Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/06/28

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Boćki

22 sierpnia odbył się Festyn Rodzinny, którego pomysłodawcą i współorganizatorem był miejscowy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Festyn rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym pw. świętych Antoniego i Józefa. Uczestnicy mogli wziąć udział w wielu atrakcjach m.in. konkursach, grach i zabawach. Pedagodzy z Poradni Rodzinnej przygotowali prelekcję „Przyczyny trudności w małżeństwie”. Temat ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem młodych osób zamierzających w najbliższym czasie przystąpić do tego sakramentu. Świadczyły o tym liczne pytania kierowane do prowadzących.


Piknik rodzinny w Boćkach

Jednym z punktów programu był spektakl . „W krainie muzyki” zaprezentowany przez Teatr Narwal. Aktorzy zaangażowali uczestników festynu do wspólnych zabaw ruchowych. Była też możliwość poznania pracy teatru od środka.

Organizatorzy przygotowali także Konkurs Wiedzy Biblijnej. Pierwsze miejsce zajęła Marta Derehajło, a kolejne Kasia Sokołowska, Milena Kudrewicz i Paulina Tymoszewska.

Jedna z konkurencji miała charakter plastyczny. Zadaniem uczestników było przedstawienie na kartach papieru pracy „Moja rodzina”. Wykorzystywane były różne techniki malarstwa i rysunku.

Dziewięciu autorów najciekawszych prac nagrodzono upominkami. W miłej, serdecznej i rodzinnej atmosferze festyn zakończył się biesiadą przy grillu.

HELENA KŁOSIŃSKA

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice

Członkowie zespołu formacyjno-zadaniowego ds. samorządu wzięli udział w spotkaniu na temat zbliżających się wyborów samorządowych. Tym razem gościem był Andrzej Mielke. Przedstawił on aktualną sytuację w regionalnej koalicji wyborczej, w której skład wchodzą organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia katolickie (m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Akcja Katolicka), a także omówił najważniejsze problemy społeczne występujące w mieście. Członkom Oddziału złożono propozycję przystąpienia do wspólnego bloku wyborczego.

MK

Gdańsk

Od kilku miesięcy w Zespole Młodych trwają przygotowania do październikowego Marszu dla Życia i Rodziny. Będzie to pierwszy tego typu marsz w Archidiecezji Gdańskiej. Manifestacja wpisuje się w hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – odwaga świętości” i odbywać się będzie pod patronatem Metropolity Gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia.

Przygotowania odbywają się we współpracy z Ruchem Światło-Życie (opiekę duchową sprawuje moderator Ruchu w Archidiecezji, ks. Piotr Dobek). Pomysłodawcy Marszu przygotowali jego scenariusz, stronę internetową (www.marszzycia. pl) , a także materiały informacyjne. Pracami kieruje młode małżeństwo Doroty i Dominika Piaseckich, studentów Politechniki Gdańskiej i zarazem członków Stowarzyszenia. Nad przygotowaniem marszu czuwa Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Gdańskiej Kurii Metropolitalnej, ks. Andrzej Pardela.

WJ

Trąbki Wielkie

W sanktuarium MB Trąbkowskiej Królowej Ludzi Pracy odbyła się dwudniowa sesja Ośrodka Formacji Katolicki-Społecznej połączona z omówieniem projektów przygotowanych przez zespoły formacyjno-zadaniowe. Konferencja stanowiła kontynuację spotkania z czerwca br., na którym pod kątem Uchwały Programowej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i posługując się metodą „widzieć- ocenić- działać” analizowano polską rzeczywistość. Uczestnicy spotkania zdecydowali, jakie zadania z wypracowanych w czerwcu propozycji uznają za priorytetowe w swoich oddziałach i które z nich będą realizować.

Konferencję poprzedziła Eucharystia sprawowana przez kustosza sanktuarium ks. prał. Edwarda Szymańskiego. Wieczorne spotkanie poświęcone zadaniom stojącym przed Oddziałem Okręgowym do końca roku, uzupełnione było projekcją filmu p.t. „Most przeznaczenia”. Z wartościową produkcją filmową, której darmo szukać w multipleksach, uczestnicy mają okazję zapoznać się już od kilku spotkań.

Dyskusja poświecona została zagadnieniom symboliki religijnej w przestrzeni publicznej oraz relacjom Kościół-Państwo w kontekście programu neolewicowego pisma „Krytyka Polityczna”, którego środowisko jest ostatnimi czasy intensywnie lansowane przez największe krajowe media. Zagadnienia te przedstawił przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Waldemar Jaroszewicz.

W

* * *

W sanktuarium trąbkowskim odbyła się uroczystość przyznania tytułu Wzorowej Rodziny. Z rąk bpa Ryszarda Kasyny statuetkę św. Wojciecha otrzymała rodzina Gabrieli i Antoniego Szymańskich. Oprócz tego 9 rodzin pretendujących do tytułu otrzymało ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Trąbkowskiej. Wyróżnienie przyznawane jest rodzinie, która harmonijnie łączy zaangażowanie w działalność społeczną z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci.

Patronat nad nagrodą rokrocznie obejmują: Marszałek Senatu RP, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

J

Wejherowo

W pierwszą sobotę września członkowie i sympatycy Oddziału Pomorskiego wzięli udział w corocznej Drodze Krzyżowej, odprawianej w Kalwarii Wejherowskiej. Nabożeństwo odprawiono po Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Wejherowskiej – Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, sprawowanej w intencji żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia. Drogę Krzyżową poprowadził ks. prał. Henryk Cyrzan – asystent Oddziału Miejskiego w Chojnicach. Po nabożeństwie odbyła się agapa, która zakończyła jednodniową pielgrzymkę członków Stowarzyszenia do Wejherowa.

Kalwaria Wejherowska składa się z 25 kaplic i kościoła pw. Trzech Krzyży. Została zbudowana w latach 1649-1666. Jej głównym fundatorem i pomysłodawcą był Jakub Wejher. Po jego śmierci, dzieło wspierali i prowadzili inni. Było to możliwe dzięki złożonemu na ten cel depozytowi, z którego odsetki wypłacane były do końca XVII wieku opiekującym się Kalwarią ojcom franciszkanom. Już od 1661 roku do Kalwarii przybywali pątnicy, którzy dzięki papieżowi Aleksandrowi VII a następnie Klemensowi X mogli uzyskać odpust zupełny po odprawieniu Drogi Krzyżowej. W 1678 roku papież Innocenty XI potwierdził w specjalnym breve ważność odpustów wejherowskich. W roku 1717 Święta Kongregacja Odpustów i Relikwii zadecydowała przyznać Wejherowu odpust zupełny na wieczność. W tym też samym roku franciszkanie rozpoczęli wydawanie Modlitewników Kalwaryjskich dla pielgrzymów.

Podczas II wojny światowej Kalwaria została zdewastowana W 1953 roku nawiedził ją kard. Stefan Wyszyński i ks. Karol Wojtyła, który przybył z grupa studentów. W latach 50. przeprowadzono kolejny remont kaplic (trzeci w historii). W 2006 roku Kalwaria Wejherowska poddana została gruntownej konserwacji.

WJ

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

Wśród różnorodnych działań mających na celu realizację zadań formacyjnych, istotna rolę odgrywają stałe spotkania z ks. bp Kazimierzem Ryczanem, Ordynariuszem Kieleckim i zarazem krajowym duszpasterzem ludzi pracy. 22 września odbyło się kolejne z cyklu takich spotkań, w którym udział wzięli przedstawiciele poszczególnych Oddziałów Okręgu. W swoim wystąpieniu bp Ryczan ocenił obecną sytuację społeczną w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem położenia pracowników najemnych i robotników. Przypominając wkład Kościoła w nauczanie społeczne, poczynając od Leona XIII, a kończąc na nauczaniu Ojca Świętego Benedykta XVI, wypunktował jednocześnie niedostatki działań społecznych w regionie świętokrzyskim oraz w całym kraju. Biskup kielecki nakreślił również zadania stojące zarówno przed duchownymi, jak i świeckimi, w tym stowarzyszeniami laikatu. Istotną sprawą jest popularyzacja myśli społecznej Kościoła oraz dialog pomiędzy rządzącymi a połeczeństwem.

Uczestnicy dyskusji poruszali kwestie konkretnych problemów społecznych oraz znaczenia mediacyjnej roli Kościoła w różnorodnych kryzysach i konfliktach. W dyskusji zwrócono również uwagę na znaczenie kultury chrześcijańskiej. W końcowej części spotkania twórcy będący równocześnie członkami naszego Stowarzyszenia wręczyli Księdzu Biskupowi swoje najnowsze książki.

TADEUSZ KANTOR

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Ostróda

22 sierpnia zwieńczono dzieło budowy pomnika Sługi Bożego Jana Pawła II. Szefem Komitetu Budowy Pomnika jest przewodniczący Oddziału Zbigniew Połoniewicz, a w gremium tym zasiadają ponadto skarbnik Krystyna Zakrzewska oraz kol. Alicja Orzechowska. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się podczas obchodów 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.


Uroczystościom odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II przewodniczył ks. inf. Julian Żołnierkiewicz z Olsztyna

Uroczystościom przewodniczył ks. inf. Julian Żołnierkiewicz z Olsztyna, reprezentujący metropolitę warmińskiego, abpa Wojciecha Ziembę. W asyście władz „Solidarności”, kilkudziesięciu związkowych pocztów sztandarowych z różnych regionów Polski, parlamentarzystów, samorządowców, kompanii honorowej Wojska Polskiego, Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz kombatantów, dokonał on poświęcenia pomnika. Wcześniej pomnik odsłonili przedstawiciele władz NSZZ „Solidarność” i członkowie Komitetu Budowy.

Twórcą pomnika jest Bogusław Popowicz z Pracowni Artystycznej AB-Art w Krakowie. Stworzył on dzieło wyjątkowe, o jasnej i czytelnej symbolice. Ojciec Święty, spoglądając na chłopca i otaczając go przyjaźnie ramieniem, jak zwykł to często czynić, wskazuje nam przyszłość naszej Ojczyzny. Odlewy figur w brązie wykonała Pracownia Ślusarstwa Artystycznego Mariana Polańskiego z Tarnowa. Pomnik stanął w parku przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na postumencie zaprojektowanym przez mgra inż. arch. Mariusza Kaliszewskiego z Architektonicznego Biura Projektowego w Ostródzie. Prace budowlane nadzorował Marek Myśliński z Ostródy.

W powojennej historii miasta jest to pierwszy pomnik figuratywny. Misją dzieła będzie upowszechnianie wśród mieszkańców Ziemi Ostródzkiej nauczania Jana Pawła II. Jednocześnie, Komitet Budowy Pomnika wskazał na uniwersalność monumentu – ma on służyć nie tylko wiernym jednej parafii, lecz wszystkim mieszkańcom miasta. Pomnik Jana Pawła II powstał wspólnym wysiłkiem i zaangażowaniem społeczeństwa, bez pomocy lokalnych samorządów.

Pomysł budowy pomnika zrodził się spontanicznie i z potrzeby serca mieszkańców Ostródy. Komitet Budowy Pomnika powstał w marcu 2006 roku przy parafii p.w. NMP, której proboszczem jest ks. prał. Roman Wiśniowiecki, asystent kościelny Oddziału. Środki finansowe na budowę dzieła zbierano przez ponad 4 lata.

Ogromną życzliwość w dziele budowy pomnika oraz przy organizacji uroczystości okazał Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” i Zarząd Oddziału ostródzkiej „Solidarności”. Zaproszenie „Solidarności” do współpracy stało się elementem wzmacniającym działalność Komitetu. Na wdzięczność zasługuje hojność indywidualnych ofiarodawców, instytucji, przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych, zakładów rzemieślniczych, organizacji społecznych i struktur związkowych „Solidarności” z wielu regionów Polski. Na szczególne wyróżnienie zasługuje dar serca uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Wdzięczność i podziękowanie należy się również anonimowym nabywcom cegiełek oraz znanym darczyńcom.

Drugi etap budowy związany będzie z przygotowaniem podejścia do pomnika i zagospodarowania otoczenia zespołu parkowo – pomnikowego.

ZBIGNIEW POŁONIEWICZ

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Grodzisk Wielkopolski

Pod hasłem „Polska – ojczyzna małych ojczyzn” odbyło się II Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich. Główny cel tej inicjatywy, zainspirowanej i przedłożonej wielkopolskim samorządom przez Oddział Okręgowy Stowarzyszenia, (który jest również współorganizatorem Forum), stanowi prezentacja dorobku i aktualnych działań lokalnych samorządów oraz podległych im jednostek w zakresie podejmowanych inicjatyw papieskich, służących integracji lokalnego środowiska wokół postaci Jana Pawła II. Papież-Polak stanowi w tych działaniach symbol wartości i postaw patriotycznych i narodowych, które pomagają w procesie tworzenia etosu wspólnotowego lokalnego środowiska oraz służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej i społecznej w wymiarze lokalnym i regionalnym.

Bogaty program grodziskiego Forum zainaugurowano uroczystą Mszą św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, koncelebrowaną w kościele p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej pod przewodnictwem bpa Marka Jędraszewskiego, który skierował do wiernych słowo pasterskie. Po krótkiej ceremonii nadania imienia Jana Pawła II jednemu z nowo powstałych w mieście rond, w miejscowym, pięknie odnowionym budynku Centrum Kultury, odbyła się część konferencyjna Forum. Złożyły się na nią wystąpienia; bpa M. Jędraszewskiego – „Myśląc Ojczyzna – przesłanie moralne Jana Pawła II dla Polski i Polaków”, oraz ks. dr. hab. Mariana Dudy z Częstochowy – „Miłość do Małej Ojczyzny, w myśli i na przykładzie życia Jana Pawła II”. O formach upamiętnienia pontyfikatu Papieża Polaka w skali całego kraju, mówił w swoim referacie Ryszard Zawadowski – prezes Stowarzyszenia „Pamięć Jana Pawła II”. Kierowane przez Zawadowskiego Stowarzyszenie przygotowało również na tę okoliczność ciekawą wystawę „Jan Paweł II w filatelistyce świata, oraz na kartach telefonicznych”. Był też czas na wymianę myśli, doświadczeń i spostrzeżeń obecnych na tej części, samorządowców, a także innych zaproszonych gości.

Wśród licznych imprez towarzyszących II Wielkopolskiemu Forum znalazł się panel dyskusyjny dla młodzieży na temat Pokolenia JP 2, konkursy – recytatorski i plastyczny dla dzieci, prezentacja słowno – muzyczna grupy teatralnej „Arlekin” oparta na „Tryptyku rzymskim” oraz wieczorny koncert zespołu Arka Noego.

Karpicko

Od 16 do 19 września odbyła się jesienna sesja Ośrodka Formacji Katolicko Społecznej. Uczestniczyła w niej grupa przeszło 40 osób z wszystkich oddziałów terenowych województwa wielkopolskiego. Sesja miała zarówno charakter szkoleniowo-formacyjny, jak też integracyjnowypoczynkowy. Ośrodek położony nad Jeziorem Wolsztyńskim i otoczony sosnowym lasem pełnym grzybów, sprzyjał nie tylko rekreacji ale i refleksji nad pięknem świata. Ważnym punktem programu było spotkanie dyskusyjne z udziałem kol. Marka Korycińskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Głównej Stowarzyszenia odpowiedzialnego za sprawy formacyjne. W referacie wprowadzającym, wiele uwagi poświęcił on znaczeniu nazwy naszego Stowarzyszenia, które nie zawsze jest w pełni uświadamiane, a przecież stanowi wielkie zobowiązanie do pracy formacyjnej.

Wieczorem, po refleksyjnej prezentacji patriotycznej pt. „Myśląc Ojczyzna” związanej z agresją niemiecko-sowiecką na Polskę, odbyło się jeszcze jedno spotkanie o charakterze szkoleniowym z udziałem Grzegorza Idziaka. Tematem była rola lidera w zespole formacyjno – zadaniowym. Wykorzystano metodologię i doświadczenia Stowarzyszenia „Szkoła Liderów”.

Sobotnie popołudnie uczestnicy Ośrodka spędzili w klasztorze Ojców Oblatów w Obrze. Zwiedzili pocysterski klasztor, pomieszczenia seminarium, Muzeum Misyjne i skarbiec, zapoznali się z historią zgromadzenia oraz wysłuchali wykładu biblisty seminaryjnego o. dra Józefa Wcisło pt. „Idea odpoczynku w Biblii”.

Pobyt w tym niepowtarzalnym miejscu zakończyła Msza św.w kaplicy seminaryjnej z piękną oprawą liturgiczną. W czytania i śpiewy aktywnie włączyli się uczestnicy sesji.

WŁODZIMIERZ CHRZANOWSKI

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Szczecin

Od kilku lat Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w ramach realizacji cyklu „Ocalić od zapomnienia” próbuje wydobyć z niepamięci postać i twórczość ostatniego z XIX wiecznych romantyków – Kornela Ujejskiego. Zapomniany ten poeta i publicysta, urodzony na Podolu, prawie 60 lat po swojej śmierci został związany ze stolicą Pomorza Zachodniego. Zmaterializowany w pomniku dłuta znakomitego polskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela do wybuchu II wojny światowej stał przy ul. Akademickiej we Lwowie. Po wojnie podzielił los mieszkańców kresowej metropolii. Po kilkuletniej tułaczce, na fali październikowej odwilży w 1956 roku ostatecznie trafił do Szczecina, gdzie został postawiony „po cichu” i jakby wstydliwie w samym centrum miasta, nieopodal Bramy Portowej. Kilka razy przesuwano go jak mebel. Drogą do zwrócenia uwagi na twórczość i pomnik poety jest ogłoszony przez Stowarzyszenie w 2007 roku Zachodniopomorski Konkurs Recytatorski o „Złotą Lirę” Kornela Ujejskiego. Obejmuje on swoim zasięgiem teren całego województwa Zachodniopomorskiego, odbywa się w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim, pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Konkurs ma być również zachęcić szkoły Województwa Zachodniopomorskiego do przyjmowania imienia wieszcza jako swojego patrona.


Laureatką „Złotej Liry” została gimnazjalistka z Gryfina Nina Mucha

Nagrodą główną w konkursie jest „Złota Lira” połączona z wycieczką – pielgrzymką do Lwowa oraz na Kresy Południowo-Wschodnie. Za drugie i trzecie miejsca przewidziano Srebrną i Brązową Lirę oraz nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy otrzymują cenne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

5 czerwca zakończyła się IV edycja Konkursu. Po raz pierwszy finał wojewódzki odbył się w Szczecinie, w gościnnych progach Duszpasterstwa Akademickiego Księży Chrystusowców przy ul. Bogurodzicy.

Po przywitaniu uczestników, gości, jury i dyrektora Jacka Stróżyńskiego, członka Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali na stojąco „Z dymem pożarów” Kornela Ujejskiego.

Dotychczasową historię Konkursu przedstawił Krzysztof Puc, emerytowany przewodniczący Okręgu Szczecin, który w dalszej części tradycyjnie prowadził Konkurs. Wskazał na duże zainteresowanie młodzieży. W czterech dotychczasowych edycjach udział wzięło kilkuset uczniów szkół ponad podstawowych. Doskonałym wprowadzeniem do zmagań konkursowych był też wykład członka jury mgr inż. arch. Macieja Gromniaka zatytułowany „Zapomniane poezje, czy może zakazane dzisiaj poezje?”

Finaliści wraz ze swoimi opiekunami i zaproszonymi gośćmi skorzystali ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez zawsze pomocną i uczynną Bożenę Glaza, a potem wysłuchali krótkiego koncertu muzyki Chopina w wykonaniu Bartłomieja Pudło, studenta Akademii Muzycznej w Szczecinie, którego przedstawiła przewodnicząca Rady Oddziału Szczecin Bernarda Korycko. Zwróciła ona uwagę, że wśród utworów Ujejskiego znalazły się także „Tłumaczenia Chopina”.

Jury uznało, że Złotą Lirę połączoną z wyjazdem do Lwowa zdobyła uczennica Gimnazjum Nr 1 im. Olimpijczyków Polskich z Gryfina, Nina Mucha. Srebrną i Brązową Lirę wraz z nagrodami rzeczowymi otrzymały Martyna Łazarz z Publicznego Gimnazjum z Połczyna Zdroju i Martyna Daszykowska z Gimnazjum Nr 1 z Pełczyc. Ponadto, wyróżnienie przyznano Agnieszce Arcimowicz z IX LO w Szczecinie, która otrzymała odtwarzacz MP4.Wszystkim uczestnikom finału wręczono nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Finaliści udali się następnie pod pomnik poety, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i pozowali do wspólnego zdjęcia.

Pomysłodawcą i koordynatorem Konkursu jest Edmund Glaza.

EDMUND GLAZA

Oddział Okręgowy w Warszawie

Warszawa

Centrum Kultury „Civitas Christiana” przy ul. Pięknej 16 zaprasza na wystawę „Rodziny Kresowe”, która czynna będzie od 27 września. Ukazuje ona historię kilku szlacheckich rodów kresowych i portretuje ich życie codzienne w dworach na Żmudzi, Litwie, Ukrainie i Besarabii. Dorobek kilku pokoleń wybranych rodzin możemy zobaczyć na nigdzie nie publikowanych zdjęciach z archiwów rodzinnych, uzupełnieniem których są fragmenty wspomnień. Na przekór zawieruchom dziejów, rodziny te żyjąc i pracując, a także, gdy trzeba było – walcząc, miały swój istotny udział nie tylko w kulturze Polski, ale również Rosji, Niemiec, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

Większa część wystawy poświecona jest rodowi Stankiewiczów herbu Ostoja, zamieszkującemu na Litwie. Siedzibą Stankiewiczów były Berżeniki. Ludzie i miejsca występujące na prezentowanych zdjęciach są opisane we wspomnieniach Heleny z Zanów Stankiewiczowej, wydanych przez Wojciecha Wiśniewskiego w książce p.t. „Pani na Berżenikach”.

ANNA SOĆKO

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej