Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”
XIII KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
Treścią 13. edycji uczyniono Ewangelie Synoptyczne (św. Marka, Mateusza i Łukasza). Pytania konkursowe co roku przygotowywane są przez biblistów wykładających w katolickich uniwersytetach. Zgłoszenia do udziału w konkursie szkoły mogą kierować do 28 lutego do koordynatorów diecezjalnych. Po 12 latach organizacji konkursu stał się on jednym z bardziej znaczących w kraju. Składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Etap szkolny powinien odbyć się 20 marca i wyłonić trzech laureatów, uczestników zmagań diecezjalnych. Etap diecezjalny składa się z części pisemnej i ustnej. Tu również wyłanianych jest trzech finalistów, którzy uczestniczą w etapie ogólnopolskim. Finał diecezjalny konkursu odbędzie się jednocześnie we wszystkich diecezjach 21 kwietnia, a finał ogólnopolski zaplanowano w czerwcu. Na najlepszych czekają indeksy na wyższe uczelnie i inne cenne nagrody. Kolejny raz finaliści diecezjalni zostaną zaproszeni do udziału w spotkaniu formacyjno-warsztatowym, które odbędzie się w Częstochowie 13 i 14 maja. Jego celem jest pomoc młodym w zgłębianiu kart Pisma Świętego i odkrycie jego wartości, także przez wspólną modlitwę na Jasnej Górze. Sławomir Józefiak, prezes zarządu „Civitas Christiana”, inicjator konkursu, wspomina, że pomysł zorganizowania „biblijnych zmagań” zrodził się z potrzeby realizacji misji stowarzyszenia wśród młodych ludzi. „Od razu czuliśmy, że jest to niezwykłe dzieło, bo dotyczące sprawy szczególnej – Bożego Słowa” – powiedział. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” realizuje swoją misję m.in. poprzez działalność formacyjno-edukacyjną, także pracę z młodzieżą. Konkurs na stałe wpisał się w realizację projektów, które należą do priorytetowych. Stowarzyszenie widzi w nim okazję do zachęty młodych do uczynienia z Biblii drogowskazu, który powinien towarzyszyć w życiu każdemu chrześcijaninowi. „Civitas Christiana” jest organizacją współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności. Koordynator diecezjalny |
Oddział Okręgowy w Gdańsku
Gdańsk
Bogdan Pietruszka, przewodniczący Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, wręczył przewodniczącemu Oddziału Okręgowego w Gdańsku Waldemarowi Jaroszewiczowi medal 75-lecia działalności stowarzyszenia. Medal został przyznany stowarzyszeniu za współpracę w dziele propagowania tradycji polskiego oręża oraz organizację wspólnych przedsięwzięć i edukacji historycznej. W Gdańsku podobne medale otrzymały tylko muzea: Muzeum Historii Miasta Gdańska, Archeologiczne i Narodowe.
* * *
Fragment wystawy „Dziecko w Obiektywie„
W Galerii Mariackiej propagujemy kulturę inspirowaną wartościami chrześcijańskimi poprzez spotkania literackie, koncerty, wystawy. Od ubiegłego roku nabrały one regularności i mają już stałą grupę uczestników. W styczniu otwarto wystawę fotograficzną prezentującą plon II Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Dziecko w Obiektywie”, którego organizatorką była Danuta Farysej oraz Starogardzkie Szkoły Autonomiczne. Wystawę patronatem objęli: biskup diecezji pelplińskiej ks. prof. Jan Bernard Szlaga, dyrektor Caritas diecezji pelplińskiej ks. Gerard Jakubiak i prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz. W konkursie wzięło udział ponad 300 uczestników z różnych zakątków świata i nadesłano ponad 1700 zdjęć – radosnych, wesołych, nostalgicznych, ale i smutnych. Uczestnikami konkursu i powstałego w ten sposób kalendarza byli amatorzy i profesjonaliści, dorośli i młodzież z różnych szkół. Nadesłane zdjęcia – częściowo ukazane w kalendarzu i wystawach pokonkursowych – uwrażliwiają na potrzeby drugiego człowieka. Wystawa ma na celu przybliżenie uczestnikom konkursu, odbiorcom w regionie, w Polsce i na świecie tak „wielkiego małego człowieka, jakim jest dziecko. Czy to się udało? Mogli to stwierdzić zwiedzający wystawę! Zdjęcia nadesłano z Argentyny, Indonezji, Włoch, Kenii, Kolumbii, Tanzanii, Zimbabwe, Indii, Zambii, Panamy, Sudanu, Etiopii, Ghany, Rosji, Indonezji, Peru, Australii, Białorusi, Nikaragui, Nepalu, Senegalu, Niemiec i Polski. W całym projekcie uczestniczyli ojcowie werbiści. Dlatego katalog z wystawy miał specyficzną formę. Był kalendarzem ilustrowanym zdjęciami konkursowymi, a składane dobrowolne ofiary za kalendarz będą przeznaczone na potrzeby misji. Dopełnieniem programu Centrum był koncert zespołu Raz Do Roku, w którego składzie są studenci gdańskich uczelni, a liderami – członkowie Ruchu Światło–Życie. Koncert przygotowała Barbara Toton, studentka Gdańskiej Akademii Muzycznej i moderatorka Diakonii Ewangelizacji. Zespół cieszy się popularnością w środowisku wspólnot młodzieżowych i został już nagrodzony na Przeglądzie Piosenki Studenckiej.
K.S.
Kartuzy
W Kartuzach wielkim zainteresowaniem dwóch pokoleń słuchaczy cieszyły się spotkania Agnieszki Jaroszewicz. W Zespole Szkół Ogólnokształcących około stu osób, głównie młodzieży słuchała i oglądała multimedialny pokaz wolontariuszki, która przez rok przebywała na misjach w Peru. Mimo, że nie były to opowiadania podróżnika, tylko osoby, która przez rok nie ruszała się z Bosconii (tak nazywa się dom misyjny na pustyni w Piura). Nie mówiła o przygodach, ale o spotkaniu z drugim człowiekiem w taki sposób, aby pokazać mu, że Bóg go kocha, niezależnie, jaka jest jego sytuacja.
Podobnie podczas drugiego spotkania w oddziale stowarzyszenia, gdzie pokolenie matek, ojców i babć mogło przez dwie godziny nie tyle wysłuchać, ale podczas rozmowy dowiedzieć się o pracy misyjnej, o tym, co Agnieszka dała, przekazała i nauczyła małych Peruwiańczyków. Wspominała też o tym, co sama otrzymała, a były to głównie miłość, nie tylko dzieci. Jakie znaczenie ma sama obecność i życzliwość drugiego człowieka, a także o tym, jak bardzo nie różnią się od nas. W czterdziestotysięcznej dzielnicy „plecionych”, ubogich domów (nie chce używać pojęcia slumsy) salezjańska misja i szkoła dają szansę, choć niewielką, na wyrwanie się z zaklętego kręgu ubóstwa.
Poza formą ewangelizacji spotkania stanowiły również okazję do przedstawiania potrzeb duszpasterskich misjonarzy, z których najważniejsza jest potrzeba budowy kaplicy w odległym zakątku dzielnicy. Agnieszka między innymi za cel wszystkich spotkań w obecnym roku postawiła sobie zebranie funduszy, żeby wspomóc inicjatywę księdza Piotra Dąbrowskiego, dyrektora dzieła duszpastersko- socjalnego „Bosconia”.
R.J.
Spotkanie z Agnieszką Jaroszewicz cieszyło się dużym zainteresowaniem
Oddział Okręgowy w Kielcach
Kielce
23 stycznia w siedzibie „Civitas Christiana” w Kielcach odbył się wieczór promocyjny wydanego ostatnio poetyckiego zbioru wierszy Zdzisława Antolskiego „Nidy Skamander”.
Popularny w regionie i znany w kraju poeta przybliżył okoliczności powstania wierszy zebranych w tym zbiorku. Tęsknota za rodzinnymi krajobrazami, rodzicami, kolegami z lat szkolnych popchnęła autora do sięgnięcia po pióro. Krok po kroku wędrujemy z autorem po Ponidziu, zaglądamy do szkoły, kościoła, na podwórko, myszkujemy w komórce i na strychu. Wieczór prowadziła Władysława Szproch, kielecka pisarka, członkini Związku Literatów Polskich. Słowo krytyczne wygłosiła Zofia Korzeńska. Dokonała analizy wierszy, i przedstawiła drogę twórczą Redaktor „Radostowej”, Antoni Dąbrowski, podkreślił dorobek autora jako felietonisty. Anna Błachucka
Zdzisław Antolski podpisuje swój nowy zbiór wierszy „Niby skamander”
Oddział Okręgowy w Krakowie
Kraków
„Mam zawsze tremę, jak mówię o ojcu. Moje dzieciństwo skończyło się, gdy 19 czerwca 1940 roku, gdy go aresztowano. Miałem wtedy osiem lat. Wraz z moim ojcem Gestapo aresztowało ks. Dominika Maja i wuja Aleksandra Szeptyckiego, których osadzono w Rotundzie zamojskiej. Tam Szeptycki zmarł. Ojca przewieziono na zamek w Lublinie, a następnie wysłano do obozu Sachsenhausen. We wrześniu w tym samym roku został przeniesiony do obozu w Dachau. Skatowany w Wielki Piątek, zmarł w nocy 13/14 kwietnia 1941 roku (z soboty na Niedzielę Wielkanocną). Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 roku w Warszawie, jako jednego spośród stu ośmiu Męczenników Polskich – wspominał Andrzej Starowieyski swojego ojca, bł. Stanisława Kostkę Starowieyskiego, podczas spotkania zorganizowanego przez krakowski odział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Goście z zainteresowaniem wysłuchali historii życia i śmierci bł. Stanisława opowiedzianej przez jego syna. Andrzej Starowieyski był najmłodszym dzieckiem z sześciorga rodzeństwa (czterech synów i dwie córki). W powstaniu warszawskim wraz z bratem Stanisławem byli harcerzami i walczyli w Szarych Szeregach, ich starszy brat Aleksander zginął w powstaniu jako podchorąży AK. W tym samym oddziale AK sanitariuszką była ich siostra, Maria. Dziś żyje jeszcze jego siostra Elżbieta, która mieszka w Australii. Pan Andrzej przybliżył także miejsca związane z kultem bł. Stanisława oraz publikacje na jego temat, a także wspomnienia i świadectwa z czasu pobytu w obozie.
TAJ
Dąbrowa Tarnowska
W oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dąbrowie Tarnowskiej podczas pobytu w kraju gościł Jan Jaworski, dąbrowszczanin, który od 1970 roku mieszka w Chicago.
Jan Jaworski jest autorem licznych artykułów i reportaży w prasie polskiej i polonijnej, redaktorem „Kroniki Katolickiej” i tygodnika „Relax” (Chicago) 1986–1993. Od 1982 roku jest prezesem Fundacji Jana Pawła II w Chicago. Od kilkunastu lat pełni funkcję rzecznika Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Stanach Zjednoczonych, korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej i przedstawiciela Zakładu Biografistyki Polonijnej w Paryżu. Należy do wielu organizacji polonijnych, jest socjologiem, dziennikarzem, autorem książki „Jan Paweł II wśród Polonii amerykańskiej”. Przez wiele lat był prezesem i współzałożycielem Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL w Chicago. Jest też konfratrem Zakonu oo. Paulinów.
Czynnie uczestniczy w życiu społecznym Polonii amerykańskiej. Człowiek, który poświęcił swoje życie służbie Bogu, Kościołowi i Polonii, został przez Jana Pawła II w 1994 roku uhonorowany odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifica”. A Ojciec Święty Benedykt XVI odznaczył go w 2008 roku Orderem Komandorskim św. Sylwestra. Komandorię Orderu św. Sylwestra ustanowioną przez papieża Grzegorza XVI w 1841 roku Janowi Jaworskiemu wręczył arcybiskup Józef Kowalczyk. W miłej i serdecznej atmosferze podczas spotkania Jan Jaworski opowiadał o swoich związkach z Janem Pawłem II, zaangażowaniu w pracę polonijną i działaniach na rzecz swojego rodzinnego miasta.
EU
Oddział Okręgowy w Lublinie
Lublin
24 stycznia w Lublinie po raz pierwszy w 2009 roku zebrała się Rada Oddziału Okręgowego. Gościem zebrania był Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Sławomir Józefiak.Prowadzący obrady Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego, Marek Koryciński, przedstawił m.in. szczegółowe założenia związane z funkcjonowaniem stowarzyszenia oraz program działań z zakresu formacji katolicko-społecznej, który będzie realizowany w bieżącym roku.
Uczestniczący w obradach dyrektor Oddziału Okręgowego, Maciej Szepietowski, omówił planowane projekty przeznaczone do realizacji w 2009 roku oraz sprawy organizacyjno-budżetowe.
Uczestnicy obrad przyjęli w drodze uchwał m.in. program działań podejmowanych przez stowarzyszenie oraz budżet Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia na 2009 rok.
Włodawa
5 lutego w Oddziale Stowarzyszenia we Włodawie odbyło się spotkanie formacyjne, którego gościem był ks. dr Krzysztof Stola, kapłan blisko współpracujący ze Stowarzyszeniem, członek kolegium redakcyjnego „Wiadomości Archidiecezji Lubelskiej”. Podczas spotkania zorganizowanego przez przewodniczącą oddziału, Urszulę Koszuk, zaprezentowano m.in. publikację ks. Zygmunta Ostrowskiego „Mój tydzień modlitwy”, którą włączono jako pomoc do realizacji programu formacyjnego w stowarzyszeniu. Jest to pierwsza pozycja biblioteczki obejmującej materiały formacyjne.
Rejowiec
„Polacy na Ukrainie w latach wielkiego głodu 1932–33” to temat spotkania zorganizowanego 11 lutego w Oddziale Stowarzyszenia w Rejowcu. Gościem spotkania był prof. Mieczysław Wieliczko. Lubelski historyk omówił tło historyczne tragedii holodomoru na Ukrainie i przedstawił skalę ofiar wśród ludności polskiej. W swoich rozważaniach prof. Wieliczko dotknął problemu strat ludnościowych i materialnych także wśród katolickiego duchowieństwa podczas sztucznie wywołanego w okresie stalinowskim Wielkiego Głodu.
Dęblin
18 lutego w Dęblinie odbyło się spotkanie miejscowego oddziału stowarzyszenia. Gościem spotkania, zorganizowanego przez przewodniczącego oddziału, Jana Prządkę, był Marek Koryciński wiceprzewodniczący Rady Głównej i jednocześnie przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Lublinie. Podczas spotkania, którego w dużej części uczestnikami były nowo przyjęte do stowarzyszenia osoby, omówiono genezę i aktualną rolę „Civitas Christiana” wśród innych organizacji katolickich, poruszono problem ogromnej wagi formacji katolicko-społecznej, zaprezentowano program działalności stowarzyszenia w 2009 roku.
Zamość
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu we współpracy z Ludowym Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym zorganizowało spotkanie z Agnieszką Szykułą dotyczące dziejów unitów i wyznawców prawosławia na terenie Zamojszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z wykonywaniem ikon. Spotkanie odbyło się 22 stycznia w bibliotece Zamojskiego Domu Kultury. Impreza wpisała się w trwający Tydzień modlitw o jedność chrześcijan i Festiwal Filmu Religijnego „Sakrofilm”.
* * *
Na wspólne kolędowanie i rozważanie Tajemnicy Wcielenia Bożej Miłości do siedziby Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu został zaproszony ks. bp dr Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Spotkanie opłatkowe odbyło się 23 stycznia. Wzięli w nim udział Marek Koryciński oraz ksiądz kanonik Marcin Jankiewicz, kapelan stowarzyszenia. W dzieleniu się opłatkiem uczestniczyło około 60 członków stowarzyszenia, sympatyków i zaproszonych gości. Wspólnie śpiewano kolędy (nawet w języku ukraińskim) przy akompaniamencie muzycznym Magdaleny Stopy, kierownika artystycznego i muzycznego Zamość Gospel Family.
* * *
„Znam swoje miasto” – pod takim tytułem wystartowała II edycja konkursu wiedzy o Zamościu. Dla konkursowiczów przygotowanych zostało dziesięć pytań z zakresu wiedzy o historii i kulturze Perły Renesansu, Miasta Arkad czy też Padwy Północy, jak jest określany Zamość. Spośród osób, które na adres Katolickiego Radia Zamość przesłały prawidłowe odpowiedzi, rozlosowane zostały nagrody. Losowanie odbyło się 5 lutego na antenie KRZ w programie Skarby Zamojszczyzny/Podróże dalekie i bliskie. Zwycięzcami zostali: Mirosław Ferens, Jakub Mazurkiewicz, Elżbieta Kitka, Izydor Łyczak i Bartłomiej Biront. Wylosowane osoby otrzymały atrakcyjne nagrody dotyczące historii, kultury i przyrody Zamojszczyzny. Warto odnotować, iż regulamin konkursu ukazał się na stronach KRZ i Urzędu Miasta Zamość. Strony te odwiedziło w sumie prawie 700 osób. Najwięcej problemów sprawiło pytanie dotyczące miejscowości pochodzenia Rodu Zamojskich (Floriana Szarego) oraz liczby pomordowanych na zamojskiej Rotundzie.
Konkurs jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (oddział w Zamościu), Katolickie Radio Zamość, Zamojskie Towarzystwo Turystyki Górskiej, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne (oddział w Zamościu) pod patronatem Urzędu Miasta Zamość.
* * *
Aleksander Śwircz, wieloletni przewodniczący „Civitas Christiana” w Zamościu, obecnie wiceprzewodniczący, otrzymał z rąk Jego Ekscelencji ks. biskupa Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, nagrodę „Semper Fidelis” przyznaną podczas spotkania noworoczno- opłatkowego sponsorów, współpracowników i przyjaciół Katolickiego Radia Zamość. Nagroda ustanowiona została z okazji 10. rocznicy działalności Katolickiego Radia Zamość. Podczas spotkania ks. bp wygłosił wykład „Prawda źródłem i kryterium informacji”. Nagroda została przyznana za długotrwałą współpracę i przyjaźń oraz wkład w tworzenie i rozwój rozgłośni.
Oddział Okręgowy w Olsztynie
Olsztyn
28 stycznia Oddział „Civitas Christiana” w Olsztynie wraz ze Stowarzyszeniem „Pro Patria” oraz Warmińską Inicjatywą Kulturalną zorganizował – w ramach Szkoły Edukacji Obywatelskiej – spotkanie „SB na tropach ťSolidarnościŤ”. Dłuższe wypowiedzi wprowadzające w zagadnienie wygłosili: Władysław Kałudziński, prezes „Pro Patria”, radna Sejmiku Wojewódzkiego, Bożenna Ulewicz, oraz historyk Paweł Piotr Warot z olsztyńskiej Delegatury IPN. Zarówno głosy prelegentów, jak i dłusłużby PRL inwigilowały środowiska opozycyjne w ówczesnym województwie olsztyńskim w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dawano konkretne przykłady osób inwigilujących oraz inwigilowanych. Inspiracją zorganizowania spotkania było wydanie przez Stowarzyszenie „Pro Patria” oraz Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne książki Anny Górskiej-Klepackiej SB na tropach ťSolidarności Ť. Spotkanie prowadził przewodniczący rady Oddziału Okręgowego, Tomasz Nakielski. (a)
Bp Jacek Jezierski na spotkaniu opłatkowym w Olsztyni
* * *
W Oddziale w Olsztynie w ramach Szkoły Edukacji Obywatelskiej odbyła się 10 lutego projekcja filmu Zmartwychwstanie, według scenariusza Lusi Ogińskiej i w reżyserii Bogdana Poręby. Film oparty na Weselu Wyspiańskiego przedstawia współczesne problemy Polski i Polaków. Jest w pewnym stopniu krzykiem rozpaczy nad współczesnym kryzysem moralnym, w tym kryzysem postaw patriotycznych w dobie globalizmu i integracji europejskiej. (a)
* * *
W olsztyńskiej siedzibie „Civitas Christiana” czynna jest wystawa fotograficzna Modlimy się psalmami. Piękne widoki przyrody – gór, morza, jezior, potoków, bagien, lasów opatrzone są odpowiednimi cytatami Psalmów. Wystawa chce ukazać z jednej strony piękno Bożego świata, a z drugiej strony chce nauczyć patrzeć na ten świat oczami autorów ksiąg biblijnych. Chce też być swojego rodzaju wyrzutem sumienia dla współczesnego człowieka, który na świat stworzony przez Boga patrzy coraz częściej jedynie jako pan i bezduszny eksploatator. (t)
Kętrzyn
5 lutego w Oddziale „Civitas Christiana” w Kętrzynie odbyło się spotkanie, na którym prelekcję Katolicy świeccy w służbie życiu wygłosił przewodniczący rady Oddziału Okręgowego, Tomasz Nakielski. Wbrew powszechnej opinii, że chrześcijanie włączają się tylko w walkę z aborcją i eutanazją, należy być świadomym, iż zaangażowanie na temat ochrony życia jest dużo szersze. Prelegent zwrócił uwagę na cztery rodzaje zaangażowania na rzecz życia: w politykę, ekonomię, kulturę oraz ochronę godności osoby ludzkiej. Zostały przypomniane główne dokumenty Kościoła dotyczące tej tematyki, między innymi II Soboru Watykańskiego i Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II Christifideles laici. Po prelekcji odbyła się dyskusja, w której niektóre głosy nawiązywały do cierpienia i chorób, gdyż spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Chorego. Odpowiedzią na ochronę jakości życia był także dokument dotyczący przywrócenia dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Spotkanie prowadziła przewodnicząca oddziału, Zenobia Alejun. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowy zeszyt formacyjny nawiązujący do tematyki Roku Duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”, a także zawierający wykład ks. prof. Bogdana Matysiaka „Chory i choroba w Biblii”. (At)
Tomasz Nakielski i Zenobia Alejun w Kętrzynie
* * *
Odbyło się spotkanie z ks. Krzysztofem Pogorzelskim z parafii św. Katarzyny, który przedstawił temat Emancypacja kobiet. Ks. Pogorzelskiprzedstawił historię emancypacji jako ruchu społecznego, następnie mówił o promocji kobiet w chrześcijaństwie, przybliżył współczesne dokumenty Kościoła na temat godności i praw kobiet oraz zwrócił uwagę na aktualne zagadnienia w dziedzinie emancypacji kobiet. Warto podkreślić, że ten temat należy dziś do bardziej nośnych i jest pewnego rodzaju symbolem współczesnych przewartościowań kulturowo- cywilizacyjnych, a bardzo często jest poruszany głównie przez ruchy feministyczne, chlubiące się swoim laickim rodowodem, a wręcz antykatolickością. Tymczasem mało znany jest tzw. „chrześcijański feminizm” oraz dorobek Kościoła w dziedzinie obrony kobiety, jej godności i praw. Spotkanie zorganizowane było w ramach prac zespołu synodalnego, działającego przy oddziale. (ZA)
Ostróda
25 stycznia w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie odbył się V Koncert Kolęd i Pastorałek Zaśpiewajmy Dzieciątku. Współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum Kultury oraz Parafia Matki Bożej w Ostródzie. Koncert poprowadziła Krystyna Andrzejewska, głos zabrał również ksiądz prałat Roman Wiśniowiecki. W nastrój kolęd i pastorałek wprowadził zebranych Zamkowy Chór Kameralny z Ostródy pod dyrekcją Andrzeja Kowalskiego. Następnym wykonawcą był zespół wokalny Legenda z Kaliningradu pod dyrekcją Idy Piskun, w składzie: Ida Piskun, Waleria Gorjajnowa, Janina Jegorowa i Elena Bordomydowa. Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, Polsce i na Litwie. Szczególne miejsce w repertuarze kapeli zajmuje muzyka rosyjska i zagraniczna muzyka religijna, są też kolędy polskie. Kolejnym gościem z Kaliningradu był chór Melodia pod dyrekcją Eleny Prokuratowej. Starostwo powiatowe zaplanowało także niespodziankę, którą był występ znakomitego zespołu „Eo Nomie” z Warszawy z wokalistką Dorotą Choszczyk. Zespół wykonał tradycyjne kolędy w różnych aranżacjach muzycznych. Na koniec wykonawcy, a także przedstawiciele starostwa i organizatorzy koncertu, wykonali wspólnie kolędę. (BJ)
Koncert kolęd w kościele pw Niepokolanego Poczęcia NMP w Ostródzie
* * *
„Chrześcijanie w służbie życiu” to temat spotkania z Tomaszem Nakielskim, zorganizowanego przez Oddział „Civitas Christiana” w Ostródzie. Spotkaniem tym Oddział ostródzki wpisuje się z jednej strony w tematykę roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”, z drugiej strony podejmuje zagadnienia związane ze współczesnymi przemianami kulturowo-cywilizacyjnymi i formuje swoich członków i sympatyków, by umieli odpowiedzieć na wyzwania współczesności. (KZ)
Elbląg
12 lutego w ramach Klubu Edukacji Edukacyjnej zorganizował spotkanie z Jerzym Wcisłą, wiceprzewodniczącym miejscowej Rady Miasta i dyrektorem Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, oraz z Wojciechem Tabiszewskim, przewodniczącym Komisji Infrastruktury Komunalnej i Rozwoju Gospodarczego. Poruszono problem bezrobocia i brak zakładów pracy, zamiar budowania mieszkań dla najuboższych, braku basenu i inne. Podkreślono, że została zwiększona dotacja na walkę z narkomanią. Ważnym tematem była sprawa przebudowy Mierzei Wiślanej. Zaproszeni samorządowcy stwierdzili, że nie jest zagrożona realizacja budżetu, a pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej jest dla Elbląga wielkim wsparciem i nie ma w tej dziedzinie opóźnień. (O)
Ełk
W związku z przypadającą w tym roku 1000. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Brunona, w ełckiej siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z ks. prof. dr. hab. Wojciechem Guzewiczem, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku oraz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Tematem wykładu był „Św. Brunon z Kwerfurtu – biskup misyjny i męczennik”. Postać św. Brunona nie jest tak znana, jak jego wielkiego poprzednika, św. Wojciecha.Prelegent przedstawił życie i działalność misyjną biskupa męczennika. Aby wprowadzić słuchaczy w klimat tamtych czasów, prelegent dokonał prezentacji audiowizualnej z podkładem muzycznym chorałów gregoriańskich. Po prezentacji odbyła się promocja książki ks. Guzewicza Śladami św. Brunona z Kwerfurtu. Spotkanie to wpisuje się w tegoroczne obchody poświęcone św. Brunonowi, które odbędą się w czerwcu w diecezji ełckiej, i łomżyńskiej. (K.Sz.)
Nidzica
19 lutego Oddział „Civitas Christiana” w Nidzicy zorganizował spotkanie z ks. prałatem Janem Rosłanem na temat „Katolicy wobec współczesnych wyzwań kulturowo-cywilizacyjnych”. Mówca rozróżnił dwa rodzaje zagrożeń Kościoła: zewnętrzne i wewnętrzne. Mówił o braku poszanowania życia i godności, wymiarze etycznym manipulacji, niszczeniu kultury życia, niszczeniu małżeństwa poprzez wolne związki. Kościół jest także krytykowany poprzez artykuły go szkalujące, lustrację ludzi Kościoła, selektywność wybierania prawd wiary, zagrożenia wiary, zachwiane normy moralne. (S)
Szczytno
Z członkami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczytnie spotkała się 17 lutego burmistrz tego miasta, Danuta Górska. Przedstawiła główne zamierzenia i kierunki pracy władz samorządowych Szczytna i perspektywy rozwoju miasta, w tym kwestię ważnej dla miasta inwestycji, jaką będzie obwodnica prowadząca do lotniska w Szymanach. Dyskusja i liczne pytania i wnioski kierowane do Pani Burmistrz uzupełniły spotkanie, które odbyło się w ramach projektu Klub Edukacji Obywatelskiej. (MK)
Oddział Okręgowy w Rzeszowie
Przemyśl
W grudniu 2008 roku w Przemyskiej Archikatedrze metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył uroczystej Mszy Świętej, która inaugurowała nowy rok pracy Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na terenie województwa podkarpackiego. W uroczystej koncelebrze uczestniczyli: ks. infułat Stanisław Zygarowicz, asystent kościelny przemyskiego oddziału, oraz ksiądz prałat Mieczysław Rusin, proboszcz Archikatedry.
Podczas Mszy Świętej homilię wygłosił ksiądz arcybiskup. Na zakończenie Eucharystii wręczył przedstawicielom poszczególnych 11 oddziałów miejskich księgi Pisma Świętego. Następnego dnia odbyła się konferencja, na której ksiądz infułat Stanisław Zygarowicz w dolnej kaplicy seminarium wygłosił wykład Nauczanie Jana Pawła II w encyklice – Veritatis splendor o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. Ponieważ konferencja odbywała się w przemyskim Seminarium Duchownym, ksiądz infułat nawiązał również do historii tego seminarium, zwłaszcza do najstarszej części – kaplicy, w której odbywała się konferencja. Po konferencji uczestnicy spotkania mogli obejrzeć oratorium – salę poświęconą błogosławionemu ks. Janowi Balickiemu.
J.Ł
Oddział Okręgowy w Szczecinie
Gryfice
W Roku św. Pawła Oddział Miejski w Gryficach zorganizował spotkanie z dr Tadeuszem Zwilnianem Grabowskim na temat „Święty Paweł – Apostoł Narodów”. Spotkanie odbyło się 15 lutego w salce katechetycznej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach. Poprzednie spotkanie z dr Grabowskim odbyło się 7 grudnia na temat „Jak czytać Pismo Święte”. Obie prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem członków stowarzyszenia i zaproszonych gości.
T.B.
Oddział Okręgowy w Warszawie
Warszawa
W warszawskim Centrum Kultury „Civitas Christiana” odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia. Ożywioną dyskusję poprzedził wykład red. Jana Marii Jackowskiego „Państwo zniszczy małżeństwo i rodzinę czy rodzina uratuje państwo”.
W realizowanej przez lata polityce społecznej i gospodarczej państwa oraz podczas uchwalania przepisów prawa sytuacja rodziny mającej dzieci nie była podstawowym kryterium podejmowanych decyzji. Wiele analiz wskazuje, że szczególnie źle traktowane są rodziny wielodzietne. Kupując więcej towarów, dostarczają państwu większy podatek VAT, mają większe problemy w sprostaniu wymaganiom na rynku pracy. Jednocześnie to one opóźniają zapaść demograficzną, która przekłada się na stan systemu emerytalnego. Osiem procent rodzin wychowuje obecnie jedną trzecią dzieci w Polsce. Nasz system podatkowy dyskryminuje rodziny wielodzietne. W krajach europejskich zasady płacenia podatków uwzględniają ilość wychowywanych dzieci, a prawo umożliwia matkom pracę w zmniejszonym wymiarze godzin, przy dofinansowaniu ich zarobków do średniej kraju.
Prelegent nawiązał do ubiegłorocznej deklaracji w sprawie polityki rodzinnej Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, w której stwierdzono, iż rodzina powinna być podstawowym podmiotem działań państwa, a przy formułowaniu nowych rozwiązań prawnych jako zasadę powinno się przedstawiać skutki tych regulacji dla funkcjonowania rodzin. Zapisano też w niej potrzebę rozwoju systemu pozwalającego na wsparcie dochodowe rodziców rezygnujących z pracy w celu opieki nad swoimi dziećmi oraz zapewnienie im odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego.
W dyskusji zwrócono uwagę na sytuację matek, które poświęciły kilka lat na wychowanie dzieci: ich emerytura będzie znacząco niska, a dochody ich dzieci zasilą fundusz emerytalny wypłacany tym osobom, których sytuacja nie zmuszała do okresowego rezygnowania z pracy. Koszt miejsca w warszawskim przedszkolu to 1700 złotych. Ten strumień pieniędzy omija matki poświęcające się wychowaniu dzieci. Coraz częściej normy działania podporządkowane są stylowi myślenia wpływowych środowisk. Mówiono o sytuacji ojców, funkcjonowaniu sądów w odniesieniu do rodziny, o niepokojącym wzroście roli psychologów, prawników, różnych organizacji, którzy współtworzą system przynoszący im olbrzymie dochody, a nie zawsze służący dobru rodziny.
Af.
Oddział Okręgowy we Wrocławiu
Legnica
W Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego 23 stycznia odbyła się kolejna sesja naukowa, której hasłem było „Chrześcijanie wobec kulturowo-cywilizacyjnych wyzwań współczesności. Uczestnikami sesji byli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana różnych dolnośląskich oddziałów, pracownicy biblioteki, Marta Chmielewska, prezes Towarzystwa im. Zofii Kossak, Oddział Terenowy w Legnicy, oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Organizatorem sesji było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Oddział Terenowy w Legnicy oraz biblioteka seminaryjna. Henryk Koch dokonał wprowadzenia do całości problematyki. Następnie oddał głos Andrzejowi Tomaszewskiemu, przewodniczącemu oddziału legnickiego stowarzyszenia, który poprowadził sesję naukową. Temat „Teoria wielości cywilizacji Feliksa Konecznego jako możliwa metoda badania rzeczywistości XXI wieku Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny WSD w Legnicy, mówił o teologii kultury. Kolejny wykład wygłosił ks. dr Bogusław Drożdż, dyrektor Biblioteki im. Jana Pawła II, nt.„Współczesnych areopagów ponowoczesności”, zauważył, że mianownikiem wszystkich areopagów czasów postmodernistycznych jest ideologia, która przywłaszcza sobie prawo do znajomości całej prawdy. Ponadto wyjaśnił, że Kościół nie głosi ideologii, ponieważ jest sługą prawdy absolutnej. Koncepcja prawdy i dobra nie jest własnością Kościoła, który jest jej wskazanym przez Chrystusa depozytariuszem. Oznacza to, że wszyscy są wezwani do wspólnego poszukiwania prawdy, której najistotniejsze zadatki znajdują się Kościele, ponieważ sam Bóg przez swojego Syna w mocy Ducha Świętego złożył je w skarbcu Kościoła. Z tego też powodu zwłaszcza hierarchia Kościoła jest w pierwszym rzędzie odpowiedzialna za ten depozyt wiary i moralności. Wystąpienie kończące sesję wygłosił ks. dr Tomasz Czernik, który poruszył kwestię dialogu Kościoła ze światem. Mówił, że dialog należy zdecydowanie odróżnić od polemiki i dyskusji. Jeśli polemika jest związana z walką za pomocą słów i argumentów myślowych, to dyskusja jest przedstawieniem swoich poglądów. Natomiast dialog jest znacznie czymś więcej: jest wspólną drogą zmierzającą do odkrycia prawdy, której każda ze stron dialogu pragnie służyć w postawie zrozumienia i miłości. Poszukiwacze prawdy nie atakują siebie na polu polemicznej walki, oni również nie są obojętni wobec tego, co druga strona przedstawia, jak to czynią zainteresowani wyłącznie sobą dyskutanci. Zwolennicy prawdy są otwarci nie tylko na słowa drugiej strony, ale przede wszystkim akceptują innych i mają do nich szacunek.
Ks. Bogusław Drożdż
Jelenia Góra
W listopadzie ubiegłego roku w Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze odbyła się sesja naukowa zorganizowana przez Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którą prowadziła Danuta Kowalenko. Tematem sesji było kształtowanie chrześcijańskiego życia społecznego. Ksiądz dr Józef Stec podjął zagadnienie budowania kultury życia społecznego na zasadach chrześcijańskich. Mówił o człowieku żyjącym w społeczeństwie i wzajemnym oddziaływaniu człowieka i społeczeństwo. Ksiądz Stec przybliżył słuchaczom zasadę pomocniczości, w której organizacje mają obowiązek pomagać w życiu społecznym, a nie niszczyć jego inicjatyw. Dr Józef Zaprucki zabrał głos na temat kultury regionalnej w służbie godności człowieka i jego społeczności. Odwoływał się do kultury Dolnego Śląska, w skład której wchodzi między innymi tradycja i dziedzictwo kulturowe. Dr Urszula Gałęska poruszyła kwestię rodziny jako tego elementu życia społecznego, który może i powinien krzewić kulturę chrześcijańską.
Ewa Pelzer
Oddział Okręgowy w Zielonej Górze
Żary
Od 16 do 20 i od 23 do 27 lutego po raz dziesiąty zostały zorganizowane Integracyjne Warsztaty Rzeźbiarsko-Plastyczne.
Uczestnikami warsztatów byli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz Podstawowych Szkół Publicznych z Żar, a także wychowankowie z Powiatowego Domu Dziecka w Żarach, w sumie 47 dzieci. Każdy dzień wspólnych spotkań wypełniały zajęcia plastyczne i rzeźbienie, a także zabawy integracyjne i zajęcia ruchowe. Wystąpił teatrzyk z inscenizacją wiesza Jana Brzechwy Na straganie. Widzami byli rodzice, małych artystów oraz uczestnicy „Ferii z Książką” przy Miejskiej Bibliotece, którzy jako pierwsi mogli podziwiać wykonane płaskorzeźby i prace plastyczne.
Początkujący rzeźbiarze pod fachowym okiem Piotra Jankowiaka
Dzieci uczestniczyły również w zajęciach zorganizowanych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej, podczas których dowiedziały się o istnieniu książek stworzonych specjalnie dla nich opisujących zachowaniach prozdrowotne. A na zajęciach ruchowych prowadzonych przez Renatę Kuprel i Grzegorza Żurawka, które codziennie odbywały się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samochodowych w Żarach, poznawały atrakcyjne i nowe ćwiczenia, zabawy i gry ruchowe, m.in. z wykorzystaniem nietypowych przyborów np. gazety. Uczestnicy warsztatów obejrzeli wystawę prac Bolesława Strojkamalarza, w Żarskiej Galerii, w obecności samego autora.
Młodzi aktorzy przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”
W bogatym programie warsztatów zajęcia rzeźbiarskie prowadzone przez rzeźbiarzy Piotra Jankowiaka i Andrzeja Hoffmana cieszyły się największym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród chłopców. Tematem przewodnim był „Owoce i warzywa to smak zdrowia”.
Opiekunki grupy – Mirosława Świerk i Urszula Mroczek – podkreślały, że poszerzenie zakresu wiedzy z tego obszaru jest wysoko uzasadnione, bowiem takich zajęć w szkołach nadal jest za mało.
Obserwując od wielu lat dzieci niepełnosprawne, które uczestniczą w warsztatach kolejny raz, można zauważyć u nich większe zdolności komunikacyjne, ułatwiające nawiązywanie pozytywnych relacji z osobami obcymi oraz wzrost samodzielności i precyzyjności wykonywanych prac, co potwierdzają również rodzice niepełnosprawnych uczestników. Po raz pierwszy uczestnikami warsztatów były dzieci z nowo powstałego Domu Dziecka, dla których była to okazja do integracji ze społecznością lokalną.
Renata Kuprel
\
Artykuł ukazał się w numerze 03/2009.