Z DZIAŁALNOŚCI KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA

2013/07/4

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice

Odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Talewskim – człowiekiem zasłużonym dla Kaszub, działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, założycielem fundacji na rzecz rozwoju społeczno- kulturalnego i promocji ziemi słupskiej, Zaborowa, Borowa i Gochowa „Naji Goche”, laureatem nagrody przyznawanej przez Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego „Srebrna tabakiera Abrahama”.

Z. Talewski przybliżył działalność Jana Karnowskiego regionalisty, propagatora języka kaszubskiego, nazywanego „stróżem ideologicznym testamentu Mściwoja”, którego życie przez wiele lat było związane z Chojnicami. Karnowski jest patronem jednej z chojnickich ulic.

Spotkania były też okazją do złożenia życzeń urodzinowych ks. proboszczowi Henrykowi Cyżanowi.

Maria Beger

***


Uczestnicy wycieczki do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

26 marca po raz dziesiąty odbył się Marsz dla Życia. Jego inicjatorem i organizatorem była Akcja Katolicka przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. W marszu wzięli udział członkowie „Civitas Christiana”. Marsz został poprzedzony nabożeństwem przebłagalnym i duchową adopcją dziecka poczętego, a zakończył się Mszą św. W marszu uczestniczyło ponad 150 osób.

M.B.

***

Czersk, Chojnice

W związku z 400. rocznicą śmierci ks. Piotra Skargi zainaugurowano spotkaniami w Czersku i Chojnicach cykl spotkań i odczytów. Prof. dr hab. Kazimierza Nowosielski, literaturoznawca, krytyk sztuki, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego i laureat nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka ukazał zarówno postać, jak i aktualność kazań Skargi, podkreślił słabość warstwy rządzącej i zagrożenia dla życia społecznego, szczególnie sytuację najbiedniejszych jej warstw. Za podstawę wszelkiej działalności człowieka jako jednostki, a także życia społecznego i warstw rządzących uznawał ks. Skarga wiarę i zaufanie Bogu. Król i rządzący musieli rozumieć, że posiadają swą władzę dzięki Bogu. Wskazywał potrzebę kształcenia młodzieży, odwołując się do historii Polski.

Maria Beger

***

30 marca oddziały z Czerska i Chojnic zorganizowały pielgrzymkę do Będomina, do Muzeum Hymnu Narodowego i Wejherowa.

We Mszy św. w języku kaszubskim oraz Drodze Krzyżowej uczestniczyli Kaszubi z Pomorza, którzy modlili się o rychłą beatyfikację bpa Konstantyna Dominika. W modlitwie wzięło udział ok. 2 tys. osób.

Zbigniew Borzyszkowski

Gdańsk

Przewodnicząca Zespołu Młodych Dorota Piasecka i przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego podczas spotkania z ks. abpem Sławojem Leszkiem Głódziem przedstawili tegoroczną koncepcję Marszu dla Życia w Gdańsku. Marsz odbędzie się 3 czerwca, rozpocznie się przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a zakończy Liturgią Słowa oraz przyrzeczeniami Duchowej Adopcji. Hasłem marszu będzie: „Jan Paweł II promotor życia i rodziny”, a motywem przewodnim – godność ojcostwa.

w.j.

***

W Regionalnym Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Civitas Christiana” w Galerii Mariackiej odbył się koncert poezji śpiewanej przygotowany przez Barbarę Toton. Młodzi artyści, zarówno amatorzy, jak studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku podczas koncertu zatytułowanego „Dom marzeń” wykonali utwory, których tematyka inspirowana była biblijnym wezwaniem do budowania domu na skale. Fragmenty koncertu można obejrzeć na stronie Oddziału w zakładce CivitasTv.

Kościerzyna


Fot. J. Konkol

W kościerskim oddziale odbywają się warsztaty dziennikarskie prowadzone przez dr Justynę Kujach. Warsztaty skierowane są do młodzieży wszystkich kościerskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie przedstawicieli różnych klas i szkół ma na celu wzajemne ubogacanie się, wymianę doświadczeń i owocną współpracę, której rezultatem są artykuły publikowane dotąd w „Gazecie Kościerskiej” oraz w portalu internetowym www.koscierzyna.info. Na zajęciach prowadzona jest praca nad tekstem. Uczestniczą ludzie związani z dziennikarstwem, kulturą, którzy dzielą się swą wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

J.K.

***

Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie podzielili się z publicznością wrażeniami z pleneru, który odbył się w maju 2011 r. na wybrzeżu Morza Liguryjskiego. Powstała wystawa „Moja Liguria”, na której są prezentowane zdjęcia, szkice piórkiem, gwasze, rysunki ołówkiem, akwaforta i monotypia. Prace są niezwykle żywiołowe. Zaprezentowano m.in. frottage Dotyk Italii, cykl zdjęć Zapach Italii. Gorączkowość, polisensoryczność oddają atmosferę gorącego południa. Finisaż zamykający wystawę „Moja Liguria” odbył się 27 lutego. Obecni byli nauczyciele z ZSP w Gdyni, opiekunki artystyczne Joanna Nurowska i Barbara Jarych, oraz gospodarz pleneru, salezjanin ks. Przemysław Pawelski, który gościł młodzież w parafii w Varazze i towarzyszył im podczas pobytu we Włoszech i stał się bohaterem kilku poplenerowych prac graficznych.

M.W.

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

17 marca pasterz diecezji kieleckiej ks. bp ordynariusz prof. dr hab. Kazimierz Ryczan spotkał się z członkami Oddziału Okręgowego w Kielcach. Obok przedstawicieli wszystkich oddziałów z terenu okręgu byli obecni również uczestnicy Okręgowego Zespołu Formacji Katolicko-Społecznej. Wypowiedź bpa Ryczana dotyczyła sytuacji Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie oraz zagrożeń dla misji i działalności katolików w Polsce.

Ks. bp zaprezentował sytuację ekonomiczną kieleckiego Kościoła katolickiego i ukazał różnorodne potrzeby duszpasterskie. Głos zabrał również ks. dr Andrzej Koszycki, kanclerz Kurii Kieleckiej, kapelan Oddziału Okręgowego w Kielcach.

Odpowiadając na pytania zebranych, bp Ryczan odniósł się do zagadnień duszpasterskiej pracy Kościoła w Polsce, mediów katolickich, grup i stowarzyszeń katolickich. Podkreślił znaczenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

T. Kantor

***

6 marca otwarto wystawę rzeźby Jerzego Boryki, członka „Civitas Christiana” z Jędrzejowa. Twórczość Boryki została zainspirowana wyborem Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Prace Jerzego Boryki to głównie rzeźby sakralne wykonane w drewnie lub kamieniu, przedstawiają postaci z Ewangelii oraz m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI i związanego z Jędrzejowem bł. Wincentego Kadłubka, a także Piłsudskiego, Kopernika, Tadeusza Przypkowskiego. Dużym sentymentem rzeźbiarz darzy wykonaną w kamieniu pińczowskim figurę Jezusa.


Podczas wernisażu prac Jerzego Boryki

***

8 marca odbyła się sesja grupy zainteresowanej studiami nad myślą i twórczością Jana Pawła II i jej popularyzacją. Referaty wygłosili Teresa Romańska-Franciszewska „Wielopłaszczyznowość dramatu Brat naszego Boga Karola Wojtyły” i Czesław Kuranda „Kontynuacja spojrzenia na dzieje Państwa Polskiego przez pryzmat pamiętników”.

***

21 marca odbyło się spotkanie z poezją Kazimiery Szczykutowicz. Poetka zaprezentowała swoje zbiory wierszy: „Jak zakotwiczyć niebo”, „Mowa wiatru”, „Gra z ciszą”, a także wierszowane bajki dla dzieci. Spotkanie uświetnił występ grupy młodzieżowej Kapciuszek ze SP w Tokarni.

***

27 marca odbył się wieczór autorski świętokrzyskiej poetki Anny Błachuckiej. Spotkanie było związane z przygotowywanym przez autorkę albumem prezentującym twórczość Jerzego Świątkowskiego. Twórczość plastyczna autora będzie wsparta poezją Błachuckiej. Obrazy Świątkowskiego zmuszają do sięgnięcia do religii, symboli, mitów i historii. Dr Agnieszka Smolińska malarstwo J. Świątkowskiego osadziła w filozofii Jacques’a Maritaina. W wykładzie „Filozofia poznania poetyckiego” przybliżyła sylwetkę francuskiego filozofa i przypomniała szeroko pojętą definicję piękna. W dyskusji głos zabrała poetka i malarka Władysława Szproch, poetka i eseistka Zofia Korzeńska oraz malarz Edo Tuz.


O. dr Piotr Spiller sprawuje Eucharystię dla uczestników Wielkopostnego Dnia Skupienia

Karolina Bugajska i Katarzyna Szychowska, poetki z koła „Słowniacy Świętokrzyscy”, przedstawiły własne interpretacje do obrazów Świątkowskiego. Wieczór wsparła wokalnie Wiktoria Mięsiak z Domu Kultury Małogoszczy.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

27 marca Oddział gościł dra Norberta Wójtowicza z wrocławskiego IPN, historyka, publicystę, znanego badacza dziejów i myśli masonerii, autora m.in. „Sztuki Królewskiej. Historia i myśl wolnomularstwa na przestrzeni dziejów” (1997), „Wielki Architekt Wszechświata. Teologiczna krytyka masońskich wizji Boga” (1999), „Kampania antymasońska 1938” (2005), „Rozmowy o masonerii” (2005), „Masoneria. Mały słownik” (2006). Prelegent przedstawił wykład „Masoneria – Fakty i mity. Wolnomularze w Polsce w latach 1938-1992”.

***

29 marca odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Oddziału Okręgowego w Krakowie „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Członkowie oddziałów terenowych uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Piaskowej – Pani Krakowa, którą celebrował i naukę wygłosił o. dr Piotr Spiller. Po Mszy św. uczestnicy wysłuchali nauki w „Eliaszówce”. O. dr Spiller omówił List apostolski „Porta fidei” Benedykta XVI, ogłaszający Rok Wiary w Kościele. Uroczystym akcentem podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia było wręczenie o. Spillerowi Honorowej Srebrnej Odznaki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Następnie uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej na krużgankach.

***

31 marca członkowie Zespołu ds. Kultury i Zespołu Młodych udali się śladami bł. Jana Pawła II do sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, gdzie uczestniczono we Mszy św. W 1860 na Wiktorówkach 14-letniej pasterce Marysi Murzańskiej z Gronia wypasającej owce na Rusinowej Polanie ukazała się „Jaśniejąca Pani”. W miejscu, gdzie pasterka dostrzegła Matkę Boską, juhas Wojciech Łukaszczyk przybił na drzewie święty obrazek, który po pewnym czasie uległ zniszczeniu. Kolejnym wotum przypominającym o cudzie był obraz malowany na szkle, a następnym płaskorzeźba ufundowana przez leśniczego Bieńkowskiego. Na początku XX w. w miejscu objawienia zbudowano pierwszą niewielka kapliczkę, w której umieszczono rzeźbę nieznanego artysty. Niebawem kapliczka spłonęła, ocalała jednak figurka znajdująca się obecnie w ołtarzu głównym, a jedynym śladem tamtego zdarzenia jest osmalona prawa dłoń Matki Boskiej. W 1921 r. kapliczkę odbudowano, a jedenaście lat później rozbudowano tak, że mieściła wewnątrz kilka osób. Cieszącą obecnie oczy turystów świątynię wybudowano w 1936 r. staraniem ks. Stanisława Foxa, proboszcza parafii w Bukowinie. W 1968 r. pieczę nad Wiktorówkami objęli oo. dominikanie. W krużganku kaplicy znajduje się kilka tablic pamiątkowych, m.in. Anielę Kobylarczyk z Nowobilskich, zwaną przez turystów Babką. Gospodarującą w pasterskim szałasie na Rusinowej Polanie, już za życia stała się legendą, uwieczniona została w wielu opowiadaniach, m.in. w anegdotach bpa Karola Wojtyły

***

11 kwietnia odbył się wykład dr Agnieszki Kurnik „ Muzealnictwo narracyjne – na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego”. Pani Dr Agnieszka Kurnik przedstawiła ideę i zasady nowatorskiego funkcjonowania muzeum.

Bożena Pruska

***

13 kwietnia odbyło się spotkanie poświąteczne. Asystent Oddziału Krakowskiego o. dr Piotr Spiller poświęcił pokarmy dokonał asystent Oddziału Krakowskiego. Przy wielkanocnym stole śpiewano pieśni, następnie odbyła się rozmowa z udziałem o. Spillera.

Monika Korpak

***

Przewodniczący Rady Okręgu Małopolskiego Stanisław Pażucha wręczył o. Stanisławowi Czerwonce OFMConv, kapelanowi Oddziału w Oświęcimiu, srebrny medal Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Medal napisem na awersie Budujcie „Civitas Christiana” nawiązuje do pielgrzymki KSCCh do Watykanu w kwietniu 1994r. i spotkania z Ojcem św. Janem Pawłem II, który zwrócił się kilkakrotnie wezwaniem o tej właśnie treści.O. Stanisław Czerwonka jest proboszczem parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, gwardianem klasztoru franciszkanów i kustoszem Centrum św. Maksymiliana; wspomaga praca formacyjną Oddział w Oświęcimiu. Nieoceniony jest jego wkład w organizację wpisanych w 30-letnią tradycję Oddziału Sesji Kolbiańskich.

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Trzemeszno

15 marca Oddział Miejski „Civitas Christiana” zaprosił nauczycieli historii, katechetów oraz przedstawicieli organizacji katolickich i lokalnych środowisk na wykład prof. dra hab. Alberta Kotowskiego „Rola symboli religijnych w budowaniu świadomości narodowej Polaków w zaborze pruskim”. Prelekcja miała miejsce w odrestaurowanej sali środowiskowego Domu Samopomocy, dawniej kościoła Świętego Łazarza, obejmującego także szkołę elementarną, szpital i ochronkę. Fundatorem kompleksu był opat Michał Kosmowski.

Prof. Albert Kotowski przybliżył licznie zebranym postawy religijne i patriotyczne obywateli żyjących pod zaborem pruskim oraz doświadczających losu na emigracji. Profesor jest wykładowcą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. W Niemczech przebywa na stałe od 1988 r.

Przygotowanie spotkania wspomógł ks. proboszcz Piotr Kotowski, młodszy brat prelegenta.

Andrzej Leśniewski

Oddział Okręgowy w Toruniu

Włocławek

14 kwietnia odbył się Dzień Skupienia dla członków i sympatyków „Civitas Christiana”. Dni odbyły się w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Wieńcu Zdroju. O godz. 10 w kaplicy Zgromadzenia Sióstr śpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, następnie o. Hieronim Tarłowski, asystent kościelny włocławskiego Oddziału „Civitas Christiana”, poprowadził konferencję o wierze katolickiej i jej źródłach. Kulminacją Dnia Skupienia była Eucharystia pod przewodnictwem o. Hieronima.


Uczestnicy Dnia Skupienia „Civitas Christiana” w Wieńcu Zdroju

36-osobowa grupa została ugoszczona przez siostry szarytki. Zwiedzono uzdrowisko Wieniec Zdrój. O godz. 15 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w Kościele Rektoralnym pw. Miłosierdzia Bożego. Odbyło się spotkanie z s. Barbarą ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, która opowiedziała o założycielu i charyzmacie zgromadzenia.

Dzień skupienia mógł się odbyć m.in. dzięki pomocy Marianny Długosz.

Ewa Palińska

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ostrołęka

11 kwietnia członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniu wielkanocnym. Uczestniczył ks. bp Janusz Stepnowski ordynariusz diecezji łomżyńskiej, ks. dziekan Zdzisław Grzegorczyk proboszcz parafii pw. św. Antoniego – opiekun duchowy oddziału, ks. proboszcz Marcin Walicki SAC – proboszcz parafii pw. św. Wojciecha, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski oraz dyrektor Oddziału Okręgowego w Warszawie Marian Ćwik.

Przewodnicząca Oddziału Mariola Kusiak złożyła obecnym życzenia, ks. bp Stepnowski poświęcił pokarmy, życząc członkom Stowarzyszenia, aby rozwijali swoje życie duchowe, niosąc Dobrą Nowinę do swoich rodzin, znajomych, przyjaciół.

Ziemowit Gawski i Marian Ćwik zapoznali ks. bpa Stepnowskiego z działalnością Stowarzyszenia, a Mariola Kusiak – z działalnością ostrołęckiej wspólnoty „Civitas Christiana”. W rozmowie uczestniczyli także kapłani, wskazując miejsce i znaczenie wspólnoty „Civitas Christiana” w życiu miejscowego Kościoła. Ks. bp Stepnowski obiecał pomoc w realizacji zadań Stowarzyszenia.

M. Kusiak


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej