Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/07/1

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia spotkał się z liderem stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, Pawłem Poncyliuszem. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele innych organizacji regionalnych. PJN deklaruje współpracę ze stowarzyszeniami i z ruchami katolickimi, licząc na to, że ich liderzy mają ambicje działania politycznego.

* * *

Na dorocznym opłatku ruchów i stowarzyszeń katolickich w Dworze Artusa została wyróżniona wieloletnia członkini stowarzyszenia, Krystyna Holly, znana również z publicystyki na łamach „Naszego Głosu”. Z rąk abpa Tadeusza Gocłowskiego otrzymała ona wyróżnienie Pro Ecclesia et Populo.


Biskup Gocłowski wręcza nagrodę Krystynie Holly

Krystyna Holly zawsze angażowała się w wiele inicjatyw służących rodzinie, a najbardziej na rzecz najmłodszych, gdyż – jak zawsze przypomina – każdy kryzys czy nieszczęście najbardziej odbija się na dzieciach. Jako pedagog i psycholog w prowadzonej nieodpłatnie przez stowarzyszenie Poradni Rodzinnej, od ponad dwudziestu pięciu lat pomaga dzieciom, młodzieży, a obecnie także zagubionym życiowo małżeństwom. Krystyna chętnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą wielu szkołach i parafiach, gdzie z dużą skutecznością potrafiła uratować wielu młodych ludzi często sięgających po narkotyki i alkohol. Kiedy jeszcze pracowała zawodowo, pod jej pokojem zawsze ustawiały się kolejki. Oni jej ufali – ona była dla nich wiarygodna i nie liczyła poświęconego czasu. Do dzisiaj w Poradni Wychowawczej zjawiają się jej byli uczniowie ze swoimi dziećmi, z mężami, żonami, bo ona jest dla nich wiarygodna, prawdziwa i serdeczna.

Obok „Naszego Głosu” nagrodzona publikowała też na łamach wielu innych czasopism: „Dziennika Bałtyckiego”, dwutygodnika katolickiego Diecezji Pelplińskiej „Pielgrzym”, a także nieistniejących już gdańskiego dwutygodnika katolickiego „Gwiazda Morza” i katolickiego dziennika „Słowa”. Jej teksty mają w sobie zarówno ostrzeżenia przed zagrożeniami współczesności, jak i rady, w jaki sposób pokonywać trudne sytuacje. Krystyna chętnie służy i udziela się w Kościele i stowarzyszeniach. Nigdy nie kryje swoich poglądów, wielkiego patriotyzmu i tego, że najpierw się modli, a potem działa.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Kapela Mariacka, która zaprezentowała koncert kolęd.

Waldemar Jaroszewicz

Oddział Okręgowy w Katowicach

Bielsko Biała

2 listopada 2010 roku w ramach Klubu Filozoficznego odbyło się spotkanie poświęcone sylwetce zmarłego niedawno księdza profesora Tadeusza Stycznia. Prezentacji jego postaci i nauczania dokonał dr Marek Rembierz. Ksiądz profesor Tadeusz Styczeń był filozofem, etykiem oraz wieloletnim wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozwinął również i pogłębił personalistyczną wizję etyki miłości i życia oraz wizję małżeństwa i rodziny jako communio personarum.

MM

Bytom

15 grudnia 2010 roku w ramach regularnych spotkań tematycznych Oddziału miało miejsce spotkanie z ks. dr Marianem Szymonikiem wieloletnim przyjacielem naszego Stowarzyszenia. Prelekcja dotyczyła zarówno wydanej niedawno przez niego książki pt. „W kierunku demokracji personalistycznej” -która jest zbiorem wykładów wygłaszanych przez ks. dr Szymonika wygłoszonych w ramach jego współpracy z Okręgowym Ośrodkiem Formacji Katolicko Społecznej, jak i troski o samorząd lokalny. Na spotkaniu obecni również byli radni miejscy oraz przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

MM

Częstochowa

26 grudnia 2010 roku w uroczystość Świętej Rodziny obchodzono na Jasnej Górze II Święto Rodzin. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Rodzina na straży życia” i stanowiło okazję do szczególnej modlitwy o szacunek dla życia. Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej bp Jan Wątroba apelował, by rodziny wzrastały w mądrości biblijnej, a komunię z Bogiem i ludźmi budowały na lekturze Pisma Świętego. Spotkanie współorganizowały oddział częstochowski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra.


Finał konkursu Wieczernikowa Choinka

Biskup Wątroba podkreślił w homilii, że Jezusowi do wkroczenia w świat wystarczyła tylko prosta znajomość Biblii i Bożego Słowa. „Nie potrzeba kończyć specjalnych kursów. Droga, aby być św. Rodziną jest bardzo prosta” – powiedział częstochowski biskup pomocniczy. Hierarcha dodał, że od tysięcy lat Pismo Święte pomaga stworzyć dobre i piękne rodziny i stale pogłębiać komunię z Bogiem, którego słowa zostały spisane na kartach Biblii. Podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przedstawiciele polskich rodzin modlitwą i ofiarą wspierali częstochowskie Okno Życia. Dzięki temu został już uratowany mały Janek, dlatego modlitwy były także w jego intencji. Na ołtarzu złożona została symboliczna maskotka – pluszowy miś, który został przeznaczony dla Janka, ale miał także wyrażać pamięć o wszystkich dzieciach, które nie doznają miłości rodzicielskiej i mieszkają w domach dziecka.

Po Mszy św. w namiocie-kaplicy, wśród choinek ubranych przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej odbyło się rodzinne kolędowanie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 52 specjalnie na tę okoliczność przygotowały ręcznie ozdobione śpiewniki. Podczas kolędowania rodziny, które uczestniczyły w konkursie na przygotowanie rodzinnej szopki, dostały nagrody. Jedna ze stajenek została złożona na ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej jako wotum dla Maryi za opiekę nad polskimi rodzinami.

* * *

6 stycznia na Jasnej Górze odbył się finał III konkursu na „Wieczernikową Choinkę”. Cieszył się wielkim zainteresowaniem maluchów i nawiedzających sanktuarium. Przez zaledwie jedenaście dni pielgrzymi oddali ponad szesnaście tysięcy głosów na czterdzieści choinek przyozdobionych przez dzieci ze szkół i z przedszkoli Archidiecezji Częstochowskiej. Zamysłem organizatorów, Radia Jasnej Góry i katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”, było nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i podtrzymywanie zwyczajów strojenia świątecznych drzewek wzorem praojców, czyli z wykorzystaniem naturalnych surowców. . Na choinkach znalazły się ozdoby ze słomy, z papieru, orzechów, wydmuszek, makaronu czy wełny. Nie zabrakło nawiązania do współczesności, czyli bombek z plastikowych butelek, folii, styropianu, wstążek i malowanych na szkle. „Bardzo cieszymy się z wzięcia udziału w konkursie. Kultywowanie polskich tradycji, ubieranie takiej polskiej choinki jest nam bardzo bliskie” – powiedziała Agata Filipiuk Mojsa, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie.

W tym roku pierwszy raz do udziału w konkursie zostały zaproszone przedszkolaki. W namiocie- kaplicy w jasnogórskim Wieczerniku odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. Wśród przedszkolaków I miejsce, z liczbą głosów przekraczającą 1,5 tys., zdobyła choinka nr 10, udekorowana przez maluchy z Gminnego Przedszkola w Ostrowach nad Okszą. Marianna Pełka, opiekun maluchów, podkreśliła, że ich ozdoby zostały wykonane z różnych materiałów odpadowych: puszek po jogurtach, z tubek po papierze, pudełeczek po kremach czy papierków po cukierkach. Dzieci i nauczyciele byli bardzo szczęśliwi, że ich choinka tak bardzo się podobała pielgrzymom. W kategorii przedszkolnej drugie miejsce zajęło Miejskie Przedszkole nr 33 w Częstochowie, a trzecie – Oddział Przedszkolny przy Szkole nr 5 w Zawierciu. Zwycięzcy otrzymali komplety kolorowych klocków ufundowane przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Każde przedszkole wyróżnione zostało dyplomem i książką o Jasnej Górze. Wśród uczniów najładniejsza, zdaniem pielgrzymów, z liczbą prawie 1 tys. 400 głosów, jest anielska choinka z numerem 24 przystrojona przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie. „Te anioły wykonane z folii wyniosły nas na wyżyny pierwszego miejsca. Bardzo się cieszymy. Tym bardziej, że w konkursie bierzemy udział po raz pierwszy” – powiedziała Agata Filipiuk Mojsa.. Drugie miejsce zajęła choinka nr 31 przyozdobiona przez przedstawicieli Katolickich Szkół SPSK w Częstochowie, a trzecie – Szkoła Podstawowa w Miedźnie. Finaliści otrzymali nagrody przygotowane przez przeora Jasnej Góry, o. Romana Majewskiego, w postaci artykułów szkolnych. Wszystkie szkoły odebrały dyplomy i przewodniki po Jasnej Górze.

Finał zmagań na „Wieczernikową Choinkę” połączony był z pamięcią o obchodzonym 6 stycznia Światowym Dniu Misyjnym Dzieci. Potrzebę misyjności Kościoła wyjaśniali o. Wojciech Dec, paulin i najmłodsi z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci ze Strzelec Wielkich. Maluchy modlitwą i ofiarą włączyły się we wsparcie rówieśników w Ugandzie. „Misyjnie kolędowaliśmy i zbieraliśmy pieniądze dla dzieci z innych krajów. No, bo właśnie brakuje im żywności, są tam wojny i trzeba ich wspierać. Czerpiemy radość z tego, co robimy” – powiedziała mała kolędniczka.

Z uczestnikami konkursu spotkali się klasztorni kolędnicy. Każdego roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego na Jasnej Górze odbywa się doroczna kolęda. Bracia paulini przebrani za Świętą Rodzinę, trzech królów, Żyda czy pasterzy odwiedzają cele wszystkich zakonników, a także miejsca ich pracy i posługi. W imieniu Jasnej Góry za udział w konkursie podziękował dzieciom i nauczycielom o. Sebastian Matecki OSPPE, podprzeor klasztoru. Choć pielgrzymi jasnogórscy wybrali już najpiękniejsze ich zdaniem drzewka, to choinki nadal pozostaną w Wieczerniku i wciąż będą cieszyć przybywających do sanktuarium.

Izabela Tyras

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Koszalin

Od 21 stycznia na korytarzach Urzędu Miasta można było zwiedzać wystawę „Niedokończone Msze wołyńskie – martyrologium duchowieństwa wołyńskiego ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”. Koszalin jest kolejnym miastem, gdzie jest eksponowana wystawa poświęcona ofiarom rzezi wołyńskiej. Podczas otwarcia wykład wprowadzający wygłosił prof. dr hab. Czesław Partacz.


Otwarcie wystawy Niedokończone Msze wołyńskie

Wystawa prezentowała sylwetki dwudziestu czterech duchownych, którzy stali się ofiarami zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Tytuł wystawy „Niedokończone Msze wołyńskie” nawiązuje do okoliczności wołyńskiej tragedii, gdy wielu kapłanów zostało zamordowanych podczas pełnienia swojej posługi. Według badań przedstawionych przez prof. Czesława Partacza na terenie kresów południowo-wschodnich w latach II wojny światowej i następnych zostało zamordowanych co najmniej 413 osób duchownych, z czego nacjonaliści ukraińscy w latach 1939– 1947 zamordowali 168, naziści niemieccy – 138, a z rąk Sowietów zginęło 106 osób. Wystawa cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Koszalina, z których wielu pochodzi z Wołynia. Jeszcze w tym roku planowana jest konferencja naukowa poświęcona ofiarom rzezi wołyńskiej. Autorami wystawy są Centrum Ucrainicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Lublinie oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie. Patronat nad wystawą sprawował Prezydent Miasta Koszalina Piotr Jedliński.

Paweł Majewicz

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

Rada Miejska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizowała w ostatnim czasie sesje naukowe o gen. Leopoldzie Okulickim i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Prelekcje wygłosili dr Remigiusz Kasprzycki z Muzeum Armii Krajowej oraz dr Maciej Korkuć i dr Cecylia Kuta z krakowskiego IPN.

* * *

Przed wyborami samorządowymi miało miejsce spotkanie, w którym wzięli udział: starosta Powiatu Bocheńskiego Jacek Pająk, burmistrz Bochni Bogdan Kosturkiewicz oraz reprezentujący ogólnopolskie władze katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” Henryk Koch i Jacek Stróżyński. Tematem spotkania była współpraca między samorządem lokalnym a katolickim stowarzyszeniem „Civitas Christiana”.

* * *

W działalności stowarzyszenia aktywnie uczestniczy sześciu lekarzy, a jeden z nich Marek Kania otrzymał w 2010 roku Złoty Medal wyróżnienia „Dei Regno Servire” (łac. „Służyć Bożemu Królestwu”) z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

* * *

Na rzecz społeczności lokalnej i jej okolic prężnie działa powołany przez Radę Miejską Stowarzyszenia Zespół ds. Samorządowych. Stowarzyszenie bierze udział w organizowanych przez władze Miasta Bochni i Powiatu rocznicach okolicznościowych i innych o charakterze patriotycznym. Zespół i Rada Miejska zorganizowały m.in. zbiórkę pieniężną na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Została także udzielona znacząca pomoc rzeczowa i żywnościowa powodzianom z naszego regionu.

* * *

Nasi członkowie założyli siedmioosobowy zespół muzyczny Civitas, który wzbogaca wszystkie wspólne spotkania i wiele innych uroczystości.

Halina Mucha

Nowy Sącz

Spotkanie opłatkowe w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” odbyło się przy Bazylice św. Małgorzaty i upłynęło na słuchaniu poezji Agnieszki Koseckiej z Tęgoborzy i śpiewaniu kolęd przy akompaniamencie grającego na organach elektrycznych Tomasza Wolaka, popularnego organisty z tzw. „kościółka kolejowego”.


Spotkanie bożonarodzeniowe w Nowym Sączu

Zebranych powitał szef sądeckiego „Civitas Christiana”, Leszek Migrała. W tłumie gości zauważyliśmy wielu znamienitych sądeczan: Roberta Ślusarka – dyrektora Muzeum Okręgowego, Leszka Zakrzewskiego – prezesa PTH, Józefa Steca – malarza-konserwatora sztuki, Annę Totoń – przewodniczkę po mieście czy Marka Ubrana z drukarni Flexergis, gdzie drukowany jest miesięcznik „Sądeczanin”. Na opłatku nie mogło zabraknąć szefa „Civitas Christiana” w Małopolsce – Stanisława Pażuchy, znanego mecenasa malarzy i rzeźbiarzy. Życzenia noworoczne złożył zebranym ks. dr Paweł Kochanowicz z parafii farnej, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu. Ksiądz Paweł przypomniał słowa Jana Pawła II, że kultura bez Ewangelii nie istnieje, a właśnie kultura i sztuka jest domeną działalności stowarzyszenia.

Podczas opłatka odbyła się promocja tomiku wierszy Agnieszki Koseckiej Jego dary wydanego w ramach biblioteki „Civitas Christiana”. Autorka jest matką pięciorga dzieci, nauczycielką języka polskiego i języka angielskiego w Gimnazjum w Tęgoborzy. „Ta poezja inspirowana jest głęboko przeżywaną wiarą, opisuje w prostych, oszczędnych słowach relacje autorki ze Stwórcą, stawia pytania egzystencjalne” – rekomendowała jej twórczość Danuta Sułkowska z Grupy Literackiej „Sądecczyzna”, a potem na zmianę z autorką recytowała jej wiersze. Agnieszka Kosecka to prawdziwe objawienie sądeckiego Parnasu. Długo pisała do szuflady, a kiedy twórczością skromnej nauczycielki z Tęgoborzy zainteresował się m.in. dr Wojciech Kudyba, od razu posypały się nagrody. Kosecka zdobyła Srebrne Pióro Sądeckie przyznawane przez starostę nowosądeckiego, została laureatką Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach”.

Kiedy Agnieszka Kosecka zaczęła podpisywać swój tomik z wierszami, Tomasz Wolak zagrał pierwszą kolędę. Gospodarze zadbali także o oprawę plastyczną – na ścianach wisiały obrazy i płaskorzeźby o tematyce bożonarodzeniowej sądeckich twórców. Był też obfity, świąteczny stół. Goście nie chcieli wyjść.

Oddział Okręgowy w Lublinie

Lublin

16 grudnia 2010 roku w parafii pw. św. Andrzeja Boboli odbyło się spotkanie z cyklu „Szczęśliwa Rodzina”. Tematem przewodnim był „In vitro: Szansa czy zagrożenie?”. Spotkanie poprowadził ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, wykładowca teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W swoim wystąpieniu przedstawił stanowisko Kościoła na temat metody in vitro, które poparł argumentami teologicznymi, filozoficznymi oraz statystycznymi. Po zakończeniu wystąpienia w dyskusję na temat godności życia włączyli się uczestnicy spotkania.

HSZ

* * *

8 stycznia w parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej odbyło się rodzinne kolędowanie połączone z koncertem zespołu Dzieci z Brodą. Występ został zorganizowany wspólnie przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz przedszkole Rodzinne Ziarenko. Gwiazdy wieczoru wykonały lubelskie pieśni kolędowe oraz animowały wspólny śpiew tradycyjnych kolęd. Koncert odbył się w ramach projektu „Szczęśliwa Rodzina”, który od tego roku będzie również organizowany w tutejszej parafii.

* * *

18 stycznia Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we współpracy ze stowarzyszeniem W Stronę Sztuki zorganizowało wieczornicę z młodymi artystami z lubelskich szkół i uczelni. W ramach spotkania wystąpili: uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego. Byli to: Gabriela Żmigrodzka (skrzypce), Oskar Ruppel (skrzypce), a także szkolny zespól baletowy, który wykonał inscenizację do słynnego Jeziora Łabędziego Piotra Czajkowskiego.

Swoje poezje zaprezentowali Anna Wójtowicz – uczennica XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki, laureatka wielu konkursów poetyckich i zarazem stypendystka Zarządu Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej w 2007 roku, a także Szczepan Karaś – student II roku Teologii KUL, który jest stypendystą stowarzyszenia W Stronę Sztuki i laureatem konkursów recytatorskich i poetyckich. Młodzi twórcy zaprezentowali swoje wiersze pochodzące z wydanych już tomików poezji: Penelopy ląd odnaleziony, Do Przyjaciela, a także niepublikowanych dotąd zbiorów. Spotkaniu towarzyszyła także wystawa malarstwa ośmioletniej Zofii Hałasy, wielokrotnie nagradzanej w różnych konkursach plastycznych. Wieczór odbył się w ramach projektu „Spotkania z kulturą”.

Agnieszka Skałecka

Zamość

Łukasz Kot, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, otrzymał Dyplom Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” z okazji obchodów Światowego Dnia Turystyki 2010. Było to podziękowanie za popularyzację historii miasta i walorów krajoznawczych regionu, a także aktywne kreowanie współczesnego oblicza Zamościa. Dyplom podpisali: prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” Marcin Zamoyski i wiceprezes Marek Marcola.

Aleksander Śwircz

* * *

10 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Upamiętnienia Postaci Leopolda Skulskiego. Debatowano nad projektem tablicy pamiątkowej przygotowanym przez artystę-plastyka Zygmunta Jarmuła. Wskazano kilka uwag do poprawki. Artysta zobowiązał się do przygotowania ostatecznego projektu na koniec lutego.

W skład komitetu wchodzą: Marcin Zamoyski, prezydent miasta Zamość, prof. Jan Jachymek, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne/Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Łukasz Kot, przewodniczący katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, oraz Andrzej Kędziora, dyrektor Państwowego Archiwum w Zamościu.

Jak co roku oddział zorganizował spotkanie opłatkowe dla członków, sympatyków, współpracowników oraz zaproszonych gości. Na spotkaniu był ks. bp dr Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który tradycyjnie skierował słowo do zgromadzonych. Nie obyło się bez odczytania słów Pisma Świętego, modlitwy i dzielenia się opłatkiem. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd pod przewodnictwem ks. Marcina Jankiewicza, opiekuna duchowego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia na Lubelszczyźnie.

Na spotkaniu byli Marek Koryciński, wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a zarazem przewodniczący rady oddziału lubelskiego, Aleksander Śwircz, wiceprzewodniczący zamojskiego oddziału „Civitas Christiana”, oraz Maria Gryz, prezes Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Łukasz Kot

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Gryfice

16 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Zostało ono poprzedzone Mszą Świętą odprawionej przez ks. Ireneusza Pastryka w intencji zdrowia i Bożego błogosławieństwa dla członków „Civitas Christiana” i ich rodzin w całym 2011 roku. Podczas Mszy Świętej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 wystawiły Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez katechetkę Danutę Radecką. Zostały one ciepło przyjęte przez wiernych i nagrodzone gromkimi brawami.

W spotkaniu wzięli udział: ks. proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Ireneusz Pastryk, burmistrz Gminy Andrzej Szczygieł z żoną, dyrektor Jacek Stróżyński z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przewodnicząca Oddziału Miejskiego „Civitas Christiana”, Bernarda Korycko z Edmundem Glazą i jego żoną, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów RP, Związku Sybiraków oraz członkowie i sympatycy stowarzyszenia. Na wstępie głos zabrała przewodnicząca Teresa Bzdurska, która przedstawiła najważniejsze działania zrealizowane w ubiegłym roku przez oddział. Następnie przewodnicząca przypomniała najbardziej istotne wydarzenia, które miały miejsce w minionym roku w naszej ojczyźnie. Złożyła również życzenia na Nowy Rok, a burmistrzowi pogratulowała wysokiej wygranej w wyborach samorządowych i ponownego objęcia stanowiska.


Jasełka podczas spotkania opłatkowego

Później wszyscy składali sobie serdeczne życzenia. Ksiądz proboszcz życzył naszej wspólnocie dalszego rozwoju, podejmowania dobrych inicjatyw i osiągnięcia zamierzonych celów, a dyrektor Jacek Stróżyński podkreślił fakt przywrócenia Święta Trzech Króli.

Po skromnym poczęstunku (dziękujemy cukierni państwa Wigurskich) i wspólnym śpiewaniu kolęd, spotkanie dobiegło końca, ale radosny nastrój i ciepły klimat Świąt Bożego Narodzenia pozostanie w naszych sercach na dłużej.

Teresa Bzdurska

* * *

Szczecin

Już kilka lat temu w oddziale postanowiono, że święto Objawienia Pańskiego będzie dniem spotkania opłatkowego członków i sympatyków stowarzyszenia. Po wiadomości, że 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy, natychmiast zapadła decyzja, aby właściwie zagospodarować ten dzień i wzorem innych miast zabrano się za organizowanie Orszaku Trzech Króli.

W samo południe członkowie i sympatycy oraz licznie zgromadzona młodzież wzięli udział w barwnym, wesołym, ale pełnym głębokiego przekazu wydarzeniu. Orszak przeszedł z Placu Zamkowego do katedry. Następnie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w intencji członków i sympatyków stowarzyszenia w Bazylice, po czym wszyscy uczestnicy zgromadzili się w siedzibie stowarzyszenia na wspólnym kolędowaniu.

Spotkanie otworzyła przewodnicząca Rady Oddziału Bernarda Korycko. Wielką niespodziankę i jeszcze większą radość swoim przybyciem sprawił zebranym ks. arcybiskup Andrzej Dzięga. Jego wizyta, a zwłaszcza to, co mówił, bardzo podniosło rangę tego spotkania opłatkowego, ale też było powodem do wielu dyskusji i refleksji.

Przewodnicząca przedstawiła pracę oddziału w minionym roku, podziękowała osobom najbardziej zaangażowanym, zaprezentowała kilka inicjatyw na najbliższy czas, złożyła wszystkim życzenia po modlitwie, którą prowadził ks. kanonik A. Ziejewski, proboszcz parafii przy Bazylice św. Jana Chrzciciela.

W trakcie opłatka miały miejsce kolejne wystąpienia, a kierownik ośrodka „Z pomocą rodzinie” Joanna Szałata podziękowała i obdarowała upominkiem specjalistów pracujących w poradni oraz zaangażowaną młodzież. Każde wystąpienie przeplatane było wspólnym śpiewem kolęd. Szybko minął ten dzień pełen wrażeń. Do następnego roku!

Bernarda Korycko


Młodzi uczestnicy Orszaku Trzech Króli

Odział Okręgowy we Wrocławiu

Legnica

W ramach OFKS legnicki Oddział „Civitas Christiana” oraz Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej im. Jana Pawła II zorganizowały sesję naukową nt. Dawca wody żywej a szaleństwo gnozy. Pierwszy referat „Gnoza czasów starożytnych” wygłosił ks. dr Leopold Rzodkiewicz, rektor WSDDL, wykładowca patrologii. Prelegent omówił pojęcie gnozy /”poznanie”/ w sensie ortodoksyjnym i nieortodoksyjnym, różnorodne gnostycyzmy, poglądy aleksandryjskiej szkoły teologicznej, a zwłaszcza Klemensa Aleksandryjskiego, który uznawał, że wartości kultury helleńskiej znajdują dopełnienie w chrześcijaństwie. Starożytni ojcowie Kościoła polemizowali z gnostykami, którzy uważali materię za siedlisko zła, święty Ireneusz podkreślał realność ciała Chrystusa, gnostycy mówiąc o zmartwychwstaniu negowali tożsamość ciała zmartwychwstałego z ziemskim.

Dr A. Sutowicz /Wrocław KSCCH/ w wykładzie „Wybrane aspekty gnostyckich ruchów w średniowieczu” mówiła o odradzaniu się gnozy, która w późniejszych wiekach stała się praźródłem ruchów masońskich, o katarach z Langwedocji odrzucających dogmaty chrześcijańskie, nawiązujące do manicheizmu, głoszące że świat jest zły i trzeba wyzwolić go od materii i wznieść się ku Bogu. W Średniowieczu pod wpływem sekt mistycznych ze wschodu nastąpił rozkwit ruchów okultystycznych, próbujących łączyć chrześcijaństwo z wiedzą tajemną, ezoteryczną, magią i astrologią.

Ks. dr Adam Lasek, prefekt WSDDL, wykładowca teologii dogmatycznej w wykładzie „Współczesne oblicze gnozy” omówił między innymi teozoficzne koncepcje poznania tajemnic świata za pomocą praktyk mistycznych inspirowanych religiami dalekiego wschodu, utożsamiania się z bóstwem w łańcuchu reinkarnacji broniącej dualizmu, gdzie ciało jest narzędziem duszy. Mówił także, o utopijnym elemencie przyszłościowej wizji ruchu New Age, głoszącego zbawienie człowieka przez samego człowieka, podobnie jak u Adama, w opozycji do Boga, a co zakończyło się klęską.

A.T.

Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Gorzów Wielkopolski

17 grudnia 2010 roku w Zespole Szkół nr 20 odbyła się konferencja „Gorzów Wlkp. miejscem spotkania kultur”. Sympozjum stanowiło podsumowanie projektu, mającego na celu zainteresowanie młodzieży problematyką kultury regionalnej. Organizatorzy położyli szczególny nacisk na kwestie tradycji i zwyczajów kulturowych.

Równocześnie z konferencją odbył się koncert charytatywny „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”, zorganizowany przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Zespół Szkół nr 20. Dochód z koncertu został przeznaczony na rzecz dzieci dotkniętych chorobą nowotworową. Członkowie Stowarzyszenia energicznie wsparli zbiórkę funduszy, które pomogą najmłodszym w walce z ciężkim schorzeniem.

S. H

Wspomnienie o Mieczysławie Szymczaku

20 listopada 2010 roku minęła dziesiąta rocznica śmierci Mieczysława Szymczaka, przewodniczącego oddziału miejskiego katolickiego s towar z y s z eni a „Civitas Christiana” w Szczecinie. Był znakomitym publicystą, dziennikarzem, wspaniałym prelegentem i doskonałym mówcą wiernym Bogu i ojczyźnie. Swoją publicystykę traktował jako głos ostrzegający przed negatywnymi dla Polski skutkami płynącymi z procesów unifikacji i globalizacji. Swoje pisanie postrzegał jako formę edukacji społecznej potrzebną do kształtowania świadomości patriotycznej i historycznej Polaków. Martwiło go, że patriotyzm zamiast być najwyższą i świętą wartością, jest nieustannie wyszydzany, i że Polskę nazywa się zaściankiem i ciemnogrodem, a Polaków nacjonalistami i ksenofobami.

Coraz częściej występująca pogarda do własnego narodu i historii, tradycji i kultury wywoływała u niego potrzebę walki o prawdę we wszystkich wymiarach życia społecznego, kulturalnego, politycznego i gospodarczego. Źródła tej prawdy odnajdował m.in. w Pięciu Prawdach Polaków.

Polaków w 2001 roku został pośmiertnie laureatem Nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego. Wielokrotnie podkreślał, że Polska od tysiąca lat została ukształtowana na fundamencie Ewangelii i odejście od tej prawdy podetnie nasze korzenie narodowe i kulturowe.

Wielką wagę przywiązywał do współpracy stowarzyszenia ze wspólnotami parafialnymi.

Dzisiaj, gdy ujemny przyrost naturalny, brak poszanowania godności człowieka, bluźnierstwa wobec Krzyża i jego obrońców, wyprzedaż za bezcen i rozkradanie majątku narodowego są zjawiskami powszechnymi, publicystyka Mieczysława Szymczaka potwierdza jego dalekowzroczność.

Bardzo kochał swoją rodzinę. Przeżył w udanym związku małżeńskim czterdzieści lat. Wspólnie z żoną Marią wychowali troje wspaniałych dzieci. Jedyny ich syn Jarosław został kapłanem.

Pamiętajmy o śp. Mieczysławie w swoich modlitwach!

Edmund Glaza

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej