Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 10/2008

2013/01/18

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

Z inspiracji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na pielgrzymi szlak w sierpniu wyruszyła 30-osobowa grupa rowerowa z Wysokiego Mazowieckiego pod przewodnictwem duchowym ks. Tadeusza Golona i pomysłodawcy wyjazdu, Józefa Wyszyńskiego. Przedsięwzięcie wsparły finansowo władze samorządu powiatowego i miejskiego w Wysokiem Mazowieckiem, które zapewniły oznakowanie pielgrzymki swoimi emblematami, a technicznie zabezpieczały grupę: samochód serwisowy z nieocenionym w każdej trudnej sytuacji Radkiem Decewiczem i samochód pilotujący ze stowarzyszenia.

Pięciusetkilometrowa trasa wiodła przez Miedzną, Zuzelę – miejsce urodzin Prymasa Tysiąclecia, Siennicę, aż do Grójca. Tutaj, zgodnie z wcześniejszym planem, grupa z Wysokiego Mazowieckiego dołączyła do ok. 130-osobowej Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej pod „wodzą” jej inicjatora, Jacka Michalskiego, wspieranego przez liczną, bardzo pomocną i aktywną brać klerycką. W czasie rekolekcji w drodze, mimo trudu i zmęczenia, pątnicy brali udział w codziennych Mszach Świętych, modlitwach, nabożeństwach, rozważaniach, by umacniać swoją nadzieję, emanować chrześcijańską radością i mieć duchową siłę do pokonywania własnych słabości. Przy ognisku można było usłyszeć pobożne pieśni, ale też nasze polskie pieśni i piosenki patriotyczne, okolicznościowe. Z każdym dniem zbliżania się do Matki Bożej, trudy i wyczerpanie dawały o sobie znać, jednak w wigilię święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wspólnie, witani przez częstochowian, dotarliśmy do celu i stanęliśmy przed Jej obliczem.

Wszystkim, którzy podjęli się trudu zorganizowania pielgrzymki, którzy wsparli ją duchowo i materialnie, którzy wzięli w niej udział – tym kilkunastoletnim i tym, liczącym już blisko 80 lat – wyrażam podziw i wdzięczność i mam nadzieję, że to dzieło Boże znajdzie ciąg dalszy.

Romuald Gumienniak

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Okręg Pomorski zainaugurował pracę formacyjną Nabożeństwem Drogi Krzyżowej. W pierwszą sobotę września 150 członków spotkało się na Kalwarii w Wielu. Mszę św. odprawił ks. Henryk Cyżan, duszpasterz oddziału stowarzyszenia w Chojnicach, który podczas homilii skupił się na postaci św. Pawła. Obecny rok został ogłoszony przez Benedykta XVI rokiem Apostoła Narodów. Rozważania przy stacjach Drogi Krzyżowej poprowadził ks. Czesław Narloch z Kartuz, pochodzący właśnie z Wiela. Rozważania przy kolejnych stacjach poprzedzone były historią ich powstania oraz informacjami o fundatorach. Nabożeństwo miało więc nie tylko religijny, ale także patriotyczno- kulturowy charakter.

W.J.

* * *

Miesiące wakacyjne były pracowitym okresem w Galerii Mariackiej. Odbyły się dwa wernisaże wystaw zasadniczo różnych w swoim wyrazie: malarki i poetki zarazem – Barbary Malinowskiej – oraz Macieja Dowgiałło, laureata wielu prestiżowych nagród z dziedziny animacji i grafiki. Pierwsza wystawa to prace wałbrzyskiej artystki, które są ilustracjami do poezji zamykającej w słowach jej przeżywanie wiary, zamkniętymi w rymach wyrazami miłości, czasem bólu. Malarstwo tojest pełne ciepła i koloru, można by ją opatrzyć tytułem „Malowana poezja”. Tomiki poezji: „Gdy anioł zastąpi drogę”, „Mój prywatny świat” czy „Cud, który trwa” miały swoje odbicie w prezentowanej wystawie.


Wernisaż w Galerii Mariackiej

Druga wystawa miała inny charakter. „Cieplne zniewolenie planety Ziemia”, bo taki tytuł nosiła, zapowiadała katastroficzny charakter prezentowanego malarstwa. Stanowiła swoiste memento dla zwiedzających. Sam autor traktował część prezentowanych obrazów jako ilustracje do Apokalipsy św. Jana. Większość prac miała charakter malarstwa abstrakcyjnego z elementami impresjonizmu i ekspresjonizmu. Zaprezentowane wielkoformatowe obrazy poświęcone były wizji świata przyszłości i zagrożeń, przed jakimi on stoi. Autor jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzi studio animacji i sztuki komputerowej, a przez kilka lat wykładał to, czym się zajmuje w Rocky Mountain College of Art, And Design w Dover, Colorado (USA). Od kilku lat tworzy animację komputerową zatytułowaną Apokalipsa.

W.J.

Kościerzyna

4 lipca w sali im. Lubomira Szopińskiego odbyła się Konferencja „Rodzina Kościołem Domowym” przygotowana przez oddział miejski stowarzyszenia w Kościerzynie wraz z Parafią p.w. Świętej Trójcy i księdzem prałatem Marianem Szczepińskim.

W konferencji wziął udział i referat wygłosił ks. biskup prof. Jan Bernard Szlaga, Biskup Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej, który przybliżył pojęcie „Kościoła domowego” w Piśmie Świętym i Tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obraz rodziny na przełomie wieków w literaturze kaszubskiej omówił prof. dr hab. Tadeusz Linkner (UG). Współczesne zagrożenia rodziny przedstawił ks. dr hab. Jerzy Buxakowski (Pelplin). Rolę kształtowania kościoła domowego przez liturgię przedstawił ksiądz prałat, dr Eugeniusz Stencel (Skórcz). Temat „Wychowanie religijne na tle procesu wychowawczego w rodzinie” bardzo ciekawie omówił ksiądz dr Cezary Opalach (UWM Olsztyn). Aktywne grupy odnowy życia rodzinnego we współczesnej Polsce przedstawił ksiądz dr Wiesław Śmigiel (KUL).

Rodzina w dzisiejszych czasach jest zagrożona wieloma czynnikami, takimi jak: bezrobocie, małą świadomością praw i obowiązków, jakie mają rodzice, niski poziom edukacji oraz słabe zainteresowanie władz lokalnych rodzinami wielodzietnymi. Trudności i problemy dzisiejszej rodziny, spowodowały powstawanie wspólnot, stowarzyszeń i grup, które świadome swojej roli, przemieniają jej oblicze i świadomość.

Na zakończenie konferencji wystąpił zespół Schola Canticorum.

K.S.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Krakowa w ramach godnego przeżycia wakacji uczestniczyła w nocnym czuwaniu z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Kalwarii Zebrzydowskiej 19/20 lipca 2008 roku, reprezentowała biało-czerwone barwy w „duchowym moście” w kalejdoskopie narodów zebranych w Sydney, pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Nocne czuwanie w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęło się od uroczystej procesji, podczas której wniesiono krzyż do sanktuarium. Potem nastąpiła modlitwa oraz retransmisja uroczystości z Sydney. Następnie uczestnicy odnawiali przyrzeczenia chrztu świętego oraz trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. Kulminację uroczystości stanowiła Msza św., która rozpoczęła się o godz. 2 nad ranem. W tym czasie Benedykt XVI rozpoczynał Mszę św. w Sydney. Na czas homilii dzięki transmisji na żywo można było dołączyć do grona słuchaczy papieskiego orędzia. Po zakończonej liturgii ponownie połączono się z Sydney, by uczestniczyć w modlitwie „Anioł Pański” i otrzymać błogosławieństwo z rąk Benedykta XVI.

* * *

W sierpniu młodzież z krakowskiego oddziału „Civitas Christiana” wzięła udział w Święcie Gór. Uroczystość ta odbywa się rocznico roku w drugą niedzielę sierpnia, zaś miejscem jej celebracji jest Turbacz, najwyższy szczyt Gorców o wysokości 1310 metrów n.p.m.

Na miejsce uroczystości trzeba było wspinać się na szczyt. Odpocząć i pokrzepić się można było dopiero w skąpanej w słońcu polanie. Dalsza droga na szczyt już nie była tak stroma, a wiodła przez polany pokryte kobiercami borówek i upłynęła na rozmowach i podziwianiu widoków. Uwieńczeniem wędrówki było dotarcie do Kaplicy Papieskiej, gdzie o godz. 11 odbyła się uroczysta Msza św.

Święto Gór jak co roku zgromadziło licznych pielgrzymów – zarówno miejscowych górali, jak i ludzi z różnych obszarów Polski. Dumni z wyczynu wspinaczkowego młodzi radowali się uczestnictwem w niezwykłym misterium przygotowanym przez górali. Po Mszy św. przygotowano ognisko, przy którym śpiewano piosenki i pieczono kiełbaski. Na łonie natury czas upłynął do wieczora. W drodze powrotnej młodzi pielgrzymi snuli plany kolejnych wypraw w góry.

Jan Bator, Monika Korpak

Brzesko

W lipcu odbyło się spotkanie członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z okręgu małopolskiego na górze Bocheniec, zorganizowane przez Marię Kuklewicz, przewodniczącą oddziału w Brzesku. Obecni byli m.in. dyrektor Okręgu Krakowskiego, Stanisław Pażucha, przewodnicząca oddziału z Bochni, Halina Mucha wraz z delegacją oddziału bocheńskiego, młodzi z oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bochni, Brzesku i Krakowie.


Przy kapliczce św. Anny

Na malowniczej polance na szczycie góry w pobliżu starego kościółka, zorganizowano został piknik rodzinny. Pyszne potrawy przygotowały członkinie oddziału w Brzesku. Organizatorzy przygotowali również opowieści o historii Jadownik i okolic, a także zaprezentowali poezję miejscowych twórców.

Następnie zapoznano się z okolicznymi zabytkami: kościołem św. Anny, liczącym ponad 400 lat. Kościółek w umiejętny sposób łączy pierwotne gotyckie kształty z późniejszymi barokowymi naleciałościami. Zwiedzono pozostałości grodziska Wiślan z przełomu IX/X wieku. Odwiedzono również słynące z cudów źródełko, nad którym stoi kapliczka ku czci św. Anny.

Piknik zakończył poczęstunek ciastami i śpiewy nastrojowych pieśni.

Jan Bator, Monika Korpak

Oddział Okręgowy w Lublinie

Chełm

W czerwcu, w Pawłowie koło Chełma zjechali się miłośnicy twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Gminę odwiedzili przyjaciele pisarza i osoby zafascynowanego jego twórczością, aby wspólnie wspominać tego wielkiego pisarza i reportażystę.

Można było spotkać się z dziennikarzami i badaczami twórczości Kapuścińskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęła żona autora, Alicja Kapuścińska. Jednym z oficjalnych gości był Krzysztof Mroziewicz, publicysta i komentator, a także wielki miłośnik Kapuścińskiego.

Otworzono wystawę fotografii Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia” będącą dokumentacją fotograficzną konfliktów afrykańskich. W sobotę wyświetlono film o pisarzu, zorganizowano warsztaty reportażu. Można było również obejrzeć pokazy ginących zawodów.

Po południu, przy ognisku o swoich wspomnieniach związanych z Kapuścińskim opowiadali zaproszeni goście.

Organizatorzy mają nadzieję, iż fakt powiązania Kapuścińskiego z ziemią chełmską sprawi, że mieszkańcy tutejsi bardziej zainteresują się jego twórczością.

* * *

Tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej miał bardzo zróżnicowany program. Wiele osób obejrzało przygotowaną przez Muzeum Chełmskie wystawę sztuki sakralnej „Angelos – Anioł Pański”. Szczególnie godna uwagi była także wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego pt. „Jeszcze dzień życia”. Właśnie temu wybitnemu reportażyście i pisarzowi wszech czasów poświęcony był specjalny dzień pamięci. Studenci oraz osoby zainteresowane twórczością cesarza reportażu miały okazję obejrzeć unikatowy film dokumentalny, jaki powstał w latach osiemdziesiątych ubiegłego roku po rozmowach mistrza z Markiem Millerem. Bezpośrednio po filmie w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyło się spotkanie dyskusyjne z Markiem Millerem, twórcą Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego oraz grupą jego studentów na temat spuścizny Kapuścińskiego.

Sylwia Masztalerz

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacja twórczości wybitnych polskich reżyserów, których filmy skłaniają do głębszej refleksji nad światem i wnętrzem człowieka. W tegorocznym programie imprezy znalazła się retrospektywa twórczości Jerzego Stuhra. W ramach Przeglądu Filmów tego wybitnego przedstawiciela kina polskiego chełmscy kinomani mieli okazję bezpłatnie obejrzeć takie filmy jak: „Amator”, „Duże zwierzę”, „Obywatel Piszczyk”, „Pogoda na jutro”, „Korowód”, film dokumentalny „Czy pan to tak naprawdę, czy udaje?”. Seanse odbywały się w różnych miejscach, zawsze przy pełnej widowni. Prezentacji filmów Jerzego Stuhra towarzyszyły także spotkania ze znanymi osobistościami: Krzysztofem Zanussim, Anną Seniuk, Stanisławem Zawiślińskim. Duże zainteresowanie wzbudziło też spotkanie z samym reżyserem i aktorem Jerzym Stuhrem, który wręczał także nagrody laureatom konkursu poświęconego jego osobie. Przeglądowi towarzyszyła wystawa plakatów do jego filmów wypożyczona ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Projekt ten był finansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu upowszechniania kultury filmowej.

Tradycyjnie też z mieszkańcami Chełma spotkał się Ernest Bryll. Ten znany poeta uczestniczył w dyskusji panelowej „Współczesny świat a kultura klasyczna”. Obok niego refleksją na ten temat dzielił się również Marek Jurek, były marszałek Sejmu, i ks. dr Marek Pytko z KUL-u. Panel prowadził dr Eugeniusz Wilkowski, dziekan wydziału zamiejscowego Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego. Niezwykła atmosfera towarzyszyła spotkaniu z poezją pod miłorzębem. Właśnie pod tym egzotycznym drzewem Ernest Bryll czytał swoje najnowsze wiersze z tomiku „Trzecia nad ranem”.

Miłośnicy pięknego słowa mieli okazję do przeżycia wyjątkowych artystycznych chwil na najwyższym poziomie. Ze specjalnym programem pt. „Bogurodzica albo Pacierz Staropolski” wystąpiła znana aktorka i profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, Anna Seniuk. Towarzyszył jej grający na organach Robert Grudzień.

W adresowanej głównie do młodzieży części koncertowej wystąpił zespół 2Tm 2;3, zwany Tymoteuszem. Atrakcją ostatniego dnia TKCh było spotkanie z podróżnikiem Robertem Szyjanowskim ze Szczecina, który podróżował śladami Benedykta Polaka po Mongolii. Podzielił się z nami wspomnieniami z tej wyprawy. Benedykt Polak był legatem papieskim i w XIII wieku wyruszył do Azji z papieskim posłannictwem do chana tatarskiego. Na zakończenie wieczoru wystąpili „połykacze ognia” z grupy Losculos, którzy zaprezentowali swój niesamowity fire show. Grupę tworzą młodzi współpracujący z naszym stowarzyszeniem. Atrakcją był także barwny pokaz capoeiry w wykonaniu chełmskiej grupy Unicar.

Impreza miała też wartości wychowawcze, uczyła bowiem wspólnego działania i pokazała, jak można obficie czerpać ze źródła naszej kultury duchowej. Zintegrowała także i pobudziła do wspólnego działania lokalne środowiska skupione wokół parafii, szkół, uczelni, instytucji kultury, sportu i samorządów.

Sylwia Mastalerz

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Olsztyn

W ramach projektu formacyjnego zostały zorganizowane w Olsztynie spotkania biblijne, adresowane przede wszystkim do młodzieży biorącej udział w Konkursie Wiedzy Biblijnej, jak również do katechetów współpracujących z nami podczas Konkursu. Odbyło się pięć spotkań z biblistą, pracownikiem Katedry Teologii Biblijnej UWM, księdzem prof. Bogdanem Matysiakiem. Każde spotkanie poświęcone było jednej księdze Starego Testamentu.


Pierwsze spotkanie biblijne dla młodzieży i katechetów w Olsztynie

W marcu zrealizowano następujące tematy: Powstanie Pięcioksięgu i jego struktura oraz Księga Rodzaju – prehistoria i dzieje Patriarchów Izraela. W kwietniu: Księga Wyjścia i Księga Liczb – ocalenie z niewoli egipskiej i wędrówka do ziemi obiecanej oraz Księga Kapłańska – kult Izraela i jego wymowa teologiczna. Natomiast ostatnie spotkanie na temat: Księga Powtórzonego Prawa – główne przykazanie Izraela („będziesz miłował Pana, Boga twego”) odbyło się w maju. W spotkaniach brało udział około 30 osób. W zdecydowanej większości byli to licealiści ze swoimi opiekunami. Ksiądz Matysiak odpowiadał w sposób rzeczowy i niepozbawiony humoru, podzięki czemu potrafił zainteresować młodzież tematyką biblijną. Trzeba podkreślić, że ksiądz profesor miał z młodymi ludźmi doskonały kontakt.

(ks)


Warsztaty dziennikarskie w Oddziale Warmińsko-Mazurskim,

W maju zakończył się cykl warsztatów dziennikarskich zorganizowanych w ramach projektu „Młodzi w ťCivitas ChristianaŤ”, którego celem było przygotowanie młodych ludzi do działalności w sferze kultury i mediów. Warsztaty prowadził redaktor Jerzy Pantak, dziennikarz , który od trzech lat sekretarzuje w „Nowym Życiu Olsztyna”, a od września 2007 roku jest publicystą tygodnika „Sukces Extra Olsztyn” i internetowej gazety Olsztyn24.com. Zajęcia odbywały się we wtorki w sali Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Wzięło w nich udział kilkanaście osób zainteresowanych problematyką dziennikarstwa.

Cykl składał się z trzech spotkań trwających po dwie godziny (w tym godzina teorii i godzina zajęć praktycznych). Tematyka warsztatów dotyczyła następujących zagadnień: Ogólne wiadomości o rynku prasowym, typy gazet i czasopism; Warsztat dziennikarza (zbieranie materiałów), organizacja pracy redakcji; Gatunki i formy dziennikarskie; Redagowanie (budowa gazety, makietowanie, adiustacja, korekta); Budowa informacji i grzechy grafomanii, czyli jak pisać poprawnie; Czego nie wolno dziennikarzowi, czyli prawo prasowe a inne ustawy.

(ks)

* * *


Uczestnicy rajdu „Śladami polskich szkół” u Wrót Warmii w Bałdach

Oddział Warmińsko-Mazurski zorganizował rajd samochodowy, którego celem było poznanie przez młodych ludzi trudnej przeszłości ruchu polskiego na Warmii, w tym historii polskich szkół przed II wojną światową. Rajd został zorganizowany w ramach projektu Młodzi w „Civitas Christiana” i stanowił próbę wypracowania nowych inicjatyw, które mogą zainteresować młode pokolenie. Uczestnicy rajdu spotkali się rano na jednym z olsztyńskich parkingów i po rozdaniu znaczków rajdowych oraz szkiców historycznych ruszyli na objazd miejscowości, w których w latach 30. ubiegłego wieku istniały polskie szkoły. W kolejności były to: Skajboty, Purda, Nowa Kaletka, Pluski, Unieszewo, gdzie uczestnicy rajdu obejrzeli budynki, w których kiedyś po polsku uczono dzieci.

Rajd poprowadził znawca problematyki regionalnej, Piotr Stanny (autor trasy), który pokazał wiele ciekawych miejsc, m.in. Wrota Warmii z aleją biskupów warmińskich w Bałdach, leśną mogiłę Warmiaków zamordowanych przez bolszewików w 1945 roku oraz poniemieckie wieże karabinów maszynowych w Tomarynach, wybudowane na początku XIX wieku. W Nowej Kaletce Piotr Stanny przeprowadził konkurs wiedzy o Warmii. Były skromne upominki, pyszne rogaliki i dużo śmiechu.

Oddział Okręgowy w Opolu

Strzelce Opolskie


W Pikniku uczestniczyły całe rodziny

„Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodów” to hasło I Dni Kultury Chrześcijańskiej w Piotrówce zorganizowanych przez strzelecki oddział katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Piotrówce. Na inaugurację dni przewodniczący „Civitas Christiana” w Opolu, Tadeusz Staszczak, otworzył wystawę w jemielnickim gimnazjum im. Johannesa Nuciusa „Święci i błogosławieni diecezji opolskiej”, a tematyczną prelekcję dla młodzieży wygłosił Piotr Wajs, nauczyciel z opolskiego liceum.

W kolejnym dniu dużym powodzeniem cieszyło się spotkanie autorskie z ks. Alojzym Piechotą z Piotrówki, który z okazji 25. święceń kapłańskich promował wydaną przez siebie książkę Dzieje Wsi Piotrówka. Spotkanie zgromadziło wielu mieszkańców, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali swojego proboszcza o jego zmaganiach związanych z gromadzeniem dokumentów historycznych.

Sobotnie nabożeństwo majowe, a po nim piknik rodzinny, były okazją do śpiewania, pięknych pieśni maryjnych. Pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie sprzyjało integracji mieszkańców Piotrówki ze środowiskiem „Civitas Christiana”. Msza św. z nauką ks. dr. Piotra Sadowskiego z opolskiej kurii biskupiej zakończyła I Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Alina Kostęska

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Szczecinek

Od 2000 roku do Szczecinka przyjeżdżają członkowie oddziału zachodniopomorskiego, aby raz w roku wspólnie modlić się na liturgii Mszy św., a także uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Szczecineckiej Kalwarii, gdzie druga stacja została wybudowana przez nasz oddział.

W tym roku gościliśmy głównie członków z białogardzkiego oddziału. Dla 21osobowej grupy przygotowaliśmy ciekawy program. Najpierw gości zaprosiliśmy do Regionalnego Muzeum, po którym oprowadził nas jego dyrektor, Jerzy Dudź, znany z krasomówstwa i szerokiej wiedzy historycznej, a szczególnie tej dotyczącej naszego regionu. Po krótkim spacerze nad jeziorem Trzesiecko przyjęliśmy gości w lokalu Stowarzyszenia: był tutaj czas na zobaczenie wystawy pokonkursowej, albumów zdjęć z różnych spotkań i uroczystości, a przede wszystkim przyjrzenia się pracy oddziału. Później goście udali się do kościoła p.w. św. Rozalii, gdzie uczestniczyli w liturgii Mszy św. w intencji „Civitas Christiana” i w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Krystyna Czajka Opanowicz

Szczecin

Tegoroczny Marsz dla Życia zgromadził na ulicach Szczecina kilka tysięcy osób, w tym znaczącą grupę ludzi młodych. Ks. arcybiskup, Zygmunt Kamiński, poprosił nas, żebyśmy zajęli się tą młodzieżą w mądry i przemyślany sposób i „nie wypuścili jej z rąk”. W chwili obecnej rozpoczynamy realizację, a właściwie kontynuację kilkuletniego programu formacyjnego, którego głównym celem jest zaproszenie wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (szczególnie młodzieży) do pochylenia się nad dokumentami Ojca Świętego Jana Pawła II, nad jego nauką i osobą.

Podczas ostatniego Marszu dla Życia młodzież pokazała przepisaną przez siebie encyklikę Evangelium vitae Jana Pawła II na 200-metrowym materiale i zwróciła uwagę swoją i wielu ludzi na zawartą w niej naukę. Obecnie rozpoczęto przygotowania do następnego Marszu dla Życia pod hasłem „Rzeka życia”.

Zaproponowano również młodzieży udział w bardzo programie edukacyjno-formacyjnym „Stawać się sobą”. Realizatorami tego programu są wykładowcy Wydziału Teologicznego US oraz duszpasterze młodzieży. W każdy trzeci piątek miesiąca, w ramach „Nocnych spotkań z papieżem”, w formie wykładowo-warsztatowej poznają niektóre treści Evangelium Vitae dotyczące tożsamości, odpowiedzialności, seksualności, przygotowania do małżeństwa i rodzicielstwa oraz współczesnych zagrożeń człowieka.

J.S.

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

Przeprowadzono konkurs katechetyczny nawiązujący do hasła programowego roku „Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodu”. Kształtowanie się u dzieci wyobraźni, przywiązania do własnej kultury, do wspólnoty Kościoła, wspierane jest przez rodziców, nauczycieli i katechetów, ale czasem potrzebna jest odrobina adrenaliny i współzawodnictwa, aby wyzwolić w dzieciach nową energię. Dwustu trzydziestu młodych artystów ze szkół z Ciechanowa, Płońska, Winnicy, Gumowa, Nowego Miasta i Siedlina, nadesłało prace zaskakujące różnorodnością form: witraże, makiety, albumy, wyklejanki, wiersze i referaty.

Finał konkursu, odbywający się w sali Urzędu Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, przerodził się w małe święto. Oprócz młodzieży, rodziców, nauczycieli i katechetów, przybyli m.in. radni, Grażyna Derbin i Andrzej Rolbiecki, siostra przełożona Katarzyna Frąckiewicz, ks. dziekan Zbigniew Adamowski, dyr. Alicja Chojnacka (Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie).

Nagrodzono m.in. Michała Rychlińskiego (opiekun Ewa Jabłońska, Technikum Budowlane w Ciechanowie), Monikę Chumy, Joannę Turowską i Małgorzatę Kowalik (opiekun s. K. Frąckiewicz, Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie), Karolinę Ogonowską (opiekun s. B. Paszkowska, Szkoła Ppodstawowa nr 6), Joannę Nawrocką (opiekun E. Pawlicka, Szkoła Podstawowa nr 7), Damiana Urbańskiego (opiekun Mariusz Augustyniak, Szkoła Podstawowa z Nowego Miasta), Milenę Górską (Szkoła Podstawowa z Winnicy).

Za wsparcie udzielone organizatorom konkursu serdeczne podziękowania należą się: senator Janinie Felińskiej, Eugeniuszowi Sadowskiemu, wicestaroście powiatu ciechanowskiego, Alicji Ślubowskiej, Grażynie Derbin, Andrzejowi Rolbieckiemu, Tadeuszowi Łączyńskiemu.

M. Pszczółkowska

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Wrocław

10 września we Wrocławiu odbyły się obchody 15-lecia działalności „Civitas Christiana” na Dolnym Śląsku. W ramach uroczystości odbyła się promocja okolicznościowego Informatora dokumentującego pracę naszego środowiska w przeszłości i obecnie. Publikacja ta okazała się ważnym elementem prezentacji dorobku Stowarzyszenia, drogi, którą przeszło, oraz najważniejszych pól obecnej aktywności. We wstępie do publikacji Henryk Koch napisał: „Warto, przeżywając jubileusz, zamyślić się nad naszą przeszłością, wieloma inicjatywami, a przede wszystkim sprostać wyzwaniom, jakie niesie współczesny czas, aby stale być obecnym w służbie formacji katolicko-społecznej”.

Ważnym elementem obchodów było wyróżnienie kilkunastu działaczy, którzy mieli swój wkład w obecne osiągnięcia środowiska. Wyróżnienia wręczyli przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego we Wrocławiu, Henryk Koch, oraz przewodniczący stowarzyszenia, Ziemowit Gawski. Warto zaznaczyć, iż przy okazji dostrzeżono, poprzez uhonorowanie ich medalami Stowarzyszenia, zaangażowanie zaprzyjaźnionych z oddziałem księży, którzy aktywnie wspierali pracę formacyjną i organizacyjną. Chodzi tu o ks. dr. Bogusława Drożdża, dyrektora biblioteki Seminarium Duchownego w Legnicy, dzięki któremu tamtejszy oddział Stowarzyszenia może od dłuższego czasu prowadzić bogatą działalność formacyjną dla całej diecezji legnickiej. Bardzo użyteczny dla naszej pracy jest redagowany przez księdza doktora naukowy periodyk „Perspectiva”.

Drugim nagrodzonym był ks. dr Józef Stec z Jeleniej Góry, twórca Kolegium Katechetycznego w tym mieście. Dzięki współpracy z nim oddziały w Jeleniej Górze, Kowarach i Wleniu mogą realizować inicjatywy formacyjne, takie jak Studium Formacji Katolicko-Społecznej czy sympozja tematyczne poświęcone problematyce samorządowej, społecznej i prorodzinnej.

Również brązowy medal honorowy otrzymał asystent naszego Stowarzyszenia na teren diecezji świdnickiej, ks. dr Krzysztof Moszumański. Wyróżnił się on także ogromnym zaangażowaniem w organizacji pracy formacyjnej w oddziale w Wałbrzychu.

Z kolei ojciec Krzysztof Janasod wielu lat aktywnie wspierał pracę oddziału w Kowarach, przyczyniając się do dużej systematyczności w pracy tego środowiska.

Brązowy medal honorowy otrzymał Józef Kustra, twórca i animator Formacyjnego Klubu Biblijnego, jednej z najmłodszych, choć liczącej już dwa lata, inicjatyw, która zaczyna ogarniać całe województwo dolnośląskie, dając ciekawe efekty.

Dla zgromadzonych na uroczystej Mszy św. w Kościele Uniwersyteckim p.w. Najświętszego Imienia Jezus działaczy niezwykle ważne było skierowane do nich słowo metropolity wrocławskiego, księdza arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, który nie tylko przypomniał trudne początki i przejście Stowarzyszenia od politycznego ruchu PAX do obecnego ruchu służącego Bogu, Kościołowi katolickiemu i ojczyźnie, lecz wskazał również najważniejsze zadania i wyzwania, jakie czekają stowarzyszenie w obecnej zmieniającej się i skomplikowanej rzeczywistości.

P-is

* * *

Legnica

Z inicjatywy legnickiego oddziału odbyło się spotkanie poświęcone drodze pielgrzymkowej św. Jakuba.

Józef Kustra z Wrocławia w oparciu o Biblię, przedstawił postać apostoła, św. Jakuba Starszego, pierwszego biskupa Jerozolimy, umęczonego w 44 roku po Chr., za panowania wnuka Heroda Wielkiego. Po wielu wiekach, szczątki apostoła przewieziono do Compostelli w północno-zachodniej Hiszpanii.

Red. Andrzej Tomaszewski omówił rozwój kultu i pielgrzymek do grobu św. Jakuba, po jego odnalezieniu przez pustelnika Pelagiusza w 813 roku i potwierdzeniu autentyczności przez biskupa Teodomira. Po rozkwicie w XIII wieku pielgrzymowanie do grobu apostoła osłabło. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Jana Pawła II, który dwukrotnie nawiedził Sanktuarium, 9 września 1982 roku, kiedy proklamował tzw. Akt Europejski, oraz 19 kwietnia 1989 roku podczas IV Światowych Dni Młodzieży. To tu Papież zaapelował o reaktywacje szlaków pątniczych, które religijnie i kulturowo scalają nasz kontynent.

Powstałe na Dolnym Śląsku w 2002 roku Bractwo św. Jakuba Apostoła podjęło trud odtworzenia drogi swego imiennika, z Jakubowa k. Głogowa, w którym znajduje się kościół pod wezwaniem tego apostoła, powstały w X wieku, do Zgorzelca. Oznakowany wysiłkiem Bractwa dolnośląski odcinek szlaku zaprasza zarówno do przeżyć duchowych, jak i do poznawania bogatego dziedzictwa regionu.

Artykuł ukazał się w numerze 10/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej