Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/06/28

 

Komunikat Kapituły XVI edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Kapituła XVI edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego obradująca w dniu 5 października 2010 r. w Białymstoku pod przewodnictwem J.E. ks. abp prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego w składzie: Dorota Sokołowska, prof.dr hab. Jarosław Ławski, prof.dr hab. Dariusz Kulesza, Jan Leończuk, Waldemar Smaszcz, Edward Wróbel, Bogusława Wencław przyznała tegoroczną nagrodę

prof. dr hab. Stefanowi Sawickiemu

w uznaniu Jego zasług w budowaniu porozumienia między współczesną refleksją teoretyczno- i historycznoliteracką a nowożytną sztuką inspirowaną chrześcijaństwem. Fundatorem nagrody jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 19 listopada 2010 r. (piątek) o godz. 17:00 w Galerii Slendzińskich przy . ul. Waryńskiego 24A w Białymstoku

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

Pod hasłem „Miłością zło pokonajmy” przebiegały w Białymstoku XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Honorowym patronatem objął imprezę abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Głównym organizatorem dni kulturalnej jest Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku, z którym nasz Oddział współpracuje od wielu lat.


Koncert Teatru Rapsodycznego z Wrocławia

W tym roku byliśmy współodpowiedzialni za promocję i organizację dwóch koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II w wykonaniu Teatru Rapsodycznego Dnia Trzeciego z Wrocławia. Spektakle te odbyły się podczas obchodów Dnia Papieskiego. Jeden z koncertów odbył się w Dobrzyniewie Kościelnym w Parafii pw. Zwiastowania NMP. Ks. Andrzej Horaczy, proboszcz parafii, przyjął nas serdecznie i gościnie. Jak zwykle pomoc okazał Pan Zenon Szypcio, wójt Gminy Dobrzyniewo Duże, na którego wsparcie możemy zawsze liczyć. Koncert pamięci odbył się także w Białymstoku w kościele pw. św. Wojciecha. Życzliwość i troskę wykazał ks. Stanisław Szczepura, proboszczowi parafii.

XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyły się Mszą św. dziękczynną celebrowaną w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ks. infułata Adama Krasińskiego, wikariusza generalnego oraz koncertem Chóru Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej.

* * *

14 października w naszym Oddziale rozpoczęliśmy kolejny cykl Spotkań z Biblią, prowadzony przez ks. dra Wojciecha Michniewicza, wybitnego biblistę, wykładowcę AWSD w Białymstoku. Slajdy wraz z komentarzem prelegenta przeniosły nas do ziemskiej ojczyzny Zbawiciela. Październikowe spotkanie poświęcone było głównie regionowi Galilei. Na kolejnym w przyszłym miesiącu przeniesiemy się do Jerozolimy. Na zakończenie wykładu wyraziliśmy naszą radość z faktu mianowania ks. Michniewicza Kawalerem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

* * *

W 40. lecie debiutu literackiego Jana Leończuka, 20. lecie pojawienia się jego „Zapiśnika” na antenie Polskiego Radia Białystok oraz w 60 rocznicę urodzin poety, Oddział Stowarzyszenia zorganizował spotkanie autorskie z jubilatem. Jan Leończuk jest autorem kilkunastu tomów wierszy, a miłośnikom słowa pisanego dał się również poznać jako prozaik, tłumacz, wydawca, dyrektor Książnicy Podlaskiej i wielki miłośnik Kresów. Niedawno, na rynku wydawniczym ukazał się pięknie przygotowany tom jego poezji „Zadziwienia”, obejmujący wiersze poety z lat 2000 – 2010. Prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku napisała o tej książce: „ Jan Leończuk z pewnością jest stąd, szerokość jego duszy i pewna niedzisiejszość, aż nadto zdradzają podlaski, wschodni rodowód. Tu nie pędzi się za czasem. Leończuk próbuje się z nim ułożyć, dogadać – no, cóż, po prostu – żyć… ”

Na wieczór złożyły się wspomnienia przeplatane wierszami oraz refleksje związane ze współczesną kulturą, historią i tradycją. Nie brakowało też muzyki w wykonaniu studentek V roku Akademii Muzycznej w Białymstoku Agnieszki Sobolewskiej i Joanny Kręcisz. Na akordeonie grał Bogdan Obrycki nauczyciel z Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.

B. W.

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

X Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości” uczczono w stolicy Pomorza w sposób szczególny. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana wraz z innymi stowarzyszeniami, ruchami i duszpasterstwami rodzinnymi, przy wsparciu wydziałów duszpasterskiego i katechetycznego Gdańskiej Kurii Metropolitalnej, współorganizowało Marsz dla Życia i Rodziny. Uroczystości odbyły się po patronatem abpa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.


Gdański Marsz dla Życia

Marsz był odpowiedzią na apel Ojca Świętego o budowanie cywilizacji miłości, stanowiącej drogę do świętości. Obserwując tłumy uczestników, którzy przeszli ulicami Gdańska można powiedzieć, że warto świętować radośnie miłość małżeńską i rodzinną oraz wartość ludzkiego życia. Manifestacja pokazała również konieczność mobilizacji wiernych do odważnego, publicznego manifestowania przynależności do obrońców godności życia, małżeństwa i rodziny. Obchody rozpoczęły się na Placu Solidarności przy pomniku Poległych Stoczniowców. W wystąpieniach nawiązywano do wydarzeń Sierpnia 1980 roku, a istotę i przesłanie Marszu przybliżyła uczestnikom Dominika Piasecka, przedstawicielka Komitetu Organizacyjnego. Okolicznościowe słowo wygłosił również gdański Ordynariusz, który udzielił zgromadzonym specjalnego błogosławieństwa.

Uczestnicy trzymali w rękach papieskie chorągiewki, a nad głowami unosiły się setki biało – żółtych balonów oraz hasł W trakcie przemarszu wysłuchano świadectw członków ruchów i stowarzyszeń. Jednym z nich było wystąpienie Leny i Jacka, przedstawicieli dziewięcioosobowej rodziny. W czasie marszu zaprezentowano także pantomimę ewangelizacyjną, przygotowana przez wspólnotę Efraim z Duszpasterstwa Akademickiego OO. Jezuitów, ukazującą konieczność budowania małżeństwa i rodziny na wartościach Ewangelii.

Gdański marsz zakończyła uroczysta Msza św. odprawiona w Bazylice Mariackiej. W jej trakcie, 60 osób podjęło uroczyście zobowiązania do duchowej adopcji dzieci poczętych.

WALDEMAR JAROSZEWICZ

Oddział Okręgowy w Lublinie

Biała Podlaska

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” był współorganizatorem obchodów święta Patrona Miasta – św. Michała Archanioła. Główne uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele p. w. świętego. Po Mszy św. odbył się wykład dr Romana Zająca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Święty Michał Archanioł – miedzy dobrem, a złem”. Prelegent przybliżył postać Wodza Wojsk Niebieskich, odwołując się do poszczególnych fragmentów Pisma Świętego.

A.S.

Lublin

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” było współorganizatorem obchodów 71 rocznicy agresji Rosji Sowieckiej na Polskę. Uroczystości jak co roku rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod tablicą z Krzyżem Sybiru, gdzie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. W ramach obchodów uczczono również pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Odbywającą się przy Pomniku Ofiar Katynia uroczystość zorganizowano zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wystawiono warty honorowe wojska i policji oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i lubelskich szkół. Odegrano hymn państwowy, odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Ostatnią częścią uroczystości była sesja popularnonaukowa „Agresja Sowiecka 17 IX 1939 r. na Kresach Wschodnich i Lubelszczyźnie”, która odbyła się w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewódzkiego. Pierwszy z prelegentów – Adam Sikorski przedstawił szkic do portretu podporucznika Jana Bołbotta. Następnie zaprezentowano film dokumentalny Jerzego Masłowskiego „Potyczka i zbrodnia sowiecka w Miętkiem 24 września 1939 roku.”. Robert Horbaczewski przybliżył zebranym dzieje gminy Tyszowce, znajdującej się w latach 1939 – 1941 pod okupacją sowiecką. Tomasz Rodziewicz opowiedział o okolicznościach przekazania Lublina wojskom sowieckim 28 września 1939 roku, a dr Janusz Kłapeć przedstawił referat o antypolskiej propagandzie na łamach gadzinowej gazety „Czerwony Sztandar”. Rosyjskie dokumenty archiwalne na temat wojny polsko-sowieckiej we wrześniu 1939 roku zaprezentował dr Marcin Paluch. Głos zabrał również dr Leon Popek z lubelskiego IPN.

A. S.

* * *

28 września w Oddziale Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum Lubelskiego została otwarta wystawa „I trzeba było żyć. Kobiety w KL Ravensbrück w 65. rocznicę wyzwolenia obozu”. Ekspozycja przybliża współczesne portrety kobiet, które przeszły przez hitlerowski obóz koncentracyjny. Dodatkowo wzbogacona została wypowiedziami byłych więźniarek. Zaprezentowano także korespondencję obozową, dzieła artystyczne oraz inne pamiątki.

Na otwarcie wystawy zaproszone zostały byłe więźniarki obozu w Ravensbrück. Wśród nich znalazły się: dr Wanda Półtawska, która podzieliła się bolesnymi wspomnieniami z czasów pobytu w obozie oraz Zofia Pociłowska, która rzeźbi małe formy w glinie.

M. Ch.

* * *

9-10 października Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym Okręg Środkowo-Wschodni po raz kolejny zaprosiło członków i przyjaciół Stowarzyszenia do udziału w jesiennym rajdzie pieszym. Tym razem szlak wędrówki wiódł przez malownicze Roztocze, a tematem rajdu były Krzyże i kapliczki w pejzażu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na krzyż oraz jego rolę w życiu i świadomości ludzkiej. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy coraz częściej kpi się z krzyża, a nawet walczy z tym znakiem.

Sobotnim rankiem grupa 16 uczestników wyruszyła spod siedziby Stowarzyszenia, aby odkrywać piękno otaczającej nas przyrody naznaczonej w tak wielu miejscach obecnością krzyża. Zakwaterowani zostaliśmy w Leśnym Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym „Jodła” w Zwierzyńcu, stąd też wyruszyliśmy w pierwszą trasę do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tam obejrzeliśmy prezentację ukazującą walory przyrodnicze i kulturowe RPN, a następnie wysłuchaliśmy konferencji wygłoszonej przez Mariana Kurzynę, który zaprezentował efekty swej wieloletniej pracy, polegającej na wyszukiwaniu i fotografowaniu krzyży oraz kapliczek na terenie Roztocza i Puszczy Solskiej. Po konferencji zaproszono nas do zwiedzenia nowo otwartej wystawy muzeum RPN ukazującej bogactwo szaty roślinnej i zwierzęcej Roztocza. Po obiedzie zwiedziliśmy Zwierzyniec i odbyliśmy spacer po lesie. Wieczorem zgromadziliśmy się przy wspólnym ognisku, wymieniając się refleksjami z minionego dnia. Spotkanie zakończyła modlitwa i Apel Jasnogórski.

W niedzielę, po porannej Mszy św. w kościele parafialnym w Zwierzyńcu wyruszyliśmy na szlak po Roztoczańskim Parku Narodowym. Naszym przewodnikiem był wieloletni dyrektor Parku, który opowiadał nam o historii parku oraz jego bogatej roślinności. Pierwszym etapem naszej wędrówki była ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę. Jest to jedna z najciekawszych tras pozwalająca na zapoznanie się z walorami przyrodniczymi Parku. Samo wzniesienie jest zaś znakomitym punktem widokowym na pobliskie tereny Roztocza. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Pomniku Pamięci Poległych Leśników. Kolejnym ważnym punktem naszej wędrówki był cmentarz mieszkańców wsi Sochy zamordowanych przez hitlerowskich okupantów podczas pacyfikacji wsi w roku 1943. Dalej szlak zawiódł nas do Florianki oraz nad Stawy Echo, gdzie prowadzona jest hodowla stajenna i rezerwatowa konika polskiego – swoistego symbolu Roztoczańskiego Parku Narodowego.

MAŁGORZATA BABUL

Włodawa

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało spotkanie z biblistą z KUL, drem Romanem Zającem zatytułowane „Archanioł Michał i zastępy anielskie”. Prelegent zwrócił także uwagę na fakt, że często nie dostrzegamy obecności i działalności aniołów w naszym życiu. Szczegółowo scharakteryzował także wodza zastępów niebieskich Świętego Michała Archanioła, określanego jako: opiekuna Ludu Bożego, przewodnika, wodza zastępów niebieskich, adwokata i orędownika. Przedstawił też hierarchię anielską, i dwóch Archaniołów, o których mówi Pismo Święte Gabriel – „Bóg jest mocą” i Rafał – „Bóg uzdrawia”.

A. S.

Zamość

Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu Wiedzy o Regionie, przebiegającego pod hasłem. „Czy znam swój region?”. Konkurs jest organizowany przez Oddział KS „CCH” w Zamościu, Katolickie Radio Zamość, Zamojskie Towarzystwo Turystyki Górskiej i objęty został patronatem Starostw Powiatowych w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Spośród osób, które do 14 września przesłały na adres Katolickiego Radia Zamość prawidłowe odpowiedzi na 15 pytań dotyczących historii i osobliwości Zamojszczyzny, rozlosowane zostały nagrody. Losowanie odbyło się 30 września 2010 r. na antenie Katolickiego Radia Zamość w programie „Skarby Zamojszczyzny. Podróże dalekie i bliskie”, w obecności Lesława Flagi i Łukasza Kota.

Nagrody ufundowane przez Starostwa Powiatowe w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu otrzymali: Anna Pitura (Tomaszów Lubelski), Katarzyna Sochań (Zamość), Mateusz Pobłocki (Turkowice), Patrycja Sztaba (Łabunie) oraz Teresa Tęczak (Zamość).

Nagroda specjalną, ufundowaną przez wójta Gminy Sułów, Tomasza Pańczyka otrzymali wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego Świetlicy Środowiskowej KROKUS w Tomaszowie Lubelskim.

* * *

22 września Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w ramach XVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowało wykład Marii Rzeźniak – starszego kustosza Muzeum Zamojskiego zatytułowany: W cieniu furty klasztornej. Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi w Łabuniach. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna. Następnie w kościele OO. Redemptorystów p.w. Św. Mikołaja odprawiono Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wysłuchano katechezy, którą wygłosił o. Antoni Ołdak CSsR, prefekt świątyni.

* * *

22 września Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” zorganizowało spotkanie z Dorotą Grzymałą asystentem muzealnym, kulturoznawcą i krytykiem sztuki, a na co dzień pracownikiem Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Tematem wykładu była twórczość wielkich polskich romantyków – Fryderyka Chopina, Kornela Ujejskiego oraz malarstwo Władysława Podkowińskiego.

ŁUKASZ KOT

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” było organizatorem IX edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza. Odbyło się ono w trzecią rocznicę śmierci patrona – prozaika, poety, tłumacza i historyka literatury, który zadebiutował pod koniec lat 30. na łamach cenionych pism społeczno- kulturalnych „Kuźnia młodych” oraz „Prosto z mostu”.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów miasta oraz powiatu.W programie tegorocznej edycji, uczestnicy zaprezentowali własne interpretacje wierszy poetów ziemi dobrzyńskiej: B. J. Balcerowicza, . J. Gumińskiej, H. Tuchalskiej, E. Rogowskiego, . Z. E. Szczęsnej, Z. Żuchowskiego, E. Walasiewicza, M. Kokota, A. Rupińskiej, J. Jałowiec , D. Chrobaka oraz M. K. Zielińskiego.


Nagrodzeni recytatorzy z opiekunami

Jury w składzie: M. Wysocka, E. Żuchowska, B. J. Balcerowicz przyznało wyróżnienie za szczególnie ciekawą prezentację Weronice Zarzyńskiej ze SP w Ugoszczu.

W kategorii szkół podstawowych i klas 1-3, I miejsce zdobyła Oliwia Rochnowska ( SP w Ugoszczu), II miejsce – Patrycja Tierentjew (SP w Sosnowie), a III miejsce – Tomasz Wiśniewski (SP w Nadróżu). W klasach 4-6, zwycięzcami okazali się Weronika Brodowska (SP nr 1 w Rypinie), Anna Skarszewska (SP w Sosnowie) oraz Kinga Barcikowska (SP w Wąpielsku).

Wśród gimnazjalistów, laury otrzymali: Justyna Rucińska (Gimnazjum im. J. Wybickiego w Rypinie), Klaudia Zielińska (Gimnazjum w Skrwilnie) oraz Patrycja Kamińska (Gimnazjum w Radzikach Dużych).

Fundatorem nagród książkowych: encyklopedii i albumów oraz pamiątkowych dyplomów był Miejski Zespół Obsługi Oświaty Urzędu Miejskiego w Rypinie. Wręczyła je dyrektor Małgorzata Świtalska.

ZENOBIA ROGOWSKA

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

4 października 2010r. w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja „Znaczenie organizacji pozarządowych i wolontariatu w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego na terenie powiatu ciechanowskiego”. Honorowy patronat nad konferencją objął starosta Eugeniusz Sadowski. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz przedstawiciele 28 organizacji pozarządowych, a prowadziła ją Maria Pszczółkowska – przewodnicząca Oddziału „Civitas Christiana”.

Bożena Żywiecka kierownik Wydziału Współpracy Lokalnej i Zagranicznej pokazała wkład w życie społeczności Ciechanowa organizacji pozarządowych o profilu pomocowym i samopomocowym. Przedstawiła działalność organizacji samopomocowych, zasady otrzymywania dotacji oraz szeroki zakres współpracy Urzędu Miasta z organizacjami pozarządowymi zapisanej w rocznych planach współpracy. Od 2003 r. ogłaszane są konkursy przez Prezydenta miasta na realizację zadań publicznych. Wspominała o przedwojennych organizacjach takich jak TPD i PCK, które posiadały do swej dyspozycji samoloty i szpitale.


Konferencja w Ciechanowie. Od lewej: Maria Pszczółkowska, Jacek Stróżyński, Bożena Żywiecka, Eugeniusz Sadowski

Jacek Stróżyński dyrektor Ośrodka d/s Rodziny KS „Civitas Christiana” scharakteryzował rolę wolontariatu, omówił aspekty prawne dotyczące pracy wolontariatu oraz podał przykłady angażowania Jacek Stróżyński dyrektor Ośrodka d/s Rodziny KS „Civitas Christiana” scharakteryzował rolę wolontariatu, omówił aspekty prawne dotyczące pracy wolontariatu oraz podał przykłady angażowania wolontariuszy w pracy „Civitas Christiana”.

Maciej Adamkiewicz kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym podkreślił, że sam należy do sześciu organizacji pozarządowych. Organizacje o charakterze kulturalnym i sportowym pełnią ważną rolę w społeczności miasta. Spotkanie zakończył starosta Eugeniusz Sadowski, który jednocześnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.

MP



Polska Golgota Wschodu





Serca wielkich Polaków

Według tradycji serce to źródło wartości duchowych i moralnych, zwierciadło naszego wnętrza. Groby serc to tzw. „mogiły dusz”. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Zachodu. Stosowali go nie tylko monarchowie i magnateria, ale również szlachta. Nieobcy był wybitnym artystom, bohaterom narodowym. Miejsca wiecznego spoczynku ciała i serca były zazwyczaj różne. Ciało było chowane bądź tam, gdzie nastąpiła śmierć, bądź też tam, gdzie nakazywała tradycja. Serce zaś umieszczone w kosztownym naczyniu, odpowiednio zabezpieczone najczęściej trafiało do miejsca, które za życia było drogie zmarłemu. Była to czasem ufundowana przez zmarłego świątynia, czy klasztor. W Warszawie mamy tuzin takich serc. Jedne wszystkim znane, inne nielicznym. Jedne przetrwały do naszych czasów, inne przechodziły burzliwe dzieje. Jeszcze inne, zostały na zawsze pogrzebane pod ruinami kościołów podczas Powstania Warszawskiego. Serce Fryderyka Chopina jest wmurowane w drugi filar kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Serce Władysława Reymonta jest umieszczone w kościele Świętego Krzyża. Serce króla Jana III Sobieskiego znajduje się w kaplicy Anioła z Akry w kościele Kapucynów na Miodowej. Serce króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego i jego matki Gryzeldy Konstancji z Zamojskich pochowane jest w kościele pokamedulskim na Bielanach. Serca Cecylii Renaty, żony króla Władysława IV, Konstancji, żony króla Zygmunta III Wazy, królewicza Karola Ferdynanda, syna Konstancji spoczywają gdzieś w podziemiach, pod warstwą ruin obecnego kościoła Matki Boskiej Łaskawej. Serce Tadeusza Kościuszki znajduje się obecnie w dawnej kaplicy Zamku Królewskiego. Serce Ludwiki Marii Gonzagi, żony króla Jana Kazimierza spoczywa w kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Serce Teodora Lubomirskiego zaginęło pod ruinami Katedry Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Serce Karola Szymanowskiego spłonęło podczas Powstania Warszawskiego.



Fot. Dominik Różański


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej