Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 05/2009

2013/01/19
„Królowo Polski! Ponawiamy śluby Ojców naszych i przyrzekamy, że z wielką usilnością umacniać i szerzyć będziemy w sercach naszych i w polskiej ziemi cześć Twoją i nabożeństwo do Ciebie, Bogurodzico Dziewico, wsławiona w tylu świątyniach naszych, a szczególnie w Twej Jasnogórskiej Stolicy”.

(z Jasnogórskich Ślubów Narodu)

Serdecznie zapraszamy do udziału w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę, która odbędzie się 29 i 30 maja br. Tradycyjnie stanowić będzie okazję do wspólnotowej modlitwy dziękczynnej za wszystkie „dzieła” i inicjatywy podejmowane przez członków i sympatyków Stowarzyszenia.

Pielgrzymka kolejny raz będzie także sposobnością do zawierzenia Maryi – Królowej Polski wszystkich intencji osobistych i wspólnotowych oraz do dokonania Aktu Zawierzenia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Matce Bożej Jasnogórskiej.

PROGRAM PIELGRZYMKI na Jasną Górę – 29-30 maja:

PIĄTEK – 29 maja:
– 17.30 – Rozpoczęcie pielgrzymki pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki połączone z otwarciem Ścieżki Edukacyjno-Dydaktycznej „Zło dobrem zwyciężaj” – z udziałem Metropolity Częstochowskiego ks. abp. Stanisława Nowaka, Prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony, oraz Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego;
1. przejście do stanowisk nr: 2 i 3 – plac jasnogórski i ambona na szczycie – słowo o. dr. Jana Golonki, kuratora zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze;
2. przejście do stanowiska nr 4 – pomnik Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego – słowo o. Jerzego Tomzińskiego;
3. przejście do kaplicy św. Józefa na Halach – uroczyste powitanie pielgrzymów przez Ziemowita Gawskiego, Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
– 19.00 – „Tym, co służyli Ojczyźnie – rzecz o Małym Powstańcu” – przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Częstochowie – kaplica św. Józefa. n 21.00 – Apel Jasnogórski – pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego ks. abp. Stanisława Nowaka – Kaplica Matki Bożej.

SOBOTA – 30 maja
– 9.00 – Możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Bastionu św. Rocha, skarbnicy pamiątek zrywów narodowych Polaków (stanowisko nr 5 Ścieżki Edukacyjno–Dydaktycznej).
– 11.00 – Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Romana Marcinkowskiego. Dokonanie Aktu Zawierzenia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Matce Bożej Jasnogórskiej przez Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego.
– 13.00 – Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry – pod przewodnictwem ks. Prałata prof. Jerzego Lewandowskiego, Asystenta Krajowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
– 14.00 – Zakończenie pielgrzymki pod pomnikiem Sługi Bożego Jana Pawła II – słowo o. Jerzego Tomzińskiego.

Oddział w Białymstoku

Białystok

27–29 marca pod honorowym patronatem JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego, odbyły się w Białymstoku „Dni godności życia”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Klub Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich – Oddział w Białymstoku, portal internetowy Pokoleniejp2. pl oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Oddział w Białymstoku. „Dni godności życia” obejmowały trzy inicjatywy, które miały na celu szerzenie poszanowania życia ludzkiego. Pierwszego dnia odbyły się spotkania wraz z prezentacjami multimedialnymi w czterech szkołach ponadgimnazjalnych prowadzone przez ekspertów i animatorów ruchów prorodzinnych. Młodzież włączyła się w dyskusję związaną z płciowością i wartością ludzkiego życia. Podczas prezentacji multimedialnych ukazano wartość życia na przykładzie Stanisławy Leszczyńskiej i Beretty Molli. Drugiego dnia odbyła się konferencja w auli Uniwersytetu Medycznego (Pałac Branickich). Ks. abp Edward Ozorowski skierował specjalny list do uczestników konferencji oraz wszystkich obrońców życia. Podczas konferencji znani obrońcy życia mówili na temat współczesnych zagrożeń życia, głównie poczętego, oraz sposobach przeciwdziałania „cywilizacji śmierci”. Prof. Chazan mówił m.in. o zapobieganiu tym stanom, które przyczyniają się do powstania niepłodności. Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać kolejnych wykładów: prof. Aliny Midro „Dziecko przed i po urodzeniu z punktu widzenia lekarza genetyka”, ks. prof. Józefa Zabielskiego „Sztuczna prokreacja jako destrukcja osobowej godności ludzkiej”, dr Urszuli Krupy „Metoda in vitro w świetle dokumentów Parlamentu Europejskiego” oraz dr. inż. Antoniego Zięby „Aktualne zadania polskich katolików w dziele obrony życia”. Trzeciego dnia w Bazylice Archikatedralnej pw. NMP w Białymstoku podczas Mszy Świętych homilie głosił ks. Ryszard Halwa – założyciel Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia.

B.W.P

* * *

W związku z trwającym Rokiem św. Pawła Oddział w Białymstoku rozpoczął cykl spotkań poświęconych św. Pawłowi. Prowadzi je ks. dr Wojciech Michniewicz, biblista, wykładowca AWSD w Białymstoku.

Pierwszy wykład wprowadzał do Listów św. Pawła. O życiu i dokonaniach mieszkańca Tarsu (obecnie południowa Turcja) dowiadujemy się wprost z jego listów i pośrednio z Dziejów Apostolskich.

Za pośrednictwem tych listów św. Paweł odpowiadał na problemy, jakie pojawiały się w jego wspólnotach. Apostoł nie przywiązywał wagi do formy swoich pism. Kładł nacisk na ich treść i siłę przekonania. Ponieważ Listy były dyktowane, daje się w nich wyczuć szczególny styl mówcy.


Spotkanie Pawłowe

Nasz gość przedstawił równocześnie bogactwo gatunków literackich Listów.

Papież Benedykt XVI, gdy ogłosił Rok Świętego Pawła, dał jednoznaczny sygnał, że Kościół potrzebuje dziś duszpasterzy, ludzi świeckich zaangażowanych w swoje powołanie na miarę Wielkiego Apostoła Narodów. B.W.

* * *

Stowarzyszenie jest współorganizatorem cyklu spotkań „Rodzina, ale jaka?”. Podczas debat i wykładów podejmowane są zagadnienia związane z narzeczeństwem, małżeństwem i ojcostwem. Inicjatywa skierowana jest głównie do osób młodych. W lutym wykład „Małżonkowie obdarowani sobą czy skazani na siebie?” przedstawił dr Andrzej Dakowicz, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie prowadził ks. prof. Adam Skreczko, rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, który od wielu lat zajmuje się tematyką rodzinną. Prelegent zwrócił uwagę na takie zagadnienia, jak: komunikacja, czynniki, które mają wpływ na dobre relacje w małżeństwie, sytuacje konfliktowe w rodzinie. Celem naszych spotkań jest przywracanie prawdy o Bożym zamyśle wobec małżeństwa i rodziny. Oprócz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” współorganizatorami cyklu spotkań o rodzinie są Akcja Katolicka, Podlaskie Stowarzyszenie Absolwentów KUL oraz Fundacja Edukacji i Twórczości. B.W.

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Kolejny miesiąc w Galerii Mariackiej zaowocował prezentacją wystawy „Gotyk na dotyk” Marka Hoffmanna oraz koncert poezji śpiewanej Apolinarego Polka. Marek Hoffmann ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK, w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Bronisława Kierzkowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem witraży, architekturą wnętrz oraz projektowaniem ekspozycji w galeriach i muzeach. Od 30 lat kieruje Galerią „Omega” działającą przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Toruniu.


Apolinary Polk w czasie występu w Galerii Mariackiej

Gwasze toruńskiego artysty to impresje na temat architektury średniowiecza, tak charakterystycznej dla Torunia, ale również obecnej w Gdańsku, z jego najbardziej znaną budowlą – Kościołem Mariackim, stojącym nieopodal Galerii. Linia architektoniczna gotyku stanowi dla artysty motyw poszukiwań syntezy wizerunku średniowiecznego Torunia z jego budowlami, zaułkami i wąskimi uliczkami. Wernisaż zbiegł się z rocznicą śmierci Jana Pawła II, dlatego nie zabrakło akcentów przypominających naszego wielkiego rodaka.

Prace Marka Hoffmanna znajdują się w zbiorach muzealnych w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Watykanie i Bredzie; oraz w zbiorach prywatnych w Niemczech, Szwecji, Japonii, na Litwie, w Anglii, Holandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, we Włoszech i Francji.

Duże wrażenie na widzach wywarł koncert Apolinarego Polka, pochodzącego ze wschodniej Polski, osiadłego w Łodzi autora, wykonawcy piosenek i poety. Jest to twórca kontestujący, wędrujący po świecie i ciągle poszukujący nowych środków wyrazu. Akompaniuje sobie na gitarze i harmonijce.

Cyklicznie, co roku oo. franciszkanie w rocznicę śmierci Jana Pawła II akcentują i popularyzują, szczególnie wśród młodzieży, ogólnoludzkie wartości wypływające z przesłania Papieża. W tym roku w organizację przedsięwzięcia włączył się Oddział Stowarzyszenia w Gdańsku. Oprócz przesłania Papieża odczytanego przez aktorów Teatru Wybrzeże, Małgorzaty Brajner-Białas i Jarosława Tyrańskiego, odbył się koncert Zespołu Full Power Spilit, a wśród wykonywanych utworów znalazły się m.in. utwory inspirowane dekalogiem oraz „Nieśmiertelni” ze ścieżki dźwiękowej filmu „Popiełuszko”.

K.S.

* * *

Tegoroczne rekolekcje członkowie Ośrodka Formacyjnego i Oddziału Okręgowego odprawili w Stoczku Klasztornym, miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia. Program rekolekcji został oparty głównie na Ewangelii wg św. Jana i stanowił kontynuację dotychczasowych spotkań. Podczas spotkań w małych grupach uczestnicy na podstawie Pisma św. uświadamiali sobie, jak ma wyglądać modlitwa chrześcijanina, jakie jest miejsce Biblii w jego życiu oraz konieczności dawania świadectwa. Jako pomoc i ukierunkowanie do wspólnej pracy w małych grupach służyły wprowadzenia dokonywane przez ks. dr. Grzegorza Deryngowskiego. Zwrócił w nich uwagę na fakt, iż mamy tendencje do ciągłego oddzielania czynności powszednich (pracy, nauki, odpoczynku, posiłku, przyjemności) od „okienka”, jakie zostawiamy Bogu na modlitwę. Tymczasem jesteśmy zobowiązani (1Tes 5,17) do tego, aby modlić się nieustannie, czyli być w łączności z Nim w każdej sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Natomiast Biblia powinna stanowić dla nas lustro, z którym będziemy „konfrontowali nasz wygląd” jako chrześcijanina oraz odczytywali wolę Boga odnośnie naszego życia. W pięciu kręgach prowadzonych przez animatorów pogłębiano zasadnicze tematy rekolekcji, uświadamiając sobie, jakie znaczenie dla nas wiernych ma modlitwa, czym ona jest i jakim jest przywilejem danym przez Boga; także fakt, że dla rozwoju chrześcijanina niezbędne są: Słowo Boże, Duch Boży, który uczy nas Słowa Bożego, i nasza gotowość podporządkowania się Jemu oraz zrozumienie, dlaczego ważną sprawą jest dzielenie się Chrystusem z innymi. Podstawę pracy stanowiły teksty biblijne, ale także świadectwa uczestników, co ubogaciło zarówno program, jak i uświadomiło uczestnikom, że z jednej strony sami ewangelizujemy, a z drugiej jesteśmy ewangelizowani. Pobyt w klasztorze Księży Marianów miał jeszcze ten walor, że jego atmosfera, a szczególnie możliwość przebywania w miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia, pogłębiło klimat ćwiczeń rekolekcyjnych, podniosło świadomość modlitwy i historii, jaką napełnił to miejsce pobyt kard. Stefana Wyszyńskiego. W drodze powrotnej uczestnicy zwiedzili Seminarium i muzeum misyjne księży Werbistów w Pieniężnie.

W.J.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

Kilkudziesięciu uczniów bocheńskich szkół wzięło udział w konkursie biblijnym zorganizowanym przez bocheński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Ogólnopolski finał konkursu, do którego zakwalifikuje się trójka najlepszych z każdej diecezji, zaplanowano w Niepokalanowie. Najlepsi z Polski otrzymają indeksy na wyższe uczelnie katolickie.

* * *

Jakość wykonania, materiał oraz kolorystykę palm brała pod uwagę komisja, która oceniała wielkanocne drzewka zgłoszone na konkurs zorganizowany przez bocheński oddział Stowarzyszenia. Za najpiękniejszą uznano palmę przygotowaną przez Anitę Dziadowiec, a kolejne miejsca zajęli Joanna Bida i Grzegorz Polowiec. Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej w Borku. Nagrody dla zwycięzców ufundowało „Civitas Christiana” i UM w Bochni. Najlepsi zostaną nagrodzeni 15 kwietnia podczas uroczystego „święconego” zorganizowanego przez Stowarzyszenie w Bochni. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu wychowanków Szkoły Podstawowej w Bochni.

Halina Mucha

Radgoszcz

W niedzielę 29 marca z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dąbrowie Tarnowskiej w Radgoszczy odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 180. rocznicy urodzin Jana


Odsłonięcie Krzyża upamiętniającego miejsce narodzin Jana Wnęka. w Żdżary k. Radgoszczy, przy ul. Nowa

Wnęka – rzeźbiarza, pioniera lotnictwa, zwanego Ikarem Powiśla Dąbrowskiego. Uroczystość rozpoczęła się pod krzyżem upamiętniającym miejsce narodzin Jana Wnęka w Kaczówce (obecnie Żdżary k. Radgoszczy). Edward Urbańczyk w krótkim przemówieniu podziękował licznie przybyłym mieszkańcom i władzom gminy za pamięć i przypomniał historię wybudowania krzyża. Zachęcił obecnych, aby z okazji urodzin Jana Wnęka co roku spotykali się w tym miejscu i przekazywali młodemu pokoleniu jego historię i znaczenie dla społeczności Powiśla Dąbrowskiego. Po krótkiej modlitwie złożono kwiaty.

W trakcie spotkania wójt Marek Lupa poinformował członków stowarzyszenia i mieszkańców, że obok krzyża w Kaczówce już niedługo będzie wybudowane muzeum Jana Wnęka. Stanisław Rachwał przypomniał postać Ikara znad Dunajca, który na 20 lat przed Lilenthalem w latach 1866–1869 dokonał pierwszych udanych lotów ślizgowych na skonstruowanej przez siebie lotni. Spotkanie uświetniła młodzież recytacją wierszy oraz koncertem pieśni patriotycznych i ludowych. Przybyli obejrzeli również wystawę poświęconą Janowi Wnękowi, a przygotowaną przez Edwarda Urbańczyka.

TAJ

Dąbrowa Tarnowska

Już dziesiąty raz oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dąbrowie Tarnowskiej w Niedzielę Palmową zorganizował konkurs palm w Gruszowie Wielkim i Szarwarku.

– Jest to naszą wielką radością, że doczekaliśmy się tego skromnego jubileuszu i że tak ta inicjatywa się rozrosła – mówi Edward Urbańczyk, przewodniczący oddziału Stowarzyszenia w Dąbrowie Tarnowskiej. – Nasze wysiłki kierujemy na podtrzymanie tradycji i obrzędów chrześcijańskich wśród młodego pokolenia. Dlatego cieszy mnie liczny udział młodych w konkursie palm, koszyczków wielkanocnych, udział w prelekcjach, wystawach, na które chętnie przychodzą wraz ze swoimi nauczycielami, za co jestem im bardzo wdzięczny. To dzięki dobrej współpracy z księżmi proboszczami, nauczycielami, Dąbrowskim Domem Kultury, samorządem i organizacjami, zarówno kościelnymi, jak i pozarządowymi, przy pomocy członków stowarzyszenia, jesteśmy w stanie wiele dla młodego pokolenia zrobić w dziedzinie kultury, a zwłaszcza w przypominaniu i utrwalaniu chrześcijańskich obrzędów i tradycji ludowej – dodaje przewodniczący.

W obu miejscowościach uroczystość rozpoczęła się Mszą św. z procesją i poświęceniem palm, którym przewodniczyli księża proboszczowie ks. Janusz Halik (Szarwark) i ks. Stanisław Żurat (Gruszów).

Finał konkursu odbył się tradycyjnie w ZSPiG w Gruszowie Wielkim. Z tej okazji młodzież pod kierunkiem nauczycielek: Katarzyny Fijał, Elżbiety Kaczochy i Lucyny Krzanowskiej przygotowała program artystyczny Z Jeruzalem do kraju Słowian. Chóralny śpiew, dźwięk skrzypiec i cymbałków oraz przekonująca gra aktorska młodych artystów urzekła słuchaczy i widzów, którzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

W konkursie palm wzięła udział młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Nagrodzono kilkanaście prac. Nagrody wręczyli w imieniu organizatorów: ks. Stanisław Żurat – proboszcz Gruszowa, Bogusława Serwicka – przewodnicząca Rady Miejskiej w DT, Stanisław Pażucha – przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie i Marek Minorczyk – zastępca burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej. Uroczystość zakończyło tradycyjne śniadanie wielkanocne przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gruszowie Wielkim.

Na Powiślu Dąbrowskim w Niedzielę Palmową palmy do święcenia przygotowywano według prastarego obyczaju, zdobiąc je palemkami, kwiatami z bibuły, baziami i wstążkami. Po poświęceniu w kościele połykano bazie, aby uniknąć bólu gardła, z gałązek palmowych robiono małe krzyżyki, które zatykano na polu, aby uchronić plony przed gradobiciem. Palmą wypędzano po raz pierwszy bydło na łąkę, aby dobrze się pasło i chowało. Dymem z palmy okadzono krowy, aby czarownica nie zepsuła im mleka. Poświęcone palmy wieszano na domach w czasie burzy, aby ustrzec dom od uderzenia pioruna. Palmy do poświęcenia niesiono w ludowych strojach krakowskich. Były one nieraz tak duże, że musiało je nieść kilka osób. Edward Urbańczyk pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” organizuje konkursy, wystawy, spotkania w szkołach, podczas których zapoznaje młodzież z tradycjami ludowymi i obrzędami chrześcijańskimi na Powiślu Dąbrowskim.


Posługę duszpasterską podczas dni skupienia sprawował ks. Paweł Gabara

TAJ

Oddział Okręgowy w Łodzi

Łódź

27–29 marca członkowie i sympatycy Oddziału Okręgowego w Łodzi, uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych „Ze Świętym Pawłem”. Skupienie odbyło się w domu rekolekcyjnym Vincentinum w Krzeszowicach k. Krakowa. Posługę duszpasterską sprawował ks. Paweł Gabara. Dniom skupienia towarzyszyła Droga Krzyżowa i Msza św. Głoszone nauki miały na celu weryfikację naszego życia, między innymi w kontekście nawrócenia Szawła i jego działalności, jako apostoła Pawła. Drugi dzień skupienia był dniem pokutnym. Podczas nabożeństwa pojednania uczestnicy korzystali z Sakramentu Pokuty oraz dziękowali, i wypraszali łaski u Boga obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Po południu Sławomir Józefiak, przewodniczący Oddziału Okręgowego w Łodzi, wziął udział w kolejnej konferencji i spotkaniu dyskusyjnym „Dialog o Wierze”. Podczas spotkania odtworzony został film dokumentalny „Postęp po szwedzku”, zrealizowany przez ruch Fronda. Pokazuje, do czego prowadzi błędnie pojmowana wolność i tolerancja, którymi tak śmiało posługują się najczęściej ruchy mniejszości seksualnych w naszym kraju, chcące coraz większych przywilejów. Ostatniego dnia rekolekcji, po uczestnictwie w Mszy św. i nabożeństwie Gorzkich Żali, udaliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Podsumowania czasu rekolekcji, dokonał Jarosław Gabara, dyrektor Oddziału Okręgowego w Łodzi. Marcin Kluczyński

Oddział Okręgowy w Lublinie

Włodawa

5 marca we Włodawie odbyło się spotkanie z dr. Zygmuntem Kozakiem, znawcą literatury, pracownikiem naukowym UMCS. Tematem spotkania była twórczość ks. Jana Twardowskiego.

Gość omówił najważniejsze desygnaty twórczości wybitnego kapłana poety. Dr Kozak skupił uwagę zgromadzonych w sali włodawskiego oddziału „Civitas Christiana” na modlitewnym charakterze poezji ks. Twardowskiego i pochwale miłości oraz stworzenia, jaką zawiera bogata spuścizna literacka księdza Jana.

Zamość

„Klasztor w Radecznicy w obiektywie brata Zdzisława Siedleckiego” to tytuł wystawy fotograficznej, którą otwarto w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu. Na otwarciu obecny był autor zdjęć, który opowiadał o tym szczególnym miejscu „gdzie czuwa św. Antoni i którego obecność jest zauważalna w postaci wysłuchanych modlitw”. Brat Zdzisław Siedlecki urodził się w 1937 roku w Nowej Sarzynie, pełni posługę w Klasztorze Ojców Bernardynów w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy. Początkowo służył w Argentynie (m.in. w Buenos Aires). Piętnaście lat spędził w Ziemi Świętej. Przez dwa lata pełnił funkcję zakrystiana, czyli kustosza bazyliki w Betlejem.

12 marca w Oddziale Stowarzyszenia w Zamościu odbyło się spotkanie formacyjne, którego gościem był ks. dr Krzysztof Stola, kapłan blisko współpracujący ze stowarzyszeniem, członek kolegium redakcyjnego „Wiadomości Archidiecezji Lubelskiej”. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. publikację ks. Zygmunta Ostrowskiego „Mój tydzień modlitwy”, którą włączono jako pomoc do realizacji programu formacyjnego w stowarzyszeniu. Jest to pierwsza pozycja biblioteczki obejmującej materiały formacyjne.

„Unici na Zamojszczyźnie. Rozwój sieci parafialnej, tło historyczne” to kolejne spotkanie z cyklu mającego przybliżyć zainteresowanym inne wyznania. Na spotkanie przygotowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu została zaproszona z wykładem Agnieszka Szykuła. Spotkanie odbyło się w siedzibie zamojskiego oddziału PTTK. Agnieszka Szykuła jest historykiem sztuki, plastykiem, redaktorem odpowiedzialnym „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Kołem Przewodników Terenowych PTTK i Ludowym Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym.

„7 atrakcji turystycznych Zamojszczyzny” – pod takim tytułem odbyło się spotkanie z Robertem Kowalskim, pomysłodawcą plebiscytu na najbardziej urokliwe zakątki powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu i Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Plebiscyt był realizowany przez koło Przewodników PTTK i portal Zamosconline.pl. Podczas spotkania zostały przedstawione walory turystyczne takich miejsc, jak: Kościół „na wodziew Zwierzyńcu, Stare Miasto w Zamościu, Cerkiew w Hrubieszowie, pomnik przyrody – jałowiec w Bełżcu, ruiny zamku w Kryłowie z wyspą, Rezerwat „Nad Tanwią- „oraz Sanktuarium w Krasnobrodzie. Spotkanie odbyło się 9 marca w siedzibie Stowarzyszenia. Robert Kowalski jest pilotem wycieczek, przewodnikiem oraz przodownikiem turystyki pieszej był nauczyciel historii w gimnazjum w Zubowicach.

Lublin

18 marca w Lublinie odbyło się spotkanie z prof. Janem Konefałem, historykiem, kierownikiem Katedry Historii Ruchów Społeczno-Politycznych XIX i XX wieku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Spotkanie było połączone z prezentacją książki prof. Jana Konefała Do Ciebie Polsko… Legiony Polskie w Lubelskim 1914–1918. Autor omówił tło historyczne powstania Legionów, ich znaczenie w odzyskiwaniu niepodległości oraz wojskową działalność na obszarze Lubelszczyzny w okresie I wojny światowej.

19 marca z inicjatywy Marcina Sułka, lubelskiego koordynatora Zespołu Młodych, odbyło się spotkanie, którego główną częścią było wystąpienie Tomasza Rzymkowskiego. Należący do grona młodego pokolenia członków Stowarzyszenia prelegent, uczestnik Centralnego Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej, prezes blisko współpracującego ze stowarzyszeniem Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej KUL „Vade Mecum” i stażysta Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji omówił problematykę związaną z aktualną sytuacją mediów katolickich w Polsce. Zaprezentowały genezę polskich mediów katolickich, porównały z innymi państwami europejskimi i aktualny stan i perspektywy rozwoju katolickich środków społecznego przekazu. Prowadzący spotkanie Marcin Sułek zaprezentował harmonogram inicjatyw Zespołu Młodych i przedstawił działania podjęte w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

26 marca odbyło się zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Inicjatyw „Etos” spotkanie z historykiem, dr. Leonem Popkiem. Zaproszony gość, pracownik oddziału lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej, zaprezentował temat „Zbrodnie OUNUPA na Wołyniu w 1943 roku”. Publiczność wysłuchała wyczerpującego wystąpienia lubelskiego historyka, współautora książek Śladami ludobójstwa i Wołyński Testament, który wskazał na ludobójczy charakter działań podejmowanych przez ukraińskich szowinistów w okresie II wojny światowej. Dr Popek zwrócił także uwagę na występujące wciąż problemy w upamiętnieniu przez stronę polską zamordowanych na Wołyniu i niechęć strony ukraińskiej do ukazania prawdy o tragedii, której ofiarami byli mieszkający na Kresach Polacy.

Rejowiec

25 marca w oddziale w Rejowcu w ramach projektu „Język Ojczysty Duszą Narodu” zorganizowano spotkanie z Krzysztofem Kołtunem, poetą, regionalistą, znawcą i entuzjastą polskiej literatury, który mówił na temat „Juliusz Słowacki – wieszcz narodowy” związany był z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin poety.

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Biskupiec

Tegoroczne, już XI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny odbywają się pod hasłem „Ludzie starsi we współczesnej rodzinie i społeczeństwie”. Dni trwają na przełomie maja i czerwca, ale już dziś wiele środowisk podejmuje konkretne inicjatywy nawiązujące do tej tematyki.

W te dni włącza się także w rozmaity sposób stowarzyszenie. I tak 16 marca w Domu Dziennego Pobytu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biskupcu zostały zorganizowane zajęcia warsztatowe na temat „Poznawanie siebie, odkrywanie swoich mocnych stron”. W zajęciach uczestniczyło 30 seniorów. Każda osoba mogła podzielić się własnymi doświadczeniami, zaprezentować swoje umiejętności i zainteresowania.

Seniorzy chętnie i aktywnie brali udział w proponowanych ćwiczeniach. Spotkanie udowodniło, że senior to osoba otwarta na kontakty społeczne, pogodna, ciekawa świata, gotowa do nauki i zabawy oraz potrafiąca zmobilizować się w do aktywności umysłowej.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Agnieszkę i Ewę Żurawskie z zespołu formacyjno-zadaniowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a odbyły się dzięki nawiązanej współpracy z kierownikiem Domu Dziennego Pobytu w Biskupcu, Renatą Kuskowską.

Elbląg

W przypada związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej będą przypominane nie tylko przyczyny, przebieg i skutki tej ogólnoświatowej zawieruchy, ale też zapoznanie z mało znanymi, a ulegającymi zniszczeniu „pamiątkami” tamtych tragicznych czasów, jakimi są umocnienia wojenne. I właśnie o polskich i niemieckich umocnieniach wojennych mówił w elbląskim oddziale Piotr Stanny, który od lat interesuje się tymi obiektami, odkrywa ich historię oraz je fotografuje.

Kętrzyn

5 marca Oddział w Kętrzynie zorganizował spotkanie z ks. Bogusławem Suleckim, który w ramach edukacji historycznej przypomniał dzieje diecezji chełmińskiej pod rządami Krzyżaków w latach 1243–1772. Diecezja ta, powołana wraz z diecezją pomezańską, warmińską i sambijską przez papieża Innocentego IV, miała swoje wspaniałe i smutne okresy. Do smutnych należy zaliczyć m.in. ten z czasów reformacji, kiedy wiele kościołów katolickich zamieniono na zbory ewangelickie, dochodziło do starć na tle religijnym między katolikami a protestantami. Również smutny okres nastał z chwilą I rozbioru Polski, kiedy diecezję włączono do Prus, biskupom odebrano swobodę działania, skasowano kolegia jezuickie, a majątki biskupie, kapitulne i zakonne przeszły na rzecz państwa. Przełomowym momentem była reorganizacja struktur kościelnych, jakich w 1991 roku dokonał Jan Paweł II. Wtedy diecezja chełmińska została zlikwidowana, a jej tereny podzielono na diecezje toruńską i pelplińską oraz włączono do metropolii gdańskiej.

***

19 marca w Oddziale w Kętrzynie odbyło się spotkanie formacyjne poświęcone tematowi „Wielki Post z Pismem Świętym”. Prowadziła je Krystyna Dolewska. Ognisko Kultury Rodzinnej „Hubertówka” to zespół formacyjno-zadaniowy, którego liderami są Rita i Leonard Kostkowie. Prowadzą wieloraką działalność kulturalną i formacyjno-edukacyjną, w której przeplatają się wątki regionalne, religijne i patriotyczne, a jego cechą charakterystyczną jest rodzinność. W ostatnim okresie „Hubertówka” przygotowała szereg spotkań religijno-kulturalnych zarówno u siebie w Kudypach, jak i wyjazdowych. I tak 6 stycznia w kościele w olsztyńskich Dajtkach zostały zorganizowane jasełka, a 18 stycznia w parafii katedralnej św. Jakuba została wygłoszona prelekcja dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. 3 lutego w Domu Pielgrzyma w Gietrzwałdzie z okazji 100-lecia śmierci ks. Weichsla zaprezentowano przedstawienie dotyczące objawień Matki Bożej; 6 lutego „Hubertówkę” odwiedzili studenci UWM i prezentacja dla nich potraw warmińskich; 18 lutego „Hubertówkę” odwiedzili goście z Reszla (owocem spotkania jest zaproszenie „Hubertówki” do parafii reszelskiej); 27 lutego w Kudypach odbyła się Droga Krzyżowa, a 4 marca w Domu Dziennego Pobytu przy al. Piłsudskiego w Olsztynie spotkanie poświęcone zwyczajom wielkopostnym i spektakl według św. Pawła „Zachęta do walki duchowej”.

Nidzica

16 marca w oddziale „Civitas Christiana” w Nidzicy Tomasz Nakielski przedstawił temat „Katolicy świeccy w służbie życiu”. Spotkaniem tym oddział wpisuje się w obchodzony rok duszpasterski, którego hasło brzmi „Otoczmy troską życie”.

Artykuł ukazał się w numerze 05/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej