.
McDowell o rodzinie

– Macie w Polsce ostatnie pokolenie chrześcijańskich rodziców – alarmował znany protestancki teolog, Amerykanin Josh McDovell, podczas spotkania z księżmi i świeckimi liderami grup w diecezji gliwickiej. Wykazał, że 53 proc, polskich nastolatków nie uznaje Biblii jako słowa Bożego, a aż 64 proc. nie wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa. Wśród przyczyn odchodzenia młodzieży od Kościoła, wskazał nieumiejętne przekazywanie młodym ludziom prawdy o Bogu. Prawda się nie zmieniła, zmienili się tylko ludzie, Jezus jest nadal drogą, prawdą i życiem. Dziś obok siebie istnieją dwie kultury: kultura dorosłych i kultura młodych. Obie wyznają inne zasady. Kultura dorosłych żyje w myśl zasady: „jeśli jest coś prawdziwe, to będzie działać”, kultura młodych zaś: „jeśli coś działa, to jest prawdziwe”. To właśnie jest istotna różnica, często niedostrzegana.

 

POLSKA:

Prezydent Kaczyński objął władzę

 

 

Uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyła się 23 grudnia 2005 roku. Kaczyński zapewnił, że będzie lojalny wyłącznie wobec Polski. Oświadczył, że dzień, w którym rozpoczęła się budowa IV RP, wcale nie jest najważniejszy w jego życiu. – Te najważniejsze dni to 4 czerwca 1989 r. i 12 września 1989 r., kiedy powstał pierwszy niekomunistyczny rząd – mówił. W swym orędziu podkreślił, że Polska potrzebuje rozliczenia przeszłości, bo to jest warunkiem „porządku moralnego”.

Przysięgę zakończył słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”. Po zaprzysiężeniu nowy prezydent wraz z rodziną udał się do warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie Mszę św. za Ojczyznę odprawił kard. Józef Glemp, Prymas Polski. – Tu od wieków obecny jest majestat Boga. Stanisław August Poniatowski był tu koronowany i przysięgał wierność Konstytucji 3 Maja – mówił Prymas w homilii.

Po Mszy św. prezydent zszedł do krypty, by złożyć kwiaty na sarkofagach swoich poprzedników, prezydentów II RP – Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz na sarkofagu kard. Stefana Wyszyńskiego.

14 lat Radia Maryja

Za 14 lat istnienia Radia Maryja dziękowali jego słuchacze podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

W homilii bp Józef Zawitkowski nawiązał do aktualnych wydarzeń w Polsce. Odnosząc się do oskarżeń, że przeciwnicy tzw. marszów równości zagrażają demokracji stwierdził, że formułujący takie zarzuty nie wiedzą, co to jest demokracja, wolność czy tolerancja. Przypomniał, że w Polsce „wolność krzyżami się mierzy”, jest więc ona ściśle związana z wartościami wypływającymi z chrześcijaństwa. Demokracja, która jest jednym z owoców wolności, to władza ludzi, którzy potrafią wybierać dobro, a nie zło. Tolerancja to uszanowanie każdego człowieka, nawet grzesznego, ale tolerancja nigdy nie może oznaczać promocji zła.

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk w darze ołtarza złożył ponad 20 tys. wycinków z gazet, artykułów i fotomontaży, które – jak podkreślił – są dowodem trwających od 14 lat ataków na toruńską rozgłośnię.

Uczestnicy uroczystości, wśród których byli ministrowie obecnego rządu i członkowie parlamentu, złożyli akt całkowitego zawierzenia Matce Bożej.

Niegodne używanie kościołów

Ks. Robert Tyrała, przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej, przypomniał, że kościół nie jest miejscem, w którym można organizować koncerty muzyki świeckiej. Zasady organizowania imprez muzycznych w świątyniach są jednoznacznie określone w dokumencie Kongregacji Kultu Bożego „O koncertach w kościele” z 1987 r. „Kościół nie jest zwyczajnym miejscem, mogącym służyć wszelkiego rodzaju zgromadzeniom. Jest to miejsce święte, przeznaczone wyłącznie i na stałe od momentu konsekracji lub poświęcenia, do sprawowania kultu Bożego”.

 

 

Artykuł ukazał się w numerze 1/2006

 

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej