Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 1/2009

2013/01/19

Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 1/2009

Zebranie Rady Głównej

10 grudnia odbyło się w Warszawie w Klubie im. Włodzimierza Pietrzaka zebranie poświęcone budżetowi na rok 2009. Po dyskusji uchwałę w tej sprawie przyjęto jednomyślnie.

Zebranie stało się okazją, by podziękować księdzu prałatowi Grzegorzowi Kalwarczykowi odchodzącemu krajowemu asystentowi kościelnemu za wspieranie przez wiele lat Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w pełnieniu jego misji. W imieniu Stowarzyszenia podziękowanie złożył przewodniczący Ziemowit Gawski. Powitano oficjalnie nowego krajowego asystenta kościelnego Stowarzyszenia ks. prof. Jerzego Lewandowskiego.

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

Podjęto organizację cyklu spotkań dyskusyjnych dla młodzieży licealnej i studenckiej pod hasłem „Rodzina, ale jaka?”. Tematyka spotkań będzie się koncentrowała wokół problemów związanych z narzeczeństwem, małżeństwem i rodzicielstwem, ojcostwem.

Na pierwsze spotkanie „Dziewczyna i chłopak w perspektywie narzeczeństwa” zaproszono ks. prof. Adama Skreczkę – rektora AWSD oraz dr. Leszka Putyńskiego i jego żonę, seksuolog i psycholog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Goście odpowiadali na pytania przygotowane przez młodzież z VI LO im. Króla Zygmunta Augusta. Dyskusja koncentrowała się wokół rozumienia słowa miłość, wolnych związków, wolności i odpowiedzialności człowieka. W trakcie rozmów podkreślano, że wiele młodych osób bezkrytycznie przyjmuje przedstawiane przez media błędne wzorce życia rodzinnego.

Organizatorami spotkań są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Edukacji i Twórczości, Akcja Katolicka, Podlaskie Stowarzyszenie Absolwentów KUL.

* * *

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku i KIK-u odbył się koncert „Jezu, ufam Tobie”. Pieśń o Miłosierdziu Bożym w wykonaniu Teatru Rapsodycznego Dnia Trzeciego z Wrocławia. Koncert oparty na tekstach ks. Michała Sopoćki i św. s. Faustyny wyrażał wdzięczność za beatyfikację ks. Michała.

Patronat honorowy sprawował ks. abp Edward Ozorowski – metropolita białostocki. Inicjatywę finansowo wsparła Podlaska Izba Przemysłowo- Handlowej oraz Bogdan Wądołkowski.

Koncert odbył się także w Dobrzyniewie Kościelnym, gdzie inicjatywę wsparł wójt Zenon Szypcio. Artystów z Wrocławia przyjął ks. Andrzej Horacy – proboszcz parafii w Dobrzyniewie Kościelnym.

B.W.

Boćki

Z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu folklorystycznego Klekociaki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele z oddziałów Stowarzyszenia Okręgu Białostockiego.

Klekociaki to wielopokoleniowy zespół amatorski, działający od 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy. W swoim repertuarze mają pieśni, tańce i obrzędy podlaskie.Zespół może się poszczycić licznymi nagrodami i wyróżnieniami, spośród których najcenniejsze to Nagroda Ministra Kultury i trofea otrzymane od Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.Klekociaki koncertowały także na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Macedonii, Szwajcarii, Grecji i Belgii.

Do zespołu należą członkowie „Civitas Christiana”, a czołową postacią jest Stanisław Derehajło, wójt gminy Boćki.

B.W

Augustów

Z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości wykład o drogach do niepodległości wygłosił dr Jan Snopko, wykładowca historii na Uniwersytecie w Białymstoku, autor licznych publikacji dotyczących XIX-wiecznej historii Polski i okresu międzywojennego. Ukazał rolę Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w walce o wolność ojczyzny oraz wysiłek wielu pokoleń Polaków dążących do odbudowy państwa polskiego.

Podczas dyskusji zwrócono też uwagę, że rodząca się niepodległa Polska miała wielu wrogów. Jednym z nich był brytyjski szef MSZ, lord Arthur Balfour. Jeszcze w 1916 roku, gdy był już akt 5 listopada dotyczący ustanowienia przez państwa centralne państwowości polskiej, stwierdził, że powstanie Polski będzie największym nieszczęściem dla porządku europejskiego.


Augustów: Spotkanie z okazji 90 rocznicy odzyskania Niepodległości

„Nikt nam wolności nie podarował. Polska powstała w krwawych bojach. Duch bohaterów walki o odzyskanie niepodległości będzie żyć, dopóki pamięć o tamtych wydarzeniach będzie przekazywana kolejnym pokoleniom” – podkreślano w czasie dyskusji.

Wieczór ubogacił wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

B.W

W 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta z inicjatywy Rady Oddziału w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych odbyło się spotkanie Waldemara Smaszcza z młodzieżą.

Znany krytyk literacki dokonał analizy wybranych wierszy Herberta. Zwrócił uwagę na moralno-filozoficzne przesłanie jego twórczości, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników bez względu na wiek. Utwory Zbigniewa Herberta stanowiły dla wielu osób punkt orientacyjny w okresie PRL-u i obecnie w świecie zrelatywizowanych wartości. Ukazują zasady, jakimi należy się w życiu kierować, aby zachować niezależność i niezłomność, uczą jak nawet w najtrudniejszych warunkach, przyjąć postawę wyprostowaną, odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa. Te uniwersalne wzorce należy przekazywać kolejnym pokoleniom.


Spotkanie z młodzierżą w Wysokim Mazowieckiem na zdjeciu Waldemar Smaszcz

B.W

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Archidiecezji Gdańskiej oraz Okręg Pomorski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku zorganizowali pod patronatem Metropolity Gdańskiego Dzień św. Pawła w archidiecezji gdańskiej. Dzień rozpoczął się od Mszy św. w Katedrze Oliwskiej pod przewodnictwem ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Ponad 300 osób uczestniczyło w konferencji „Święty Paweł i jego droga do apostolskiego sukcesu”. Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w swoim referacie „ťSłyszeliście o moim dawnym postępowaniuŤ (Ga 1,13). Żydowska tożsamość Pawła Apostoła” ukazał, jakie efekty dla apostolskiej działalności miało żydowskie wychowanie oraz wykształcenie, jakie miał. Prowokacyjnie zabrzmiał referat ks. dr. Grzegorza Rafińskiego z Gdańskiego Seminarium Duchownego pt. „Tajemnica osoby św. Pawła”. Referat był pretekstem do ukazania zarówno postawy św. Pawła, jak i stanu biblistyki. Autor postawił tezę, że zarówno duchowieństwo, jak i świeccy nie słuchają św. Pawła. Jego radykalizm postawy zderza się z tzw. poprawnością polityczną. Referat: „Judaizanci problemem apostoła Pawła i Jana Chryzostoma”, przedstawiony przez prof. dr. hab. Jana Iluka z Uniwersytetu Gdańskiego ukazał problemy, z jakimi zetknęli się obaj wielcy – postawy pierwszych chrześcijan, którzy nadal żyli jak Żydzi i zachowywali ich tradycję.

Duże zainteresowanie wzbudził prof. dr hab. Adam Weintrit z Akademii Morskiej, który jako nawigator przedstawił „Podróże morskie Świętego Pawła” z perspektywy ówczesnej sztuki żeglarskiej, nawigacji oraz budowanych łodzi. W referacie kończącym konferencję ks. dr Grzegorz Szamocki z Uniwersytetu Gdańskiego ukazał postać Świętego Pawła jako rzemieślnika. Dzień zakończyło czytanie tekstów Pawłowych przez aktorów: Halinę Winiarską i Jerzego Kiszkisa oraz liturgia Słowa: Lectio divina („W końcu bądźcie mocni w Panu…” [Ef 6,10-20]). Referatów można wysłuchać na stronie internetowej Oddziału Gdańskiego.

W.J.

* * *

11 grudnia w Galerii Mariackiej swoją drugą wystawę otworzył o. Tomasz Jank OFM Conv., rektor kościoła św. Trójcy w Gdańsku.

Przed 12 laty debiutował rysunkami wielkoformatowymi wówczas jeszcze jako student gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1998 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Obronił pracę magisterską na temat „Pojęcie ikony na przestrzeni wieków i w interpretacji Jerzego Nowosielskiego”. Projektował i wykonywał scenografie dla Małego Teatru św. Franciszka do sztuk Forza Venite Gente oraz Ballada o św. Franciszku. Otrzymał stypendium Komisji do Spraw Kultury przy Radzie Europy na Międzynarodowy Kurs Konserwacji Zabytków w Wenecji oraz Studium Konserwacji Sztuki Kościelnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką i witrażem.

Na wernisażu było wielu przyjaciół Galerii, władze miasta reprezentował Marek Bumblis, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu, oraz współbracia o. Tomasza. Z Łodzi przybył prowincjał o. Adam Kalinowski.

Ojciec Jank w swoich linorytach posługuje się pojedynczą, masywną formą, przypominającą głaz. Kontrastuje ją z rytmami podtrzymujących go trzcin, gnących się pod naporem ciężaru. Jest to abstrakcja, ale pełna symboli i wątków religijnych. Autor podsuwa widzowi trop interpretacyjny, nadając swoim pracom tytuły: Gloria Baranka, Pascha Pana, Kamienie wołać będą. Wystawa pokazywana w Galerii Mariackiej nosi tytuł Brzemiona noście. Jest to nawiązanie do słów Pana Jezusa „jedni drugich brzemiona noście”.

Ojciec prowincjał nawiązując do okrzyku św. Franciszka „Dzięki Ci Panie za braci”, wyjaśniał, że ciężary, jakie nakłada na człowieka życie, są nie do udźwignięcia w pojedynkę. Wspólnota małżeńska czy zakonna pozwala je udźwignąć. Napomniał równocześnie, abyśmy nie stali się dla innych ciężarem, który przygniata.

Wystawę można oglądać w Galerii Mariackiej do 25 stycznia 2009 roku od wtorku do soboty w godzinach 12–16.

M.W.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

Podczas II Ogólnopolskich Adwentowych Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie – Łagiewnikach przewodniczący Ziemowit Gawski wręczył Złotą Odznakę Honorową Stowarzyszenia prof. Gabrielowi Turowskiemu.

Sylwetkę profesora przybliżył Stanisław Pażucha, przewodniczący Rady Okręgu w Krakowie. Przypomniał liczne związki Profesora ze Stowarzyszeniem, jego zaangażowanie i gotowość dawania świadectwa o Ojcu Świętym Janie Pawle II. „Profesor Gabriel Turowski – podkreślał Pażucha – był przyjacielem Jana Pawła II. Należąc do Środowiska miał tę łaskę, że często spotykał się z księdzem, biskupem i kardynałem Karolem Wojtyłą, a po wyborze kardynała Wojtyły na Stolicę św. Piotra często na zaproszenie Ojca Świętego wyjeżdżał do Watykanu. Wielokrotnie towarzyszył papieżowi w zagranicznych pielgrzymkach.

Profesor od wielu lat, a zwłaszcza po przejściu na emeryturę, poświęcił się pracy publicystycznej i dokumentacyjnej poświęconej pontyfikatowi Jana Pawła II. Jest autorem wielu dzieł o Ojcu Świętym, takich jak: Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło – wspomnień o przebiegu choroby Ojca Świętego po zamachu, monumentalnego dzieła Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978–2005 – książki roku 2005, oraz wspomnień Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież i ostatnio dokumentalnego albumu Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958–2008. Jest też inicjatorem corocznej sesji naukowej Promieniowanie świętości Sługi Bożego Jana Pawła II organizowanej przez krakowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.


Prof. Turowski otrzymał złotą odznakę honorową Katolickiego Stowarzyszernia „Civitas Christiana”

Profesor odbył ok. 200, w tym kilkadziesiąt organizowanych przez Stowarzyszenie, spotkań w szkołach, organizacjach, parafiach w kraju i za granicą, dając świadectwo życia i świętości Jana Pawła II.

Niezwykła jest droga naukowa prof. Turowskiego. Jest profesorem zwyczajnym AM i Centrum Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitnym immunologiem, autorem ponad 300 prac naukowych i 17 dokumentacji technologicznych produkcji biopreparatów oraz 2 patentów: szczepionki przeciwkrztuścowej oraz współtwórcą szczepionki potrójnej Di-Per-Te (przeciw błonicy).

Gdy był członkiem zespołu leczącego Ojca Świętego po zamachu w Poliklinice Agostino Gemellego, znacząco przyczynił się do opanowania zapalenia i związanych z nim powikłań podczas leczenia Jana Pawła II. Był członkiem Międzynarodowego sześcioosobowego konsylium specjalistów z całego świata zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia Jana Pawła II po zamachu na jego życie.

Wręczając odznakę prof. Turowskiemu, przewodniczący Stowarzyszenia Ziemowit Gawski podkreślał, że ta uroczystość jest wyrazem ducha kultury i bycia we wspólnocie. Powiedział m.in. „Chciałem z całego serca podziękować Panu Profesorowi, który uczy nas, jak budować ťCivitas ChristianaŤ. Na tym medalu jest to, co najważniejsze dla naszego Stowarzyszenia – błogosławiąca ręka Jana Pawła II, papieski krzyż i słowa, które wypowiedział do nas ťBudujcie Civitas Christiana Ť”.

Profesor Turowski dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że po przejściu na emeryturę za sprawą Bożej Opatrzności został przygarnięty przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Krakowie, by przy wsparciu tej organizacji dawać tym szerzej świadectwo o wielkości i świętości Ojca Świętego. „Jeszcze podczas pontyfikatu Jana Pawła II miałem potrzebę serca świadczyć o Nim, bo sam wiele mu zawdzięczam. To Ojciec Święty pisał do mnie ťMój Drogi PrzyjacieluŤ, wobec tego z tamtej strony była ta deklaracja” – podkreślił profesor.

Nawiązując do otrzymanego medalu, powiedział, że najcenniejszym dla niego jest złoty medal trzeciego roku pontyfikatu Jana Pawła II, który otrzymał od Ojca Świętego po zakończonej posłudze w Poliklinice Gemelli. „Wszyscy, którzy opiekowali się Ojcem Świętym, taką złotą odznakę dostali. Była cenna jako kruszec, ale przede wszystkim jako oznaka miłości Ojca Świętego, dla tych, którzy się nim opiekowali” – powiedział prof. Turowski.

TAJ

Oddział Okręgowy w Łodzi

Sieradz

9 listopada zainaugurowano XII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Ich organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przy udziale Urzędu Miasta Sieradza, parafii sieradzkich, oraz domów kultury i szkół Liturgii przewodniczył ks. Grzegorz Nowicki, duszpasterz młodzieży diecezji włocławskiej. Dni otworzyła uroczysta msza święta odprawiona w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego.

12 listopada w Miejskim Domu Kultury, przedstawiono spektakl „Dotyk Zła”, w wykonaniu grupy „Taki Sobie Teatr”, działającej przy Domu Kultury „Lokator” w Zduńskiej Woli. Sztuka została nagrodzona trzecim miejscem, podczas Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Łodzi (ŁÓPTA ‘2008). Grupa działa od kilku lat pod kierunkiem Andrzeja Majewskiego. Preferuje małe, intensywne formy teatralne, z pogranicza teatru ruchu, groteski i absurdu.

Na temat współczesnych zagrożeń kultury chrześcijańskiej rozmawiał z młodymi ks. dr Stanisław Skobel, rektor Instytutu Teologicznego w Łodzi Spotkanie odbyło się, 13 listopada, w zespole Szkół Katolickich. Uczestniczyli w nim także ks. Radosław Kobiela, wicedyrektor szkoły oraz Sławomir Józefiak, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Konkurs Zwyczajów i Obrzędów Ziemi Sieradzkiej był propozycją skierowaną do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Odbył się on 14 listopada, na terenie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Sieradzu. Wywozimy, dyngusowe obchodzenie wsi, czy „piyrzok”, to jedne z form zwyczajów, które pamiętają tylko nieliczni, najstarsi mieszkańcy Sieradza i okolic. Poznali je również najmłodsi, którzy w ramach rywalizacji konkursowej, zaangażowali się w przygotowanie rekonstrukcji przekazywanych kiedyś z pokolenia na pokolenie tradycji sieradzkich.

Pierwsze miejsce zajęła młodzież z trzech sieradzkich szkół Gimnazjum Nr 1, drugi – Katolicka Szkoła Podstawowa i trzecie – Szkoła Podstawowa Nr 9. Jury przyznało także wyróżnienia dla sieradzkich szkół podstawowych nr 1 i 4. Zakres merytoryczny Konkursu przygotowała Małgorzata Dziurowicz – Kaszuba, etnolog, która także przewodniczyła pracom jury.

15 listopada w kościele Najświętszego Serca Jezusowego miał miejsce koncert zespołu „40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach”. Zespół powstał w 1999 r., przy Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny”, we Wrocławiu. Jego muzyka stanowi połączenie rytmów folkowych i reggae.. Autorskie teksty piosenek grupy, oparte są przede wszystkim na Psalmach i Księgach Starego Testamentu.

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Sieradzu, zakończyła uroczysta msza święta w kościele Wszystkich Świętych . Ostatnim akcentem Dni, był koncert pieśni patriotycznej, w wykonaniu tenora Aleksandra Jana Zuchowicza, mezzosopranistki Anny Borzyszkowskiej –oraz pianistki Bogny Jędruch wraz z artystami Teatru Muzycznego w Łodzi.

Marcin Kluczyński

Oddział Okręgowy w Opolu

Opole

Personalistyczny wymiar kultury to tytuł zajęć, które zainaugurowały warsztaty Okręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w Opolu. Po raz pierwszy do organizacji zajęć dołączyło się Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu.

Tworzenie kultury chrześcijańskiej przez człowieka, oparte na podstawowych wartościach, takich jak prawda, dobro, piękno, wpisujących się w głęboki paradygmat miłości Boga i bliźniego, było tematem wystąpienia o. prof. dr. hab. Bonawentury Smolki.

Zagrożenia wypływające z szerokiego zastosowania technik manipulacyjnych w mediach, które godzą bardzo często w godność i nienaruszalność osoby ludzkiej, to problematyka wartości ks. dr. Dariusza Kroka.

Wycieczkę do siedziby seminarium oprowadzał opiekun kleryków ks. prefekt Antoni Kaltbach. Przedstawił on rozkład dnia młodych kandydatów do stanu kapłańskiego i wskazał na wielką wartość modlitwy i słowa pokrzepienia ze strony wiernych świeckich.

Zajęcia w ramach ośrodka stały się dowodem na to, że każdy wyznawca chrześcijaństwa poprzez świadectwo wrażliwej wiary, może włączać się w kapłańską, królewską i prorocką misję Chrystusa i jego Kościoła, jako osoba duchowna lub świecka.

Marcin Jędorowicz

* * *

Strzelce Opolskie

21–23 listopada 2008 roku odbyły się V Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowane pod hasłem Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodów przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Parafię Rzymskokatolicką św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Z tytułowym hasłem zacytowanym w tytule wiązała się prelekcja ks. dr. Antoniego Kaltbacha z Uniwersytetu Opolskiego. Dotyczyła terenów wiejskich Śląska Opolskiego, a zwłaszcza części zwanej zielonym starkiem – z Kluczborkiem, Olesnem, Głogówkiem, Raciborzem i Strzelcami. Prelegent omówił sprawę wyjazdów zarobkowych za granicę ludności autochtonicznej i związane z tym przemiany zachodzące w tradycyjnym etosie Ślązaka.

Na etos Ślązaka składają się – według prelegenta – zasady moralne i pozamoralne. Najważniejsze z nich to: praca (pracowitość, zaradność, uczciwość, rzetelność, punktualność, solidarność), wiara (Kościół, religia), rodzina (wierność, szacunek, miłość, nierozerwalność) oraz dystans do polityki. Ks. dr Kaltbach wypunktował najważniejsze niekorzystne przemiany w postawach Ślązaków, zachodzące pod wpływem m.in. wyjazdów zarobkowych, ale zaznaczył, że problemem zasadniczym nie są wyjazdy jako takie, ale skala tego zjawiska. Z niektórych wiosek wyjechała blisko połowa mieszkańców, które pociągnęło za sobą erozję śląskiego etosu pracy, materializm, alkoholizm – również wśród kobiet, zatracenie sakralnego charakteru niedzieli, rozbicie rodzin, rozwody, sieroctwo.

Drugiego dnia w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej prelekcję wygłosił Piotr Wajs na temat Święci i błogosławieni Diecezji Opolskiej. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna przybliżająca sylwetki i dokonania osób wyniesionych na ołtarze oraz ukazująca pomniki i miejsca związane z ich pobytem i działalnością.

W XIII wieku świętością życia na wyniesienie na ołtarze zasłużyli głównie członkowie świątobliwej rodziny Odrowążów z Kamienia Śląskiego, a więc św. Jacek, błogosławiona Bronisława i błogosławiony Czesław. W tym wieku żył i działał również Herman Niemiec. Kolejne stulecia były pod tym względem znacznie mniej bogate. W Nysie w XIX wieku działała błogosławiona Maria Luiza Merkert – elżbietanka. Wiek XX przyniósł nową falę prześladowań ludzi Kościoła. Ofiarami hitleryzmu wyniesionymi na ołtarze byli: błogosławiony Józef Cebula – kapłan, który poniósł śmierć męczeńską w obozie Mauthausen w 1941 roku, oraz błogosławieni o. Alojzy Liguda i Emil Szramek, zamordowani w Dachau.

Podczas Dni w bocznej nawie kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca Opolski Okręg Stowarzyszenia przygotował wystawę biogramów opolskich świętych i błogosławionych.

Uroczystym momentem było ogłoszenie już po raz czwarty tytułu Krzewiciel Kultury Chrześcijańskiej Ziemi Strzeleckiej. W tym roku otrzymali go Aleksander Kropielnicki i Marek Urban.

Część artystyczną wypełnili dwaj gimnazjaliści z Jemielnicy – Robert Wycisło i Daniel Kanas, którzy grali na organach i gitarze. Dziewczęta z parafialnej scholi zaśpiewały kilka pieśni religijnych.


Pielgrzymi z Leska w katedrze Lubaczowskiej

Był również burmistrz miasta Tadeusz Goc i przewodniczący Rady Okręgu w Opolu Tadeusz Staszczak. W niedzielę był czynny kiermasz wydawnictwa Świętego Krzyża z Opola. Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyła Msza św. wieczorna w kościele św. Wawrzyńca.

Stanisław Tubek

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Lubaczów

XVII Powiatowy Konkursu Literacko-Plastyczny im. bł. Karoliny Kózki dla dzieci i młodzieży. Myślą wiodącą w organizowaniu konkursu jest dodatkowa katecheza dla dzieci i młodzieży, w której biorą udział całe rodziny. Wypełniamy w ten sposób wskazania „Adhortacji Apostolskiej Familiaris Consortia” Ojca Świętego Jana Pawła II do Biskupów, Kapłanów i Wiernych całego kościoła katolickiego o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym.

Konkurs przygotowuje dzieci i młodzież do życia małżeńskiego i rodzinnego.

Organizatorami byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lubaczowie Zespół Młodych, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Okręg Lubaczowski oraz Poradnictwo Rodzinne przy Parafii Św. Stanisława w Lubaczowie.

J.Łobos

* * *

Do Lubaczowskiej Konkatedry – Matki Bożej Łaskawej i Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia w Lubaczowie przybyli pielgrzymi z Oddziału w Lesku. Pielgrzymom przewodniczył ich opiekun duchowy ks. proboszcz Mieczysław Bąk oraz przewodnicząca oddziału, Romana Myszkal.

Pielgrzymów przywitał ks. dziekan Andrzej Stopyra, asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lubaczowie. Po powitaniu ks. dziekan przedstawił krótką historię Obrazu Matki Bożej Łaskawej, przed którym król Jan Kazimierz składał Śluby Lwowskie. W swoim przemówieniu nakreślił też historię naszego kościoła oraz biskupów lwowskich „wygnańców”, którzy po wojnie nie mogli przebywać w swojej diecezji lwowskiej i byli w Lubaczowie, gdzie są pochowani w kryptach kościoła konkatedralnego.

Po wspólnej modlitwie różańcowej za ojczyznę i o pokój na świecie, której przewodniczył ks. Mieczysław Bąk, odbyło się zwiedzanie krypt kościoła konkatedralnego, gdzie są pochowani biskupi: Marian Rechowicz, bp Jan Nowicki i kardynał Władysław Rubin, a później pielgrzymi udali się na mały poczęstunek, skąd wyruszyli w dalszą zaplanowaną trasę.

J.Łobos

* * *

Tradycją Oddziału jest modlitwa w rocznicę zamordowania mieszkańców Lubaczowa i okolic w lesie Niwki k. Lubaczowa. W imieniu księdza dziekana Andrzeja Stopyry, asystenta kościelnego „Civitas Christiana” w Lubaczowie, nabożeństwu i całej uroczystości przewodniczył ks. Stanisław Książek, wikariusz parafii konkatedralnej.

Uroczystość rozpoczęła Drogą Krzyżową w alei prowadzącej do zbiorowej mogiły pomordowanych w lesie Niwki. Rozważania na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy księży będących w obozach koncentracyjnych, którzy narażali życie dla bliźnich, idąc do nich z posługą duszpasterską, prowadzili ks. Stanisław Książek, ks. Zbigniew Przewrocki, ks. Lesław Hypiak oraz klerycy, Paweł Kubiszyn i Paweł Gawda. W Drodze Krzyżowej brały udział poczty sztandarowe ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – oddział Lubaczów, Poczet Sztandarowy Urzędu Miasta Lubaczów, Gminy Lubaczów, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Zespołu Placówek Imienia Jana Pawła II oraz poszczególne delegacje:

wicestarosta Powiatu Lubaczów, Krzysztof Szpyt, przewodniczący Rady Powiatu Lubaczów, Zdzisław Cioch, burmistrz Miasta Lubaczów, Jerzy Zając, zastępca burmistrza Miasta Lubaczów, Janusz Szaj, sekretarz Urzędu Gminy Lubaczów, Mariusz Pieróg, prezes Związku Kombatantów RP i BW Politycznych por. Jan Tkacz, Jednostka Wojskowa „Strzelec” z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, oraz delegacje stowarzyszeń i miejscowej ludności.

Po Drodze Krzyżowej głos zabrał burmistrz miasta, Jerzy Zając, który zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia dbałości o ojczyznę oraz przekazywaniu młodemu pokoleniu prawdziwej historii i dbania o miejsca pamięci narodowej. Po przemówieniu delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie została odprawiona polowa Msza Święta, której przewodniczył ks. Stanisław Książek, a kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Lesław Hypiak. Przed błogosławieństwem przewodniczący zgromadzenia liturgicznego ks. Stanisław podziękował za modlitwę, obecność i pamięć ofiarowaną tym, o których pamiętaliśmy w intencji Mszy Świętej.

J.Łobos

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

Od 19 listopada 2008 roku w Galerii Nowa trwa wystawa prac fotograficznych ks. Krzysztofa Jończyka Oblicze przemijania.


Ks Krzysztof Jończyk z gośćmi wernisażu w Galerii Nowa w Rypinie
Fot. E. Rogowski

Ks. Krzysztof Jończyk, wikariusz Parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, to rodowity płocczanin, który tworzy kreacje teatralne, gra na gitarze, pisze wiersze i fotografuje. Ma w swoim dorobku literackim kilka tomików poezji. Ten charyzmatyczny kapłan zgromadził na wernisażu około 80 osób, wśród których byli młodzi ludzie związani z ks. Jończykiem od wielu lat (w tym przyjaciele z Bydgoszczy).

Nie zabrakło miłośników sztuki z Rypina i okolicznych miejscowości, a także władz samorządowych reprezentowanych przez przewodniczącego Rady Miasta Rypina dr. Piotra Gałkowskiego, radnych Ewy Molińskiej i Hanny Pawlak.

Dużą radość autorowi prac oraz organizatorowi wernisażu sprawiła obecność dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej i współpracowników ks. Krzysztofa z tej szkoły.

Wystawę odwiedzają grupy szkolne, które poza refleksją dotyczącą inspiracji, techniki eksponowanych prac, dowiadują się o twórcach regionu związanych z Galerią Nowa.

Zenobia Rogowska

* * *

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Rypinie oddało hołd zasłużonemu dla kultury europejskiej poecie, pisarzowi, krytykowi literackiemu, a także znakomitemu tłumaczowi na język angielski m.in. twórczości Karola Wojtyły i „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II – Jerzemu Pietrkiewiczowi. To patron Ośrodka Kultury Dobrzyńskiej przy rypińskim oddziale.

26 października 2008 roku minęła I rocznica śmierci profesora, który zmarł w Londynie, a 17 listopada pierwsza rocznica pogrzebu, który odbył się w Polsce na ziemi dobrzyńskiej, w Sanktuarium Matki Bożej w Skępem i w Szpetalu Górnym, gdzie jest grobowiec rodziny Jerzego Pietrkiewicza.

Obchodom towarzyszyła Msza św. w Parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie za duszę Jerzego Pietrkiewicza, w której wzięli udział członkowie rypińskiego oddziału.

Następnego dnia odbyła się VII edycja Konkursu Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza z udziałem dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjum z Rypina, Borzymina, Nadroża i Nowego Kobrzyńca, przygotowana przez Ośrodek Kultury Dobrzyńskiej.

Bractwo Literackie KS „CCH” w Rypinie zaprezentowało montaż słowno-muzyczny z cyklu Idę do Ciebie, Panie – Poetyckie Zaduszki Pietrkiewiczowskie poświęcone poezji patrona Ośrodka Kultury Dobrzyńskiej, a także laureata I edycji Nagrody im. Ks. Czesława Lissowskiego – Jerzemu Pietrkiewiczowi – w odrestaurowanym kościele św. Barbary w Rypinie. Uwieńczeniem obchodów był Wieczór wspomnień z prezentacją wydawnictwa – biografii Jerzego Pietrkiewicza Koryfeusz dobrej Ziemi, którego autorem i wydawcą jest historyk regionalny, prof. Mirosław Krajewski.

Podczas wieczoru wystąpili laureaci konkursu recytatorskiego: Mateusz Zaleśkiewicz z Rypina i Marika Brokos z Nadroża, a poeci: Jan Jagodziński z Golubia-Dobrzynia i Bogdan Balcerowicz z Rypina odczytali swoje wiersze dedykowane Jerzemu Pietrkiewiczowi. Natomiast Cezariusz Papiernik z Warszawy, Zenobia Rogowska i Magdalena Fejdowska z Chełmicy Dużej dopełnili wspomnienia o Jerzym Pietrkiewiczu.

Zenobia Rogowska

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Szczecinek

VIII Dzień Papieski i 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową uczczono wystawą prac malarskich Janiny Nowalińskiej. Był to debiut młodej, utalentowanej mieszkanki Szczecinka. Cykl osiemnastu obrazów poświęconych Ojcu Świętemu nosi tytuł Liczę na Ciebie, Ojcze.

Inspiracją dla artystki była poezja Jana Pawła II. Pod jej wpływem zrodził się pomysł stworzenia w formie malarskiej własnych doznań i przemyśleń.

Obrazy zostały namalowane temperą na specjalnym papierze. Przedstawiają osoby, które w pewien sposób spotkały na swojej drodze Jana Pawła II. Uderza w nich wyjątkowa, wręcz fotograficzna dbałość o szczegóły i kolorystykę.

Niewielka sala wystawowa nie była w stanie pomieścić zwiedzających, wśród których gościł ks. Andrzej Targosz, proboszcz parafii pw. św. Rozalii i były seminarzysta biskupa Wojtyły.

Uroczystości towarzyszył występ uczennicy Szkoły Muzycznej. Wspólnie odśpiewano Barkę.

Krystyna Czajka-Opanowicz

Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Żary

30 listopada przewodniczący zarządu żarskiego oddziału Stowarzyszenia, Piotr Jankowiak przekazał dzieło pięciu rzeźbiarzy – figury Pięciu Braci Męczenników Międzyrzeckich proboszczowi parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Tadeuszowi Dobrudzkiemu. Ksiądz bp Adam Dyczkowski poświęcił rzeźby Pięciu Braci zwanych Międzyrzeckimi: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak, Krystyn. Głosząc Słowo Boże wśród Słowian na prośbę Bolesława Chrobrego w 1003 roku ponieśli śmierć męczeńską. W odpowiedzi na szerzący się kult zamordowanych papież Jan XVIII już w rok po ich śmierci polecił włączyć braci w poczet męczenników. Przez wieki pamięć o nich nie zaginęła. W 1965 roku Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński uznał oficjalność kultu Męczenników w Międzyrzeczu, by już w rok później potwierdzić nadanie patronatu świętych Pięciu Braci Międzyrzeckich dla Ordynariatu Gorzowskiego.


Ks. bp Adam Dyczkowski odbiera Złotą Odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek, w homilii wygłoszonej w Gorzowie Wielkopolskim, przy budującym się kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski powiedział: „(…) Wspólnota Wasza ma za swoich patronów Męczenników, którzy obok św. Wojciecha – są najstarszymi świadkami Chrystusa na ziemi polskiej. (…) Ich śmierć męczeńska, obok św. Wojciecha, stoi niejako na progu milenium chrześcijaństwa”.

Ważne jest ratowanie pamięci o Pierwszych Świętych Męczennikach Polski, poprzez projekt rzeźbiarski, bo jak podkreślał ks. dr Grzegorz Chojnacki, w kazaniu podczas Mszy św. poprzedzającej przekazanie figur, potrzebne są wzory do naśladowania.

Współtwórcą i pomysłodawcą projektu rzeźbiarskiego jest przewodniczący zarządu Okręgu Stowarzyszenia w Żarach, Piotr Jankowiak. Realizacja doszła do skutku dzięki współpracy społeczności i władz lokalnych.

Podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Adama Dyczkowskiego, Karol Irmler, wiceprzewodniczący Rady Głównej KS „CCH”, wyraził podziękowanie za wieloletnią współpracę z hierarchą Kościoła w Zielonej Górze, co umożliwia świeckim aktywne uczestnictwo w różnych obszarach życia społecznego, a Stowarzyszeniu rozwój i budowanie jego autorytetu i pozycji w społeczeństwie.

Zgodnie z uchwałą Rady Głównej KS „CCH” ks. bp Adam Dyczkowski został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ksiądz biskup otrzymując medal, powiedział: „(…) Jeżeli chodzi o ilość katolików w narodzie, to jesteśmy w czołówce wszystkich państw (Europy). Statystyki przeprowadzane w Polsce (…) od 1945 roku wykazują, że ponad 90% Polaków uważa się za wierzących (…) i tego inne kraje mogłyby nam pozazdrościć. Natomiast jeśli chodzi o czynne zaangażowanie (…), to jest o wiele gorzej(…). Dlatego tak cenne w Kościele jest zaangażowanie katolików w działalność stowarzyszeń. Gorąco chciałbym Wam za to podziękować (…), bo tylko wspólnymi siłami możemy ten świat uczynić lepszym”.

Renata Kuprel

Zespół Młodych

21–23 listopada 2008 roku młodzież Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w ramach rewizyty spotkała się z młodzieżą ze Starej Lubowni w Słowacji. Młodzież ze Słowacji była bardzo zainteresowana działalnością Stowarzyszenia i jego programem.

21 listopada odbyło się spotkanie integracyjne i wspólna kolacja. Miła atmosfera sprzyjała bliższemu poznaniu się i rozmowie o dalszej współpracy. Misję Stowarzyszenia zaprezentował dyrektor Oddziału Okręgowego w Krakowie, Stanisław Pażucha. Młodzież z „Civitas Christiana” przedstawiła swoją działalność w Stowarzyszeniu, wspomniano Międzynarodowe Dni Młodzieży zorganizowane we wrześniu 2008 roku, w których brała udział grupa młodzieży ze Słowacji. Rozmawiano o roli katolików świeckich w kreowaniu kultury chrześcijańskiej, porównywano sytuacje w Polsce i Unii Europejskiej, rozmawiano o kulturze lokalnej, zwyczajach i tradycjach.

W kolejnym dniu zwiedzano okoliczne zabytki. W Rużbach, miejscowości położonej na wschodnich zboczach Magury Spiskiej, znanej z uzdrowiska i leczniczych ciepłych źródeł, zwiedzano Kościół z II połowy XVII wieku z cudownym barokowym wnętrzem oraz Biały Dom, zbudowany na trawertynowych skałach, największe na Słowacji jezioro, które jest kraterem o średnicy 20 metrów i głębokości 3 metrów. W Kieżmarku zwiedzono zamek wybudowany przez Zapolyów, a później użytkowany przez Thokolych, Muzeum Starych Samochodów, kościół katolicki z najstarszą renesansową dzwonnicą. Wieczorem zwiedzano zamek w Starej Lubowni.


Rzeźby Pieciu Braci Męczenników międzyrzeckich
Fot. ks. Tomasz Gierasimczyk

Ostatniego dnia po porannej Mszy św. uczestnicy spotkania przybyli do Czerwonego Klasztoru. Zwiedzono klasztor, wymieniono się drobnymi upominkami. Po wspólnym obiedzie wszyscy z żalem się rozstali.

Monika Korpak

Opłatek środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Spółki Inco-Veritas z udziałem abp. Kazimierza Nycza

17 grudnia w Górze Kalwarii Abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski uczestniczył w spotkaniu opłatkowym pracowników Spółki Inco-Veritas i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ksiądz arcybiskup w towarzystwie przedstawicieli Spółki Inco-Veritas i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zwiedził zakład. Po zwiedzeniu fabryki nastąpił czas opłatkowego spotkania, wspólnej modlitwy i życzeń. Abp Nycz w słowie skierowanym do uczestników spotkania złożył życzenia świąteczne oraz podziękował pracownikom za zaproszenie i za wspólnie spędzenie czasu w przyjemnej , niemalże rodzinnej atmosferze.

Artykuł ukazał się w numerze 01/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej