Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/01/19
Szanowny Panie,

Jego Świątobliwość Benedykt XVI z wdzięcznością przyjął życzenia, jakie nadesłał Pan z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, a zwłaszcza zapewnienie o wspieraniu modlitwą papieskiej posługi kościołowi i światu.

Wdzięczny za pamięć i życzliwość Ojciec Święty modli się, aby orędzie miłości i miłosierdzia, przekazane ludziom przez narodzenie Bożego Syna, stało się źródłem odnowy życia każdego człowieka, by Dziecię Jezus napełniło darami pokoju i ufności każdą polską rodzinę, każdy polski dom, a zwłaszcza osoby chore, samotne, czy przeżywające różne trudności.

Modlitwą tą Jego Świątobliwość ogarnia również Pana oraz Członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i życzy, by Boże błogosławieństwo towarzyszyło wszystkim w każdym szlachetnym wysiłku zmierzającym do pomnożenia dobra w świecie.

Z wyrazami szacunku

Arcybiskup Fernando Filoni Substytut Sekretariatu Stanu Watykan, 10 stycznia 2009 r.

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Odbyło się kolejne spotkanie klubu kwartalnika „Społeczeństwo”. Uczestnicy spotkania poruszyli kwestię współczesnego kryzysu fnansowego i jego oceny moralnej. Dyskusję poprzedziła prelekcja dr Władysławy Kiwak z Uniwersytetu Gdańskiego. Przypomniała jedną z teorii ekonomicznych, głoszącą, że rozwój gospodarczy nie wiąże się wyłącznie ze wzrostem produkcji, ale i konsumpcji. Dlatego działano w kierunku rozbudzenia potrzeby posiadania. Banki zauważyły szansę zwiększenia swoich zysków w udzielaniu jak największej ilości kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych, przede wszystkim przez nakłanianie do posługiwania się kartami kredytowymi, nie bacząc na przyszłe skutki.

Coraz szersze kręgi zaczyna zataczać teoria, która głosi społeczną odpowiedzialność biznesu. Przedsiębiorstwo powinno przejąć odpowiedzialność za swoje działania. Ekonomia powinna wrócić do społecznego kontekstu i zauważyć społeczny wymiar rynku. Wolność gospodarcza nie może być kategorią absolutną, musi być związana z odpowiedzialnością.

W.J.

* * *

Tradycyjnie w oddziałach stowarzyszenia w Pomorskiem odbyły się spotkania opłatkowe. Były one okazją do integracji środowiska i przedstawienia zamierzeń w 2009 roku. Uczestniczyli w nich asystenci oddziałów, przedstawiciele władz samorządowych. Wspólnie z uczestnikam kolędy śpiewał m.in. zespół złożony z uczniów szkoły muzycznej, dzieci ze świetlicy środowiskowej przedstawiały jasełka.

* * *

Został zrealizowany projekt „Kaszubskie pejzaże” – promocja słowem i obrazem tradycji narodowej i kultury kaszubskiej. Projekt był współfnansowany przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach i realizowany w ramach projektu „Kultura dobrem wspólnym regionu”. W jego ramach młodzież i nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, na których poznawali tajniki pisania projektów do UE, a także w warsztatach fotografcznych. Rozstrzygnięto i wręczono nagrody w dwóch konkursach – fotografcznym i literackim, poświęconych pięknu ziemi kaszubskiej i postaciom, które miały nieocenione zasługi w kształtowaniu kultury i tożsamości regionu.

R.J.

Pruszcz Gdański

W liceum katolickim odbyła się zorganizowana przez Oddział Stowarzyszenia debata „Kultura dobrem narodu”. Wprowadzenia dokonali profesor Kazimierz Nowosielski oraz redaktor Henryk Kiwiński. W debacie uczestniczyli członkowie oddziału, nauczyciele, uczniowie, a także przedstawiciele władz samorządowych. Główny wątek dyskusji stanowił problem, jakiego człowieka kształtuje współczesna kultura.

M.W

Lębork

Stowarzyszenie było współorganizatorem XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego ogłaszanego przez Burmistrza, Radę Miasta Lębork, Samorząd Powiatu Lęborskiego, Miejską Bibliotekę Publiczną, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lęborku.

Jury w składzie: Kazimierz Nowosielski – przewodniczący, Stanisław Janke, Krzysztof Kuczkowski, Roman Pryl, zapoznało się z 278 zestawami wierszy, prozy i eseistyki, nadesłanymi z kraju i z zagranicy.

W dorocznym konkursie jesteśmy fundatorem nagrody im. Józefa Majkowskiego za treści o walorach chrześcijańskich. W obecnej edycji otrzymał ją Christian M. Manteufel za utwór „Profle Krzyża”. Zdaniem profesora Kazimierza Nowosielskiego ogólny ton problemowy nadesłanych prac kształtowany był przede wszystkim przez dość drastycznie wyrażane doświadczenie pokoleniowe emigracji zarobkowej, czym różni się tegoroczny konkurs od poprzednich edycji, gdzie dominowała problematyka bezrobocia, zagadnienie wyrzucenia na boczny tor, samotności i zagubienia wśród brutalnych reguł kształtujące go się ekonomicznego systemu. Uwagę profesora zwróciła także spora ilość wierszy wyraźnie antykościelnych i antykatolickich(!). Tego w poprzednich latach nie było.

M.F

Oddział Okręgowy w Lublinie

Lublin

Stowarzyszenie włączyło się w organizację, zainicjowanych przez Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie i Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, lubelskich obchodów 75. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Głównymi wydarzeniami tegorocznych uroczystości 27 listopada była sprawowana przez JE biskupa diecezji łuckiej Marcjana Trofmiaka Msza św. w archikatedrze z udziałem chóru z kościoła katedralnego św. Piotra i św. Pawła z Łucka, pokaz flmów dokumentalnych i książek oraz wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona tragedii lat 30. na Ukrainie.

M.SZ.


Podczas konferencji

* * *

14 stycznia na KUL-u odbyło się spotkanie „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan w latach 2007–2008”. Celem sesji było przedstawienie raportu z sytuacji chrześcijan na świecie. Spotkanie otworzył Marek Koryciński.

Następnie ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, zaprezentował krótki raport z działalności organizacji, kiedy powstała, kto ją założył i jak obecnie wygląda praca. Warto wspomnieć, że trud księży i sióstr zakonnych polega na nieustannej odbudowie struktur Kościoła w miejscach niszczonych przez prześladowców. Poprzez udzielanie wsparcia seminariom duchownym oraz siostrom zakonnym, wydawanie i kolportaż książek religijnych oraz dokształcanie osób świeckich, które następnie swoją pracą wspomagają osoby duchowne „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” daje nadzieję milionom chrześcijan na godne praktykowanie swojej wiary.

Szczegółową relację o tej problematyce przedstawił Tomasz Korczyński, redaktor polskiej edycji raportu „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan w latach 2007–2008”. Mimo tego, iż dyskryminacja chrześcijan ma miejsce w wielu krajach świata, szczególną uwagę zwrócił on na trzy kraje: Chiny, Irak oraz Indie. Rządy tych państw na różne sposoby próbują wyeliminować grupy chrześcijan żyjące na ich terytoriach.

W dyskusji stwierdzono, że poprawność polityczna rządzących jest ważniejsza niż życie ludzkie. Dla dobrych stosunków gospodarczych ignoruje się łamanie praw człowieka i przymyka oko na prawdziwą tragedię ludzką. Współcześnie,ugrupowania antychrześcijańskie wykorzystują zasadę miłości bliźniego, wiedząc, że wyznawcy Chrystusa nie odpowiedzą atakiem na atak.

Ponieważ najlepszą formą pomocy cierpiącym za wiarę jest modlitwa, po spotkaniu uczestnicy konferencji wspólnie modlili się za wszystkich prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przy wsparciu Koła Naukowego Teologów KUL i Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum” zostało obszernie zrelacjonowane przez lokalne media: oddział lubelski Telewizji Polskiej, rozgłośnie radiowe Radia Lublin i radia eR oraz „Kurier Lubelski” i „Niedzielę”.

Elwira Węgrzyn

Biała Podlaska

„Metafzyczne” w literaturze i sztuce – pod takim tytułem 6 grudnia w Białej Podlaskiej miała miejsce sesja zorganizowana przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli z oddziałem w Białej Podlaskiej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Liceum Katolickie im. C.K. Norwida.

Sesja o metafzycznym tytule, oprócz przedstawicieli Stowarzyszenia i licealistów, skupiła głównie nauczycieli z terenu Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego.

Pierwszy z wykładów poprowadził dr Tomasz Garbol, pracownik naukowy KUL, mówiąc na temat „Zbigniew Herbert – Czesław Miłosz. Konfikt czy dialog?”. Po wykładzie na temat wzajemnej relacji poetów uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach analizujących ich twórczość religijną.

Drugi wykład wraz z elementami warsztatowymi poprowadziła mgr Edyta Chlebowska, również pracownik KUL. Dotyczył on analizy dzieła plastycznego Cypriana K. Norwida „Solo”.

Na zakończenie sesji mgr Teresa Kosyra-Cieślak (z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Białej Podlaskiej) poprowadziła warsztaty „Medytacje nad słowem, czyli Czesław Miłosz na lekcjach języka polskiego”. Robert Sęczyk

Parczew

11 grudnia w oddziale stowarzyszenia odbyło się spotkanie pt. „Dziedzictwo polskiej kultury prawnej”. Gościem spotkania był mgr Rafał Sulej, doktorant KUL i asystent w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Zaproszony gość przedstawił wkład polskiej myśli intelektualnej w ogólnoświatową spuściznę w zakresie koncepcji prawno-ustrojowych i szeroko rozumianej kultury prawnej.

M.SZ.

Zamość

10 grudnia 2008 roku odbyło się spotkanie z Janiną Gąsiorowską – matką chrzestną statku „Ziemia Zamojska” w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu.

Janina Gąsiorowska w trakcie spotkania ukazała swoje wspomnienia z czasu, gdy została wybrana matką chrzestną ZZ. Mówiła o historii polskiej marynarki, jej chlubnych chwilach i znaczeniu dla obronności kraju, o tym, jak marynarze spędzają święta Bożego Narodzenia, oraz przeżyciach związanych ze spotkaniem z Janem Pawłem II w 1999 roku, a także błogosławieństwie, jakiego udzielił statkowi.

Janina Gąsiorowska, urodziła się w Lipsku, a od 1945 roku mieszka w Zamościu. Jest absolwentką zamojskiego liceum i UMCS (mikrobiolog). Pracowała w Zakładach Mięsnych, gdzie kierowała laboratorium i produkcją eksportową. Organizowała i prowadziła wojewódzki klub techniki i racjonalizacji. Inicjatorka ustanowienia medalu „Matkom Zamojskim”. W wyniku plebiscytu „Tygodnika Zamojskiego w 1984 roku została chrzestną statku, którym odbyła podróż do Argentyny. W latach 1998–2002 pełniła funkcję radnej. Jest związana ze spółdzielczością spożywców.

* * *

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu zorganizowało „Wieczór kolęd” pt. Śpiewajcież i grajcież Mu…, które odbyło się 3 stycznia w siedzibie stowarzyszenia. Wspólne kolędowanie poprowadziła Magdalena Repeć, która pięknym głosem zachęcała do indywidualnych występów. Rozbrzmiewały znane i mniej znane kolędy wzbogacone słowami z Pisma Świętego. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i chwil na wspólną rozmowę.

* * *

Znam swoje miasto – taki tytuł nosi druga edycja konkursu wiedzy o Zamościu. Dla wytrawnych znawców historii i kultury przygotowano dziesięć pytań. Spośród osób, które prześlą na adres Katolickiego Radia Zamość (do 31 stycznia 2009 r.) prawidłowe odpowiedzi, rozlosowane zostaną nagrody. Konkurs jest organizowany przez oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, Katolickie Radio Zamość, Zamojskie Towarzystwo Turystyki Górskiej, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne w Zamościu pod patronatem Urzędu Miasta Zamość. Losowanie nagród odbędzie się 5 lutego na antenie KRZ w programie Skarby Zamojszczyzny/Podróże dalekie i bliskie o godzinie 17.00.

Łukasz Kot

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Olsztyn

Posiedzenie Rady Oddziału Okręgowego w Olsztynie w poszerzonym składzie odbyło się 22 listopada z udziałem przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Ziemowita Gawskiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli flm o stowarzyszeniu, wysłuchali wykładu ks. dr. Stefana Ewertowskiego z Elbląga pt. „Kreacjonizm ewolucyjny – w 150. rocznicę ukazania się dzieła Karola Dar- wina O pochodzeniu gatunków” oraz podzielili się informacjami na temat działalności poszczególnych oddziałów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Ziemowit Gawski odniósł się do zadań stojących przed organizacją w kontekście współczesnych przemian cywilizacyjnych, wręczył też złotą honorową odznakę „Civitas Christiana” wieloletniemu przewodniczącemu stowarzyszenia na Warmii i Mazurach, Janowi Chłoście. Podjęto także sprawy statutowe oraz przyjęto oświadczenie nawiązujące do bieżącej sytuacji społecznej w naszym kraju, do odrzucenia przez parlament społecznej inicjatywy ustawodawczej w sprawie przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy


Podczas spotkania wykład wygłosił ks. dr Stefan Ewertowski

Ełk

Odbyło się spotkanie w ramach promocji książki Jarosława Bacińskiego Zamek Prokuratorski w Ełku – przyczynek do dziejów miasta i regionu. Autor jest konserwatorem zabytków, a promowana książka jest pierwszą publikacją o ełckiej warowni. W spotkaniu wzięli udział członkowie naszej organizacji, sympatycy, nauczyciele historycy oraz młodzież. Zastanawiano się, jak zaadaptować wspomniany zamek do czasów współczesnych, by służył ełczanom i turystom.

K.SZ.

* * *

2 grudnia odbyła się kolejna sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Wykład Kultura chrześcijańska w dobie globalizmu i integracji wygłosił ks. dr Jacek Zieliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prelegent przedstawił mechanizmy powstania i funkcjonowania procesów globalizacyjnych i integracyjnych oraz jaki mają one wpływ zarówno na Polskę, jak i na przeciętnego obywatela. Wykazał, że mimo komercyjnego podłoża tych procesów, mają one również wymiar ideologiczny i światopoglądowy, wpisując się we współczesny spór cywilizacyjny. Kościół i środowiska katolickie muszą mieć świadomość, że w zglobalizowanym i zlaicyzowanym świecie tym bardziej potrzebne jest realizowanie misji nowej ewangelizacji. Wykład zakończył się dyskusją.

K.SZ.

* * *

Oddział w Ełku wraz ze Szkołą Podstawową nr 9 w Ełku zorganizowali 11 grudnia konkurs pieśni bożonarodzeniowej „Śpiewajmy Chrystusowi” dla szkół podstawowych z terenu powiatu ełckiego. Imprezie, która odbyła się w Ełckim Centrum Kultury, patronował prezydent miasta Ełk, Tomasz Andrukiewicz. Konkurs odbył się w kilku kategoriach wiekowych, a także w kategorii pieśni solowej bądź wykonanej przez grupę śpiewaczą.

Sz

Nowe Miasto Lubawskie

27–30 listopada 2008 roku w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Organizatorami Dni były: Starostwo Powiatowe, Miejskie Centrum Kultury, Parafa pw. św. Tomasza Apostoła, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Nowym Mieście Lubawskim. Pierwszego dnia po uroczystej Mszy św. w miejscowej bazylice odbył się spektakl poetycko-muzyczny „Z obłoków na ziemię”, opracowany i wyreżyserowany przez aktora Jana Nowickiego. Wspaniała muzyka wykonana przez krakowskich muzyków i popis aktorstwa dały świetny efekt w akustycznej świątyni. W kolejnym dniu odbyła się prelekcja redaktora Zenona Złakowskiego z Olsztyna, który przedstawił temat „Kardynał Stefan Wyszyński – pasterz i wychowawca narodu”. Ciekawą ekspozycję ikon zaprezentował artysta Wojciech Till z Wielkopolski. Podczas spotkania pokazał nowatorskie zastosowanie ikonografi w pomnikarstwie nagrobkowym. Podczas dwóch wieczorów w Nowym Mieście Lubawskim gościł organista Piotr Matuszewski z Wrocławia. Koncerty były zatytułowane „Muzyka Jana Sebastiana Bacha” oraz „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”. Mszę św. swoimi występami uświetnił chór Canto Grazioso z Brodnicy. Andrzej Korecki

Ostróda

20 listopada 2008 roku odbyło się spotkanie „Laikat katolicki wobec wyzwań współczesności”. Andrzej Taborski z Olsztyna głównie w oparciu o adhortację apostolską Christifdeles laici Jana Pawła II przedstawił szerokie możliwości zaangażowania ludzi świeckich w życie Kościoła oraz w ewangelizację coraz bardziej laicyzującego się świata. Ukazując coraz liczniejsze przykłady współczesnej jawnej i zakamufowanej walki z Kościołem, mówił o powołaniu i posłannictwie laikatu na tych wszystkich polach, gdzie ten laikat jest obecny i do których jedynie on może dotrzeć z Ewangelią.

ZP

* * *

4 grudnia 2008 roku odbyło się spotkanie uczestników pielgrzymki do Ziemi Świętej. Podzielili się wrażeniami z pobytu w miejscach związanych z życiem i działalnością Chrystusa. Relację z pobytu w miejscach świętych przedstawili Zofa Kolankiewicz i Wojciech Borowski. Zaprezentowano wiele ciekawych zdjęć wykonanych przez naszych pielgrzymów.

K.Z.

Nidzica

Oddział nidzicki zorganizował pielgrzymkę autokarową do sanktuariów Archidiecezji Warmińskiej i innych miejsc wartych zwiedzenia. Odbyto trasę Reszel–Święta Lipka–Bisztynek –Stoczek Klasztorny–Dobre Miasto.

s

Odbyło się spotkanie z Ludwikiem Ekiertem, starostą nidzickim. Starosta w swoim wystąpieniu mówił o patriotyzmie młodych ludzi i ich przywiązaniu do małej ojczyny. Wspominał o trudnej sytuacji pogotowia rodzinnego. W dyskusji zebrani wyrazili troskę o sytuację w służbie zdrowia, mówili o stanie dróg lokalnych i rozwoju turystyki.

BK

Iława

Spotkanie z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się w iławskim oddziale stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Po modlitwie w intencji ojczyzny odśpiewano kilka pieśni patriotycznych oraz omówiono wyzwania, przed jakimi stoimy jako naród w kontekście globalizacji i integracji europejskiej. Ze szczególną troską podejmowano zagadnienia obecności Kościoła we współczesnym życiu społecznym, miejscu i roli katolików świeckich. Dzielono się informacjami o nasilających się atakach na Kościół oraz dyskutowano, jak należy się zachować wobec rosnącej laicyzacji i sekularyzacji. A. Taborski przedstawił zadania stowarzyszenia po walnym zebraniu, w Warszawie, oraz przybliżył zagadnienia, jakimi – zgodnie z uchwałą programową – będziemy się zajmować w najbliższym roku.

ZM

Kętrzyn

Obchody Dnia Papieskiego oraz 30. rocznicy inauguracji Wielkiego Pontyfkatu były okazją do zorganizowania przez kętrzyński oddział spotkania „Kawiarniane wspomnienia”. Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów IV klasy ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki pod kierunkiem ks. Adriana Bieniasza, Beaty Raszkiewicz i Ewy Wojtków, połączony był z prezentacją multimedialną. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili także ks. prałat Zygmunt Klimczuk, proboszcz parafi św. Katarzyny, i ks. kan. Stanisław Majewski, proboszcz parafi św. Jerzego. W drugiej części spotkania ks. dr Zygmunt Klimczuk w ramach prac zespołu synodalnego działającego przy kętrzyńskim oddziale przedstawił temat „Społeczne znaczenie rodziny”.

ZA

* * *

Dwa spotkania poświęcone aktualnej tematyce, którą żyje dziś Kościół w Polsce dzięki peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego, zorganizował kętrzyński oddział „Civitas Christiana”. Z życiem i dziełem beatyfkowanego w tych dniach w Białymstoku ks. Michała Sopoćki zapoznała słuchaczy Maria Rutkowska, a o historii obrazu „Jezu ufam Tobie” oraz na temat kultu Miłosierdzia Bożego, w tym o powstaniu światowego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, mówiła Krystyna Dolewska.

ZA

* * *

18 grudnia odbyło się spotkanie z ks. prałatem dr. Zygmuntem Klimczukiem na temat „Prawa rodziny”. Było to kolejne spotkanie zorganizowane w ramach prac zespołu synodalnego działającego przy kętrzyńskim oddziale.

Elbląg

Wystawą plakatów poświęconych Janowi Pawłowi II elbląski oddział „Civitas Christiana” wpisał się w tegoroczne obchody Dnia Papieskiego.

ho

* * *

30 listopada 2008 r. odbyła się sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Ksiądz dr Stefan Ewertowski przedstawił temat „Kreacjonizm ewolucyjny”. Okazją do podjęcia tego tematu była 150. rocznica ukazania się dzieła Karola Darwina O pochodzeniu gatunków, oraz wciąż żywe dyskusje, czy przekaz biblijny oraz nauczanie Kościoła stoi w sprzeczności z naukowymi osiągnięciami badań naukowych. Prelegent podkreślił, że do dziś teoria ewolucjonizmu pozostaje hipotezą i trudno o niej mówić jak o naukowym pewniku. Wykładowca przedstawił panoramę myśli naukowej podejmującej zrozumienie świata, jego dziejów, w tym pojawienie się człowieka. Wiara w Boga-Stwórcę nie wyklucza ewolucji. Tym bardziej uzasadnione jest sformułowanie zawarte w tytule wykładu „Kreacjonizm ewolucyjny”. Spotkanie zakończyła dyskusja.

H

Szczytno

19 listopada 2008 r. w Szczytnie odbyło się spotkanie z dyrektorem miejscowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Elżbietą Drozdowicz, na temat „Cele i zadania PCPR w służbie rodzinie”. Słuchacze mieli okazję poznać, czym zajmuje się ta placówka, jakie są zasady jej funkcjonowania, jakie są problemy rodziny na terenie powiatu, a także jak pisać wnioski o różnego typu wsparcie. Oddział wpisuje się w jeden z głównych nurtów statutowej działalności „Civitas Christiana”, czym jest służba rodzinie.

M.K.

* * *

15 listopada 2008 roku odbył się w Olsztynie IV Kongres Ruchów Katolickich. Okazją było 10lecie Rady Ruchów Katolickich naszej Archidiecezji. Kongres rozpoczął się w olsztyńskiej bazylice współkatedralnej pw. św. Jakuba, gdzie uczestnicy wysłuchali okolicznościowego słowa bp. Jacka Jezierskiego, trzech świadectw osób tworzących radę, następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Po uroczystej Mszy św. wszyscy udali się do sali Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie mogły się zaprezentować poszczególne Ruchy Katolickie. Prezentację wszystkich prowadził reprezentant organizacji, Andrzej Taborski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki i foldery przygotowane przez poszczególne związki, każdy z nich przygotował także poczęstunek, którym dzielono się z innymi. Kolejnym punktem programu była zabawa prowadzona przez wodzireja, a na zakończenie odbył się wykład ojca benedyktyna z Tyńca, poświęcony modlitwie „Ojcze nasz”.

t

Olsztyn

12 listopada 2008 roku w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Olsztynie odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie przygotowania przyszłorocznych, już XI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Podsumowano X Dni Rodziny, które przebiegały pod hasłem „Rodzina – Integracja – Społeczność lokalna”. W ramach X Dni nasz Oddział Okręgowy wraz z Forum Prorodzinnym oraz Pałacem Młodzieży w Olsztynie zorganizował konkurs literacki pt. „Rodzina szkołą cnót społecznych”, a także wydał wraz z Forum Prorodzinnym kolejny, już 22. numer „Biuletynu Rady ds. Rodzin”. Dokumentacja tegorocznych Dni znajduje się także na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podczas spotkania 12 listopada uzgodniono także temat XI Dni Rodziny, które będą poświęcone problematyce ludzi starszych we współczesnej rodzinie i społeczeństwie. Już dziś zapraszamy do włączenia się w te Dni, których głównymi organizatorami są tradycyjnie Urząd Marszałkowski i Rada ds. Rodzin, a wśród wielu podmiotów, angażujących się w tę jedyną tego typu inicjatywę w Polsce, jest także Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dniom patronują Arcybiskup Metropolita Warmiński, Marszałek Województwa i Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

(a)

* * *

Jest już tradycją, że przedstawiciele stowarzyszenia wygłaszają referaty podczas ważnych sympozjów i spotkań organizowanych przez różne środowiska katolickie na terenie Warmii, Mazur i Powiśla. Przykładem może być wykład Tomasza Nakielskiego „Katolicy wobec życia” podczas tegorocznych Warmińskich Dni Duszpasterskich organizowanych przez Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II oraz wykład Andrzeja Taborskiego „Młodzież nadzieją świata w nauczaniu Jana Pawła II” wygłoszony w ramach sympozjum organizowanego przez ten Instytut. Poza tym należy podkreślić stałą współpracę naszej organizacji z tą ważną kościelną placówką kulturalną i formacyjną w Olsztynie.

(a)

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

Zespół ds. Rodziny „Civitas Christiana” w ramach działań formacyjnych zorganizował 6–7 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej V Triduum Epifanijne. W tym roku poprowadził je ks. dr Andrzej Partika, dyrektor Pallotyńskiego Ośrodka Duszpasterstwa Misyjnego w Częstochowie. Podczas tych dni ks. Partyka podjął trzy tematy związane z wiarą, nadzieją i miłością, wiążąc je z budzeniem postaw apostolskich.

W pierwszym dniu Triduum głównym celebransem był ks. bp Bogdan Wojtuś. W zgromadzeniu tym uczestniczyła także Kapituła Prymasowska oraz klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a także gnieźnieńscy wierni.

Na zakończenie Triduum Epifanijnego, po Mszy św. odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Mazowsze.

Edward Frąckowiak

Wolsztyn

Problematyka patriotyczna i niepodległościowa stanowi jedną z ważniejszych inicjatyw, jakie podejmuje tutejszy oddział „Civitas Christiana”. I tak obok realizowanego od dwóch lat długofalowego projektu, dotyczącego martyrologii duchowieństwa wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem byłego powiatu wolsztyńskiego, każdego roku oddział jako jedyne w tym mieście środowisko organizuje w różnej formie spotkania okolicznościowe, związane z dwoma bardzo ważnymi w naszej najnowszej historii datami. „Dzień Solidarności i Wolności”, przypadający w każdą kolejną rocznicę podpisania „Porozumień Sierpniowych” oraz 13 grudnia – wprowadzenie stanu wojennego. Dziś szczególnie ta druga data wymaga nieustannego przypominania, zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków. Jak bowiem wynika z badań, aż 58% ankietowanych nie potraf podać pełnej daty wprowadzenia stanu wojennego; 52% nie zna nawet roku jego ogłoszenia. To niepokojące.

Na tegoroczną wieczornicę, jaka odbyła się 12 grudnia, staraniem Oddziału Miejskiego w miejscowej Bibliotece Publicznej, złożyły się – refeksja historyczna pt. „W tamtą grudniową noc” oraz wykład dr. Krzysztofa Błaszczyka na temat organizacji niepodległościowych w zachodniej Wielkopolsce po zakończeniu II wojny światowej

Część pierwsza zawierała głównie wspomnienia związane z pacyfkacją kopalni „Wujek” w Katowicach i tragedią z tym związaną – śmiercią dziewięciu górników. Wśród nich był jeden z leżących dziś na cmentarzu w podwolsztyńskim Rostarzewie 22-letni wówczas Zenek Zając, który zginął po trafeniu kulą w serce.

Wykład pokazał, jak długie i kręte były drogi do wolności i niepodległości po II wojnie światowej, także w zachodniej Wielkopolsce, w której wbrew często głoszonym opiniom działało wiele organiza cji niepodległościowych. One także, w mniejszym może stopniu niż gdzie indziej, torowały drogę k

(wjch)

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Rzeszów

3–4 grudnia 2008 roku w Instytucie Jana Pawła II w Rzeszowie odbyła się konferencja naukowa pt. „Kultura chrześcijańska a wspólnoty lokalne i regionalne w Europie Środkowowschodniej”. Współorganizatorem konferencji był Okręgowy Oddział „Civitas Christiana” w Rzeszowie. Współorganizatorami byli: Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Jana Pawła II w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Teologiczne. Patronat medialny sprawowali Instytut Wydawniczy PAX, dwumiesięcznik „Społeczeństwo” oraz „Nasz Głos” – miesięcznik Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Przed konferencją odbyła się Msza św., w której uczestniczyli prelegenci, zaproszeni goście i słuchacze. Otwarcia konferencji dokonał Karol Irmler, wiceprzewodniczący Rady Głównej stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Gości powitał gospodarz miejsca, dyrektor Instytutu Jana Pawła II, ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Andrzej Garbarz. Następnie głos zabrali Jerzy Sołtys, przewodniczący Rady Okręgu Rzeszów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, i dr hab. Aleksander Bobko, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Podkarpacie jest szczególnym obszarem przenikania się kultury chrześcijańskiej Europy Środkowowschodniej, miejscem przeprowadzania badań naukowych, o czym świadczą m.in. wygłoszone referaty. W ciągu dwóch dni obrady przebiegały podczas sesji głównej i dwóch w sesjach panelowych. W sumie wygłoszonych zostało 20 referatów naukowych z różnych ośrodków polskich i zagranicznych. Po referatach toczyła się ożywiona dyskusja nt. poruszanych problemów.

Od strony organizacyjnej konferencję przygotowało „Civitas Christiana” okręgu rzeszowskiego. Do pomocy włączyła się młodzież. Można było także odwiedzić stoisko z książkami I.W. PAX, na którym znalazły się nowe tytuły wydane w poprzednich latach. Dużą grupę słuchaczy stanowili członkowie „Civitas Christiana” z Rzeszowa i okolic. Planowane jest książkowe wydanie materiałów z konferencji.

Wiesława Jędrzejczyk

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Białogard

W czerwcu odbyło się spotkanie z poezją Krysty ny Mazur i Janusza Karasia.

Krystyna Mazur jest znana w Szczecinku z działań propagujących czytelnictwo. W swojej pracy zawodowej zajmuje się promowaniem poezji współczesnej, organizacją wieczorów poetyckich. Współpracowała z poetką, autorką literatury dziecięcej i słuchowisk radiowych, Danutą Wawiłow, przy realizacji projektu „KLAN” (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych). Założyła i prowadzi dwie grupy poetyckie: „Opal” i „KLAN Reaktywacja”


Na zdjęciu: Anna Świecka, Janusz Karaś, Krystyna Mazur (czyta swoje wiersze) | Fot. Szymon Opanowicz

Jest laureatką kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, na przykład konkursu im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie. Jej wiersze drukowane są na łamach periodyków literackich, w antologiach i almanachach.

Poetka zaprezentowała wiersze ze swojego debiutanckiego tomiku Księżyc od kota silniejszy. Wiersze są wzbogacone ilustracjami córki.

Janusz Karaś to poeta zakochany w ziemi pomorskiej. Od lat młodzieńczych mieszka w Białogardzie. Swoje wiersze zaczął publikować w 1993 roku na łamach prasy lokalnej, a ponadto w almanachach: „Wrzeciono” (Stalowa Wola, 1998), „Wpisani w XXI wiek” (Bydgoszcz 1999), „Brzask XXI wieku” (2001) i „Cisza betlejemska” (2002). Wydał tomiki: „Wybory pomścimy” (1995) i „Wiersze znad Parsęty” (1999). Jest laureatem kilku konkursów literackich, m.in. „Literacki Start” i „Turniej Jednego Wiersza” na „Gałczynaliach ’98” w Szczecinie.

Poeta nie pomija faktów znanych z historii i nie lekceważy zjawisk we współczesnym życiu kraju, które przeszkadzają w budowaniu nowej Polski.

* * *

W listopadzie odbył się wieczór autorski Janusza Rautszko, z zawodu leśnika, ale przede wszystkim propagatora kultury literackiej Szczecinka i regionu oraz autora kilku książek, rozchwytywanych przez czytelników.

Pisarz zadał zebranym pytanie, co to znaczy „więcej niż być” i w skrócie przedstawił treść książek „Więcej niż być” i „Więcej niż być – postscriptum”.

Książki Janusza Rautszki skłaniają do refeksji nad tym, na ile w naszym życiu potrafmy wznieść się nie tylko ponad nasze „mieć”, ale ponad nasze „być”, aby w chwili największej próby móc z niej wyjść zwycięsko, ocalając siebie, swoje człowieczeństwo, a w chrześcijańskim ujęciu – duszę.

Bożena Czynszak

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

Oddział „Civitas Christiana” przygotował debatę zatytułowaną „Wielkie rocznice i ich znaczenie w historii narodu polskiego”. To było kolejne spotkanie zorganizowane wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie. W dyskusji uczestniczyła młodzież gimnazjalna, licealna, studenci oraz pracownicy uczelni, nauczyciele, członkowie „Civitas Christiana” oraz zaproszeni goście.

Wstępem do dyskusji były obszerne wypowiedzi prof. Andrzeja Kolasy (rektora PWSZ), posła Aleksandera Soplińskiego, posła Mirosława Koźlakiewicza odnoszące się do dwóch bloków tematycznych: „Wielkie rocznice narodowe, ich znaczenie w historii Polski i implikacje we współczesności” oraz „Polska racja stanu – mit czy rzeczywistość”. Dyskusję prowadzili Ma- ria Pszczółkowska, przewodnicząca oddziału „Civitas Christiana”, i Roman Niesiobędzki, kanclerz PWSZ.

Poseł Sopliński dyskutował z młodzieżą o wpływie na losy i tożsamość narodu najnowszych wydarzeń, takich jak wejście Polski do Unii Europejskiej, wybór Jana Pawła II na stolicę apostolską, Polska w NATO.


Ciechanów – młodzież uczestnicząca w debacie zatytułowanej „Wielkie rocznice i ich znaczenie w historii narodu polskiego”

Profesor Andrzej Kolasa szczególną uwagę zwrócił na potrzebą budowania wspólnej świadomości społecznej w odniesieniu do polskiej racji stanu. Poseł Koźlakiewicz mówił o pełnych Kościołach w Anglii i Irlandii oraz wszędzie tam, gdzie wyemigrowali Polacy. Apelował do młodzieży o kultywowanie miłości do ojczyzny, bo Polak, który nie kocha swojej matki, nie jest godzien nazywać się Polakiem. Dyskusja dotyczyła także suwerenności Polski, dotacji unijnych, żywności genetycznie modyfkowanej oraz współczesnych przejawów patriotyzmu.

M. Pszczółkowska

* * *

O znaczeniu kultury jako wyrazu tożsamości narodu dyskutowano w oddziale „Civitas Christiana” w Ciechanowie. Referat o kulturze chrześcijańskiej i jej znaczeniu w życiu społeczeństw wygłosiła Maria Pszczółkowska, przewodnicząca rady oddziału. Szczególny nacisk położyła na nauczanie Jana Pawła II. O historii naszego regionu i ludzi z nim związanych mówił Edward Lewandowski – wieloletni dyrektor Centrum Kultury w Ciechanowie. W dyskusji poruszono wiele wątków dotyczących historii miasta. Świadkowie wydarzeń dzielili się swoją wiedzą, uzupełniając wypowiedzi prelegenta. Spotkanie zostało zakończone uroczystym przyjęciem.

M P.

* * *

11 grudnia 2008 roku oddział „Civitas Christiana” w Ciechanowie świętował 15-lecie swojej działalności. Obecni byli JE ks. bp Roman Marcinkowski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Ziemowit Gawski, przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego, Marian Ćwik. Lokalne środowiska reprezentowali: wicestarosta powiatu ciechanowskiego, Eugeniusz Sadowski, prezydent Ciechanowa, Waldemar Wardziński, wiceprezydent Cezary Chodkowski, ks. dziekan Eugeniusz Graczyk, poseł Aleksander Sopliński, kanclerz Wyższej Szkoły Zawodowej, Roman Niesiobędzki, radni i przedstawiciele oświaty.

Spotkanie uświetnił koncert kolęd wykonany przez Zespół Muzyki Dawnej z Gimnazjum nr 3. Przewodnicząca oddziału, Maria Pszczółkowska, przedstawiła zebranym historię oraz główne dokonania i osiągnięcia stowarzyszenia w Ciechanowie, podkreślając potrzebę dawania świadectwa wartościom ewangelicznym, propagowania nauczania społecznego Kościoła oraz wartości patriotycznych: „Naszą wspólnotę należy dostrzegać jako część laikatu Kościoła katolickiego, ale również jako wspólnotę obywatelską”.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę na dobrą współpracę oddziału ciechanowskiego z innymi podmiotami życia publicznego, szczególnie z urzędem miasta i powiatem. Liczne wystąpienia gości oraz otrzymane listy gratulacyjne świadczą o ugruntowanej pozycji stowarzyszenia w małej ojczyźnie ciechanowskiej.

MP

Warszawa

14 stycznia w warszawskim Centrum Kultury „Civitas Christiana” odbyło się pierwsze z comiesięcznych spotkań członków i sympatyków stowarzyszenia. Miało ono dwojaki charakter – opłatkowy i merytoryczny, z kapłańskim udziałem ks. prałata Andrzeja Polaka oraz wykładem red. Jana Marii Jackowskiego na temat „Przyszłości Polski w świecie globalnych kryzysów”

Prelegent stwierdził, iż analizując poważne trudności, jakich obecnie doświadcza gospodarka światowa, nie da się zbudować analogii do kryzysów znanych w XX wieku. Raczej analogii należy szukać w XIV wieku, gdy gwałtownie wzrastała w Europie ilość złota i weszły w użycie weksle. W pewnym momencie wartość złota zaczęła spadać i zgodnie z ruchem domina pojawiły się problemy z wykupem papierów wartościowych. Dziś saldo operacji fnansowych wielokrotnie przekroczyło realne dochody w gospodarkach narodowych i przyjęło się ukrywanie skutków złego zarządzania w dużych frmach o znaczeniu strategicznym oraz masowe zadłużanie się. Kryzys uderza w grupy osób chcące realizować się życiowo poprzez wzrost konsumpcji.

Mamy do czynienia z kryzysem pewnego typu cywilizacji konsumpcyjnej, obejmującej postawy ludzkie, mechanizmy polityki (zarówno prawicowej, jak i lewicowej) oraz lokowania kapitału. Negatywne zjawiska gospodarcze zapewne nasilą się w 2010 roku, gdy stopniowo będą się kończyć stare, a będą zawierane nowe kontrakty.

Dziś ważną sprawą jest dokonywanie przewartościowań w dziedzinie polityki, ponieważ przetrwają społeczeństwa innowacyjne i inwestujące w kapitał ludzki, a w szczególności w rodzinę. Tu warto wydobyć prawdę o tym, że państwo/społeczeństwo, korzystając z wartości tworzonych przez rodzinę, nie tylko nie ponosi kosztów ich powstania, ale nie wspiera rodziny i nie troszczy się o jej byt.

W dyskusji głos zabrali m.in. Zbigniew Borowik, Krzysztof Przestrzelski, Andrzej Dutkowski, Marcin Masny, Mariusz Malinowski, Marian Ćwik. Ksiądz Andrzej Polak wraz z błogosławieństwem przekazał życzenia ożywienia i rozwoju warszawskiej wspólnoty „Civitas Christiana”.

Artykuł ukazał się w numerze 02/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej