Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/06/28

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok


Dyrektor Oddz. Okr. w Białymstoku wręcza nagrodę podczas Pikniku Rodzinnego w Hajnówce

W czerwcu ramach Kręgu Biblijnego odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie nt.”Biblijnej teologii kapłaństwa”. Wybór tematu wiązał się z ogłoszonym przez Benedykta XVI kończącym się już Rokiem Kapłańskim.

W swym wystąpieniu ks. dr Wojciech Michniewicz przeanalizował instytucję kapłaństwa Starego Testamentu (głównie na podstawie Księgi Kapłańskiej), następnie odniósł ją do Najwyższego Kapłana Nowego Przymierza – Jezusa Chrystusa.

Hajnówka

Tradycją się stało, że w niedzielne popołudnie w połowie czerwca hajnowski amfiteatr w miejskim parku rozbrzmiewa gwarem, śpiewem i muzyką. Już po raz kolejny w to piękne miejsce przybyły całe rodziny, by uczestniczyć w „Pikniku Rodzinnym”, którego współorganizatorem jest Miejski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Hajnówce. Organizatorzy dostrzegając potrzebę wspierania życia wspólnotowego, szczególnie w jej podstawowym wymiarze życia rodzinnego, dają poprzez zabawę niepowtarzalną okazję do wzajemnego ofiarowania swojego czasu drugiej osobie.

B.W.

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice

W sierpniu w ramach XVI Chojnickiej Nocy Poetów spotkali się poeci z całego kraju, aby zaprezentować swoją twórczość. Była to również okazja, aby nagrodzić najlepsze utwory. Jedną z nagród wręczyła przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Maria Beger. Tym razem dwie równorzędne nagrody Stowarzyszenia za wiersze podkreślające godność człowieka otrzymali: Piotr Macierzyński z Łodzi oraz Lesław Wolak z Jeleniej Góry. www.pomorski.civitaschristiana.pl/osrodek_f

Gdańsk

Majowa sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w poświęcona została trzem zagadnieniom: senator ubiegłej kadencji i ekspert Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu – Antoni Szymański przedstawił aktualną politykę społeczną i rodzinną rządu RP, ks. dr Andrzej Dańczak wyjaśnił problem, jaki wynikł na pierwszej sesji Ośrodka wokół pytania „czy Bóg Żydów i Chrześcijan jest tym samym Bogiem?” zamykając je w temacie – „Jeden Bóg i dwa przymierza. Wokół pytania o aktualność pierwszego”, natomiast mec. Marek Sosnowski scharakteryzował podział władz w Rzeczpospolitej Polskiej, ich kompetencje oraz procedury w wypadkach nadzwyczajnych. Więcej na www.pomorski.civitaschristiana.pl/osrodek_f

W.J.

* * *

Przedstawiciele „Związku Dużych Rodzin 3+” oraz Pomorskiego Okręgu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, spotkali się z wiceprezydent miasta Gdańska Ewą Kamińską, aby omówić sytuację rodzin wielodzietnych w mieście. Przedstawili nie tylko postulaty promocji rodzin wielodzietnych w lokalnych instytucjach i środkach społecznego przekazu, ale również rozwiązania mające na celu poprawę warunków życia gdańskich rodzin wielodzietnych, np. poprzez bezpłatne miejsce w przedszkolu dla 4 i 5 dziecka, specjalne bilety rodzinne komunikacji miejskiej.


Wernisaż Polki. Konsul generalny Rosji Siergiej Pućkow (z prawej) oraz dyrektor Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Sklarow

W.J.

* * *

W Regionalnym Centrum Kultury Chrześcijańskiej mieszczącym się w „Galerii Mariackiej” po raz kolejny odbył się wieczór poezji śpiewanej pt. „Boże pełen w niebie chwały”. Studenci Akademii Muzycznej oraz członkowie Ruchu Światło Życie zaprezentowali utwory znanych poetów polskich dotykających tajemnicy Bożej obecności w naszym życiu. Animatorem cyklicznych spotkań z poezją śpiewaną jest Barbara Toton studentka Gdańskiej Akademii Muzycznej. Po raz kolejny młodzi twórcy udowodnili, że poezja nie zna granic wiekowych. Słowo wyśpiewane pełniej oddaje głębie ludzkich przeżyć. Studenci już teraz zapraszają na jesienne spotkania. Więcej na www.pomorski.civitaschristiana.pl w civitastv na youtube.

* * *

W czerwcu w Galerii Mariackiej odbył się wernisaż wystawy pt. Zjawisko obiektu. Tym razem swoją twórczość zaprezentowała Elena Sietunowa, młoda artysta z Czerniachowska w Obwodzie Kaliningradzkim. Z pochodzenia Polka, jej dziadek pochodził z Kielecczyzny. Wernisaż zaszczycili swoją obecnością szacowni goście: Siergiej Pućkow Konsul Generalny Rosji w Gdańsku, wraz konsulem ds. kultury Ekatieriną Szarkową, Marek Gałkowski konsul generalny RP w Kaliningradzie, Jacek Karnowski prezydent Sopotu oraz Maciej Lisicki wiceprezydent Gdańska a także dyrektor Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Sklarow. Więcej na www.pomorski.civitaschristiana.pl/galeria

* * *

W Gdańsku odbyło się spotkanie Klubu Dwumiesięcznika „Społeczeństwo”. Tematem przewodnim spotkania były „Wartości instytucjonalne współczesnego świata”. Zagadnienie to omówił prof. dr hab. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego. W swoim wystąpieniu odniósł się do globalizacji, zarówno w sferze politycznej, ekonomicznej, kulturowej i lokalnego regionalizmu.

Omówił ponadto rolę i oddziaływanie środków masowego przekazu i ich wpływ na kształtowanie się wszystkich dziedzin życia, zachowań społecznych itp. Odchodzenia od prawdy, od zajmowania jasnych, zdecydowanych stanowisk na rzecz poprawności politycznej. Odniósł się do znaczenia autorytetu i do niszczenia go przez określone zachowania i działania. Podjął również zagadnienie związane z czytelnictwem i obecną kulturą słowa, ubożejącym słownictwem polskiego społeczeństwa, posługującym się coraz częściej zwrotami anglojęzycznymi czy tzw. kalką jęz. angielskiego. Spotkanie zakończyła dyskusja i prezentacja kolejnego numeru „Społeczeństwa”.

(JOL)

* * *

„Jak jadano i bawiono się w Gdyni w II Rzeczpospolitej” – to temat kolejnego spotkania z cyklu wieczorów historycznych organizowanych wspólnie z Gdańskim Oddziałem IPN. Spotkanie zgromadziło pasjonatów historii lokalnej, dla których nie jest ona tylko pasmem spisków, wojen, rozgrywek politycznych, ale również opisem życia codziennego.

Barbara Męczykowska poprzez zapisy w pamiętnikach, prasie lokalnej i wspomnieniach opisujących życie rodzinne gdynian ukazała, jak kształtowała się kultura codzienna w tym młodym mieście. Jak wyglądało codzienne funkcjonowanie rodziny spotykającej się przy stole, co jadano i jak się bawiono. Szerzej na www.pomorski.civitaschristiana.pl

W.J

Kartuzy

W Oddziale Stowarzyszenia w Kartuzach otwarta została wystawa pt. „Błogosławiony książę – August Czartoryski – salezjanin”, połączone z wykładem autorki wystawy Joanny Olbert, poświęconym rodowi Czartoryskich i ich zasługom dla Narodu i Kościoła. Na wystawie zaprezentowane zostały materiały i dokumenty pochodzące z Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie, z Archiwum Salezjańskiego w Rzymie, Biblioteki Sióstr Karmelitanek w Krakowie i innych ośrodków naukowych i bibliotek gromadzących publikacje poświecone rodzinie Czartoryskich.

* * *

Odbyło się spotkanie z b. senatorem RP Antonim Szymańskim poświeconym „Obecnej polityce rodzinnej rządu RP”. Wykład dotyczył m. in. kontrowersyjnej ustawy o przemocy w rodzinie, wprowadzonej mimo licznych protestów rodziców, środowisk katolickich i organizacji pozarządowych. Omówione zostały również obecne wysokości zasiłków i dotacji, które nie spełniają oczekiwań rodzin.

Kościerzyna

Z inicjatywy Oddziału Stowarzyszenia w Kościerzynie otwarto wystawę poświęconą ks. prałatowi Hilaremu Jastakowi przygotowaną przez gdański IPN w 10 rocznicę śmierci. Ks. Hilary Jastak jest legendą Solidarności na Wybrzeżu zasłużonym zarówno dla Kaszubów jak i dla działaczy NSZZ „Solidarność”, często nazywany Królem Kaszubów. Wyróżniony Honorowym Obywatelstwem Gdyni i Kościerzyny.


Ks. prałat Marian Szczepiński w otoczeniu zwiedzających

W okresie stalinowskim, na przekór zakazom i szykanom organizował pomoc najbiedniejszym, kierując pomorskim oddziałem Caritasu. W grudniu 1970 r. były to przede wszystkim pomoc dla rodzin ofiar oraz skierowany list do kardynała Stefana Wyszyńskiego informujący, jaki naprawdę przebieg miały tragiczne wydarzenia. Znane są jego patriotyczne kazania, organizacja pomocy dla najbiedniejszych. Podczas strajków w sierpniu 1980 roku, mimo zakazu władz, odprawił pierwszą w Polsce mszę polową w zakładzie pracy – w gdyńskiej stoczni. Ksiądz Jastak był pierwszym kapelanem „Solidarności”. Kawalerem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżniony wieloma medalami m.in. Nagrodą Stowarzyszenia im. Bolesława Domańskiego.

Więcej na stronie: www.pomorski.civitaschristiana.pl/koscierzyna

Wejherowo

W ramach spotkań poświęconych historii Wejherowa i regionu zorganizowane zostało spotkanie z mgr Elżbietą Grot, kustoszem Muzeum Stutthof, która zapoznała członków oddziału Miejskiego i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z życiem i działalnością męczenników obozu Stutthof, beatyfikowanych przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r. Do nich należeli księża: ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Marian Górecki, s. Julia Stanisława Rodzińska dominikanka, ks. Władysław Demski z Inowrocławia, ks. Stanisław Kubista SVD i ks. Alojzy Liguda SVD.

Wierzchucin

Jak co roku w Wierzchucinie odbył się przegląd zespołów kaszubskich. Tym razem w upalną niedzielę na scenie w Wierzchucinie można było obejrzeć i posłuchać dziesięciu zespołów z całego regionu kaszub. Grand prix tegorocznego przeglądu otrzymał zespół młodzieżowy z Linii. Prawdziwą furorę zrobił młody tercet męski z Żarnowca śpiewający a’capella. Ich występ można obejrzeć na youtube w civitastv.

Nagrodę specjalną Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za promowanie kaszubskiej pieśni religijnej oraz religijnych pieśni w wykonywanych w języku kaszubskim otrzymał męski chór „Kaszubski Dzwon” z Gdyni. Więcej na www.pomorski.civitaschristiana.pl

Odział Okręgowy w Katowicach

Bielsko-Biała

Środowisko bielskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” systematycznie kontynuuje cykl spotkań w ramach Klubu Filozoficznego. W kolejnej części dr Marek Rembierz wygłosił wykład, w którym przedstawił sylwetkę i poglądy słynnego filozofa i historyka filozofii ks. Konstantego Michalskiego. Ten znakomity filozof urodził się w 1879 r. w Dąbrówce Małej i po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy od św. Wincentego a Paulo w Krakowie. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1931-1932 był rektorem tej uczelni. Należał do najwybitniejszych polskich filozofów pierwszej połowy XX wieku. Był autorem 70 publikacji naukowych dotyczących filozofii średniowiecza. Wywarł znaczący wpływ na poglądy filozoficzne Karola Wojtyły

Stanisław Ciupka

* * *

W auli Książnicy Beskidzkiej odbyło się międzynarodowe sympozjum naukowe pt. „Współczesne wyzwania bioetyki”. W zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” konferencji wzięli udział naukowcy z Uniwersytetu w Preszowie (Słowacja) oraz Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytutu Teologicznego w Częstochowie i bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Gościem specjalnym był bp Janusz Zimniak, który wyraził wdzięczność za cenną inicjatywę podjęcia próby przybliżenia kontrowersyjnej tematyki w międzynarodowym gronie naukowym.

W ramach sympozjum poruszano m.in. kwestie: kontrowersji etycznych pozyskiwania niektórych szczepionek, życia człowieka jako granicy bioetyki, płodności z punktu widzenia katolickiej nauki moralnej oraz diagnostyki prenatalnej i sztucznych metod zapłodnienia in vitro. Wśród uczestników konferencji w wypełnionej sali znaleźć można było wielu młodych ludzi, co dowodzi potrzeby szczerej i rzeczowej prezentacji podejmowanej problematyki. W sympozjum licznie uczestniczyli studenci bielskich uczelni oraz klasa o profilu filozoficznym z VI LO w Bielsku-Białej.

Bielska konferencja była ukoronowaniem całorocznych działań podejmowanych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w zakresie problematyki bioetycznej i stała się przykładem i dowodem na rozwijającą się współpracę Stowarzyszenia ze środowiskami naukowymi słowackich uniwersytetów (w Preszowie, Nitrze i Rużomberku). Spotkanie w Książnicy Beskidzkiej stało się znakiem troski katolickich ośrodków naukowych o godność ludzkiego życia i sprzeciwu wobec prób instrumentalizacji i manipulacji społeczeństwem. Organizatorzy przewidują wydanie publikacji pokonferencyjnej.

M.Sz./S.C.

Bytom

Członkowie bytomskiego Oddziału Terenowego pielgrzymowali w maju do Krakowa. Odwiedzili klasztor Ojców Benedyktynów w Tyńcu, bazylikę na Skałce, gdzie oddano hołd św. Stanisławowi, kościół św. Katarzyny, w którym znajdują się relikwie św. Rity oraz bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Tychy

Upamiętniając 87. rocznicę śmierci św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego została zorganizowana pielgrzymka przez parafię św. Marii Magdaleny i tyski oddział Stowarzyszenia. Pierwszym jej etapem był nowy kościół pw. Św. Ojca Pio w Starej Wsi, przy trakcie królewskim prowadzącym od zamku w Pszczynie do zamku w Promnicach. W dalszą drogę uczestnicy pielgrzymki udali się do Wilamowic – miejsca narodzenia św. Arcybiskupa Bilczewskiego. W miejscowej, pięknej świątyni p.w. Trójcy Przenajświętszej wzorowanej na wiedeńskiej katedrze św. Stefana przywitał nas długoletni proboszcz, ks. prałat Michał Boguta. Ciekawie przedstawił historie Wilamowic, kościoła oraz sylwetkę świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Dzieje mieszkańców Wilamowic ściśle spotkały się z dziejami narodu polskiego i Kościoła. Spośród nich wyrosło wielu wybitnych rodaków zasłużonych dla Kościoła i Ojczyzny, na czele z najwybitniejszym synem tej ziemi świętym Józefem Bilczewskim – arcybiskupem i metropolitą lwowskim (1860-1923), którego Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii wygłoszonej 26 czerwca 2001 r. we Lwowie nazwał „żywą ikoną Dobrego Pasterza”. Następnie, kierując się do Harmęż zatrzymaliśmy się w miejscu narodzin metropolity warszawskiego, arcybiskupa Kazimierza Nycza, w końcu dotrzeć na miejsce, do Centrum św. Maksymiliana Kolbe w Harmężach, gdzie oczekiwał nas proboszcz i gwardian franciszkanów, o. Stanisław Czerwonka. Po krótkim wprowadzeniu i modlitwie w kościele Matki Bożej Niepokalanej z obrazem pod którym modlił się we Lwowie młody Maksymilian uczestnicy pielgrzymki udali się na stałą wystawę „Klisze pamięci. Labirynty” autorstwa byłego więźnia obozu w Auschwitz – prof. Mariana Kołodzieja z Gdańska. Trafił on do obozu w pierwszym transporcie i swoje wstrząsające przeżycia i traumatyczne doświadczenia ukazał w formie ponad 100 poruszających grafik wymowny sposób obrazujących rozmiar zła, którego doświadczył.

Teresa Małek/M.Sz.

Żory

W ramach obchodów II Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, Parafia pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Żorach oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowały w dniach 18-23 kwietnia 2010 Dni Biblijne. Inicjatywa rozpoczęła się w niedzielę 18 kwietnia nabożeństwem Słowa Bożego w formie lectio divina. Z kolei w następne dni mieliśmy możliwość uczestnictwa w lectio continua, czyli lektury Dziejów Apostolskich. Zwieńczeniem tych dni była Noc z Pismem Świętym (m.in. nabożeństwo „Droga powołanych”, wykład „Miłość Boga w Starym Testamencie”, księgi biblijne, lektura „Pieśni nad Pieśniami”, Msza św.). W Dniach Biblijnych aktywnie uczestniczyli poprzez czytanie fragmentów „Dziejów Apostolskich” oraz „Pieśni nad Pieśniami” członkowie naszego Stowarzyszenia. Wszystkie spotkania z Biblią odbywały się w kościele pw. św. Stanisława w Żorach.

Krzysztof Chwolik

Oddział Okręgowy w Kielcach

Jędrzejów

W dniu 20 maja br. w lokalu Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie dokonano podsumowania V edycji Konkursu Historyczno-Literackiego organizowanego przez tutejszy oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” dla młodzieży starszych klas szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Jędrzejów pod hasłem: „Sylwetki Ziemi Jędrzejowskiej” – oraz „Przydrożne Krzyże i Kaplice w naszym regionie – historia, tradycja, okoliczności ich powstania”.


Spektakl młodzieży w kościele w Jędrzejowie

Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac uczniów ze szkół w Jasionnie, Rakowie oraz Szkół Podstawowych nr 2 i nr 3 w Jędrzejowie.

Spotkanie z uczestnikami konkursu przy udziale nauczycieli prowadzonych uczniów poprzedził wykład na temat historii naszego miasta i regionu, który wygłosił historyk Wojciech Zwierzchowski.

Pierwszą nagrodę przyznano uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie Karolinie Bąkiewicz za pracę poświęconą sylwetce o. Klemensa Świżeki cystersa z klasztoru w Jędrzejowie.

Drugą nagrodę otrzymała Aleksandra Bartkowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie za pracę na temat „Przydrożny Krzyż symbolem wiary i nadziei naszych dziadków”. Dwie III nagrody równorzędne przypadły uczennicom Szkoły Podstawowej w Jasionnie Katarzynie Wejman i Karolinie Cygan. Przyznano również trzy wyróżnienia.

Łukasz Dzięcioł

Kielce

Od ośmiu lat pierwsze półrocze prac Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kielcach kończy się Dniem Skupienia zlokalizowanym w różnych miejscach naszego regionu. Byliśmy już w Jędrzejowie u o.o. Cystersów, w Skarżysku-Kamiennej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, w Pińczowie w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej, w Piotrowicach na Św. Krzyżu, w Wąchocku u oo. Cystersów oraz w Kurzelowie koło Włoszczowy.

W tym roku w dniu 26 czerwca osiemdziesięciu członków „Civitas Christiana” Oddział w Kielcach spotkało się powtórnie w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Uroczystą Mszę św. odprawił oraz kazanie wygłosił o. opat Edward Stradomski, który przedstawią społeczne zaangażowanie katolików oraz przykład ich życia na co dzień. Następnie adorowaliśmy relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka, którego grób znajduje się w tym klasztorze. Po Mszy św. grupa młodzieży pod nazwą „Słowniacy Świętokrzyscy” działająca przy Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” przedstawiła spektakl pt. „Modlitwa pod krzyżem”.

Przybyli mogli zwiedzić klasztor, gdzie trwają prace remontowe. Podczas spotkania obradowała Rada Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kielcach.

Tadeusz Kantor

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

24 maja członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przekazali prawie 2 tony żywności mieszkańcom Cikowic. Z ramienia wsi dary przejęła sołtys wsi p. Krystyna Pałkowska.

Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia przekazali powodzianom nową odzież, którą sami zakupili. Ponadto ci, którzy sami korzystają z pomocy banku żywności, przekazali także swój udział tej żywności w wysokości 1,4 tony na rzecz powodzian, mieszkających w Drwini, Świniarach, Dziewinie, Chodnicach i Proszówkach.

Oddział Okręgowy w Łodzi

Działoszyn

W dniach 8-15 maja pod hasłem ,,Człowiek – wspólnota – kultura” zorganizowane zostały XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Działoszynie. Jak co roku obchody zainaugurowano Maszą Święta w parafii bł. Michała Kozala, którą odprawił ks. Rafał Gniła. Po Mszy św. w Parku Strażaka można było wysłuchać koncertu Zespołu Joszki Brody „Broda z dziećmi”.

W niedzielę 9 maja dla uczczenia obchodów 15-lecia parafii zorganizowany został maraton, w którym udział wziąć mogli zarówno najmłodsi, jak i najstarsi mieszkańcy Działoszyna. Kolejny dzień, był dniem modlitwy na Peregrynującym Różańcem Jasnogórskim w Parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie. Różaniec powitał ks. proboszcz Jan Skibiński, Przewodnicząca Rady Oddziału KSCCh Jadwiga Goral oraz członkowie Stowarzyszenia. Następnie odprawiona została Msza św. wraz z modlitwą różańcowa i czuwaniem modlitewnym do późnych godzin wieczornych. Uroczystość różańcową uświetnił koncert Kwartetu Smyczkowego „Primavera”. Z kolei wtorkowe, kolejne już czuwanie z różańcem jasnogórskim przed Najświętszym Sakramentem zgromadziło nie tylko wyżej wymienionych uczestników, ale również liczną grupę mieszkańców Działoszyna.

W kolejnych dniach mogliśmy uczestniczyć m. in. w prelekcji Pani Teresy Szczerkowskiej nt.: „Nazwiska i przezwiska mieszkańców Działoszyna”, w sesji zorganizowanej w Urzędzie Miasta i Gminy, na której swój referat zatytułowany „Człowiek twórcą, celem i sensem kultury” wygłosił asystent oddziału łódzkiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ks. dr Stanisław Skobel, czy też w koncercie zespołu „Razdwatrzy”, uczniów ogniska muzycznego, oraz finałowym występie chóru Artura Szczęsnego „Spirit Songs Band”. Po raz drugi zorganizowany został przegląd piosenki religijnej, w którym wzięły udział młodzież szkolna z Działoszyna, Raciszyna oraz Trębaczewa.

Tygodniowe obchody XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej zamknęła uroczysta Msza św. odprawiona przez ks. Sylwestra Rasztara w kościele św. Marii Magdaleny.

Wyrazy ogromnej wdzięczności należą się burmistrzowi Miasta i Gminy Działdoszyn Panu Krzysztofowi Piekarzowi za nieocenioną pomoc i zainteresowanie obchodami Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Jadwiga Goral

Pabianice

W oddziale „Civitas Christiana” ks. Kazimierz Bartkiewicz wygłosił wykład nt. „Wpływ duchowości św. Ludwika Marii Grignion de Montfrot na duchowość Sługi Bożego Jana Pawła II”. Wykładowca podkreślił, że życie i dzieło francuskiego szaleńca Ewangelii, św. Ludwika, a szczególnie jego rozumienie kultu i nabożeństwa maryjnego, miało ogromny wpływ na stosunek do Maryi jaki przez cały 25. letni pontyfikat żywił papież Polak. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła kształtował swoją duchową przez codzienną lekturę założyciela Córek Mądrości, Ojców Misjonarzy Montfortanie i Braci Montfortani św. Gabriela, pt. „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”.

W traktacie św. Ludwik opisał trzy rodzaje nabożeństw maryjnych. Pierwsze nabożeństwo charakteryzuje się spełnianiem chrześcijańskich obowiązków, unikaniem grzechu śmiertelnego, niesystematycznymi i okazjonalnymi modlitwami do Matki Bożej, uznaniem Maryi za Matkę Chrystusa i kierowaniem się w swoim codziennym działaniu miłością. Drugie nabożeństwo, które praktykuje większość ludzi, charakteryzuje się obdarzaniem Maryi większą czcią, szacunkiem miłością i ufnością, czego wyrazem jest przynależenie do różnych kół i bractw różańcowych oraz maryjnych, oddawniem Maryi publicznej chwały. Najdoskonalszym nabożeństwem, które jednoczy z Chrystusem jest trzeci jego rodzaj, który polega na całkowitym oddaniu się Matce Bożej. Naśladowcami tego nabożeństwa był o. Maksymilian Maria Kolbe, kardynał Stefan Wyszyński, który w Ślubach Jasnogórskich oddał Maryi cały polski naród i Jan Paweł II, który zawierzył Matce całego siebie w słynnym zdaniu „Totus Tuus – Cały Twój”.

Oddział Okręgowy w Opolu

Prudnik

Tegoroczne spotkanie modlitewno – formacyjne w Prudniku Lesie poświęcone myśli społecznej Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego odbyło się w drugą niedzielę czerwca.


Homilię wygłosił ks. biskup Andrzej Czaja

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ordynariusza diecezji opolskiej ks. bpa Andrzeja Czaji. W koncelebrze uczestniczyli: ks. dr Leonard Mariola, asystent kościelny naszej organizacji, ks. dr Stanisław Bogaczewicz, dziekan i proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Prudniku, ks. Jan Sporniak opiekun oddziału prudnickiego Civitas Christiana oraz o. Cyryl Krzysztof Syndonin gwardian i kustosz sanktuarium św. Józefa.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił na temat łaskawego Boga, który obdarza nas łaską przebaczenia i łaską usprawiedliwienia. Zobrazowaniu tych bożych łask służyły czytania, zarówno lekcji jak i Ewangelii z jedenastej niedzieli zwykłej.

Po Eucharystii i podziękowaniu przez przewodniczącego Rady Okręgu w Opolu kol. Tadeusza Staszczaka, Biskup Czaja zwrócił się do wszystkich zebranych słowami: „Drodzy moi! Bardzo wam dziękuję za zorganizowanie tutaj, po raz kolejny zresztą w waszym działaniu tej liturgii, jak to już o. Cyryl wspomniał. Jednocześnie dziękując wam za tę liturgię, dziękuję też za to dzieło, które podejmujecie: promowanie i zgłębianie myśli dzieł kardynała Stefana Wyszyńskiego. To dla naszego kościoła w Polsce oraz dla naszego kościoła opolskiego niezmiernie ważna i cenna inicjatywa ubogacania nas stale. Bardzo, bardzo za to dziękuję i proszę byście w tym dobrym dziele dalej trwali”.


Uczestników uroczystości częstowano grochówką pielgrzyma

Na zakończenie Ksiądz Biskup odmówił modlitwę o rychłą beatyfikacje ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotował Chór Kameralny „Radość” z Byczyny pod dyrekcją Heleny Kołtowskiej.

Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni wysłuchali programu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku. Prezentowane były teksty autorstwa członków Klubu ludzi piszących przy Domu Kultury w Prudniku pod przewodnictwem pani Zofii Kulig, poświęcone myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Józef Pixa

Oddział Okręgowy w Poznań

Gniezno

W sobotę 26 czerwca odbył się w Gnieźnie ingres nowego metropolity gnieźnieńskiego, Prymasa Polski, Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Uroczystości rozpoczęła procesja z udziałem kilkudziesięciu biskupów, arcybiskupów, kardynałów. We wrotach katedry- bp. Bogdan Wojtuś podał Abp. Kowalczykowi do ucałowania krzyż legacki. Oficjalne powitania rozpoczął ks. bp Wojciech Polak- który przywitał także Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” oraz wszystkich przybyłych na uroczystości, w których uczestniczyli m.in Abp Jeremiasz – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, przełożeni męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, ponad 40 biskupów, arcybiskupów. Obecni byli m.in. kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz i kadr. Franciszek Macharski oraz wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki, a także pełniący obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Obecny był także wicepremier Waldemar Pawlak, parlamentarzyści, lokalne władze, rektorzy polskich uczelni wyższych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń katolickich, służb mundurowych oraz licznie przybyli wierni. Abp Henryk Muszyński przekazał symbolicznie władzę pasterską ks. Prymasowi wręczając mu pastorał. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył już nowy Prymas.


Ingres prymasowski abp. Józefa Kowalczyka do katedry gnieźnieńskiej Fot. Ewelina Goździewicz

Ewelina Goździewicz

* * *

W dniu 11 sierpnia abp. Józef Kowalczyk, prymas Polski przyjął na specjalnej audiencji kierownictwo Rady Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gnieźnie w składzie: Edward Frąckowiak, przewodniczący Oddziału, Ewelina Goździewicz, zastępca przewodniczącego, Ryszard Kałasz, sekretarz.

Edward Frąckowiak przedstawił działalność oddziału, jego zaangażowanie na rzecz rodziny, budowanie postaw patriotycznych, etyczno-moralnych i społecznych, w tym także samorządowych i kulturalnych. Zilustrował współpracę z innymi organizacjami: Zjednoczeniem Apostolstwa Katolickiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie; z samorządami Rady Miasta, Powiatu i Radami dziesięciu gmin powiatu gnieźnieńskiego; NSZZ „Solidarność”, Ruchem Szensztackim, Akcją Katolicką i innymi organizacjami pozarządowymi. Scharakteryzował miejskie i ogólnopolskie działania gnieźnieńskiego oddziału Stowarzyszenia: Ogólnopolskie Sympozja „Stąd nasz Ród”. Ogólnopolskie pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Grobu św. Wojciecha, Częstochowy, Kalisza, Lichenia. Podkreślił dobrą współpracę kilku organizacji w Gnieźnieńskim Porozumieniu dla Dziecka i Rodziny przy „Civitas Christiana”. Są to również znane na Ziemi Gnieźnieńskiej inicjatywy: Dni Rodziny Gniezna i Powiatu, Dzień Świętości Życia, Konkursy Biblijne, Rekolekcje Apostolskie, Triduum Epitafijne, Święto Logo „Civitas Christiana” i inne bardziej lokalne.

Ewelina Goździewicz omówiła cel i zadania Konkursu Biblijnego, działalność Zespołów Młodych, Dni Świętości Życia oraz ośrodka „Deum seguere”.

Ryszard Kałasz zapoznał Księdza Prymasa z działalnością na rzecz rodziny: Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin, należących do Europejskiego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego oraz Gnieźnieńskiego Porozumienia dla Dziecka i Rodziny przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”.

Ksiądz Prymas z uznaniem przyjął te informacje. Podkreślił znaczenie ścisłej współpracy z władzami administracyjnymi i samorządowymi, a także z władzami Kościoła i organizacjami pozarządowymi.

Brakuje dziś waszego „Słowa” – mówił Ksiądz Prymas – w tej sytuacji zachęcił do korzystania z Radia „Plus”. Szczególnie teraz przy organizacji Tygodnia Rodzin, który obfituje w bogate treści formacyjno-edukacyjne i powinny się znaleźć w czołówce audycji tego Radia.

Edward Frąckowiak

Stawiszyn

Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” obchodził jubileusz 25.lecia działalności. Uroczystości rozboczęła Msza św. w miejscowym kościele parafialnym, sprawowana przez ks. kanonika Jana Dwojackiego. Następnie, w pomieszczeniach pobliskiej szkoły podstawowej, zgromadzeni goście wysłuchali licznych laudacji i podziękowań od władz samorządowych, duchowieństwa. Część artystyczną zapewnił zespół śpiewaczy, z Gminnego Ośrodka Kultury w pobliskim Zbiersku.

Od powstania przed 25 laty, środowisko tutejsze włączyło się w nurt dobrze pojętego regionalizmu. Niezwykle owocne okazało się nawiązanie współpracy z Towarzystwem Miłośników Stawiszyna, i to głównie dzięki otwartości jego prezesa – Czesława Matyjaka. Ten prawdziwy regionalista potrafił już wówczas dostrzec w Stowarzyszeniu partnera dla przeprowadzenia ciekawych inicjatyw lokalnych. Jedną z pierwszych i bardzo ważnych, było wspólne przygotowanie niektórych przedsięwzięć związanych z obchodami 700.lecia nadania Stawiszynowi praw miejskich, oraz wspólnie wydawany w latach 90. tych kwartalnik „Echo Stawiszyna”.

Kiedy przed dwoma laty Oddział Okręgowy w Poznaniu zaproponował realizację ciekawego projektu pt. „Przeszłość przyszłości”, którego celem było pokazanie czegoś interesującego z przeszłości lokalnej, co wywarło pozytywne piętno na teraźniejszości i może pozytywnie skutkować w przyszłości, tamtejszy Oddział z pomocą Towarzystwa, zorganizował interesującą debatę publiczną pt. „Stawiszyn – nasza Mała Ojczyzna”. Uczestniczyli w niej nie tylko członkowie tych obu organizacji oraz mieszkańcy miasta i gminy, radni, władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa.

Współpraca obu tych organizacji społecznych, trwa nadal. Nikogo więc też nie zdziwiło uhonorowanie w trakcie uroczystości jubileuszowej, Czesława Matyjaka, srebrną odznaką Stowarzyszenia, którą wręczył Karol Irmler, przewodniczący Rady Okręgu w Poznaniu. Srebrną odznakę „Civitas Christiana” otrzymała także kontynuatorka dzieła pierwszego przewodniczącego, Stanisława Posiłka – jego żona Maria, a brązową dwie długoletnie i zasłużone członkinie – Barbara Teresa Kaczmarek i Teresa Niewiadomska.

Organizowanie pielgrzymek do miejsc świętych to kolejna forma aktywności Oddziału Miejskiego. W ciągu 25 lat zorganizowano 81 pielgrzymek autokarowych do Częstochowy, Łagiewnik, Lichenia, Gniezna, Kalisza i Twardogóry. Cenną inicjatywą były też jednodniowe, autokarowe pielgrzymki na spotkania z Janem Pawłem II w Gnieźnie, Licheniu, Łodzi i Kaliszu. Każdego roku członkowie Stowarzyszenia podejmują u siebie strudzonych pątników pieszej pielgrzymki kołobrzesko – koszalińskiej, zdążającej na Jasna Górę.

Oddział ma bardzo dobre relacje z miejscowymi władzami samorządowymi. Jest to zapewne efekt doceniania pełnego otwarcia Stowarzyszenia na sprawy lokalne. Oddział zawsze uczestniczył aktywnie i uczestniczy nadal w wielu inicjatywach miejsko – gminnych; takich jak chociażby „Dni Stawiszyna”, festyn „Powitanie lata”, „Żyj bezpiecznie”, itp. Podkreślił to zresztą bardzo wyraźnie w czasie uroczystości jubileuszowej burmistrz Stawiszyna Robert Jarzębski, gdy dziękował za przyznaną mu srebrną odznakę Stowarzyszenia.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości, pozdrowienia i życzenia od władz centralnych, od Przewodniczącego Stowarzyszenia Ziemowita Gawskiego, przekazał wiceprzewodniczący Rady Głównej Karol Irmler. Podziękował on równocześnie za długoletnią działalność, mimo – jak powiedział, licznych przeciwności losu. Życzył też, aby Stowarzyszenie w Stawiszynie, nadal skutecznie wpisywało się w lokalną rzeczywistość.

Włodek Chrzanowski

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Gryfice

2 maja w kościele p.w. NSPJ w Gryficach odbyła się uroczysta Msza św. w X rocznicę poświęcenia i intronizacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W 1930 r. proboszcz parafii ks. Edmund Wende rozpoczął budowę nowego kościoła przy ulicy Nowy Świat w Gryficach. Przy jego budowie pracowało około 2 tysięcy Polaków i to właśnie oni w dużej mierze przyczynili się do powstania nowej świątyni. Uroczyste poświęcenie nastąpiło 16 listopada 1932 r. Na tę uroczystość Polacy ufundowali kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który umieszczono w bocznym ołtarzu. 23 listopada 1933r. obraz został potajemnie usunięty z kościoła i zniszczony przez Niemców. W Roku Jubileuszowym 2000 Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Miejski w Gryficach z inicjatywy przewodniczącego śp. Stanisława Taperka, przy współpracy z ówczesnym proboszcza ks. kan. Zygmuntem Nogą oraz wiernymi postanowili po 67 latach ponownie ufundować kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do kościoła p.w. NSPJ w Gryficach. Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski 11 maja została uroczyście w procesji przeniesiona przez delegację Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przez nieżyjących już Tadeusza Selerskiego, Krystynę i Zygmunta Wasek do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, gdzie obraz został pobłogosławiony i zostały nałożone odpusty dla wiernych, którzy będą się o nie modlić przed tym obrazem.

Do czasu intronizacji obraz umieszczono w prowizorycznej kaplicy w lokalu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W niedzielę 30 lipca 2000 r. odbyła się uroczysta intronizacja kopii obrazu do kościoła pw. NSPJ w Gryficach. Z lokalu Stowarzyszenia obraz wyprowadził ks. bp Jan Gałecki. W uroczystej procesji z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego i orkiestry Marynarki Wojennej, pocztów sztandarowych Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów i byłych Więźniów PRL, NSZZ „Solidarność”, duchowieństwa, władz samorządowych i państwowych oraz licznie zgromadzonych wiernych, został przeniesiony na ramionach członków „Civitas Christiana”, Akcji Katolickiej i Żołnierzy Wojska Polskiego ulicami Gryfic do miejscowego kościoła parafialnego. W imieniu przeora Jasnej Góry intronizacji obrazu dokonał o. Konrad Komor.

Pragnąc uczcić to doniosłe wydarzenie religijno – patriotyczne Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, ks. proboszcz Ireneusz Pastryk i burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł zorganizowali uroczyste obchody związane z X rocznicą poświęcenia i intronizacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Wizerunku Jasnogórskim. 2 maja odbyła się uroczysta Msza św. w intencji fundatorów i ofiarodawców obrazu, której przewodniczył ks. infułat Edmund Cybulski. Obecni byli były proboszcz parafii ks. kanonik Zygmunt Noga i księża z dekanatu Gryfice, ks. dziekan Jerzym Sosna, burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł z małżonką i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. W uroczystości uczestniczyli: dyrektor Oddziału Okręgowego w Szczecinie Jacek Stróżyński, długoletni przewodniczący Krzysztof Puc z małżonką oraz delegacja Oddziału Miejskiego w Nowogardzie z przewodniczącą Barbarą Gontarską, fundatorzy i ofiarodawcy obrazu, wszystkie wspólnoty katolickie oraz zaproszeni goście dr Antoni Cieśliński z małżonką, dr Ireneusz Mazurski z małżonką, dyrektorzy kilku miejscowych szkół i wierni z obu gryfickich parafii. Obecne były poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność, Związku Sybiraków i Związku Kombatantów. Piękną oprawę muzyczną przygotował chór pw. Św. Cecylii pod kierunkiem pani Małgorzaty Drelich działający przy kościele Wniebowzięcia NMP w Gryficach. Wartę honorową przed obrazem pełnili strażacy z OSP w Gryficach. Zgromadzonych powitał burmistrz Andrzej Szczygieł. Homilię wygłosił ks. infułat Edmund Cybulski. Przypomniał rolę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w życiu Kościoła i lokalnej społeczności. Podczas Mszy św. złożono w darze ołtarza płonąca świecę, kosz kwiatów, owoce, wotum dla Matki Bożej, chleb, hostię, wino i wodę. Ks. Ireneusz Pastryk i burmistrz Andrzej Szczygieł złożyli serdeczne życzenia imieninowe solenizantowi ks. Zygmuntowi Nodze. Do życzeń przyłączyła się nasza delegacja wręczając księdzu Zygmuntowi kwiaty i upominek. Następnie dyrektor Jacek Stróżyński w odczytanym Akcie Zawierzenia polecił opiece Matki Bożej nasze Stowarzyszenie, parafie, nasze rodziny i nas samych, a nasza członkini Alicja Czerwińska recytowała wiersz pt. „Królowo Polski”, a chór zaśpiewał pieśń „Wszystkie trony niebieskie”.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Przedsiębiorstwie PKS Gryfice dzięki dużej życzliwości pana Zygmunta Dziewgucia. Tam otwarto wystawę pt. „Powrót Matki – przeżyjmy to jeszcze raz”. Wielką pomoc w jej przygotowaniu okazał Pan Henryk Chmiel. Wystawę otworzył Krzysztof Puc jej wykonawca. Piękne zdjęcia do wystawy wykonał Edmund Glaza – sekretarz Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie.

Szczecinek

15 czerwca w siedzibie oddziału Stowarzyszenia gościli laureaci XIII Rejonowego Konkursu Plastycznego: „Wierność Chrystusa, Wierność Kapłana, Nasza Wierność”. Piękną tradycją konkursu jest stały dar patronatu Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie i Dziekana Dekanatu Szczecinek oraz patronat medialny gazet: „Gość Niedzielny” i szczecinecki „Temat”.

Nagrody wręczył dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie ks. Leszek Szurek. Obecny na uroczystości dyrektor koszalińskiego Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” Ryszard Pilich przedstawił główne cele Stowarzyszenia, a ks. Szurek przybliżył zebranym hasło kończącego się roku kapłańskiego.


Laureaci XIII Rejonowego Konkursu Plastycznego w Szczecinku

Na konkurs napłynęło 217 prac z trzynastu szkół podstawowych i pięciu gimnazjów. Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych przez jury w składzie: przewodniczący – Władysław Fijałkowski oraz członkowie – Janina Nowalińska, Marzena Moskwa i Ewa Błach. Fundatorem nagród był organizator przy znacznym wsparciu Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Organizatorom konkursu chodziło włączenie się w obchody Roku Kapłańskiego oraz uświetnienie Światowego Dnia Kapłanów przypadającego 19 czerwca. Organizatorzy poprzez ten konkurs starali się uświadomić uczestnikom wagę daru, jaki stanowią kapłani nie tylko dla Kościoła, lecz także dla społeczeństwa. Zachęcono, aby w pracach odzwierciedlano świadectwo życia kapłanów wyniesionych do chwały ołtarzy oraz kapłanów, którzy są heroicznymi świadkami pasterskiej miłości. Proponowano podjęcie refleksji nad kapłaństwem powszechnym wiernych. Te wskazania znalazły piękne odzwierciedlenie w pracach konkursowych.

W kategorii klas 0–III: I miejsce ex equo – Kacper Harasym z klasy II SP nr 4 w Szczecinku oraz Kuba Wasilczyszyn z klasy I SP w Wilczych Laskach; II miejsce ex equo – Narina Tiede z klasy 0 oraz Anna Kowalska z klasy I obie ze SP w Wilczych Laskach; III miejsce ex equo – Kacper Hemperek z klasy I SP w Iwinie oraz Dagmara Piątek z klasy I SP w Starym Chwalimie. W kategorii klas IV-VI: I miejsce – Aleksandra Bukowska, SP nr 4 w Szczecinku, kl. V; II miejsce ex equo – Bartosz Liszkiewicz, SP Stary Chwalim, kl. IV oraz Alicja Szymczak, SP Czaplinek, kl. V; III miejsce ex equo – Daria Góralska, SP nr 4 w Szczecinku, kl VI, Katarzyna Górka, SP Jeleń, kl. VI oraz Adrianna Płatosz, SP Iwin, kl. VI; przyznano również dziewięć wyróżnień – Monika Siwek, SP Krosino, kl. VI, Aleksandra Kluska, SP Czaplinek, kl. IV, Natalia Lewandowska, SP Czaplinek, kl. V, Norbert Bieńkowski, SP Stary Chwalim, kl. VI, Weronika Szordykowska, SP Czaplinek, kl. V, Adrian Kalisz, SP nr 4 w Szczecinku, kl. VI, Laura Gutkin, SP Parsęcko, kl. VI, Natalia Ryś, SP Barwice, kl. V, Zuzanna Zdanowicz, SP nr 6 w Szczecinku, kl. V. W kategorii klas gimnazjalnych: I miejsce – Hubert Kaszuba, Gimnazjum nr 1 w Szczecinku, kl. III; II miejsce ex equo – Syntia Szymukowicz, Gimnazjum Czaplinek, kl. II oraz Mateusz Kapiszewski, Gimnazjum Czaplinek, kl. I; III miejsce ex equo – Aleksandra Sinicka, Gimnazjum Grzmiąca, kl. I oraz Justyna Karska, Gimnazjum Czaplinek, kl. I. Przyznano sześć wyróżnień, które otrzymali: Agata Pietrzyk, Gimnazjum nr 1 w Szczecinku, kl. III, Michalina Kmiotek i Aneta Brzezińska, Gimnazjum Borne Sulinowo, kl. I, Sławomir Niewojno, Gimnazjum Czaplinek, kl. I, Szymon Opanowicz, Gimnazjum nr 1 w Szczecinku, kl. II oraz Karolina Bakalarz, Gimnazjum Grzmiąca, kl. I.

Natalia Owczarzak, Teresa Bzdurska

Oddział Okręgowy w Warszawie

Radom

10 czerwca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji zorganizowano spotkanie poświęcone posumowaniu inicjatyw współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Udział wzięli liderzy Zespołu ds. Współpracy Organizacji Pozarządowych przy Prezydencie Miasta Radomia, przedstawiciele Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej i Centrum Organizacji Pozarządowych, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i wiceprezydent Anna Kwiecień. Spotkanie zakończono wiosennym piknikiem.

Jednym z liderów Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej jest Jolanta Kucharska, która uczestniczyła w przygotowaniu podsumowania oraz w spotkaniu z grupą przedstawicieli „Civitas Christiana” (Zespołu ds. edukacji i kultury oraz Zespołu ds. ekologii i współpracy samorządowej).

* * *

21 czerwca w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Struga 1 w Radomiu obyło się trzecie z cyklu spotkań roboczych przedstawicieli administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania publiczne w sferze kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego. W spotkaniu uczestniczył Andrzej Rybus-Tołłoczko pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Omawiano plany i możliwości finansowania wspólnych przedsięwzięć. W związku z zaangażowaniem w organizację „Tygodni Społecznych” zaproszono także „Civitas Christiana”, które reprezentowała Jolanta Kucharska.

AF

Warszawa

Mokotowska Galeria Działań Artystycznych prezentowała prace Małgorzaty Gruszewskiej-Świderskiej która mówi o sobie, że jest „amatorem w każdym calu, ale wiernym swojej pierwszej miłości.” Autorka prywatnie jest emerytowanym lekarzem neurologiem jej prace są niezwykłe, pełne wyrazu i przebogatej gamy koloru. Wróciła do nas także już znana bywalcom Centrum Maria Czarnecka- Gołębiewska z nową wystawą „Kapliczki”. Przypomnę tu tylko że autorka ukończyła ASP w Warszawie w pracowni Jana Cybisa. Spod jej ręki wychodzą przepiękne kapliczki, ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe. Jest wykonawcą i pomysłodawcą wielu projektów zabawek. Oprócz tego gościliśmy również pastele Marii Joanny Kędzierskiej, wystawę prac malarskich Anny Malinowskiej (Cywińskiej) oraz wernisaż prac grupy Communio Graphis, która skupia wokół siebie zakochanych w sztuce profesjonalistów i amatorów: malarzy, rzeźbiarzy, gobeliniarzy i fotografików. Odbyły się także wernisaże Eugeniusza Węgiełka ludowego malarza i rzeźbiarza zainspirowanego tematyką religijną oraz Krzysztofa Śliwki rzeźbiarza od lat skupionego na rzeźbie drewnianej, którego zainteresowania również krążą wokół inspiracji religijnych.


Jedna z wystawionych w Centrum Kultury „Civitas Christiana” prac Marii Joanny Kędzierskiej

Tegorocznej działalności wystawienniczej towarzyszyły również różne projekty bezpłatnych warsztatów: bożonarodzeniowych i wielkanocnych podczas, których pod okiem plastyka dzieci, młodzież i dorośli mogli wykonywać kartki świąteczne, ozdoby świąteczne: aniołki, stroiki, palmy, wydmuszki, itp.

Nie zapominając o trudnych losach polaków na przestrzeni dziejów w Dniu Matki towarzyszyła nam poezja Saliny Baniewicz, matki dwudziestoletniego powstańca Warszawy, który swoje krótkie, bo zaledwie dwudziestoletnie życie złożył w ofierze wolnej Polsce na Żoliborzu. Poetkę- matkę zaprezentowała Maria Hoffman z córką Felicją wraz z Barbarą Szamborską przy oprawie muzycznej Andrzeja Rejmana.

Patryk Różycki

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Legnica

W czytelni biblioteki im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie OFKS, które otworzył dyrektor placówki ks. dr hab. Bogusław Drożdż. Pierwszy referat pt. „Kultura ponowoczesna, analiza krytyczna” wygłosił ks. dr Andrzej Ziombra. Przejawem postmodermizmu jest m.in. wymuszanie masowej i jednolitej konsumpcji, kultura „mozaikowa”, ironia i samoistne wytwarzanie prawdy przez człowieka. Masowa kultura medialna związana z absurdalnymi ideologiami, propagując za każdym razem inną prawdę, wznosząc demokrację ponad prawdę, chwaląc myślenie magiczne i życzeniowe, prowadzi do relatywizmu moralnego, nihilizmu kulturowego i kryzysu człowieka.

Dr Anna Sutowicz w wykładzie „Kulturotwórcza rola mitu grunwaldzkiego dawniej i dziś” wzbogaconym prezentacją multimedialną, omówiła obecność bitwy pod Grunwaldem w świadomości zbiorowej narodu, na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu zaborów, ilustrując przykładami z piśmiennictwa i literatury (J. Długosz, J.U. Niemcewicz, J. Słowacki, H. Sienkiewicz) , malarstwa, (J. Matejko, W. Kossak, T. Popiel, Z. Rozwadowski) rzeźby (pomnik grunwaldzki w Krakowie A. Wiwulskiego), filmu („Krzyżacy” A. Forda),a także wykorzystywany w kontekście zagrożenia niemieckiego, przez propagandę PRL (kanclerz Konrad Adenauer na plakacie w płaszczu krzyżackim) Zwycięstwo sprzed 600 lat konsolidowało i krzepiło naród w ciężkich czasach, i dawało nadzieję na przyszłość. Dziś, w dobie kultury informatycznej, ten mit stopniowo zanika, a Grunwald nie wzbudza, jak dawniej, żywych emocji. Ks. dr Bogusław Wolański wygłosił prelekcję „Niedziela – Dzień Pański. Jak przywrócić w Polsce godne przezywanie niedzieli?” Pierwsze przykazanie kościelne „w niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych” zobowiązuje wiernych do święcenia dnia, w którym wspomina się Zmartwychwstanie Pańskie, przede wszystkim przez uczestnictwo w celebracji eucharystycznej. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego Dzień Pański to osobiste spotkanie z Bogiem, a także dzień „należnego odpoczynku duchowego i fizycznego”.


Ks. dr Andrzej Ziombra wraz z przewodniczącym Oddziału Okręgowego we Wrocławiu z Henrykiem Kochem

W dzisiejszych czasach postępuje deprecjacja niedzieli, traktuje się ją jako zwykły dzień tygodnia i dlatego zadaniem Kościoła i laikatu jest przywrócenie godnego przeżywania Dnia Pańskiego.

Spotkanie OFKS podsumował A. Tomaszewski, który m.in. powołując się na Jana Pawła II mówił, że „nowożytne areopagi” są przedmiotem ustawicznego ataku sił antyewangelizacyjnych, którym należy przeciwstawiać pogłębioną formacją i odwagą w głoszeniu prawdy.

Andrzej Tomaszewski





© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej