Oddział Okręgowy w Białymstoku
Białystok
Od dłuższego czasu środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i jego sympatycy z Podlasia wędrują śladami Jezusa, Jego uczniów, a także innych biblijnych postaci. Tym razem w białostockiej siedzibie Oddziału Stowarzyszenia ks. dr Wojciech Michniewicz poprowadził nas, prezentując piękne slajdy, przez kraje Bliskiego Wschodu – Liban i Syrię. Historie tych ziem wprost lub pośrednio odnoszą się do czasów starotestamentalnych jak również do początków chrześcijaństwa. W Starym Testamencie wspominany jest słynny cedr libański, który posłużył m.in. do budowy świątyni Salomona, w Biblii symbolizuje wyniosłość, pychę i dumę. Obecnie stanowi godło Libanu. Wędrowaliśmy przez starożytny Tyr, potężne miasto zdobyte dopiero przez Aleksandra Wielkiego, górę Hermon i pasmo Antylibanu, a także liczącą 150 km dolinę Bekaa. Wyobrażaliśmy sobie dawną świetność Baalbek czy Byblos. Słuchając historii i oglądając potężną twierdzę Crac des Chevaliers na terenie Syrii, mogliśmy się poczuć jak rycerze krzyżowi, oblegani przez muzułmańską armię. Dzięki wiedzy ks. Wojciecha i technice, zwiedziliśmy też miasto Hama nad Eufratem, gdzie zachowały się cuda rzymskiej techniki – koła nawadniające: sprawne i liczące sobie niemal 2000 lat, Aleppo, w którym znajdują się ruiny klasztoru dedykowanego Szymonowi Słupnikowi z podstawą kolumny, na której święty żył, ruiny Ekla, dawnego potężnego miasta, związanego z postacią Abrahama, a także Palmyry, biblijnego Tadmuru.
Ta podróż łącząca czynnik poznawczy ze sferą ducha, przybliżyła uczestników spotkania i całego trwającego cyklu do lepszego rozumienia ksiąg biblijnych, szczególnie Starego Testamentu, do głębszego wnikania w przesłanie Bożego Słowa.
R.G.
Oddział Okręgowy w Gdańsku
Gdańsk
30 grudnia ub. r. minęła 85 rocznica ustanowienia Diecezji Gdańskiej, która w 1992 roku została podniesiona do rangi Archidiecezji. Z tej okazji Oddział Pomorski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej zorganizowały sesję popularno-naukową. Sesja odbyła się w sali teatralnej parafii św. Stanisława Kostki, w której posługę pełni ks. Mirosława Paracki, asystent kościelny Oddziału Okręgowego. Data konferencji zbiegła się z imieninami ks. Mirosława.
Podczas sesji naukowej w 85 rocznicę ustanowienia diecezji gdańskiej
Inspirację do zorganizowania sesji stanowiła nie tylko rocznica ale i fakt, że poza pojedynczymi publikacjami opisującymi sylwetki niektórych z biskupów gdańskich albo jedynie wąskie zagadnienia związane z funkcjonowaniem administracji kościelnej na Pomorzu Gdańskim od 1925 roku, nikt dotąd nie podjął się rzetelnych badań nad Diecezją Gdańską. Organizatorzy ufają, że sesja popularnonaukowa była pierwszym spotkaniem, które być może zwróci uwagę na to zagadnienie, a w przyszłości uda się zorganizować kolejne sesje lub konferencje, które w sposób szerszy będą opisywały dzieje Kościoła na Pomorzu Gdańskim.
Wprowadzenia dokonał ks. dr Mirosław Paracki, który syntetycznie opisał dzieje i zasadnicze problemy, z jakimi borykała się diecezja, następnie wygłoszono referaty „Geneza i tło historyczne powstania Diecezji Gdańskiej” (dr hab. Grzegorz Berendt z IPN) oraz „Pierwszy Synod Gdański a ludność polska Wolnego Miasta Gdańska” (ks. dr Leszek Jażdżewski z Gdańskiego Seminarium Duchownego). Red. Adam Hlebowicz zarysował z kolei w swoim wystąpieniu rolę, jaką Kościół gdański odegrał w latach przełomu (Grudzień 1970 i lata 1980/81). Przedstawiono również szczegółowe zagadnienia takie jak życie i działalność ks. J. P. Aeltermanna (1876-1939) (Jan Daniluk z IPN) czy też problemy odbudowy kościoła św. Brygidy jako przykład stosunków między władzą świecką a Kościołem katolickim, przedstawione przez Stanisława Flisa również z IPN. Mec. Marek Sosnowski przedstawił z kolei aktualny temat rewindykacji zabytków sakralnych na przykładzie kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim.
W dyskusji, uczestników interesowały zarówno zagadnienia dotyczące początków diecezji jak i relacje państwo i Kościoła w okresie PRL-u. Szczególnie emocjonująca dyskusja miała miejsce przy omawianiu problemu zabytków. Ze zgrozą zauważono, że po dwudziestu latach demokracji wciąż obowiązują w Polsce stalinowskie dekrety, na które powołują się wszystkie dotychczasowe rządy wskazując podstawę decyzji o nie zwracaniu zabytków parafiom.
* * *
Miłośnicy sztuki oraz muzyki Fryderyka Chopina spotkali się 1 marca na wernisażu w Galerii Mariackiej. Data została wybrana nieprzypadkowo. W ten dzień przypada bowiem rocznica urodzin Fryderyka Chopina, w tym roku obchodzona już po raz dwieście pierwszy. Była to jednocześnie data kończąca obchody Roku Chopinowskiego w Polsce i na świecie.
Wystawa, którą otworzyliśmy, zatytułowana „Na urodziny Fryderyka Chopina”, w swoim zamyśle była swoistym prezentem urodzinowym dla genialnego kompozytora, a także dla nas – widzów oraz odbiorców jego sztuki. Prace na wystawę przygotowali uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie z pracowni Roswity Stern. Są to w większości portrety z epoki wykonane techniką collageu.
Podczas obchodów Międzynarodowego Roku Chopinowskiego odbyło się ponad 4000 tysiące imprez poświęconych kompozytorowi. Podczas wernisażu utwory Chopina wykonała Ewa Nanowska– Schmyt. Wiersze poświęcone Chopinowi odczytała Małgorzata Pospieszna. O pomyśle powstania wystawy opowiadała dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie – Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak.
Wystawa trwała do 21 marca.
WJ
Kartuzy
W Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z członkami wspólnoty Rodzin Szensztackich. Wzięli w nim udział: siostra Agnieszka – przełożona Domu w Kartuzach, oraz świeccy członkowie wspólnoty: Halina Szuman – założycielka Ligi Matek i Andrzej Sobociński z Rodzin Szensztackich. Siostra Agnieszka przedstawiła historię Ruchu Apostolskiego z Szensztat i życiorys jego założyciela – Sługi Bożego Ojca Józefa Kentenicha. Przedstawiła także rozwój Instytutu w Polsce. Zwróciła szczególną uwagę na bezkompromisową wiarę założycieli Instytutu w Opatrzność Bożą i cześć oddawaną Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej (Córce Boga Ojca, Matce Syna Bożego i Oblubienicy Ducha Świętego). Instytut został założony w Schönstatt w Niemczech w 1914 roku. Jest to maryjno – apostolska wspólnota, która stawia sobie za cel wychowanie nowego człowieka poprzez formację świeckich a także poświęcając się kontemplacji (Siostry Wieczystej Adoracji). Siostry prowadzą pracę formacyjną we wspólnotach dziewcząt, matek, kobiet zawodowo czynnych oraz rodzin a także działalność ewangelizacyjną jako wzór stawiając Maryję i Świętą Rodzinę. Instytut liczy ok. 2700 sióstr w 19 prowincjach w całym świecie, w tym 140 należy do prowincji polskiej. Do polskiej prowincji należy 19 placówek w tym 5 na Wschodzie (Grodno, Mosty, Moskwa, Petersburg, Adamowicze). Siostry są apostolsko czynne w 11 diecezjach w Polsce, obejmując pracą formacyjną ok. 5 tysięcy osób. Dom Prowincjalny Instytutu mieści się w Świdrze. Wraz z znajdującym się przy nim Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej erygowanym w 1981 roku stanowi centrum Ruchu Szensztackiego w Polsce.
Obecnie na świecie jest 148 sanktuariów wyglądem zewnętrznym przypominające pierwszą świątynię zbudowaną przez zgromadzenie w Niemczech.
RJ
Oddział Okręgowy w Katowicach
Częstochowa
Walka o należyte miejsce kobiety w społeczeństwie, o równouprawnienie w życiu publicznymi i społecznym, to nie przejaw feminizmu, ale upominanie się o coś, co jest prawem kobiet, powiedział bpJan Wątroba z Częstochowy. Delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet podkreślił jednak, że kobiety nie mogą poddać się naciskom ruchów feministycznych, które próbują zniwelować różnice między mężczyzną i kobietą, wskazując jako ideał upodobnienie się kobiety do mężczyzny. W Dzień Kobiet bp Wątroba celebrował na Jasnej Górze uroczystą Mszę św. w intencji niewiast, prosząc m.in. o szacunek dla nich wszystkich i możliwość realizowania przez nie życiowego powołania. Eucharystia stanowiła główny punkt II Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast, którego organizatorem był Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Podczas Mszy św. na Jasnej Górze w Święto Kobiet
„Bóg stworzył kobietę i mężczyznę i każdy z nich musi pilnować swojej tożsamości, a nie dążyć do upodobnienia się do drugiej płci a tym bardziej walczyć z przedstawicielami innej płci do czego nawołują często ruchy feministyczne. To nie konkurencja, nie rywalizacja, ale uzupełnienie się, komplementarność, dopełnianie z zachowaniem odrębności, wzajemne ubogacanie się tym, w co Pan Bóg wyposażył naturę kobiety i mężczyznę”, powiedział bp Jan Wątroba.
Na program spotkania, oprócz Mszy św. złożyły się: pokaz skrótu filmu o Prymasie Wyszyńskim „Non possumus” w 30. rocznicę jego śmierci i rozmowy dotyczące zdrowia kobiet prowadzone przez częstochowskie Amazonki.
IZABELA TYRAS
Oddział Okręgowy w Łodzi.
Skierniewice
W ramach obchodów Dnia Świętości Życia, 26 marca odbyło się VI Sympozjum z cyklu „Dar Życia”. Temat wiodący tegorocznego spotkania brzmiał „Dar życia – łaską ojca i skarbem Narodu w komunii z Bogiem Ojcem” i poświęcony był szczególnej refleksji nad powołaniem do ojcostwa, tak często negowanym przez współczesne trendy egoizmu, hedonizmu i nieodpowiedzialności.
Podczas spotkania przeprowadzono kilka wykładów oraz dyskusji panelowych. Konferencję rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana w kościele p. w. św. Stanisława Biskupa. Po niej, w kinoteatrze „Polonez” rozpoczęły się obrady. Zebranych powitali ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława i moderator Ruchu Światło-Życie w Diecezji Łowickiej oraz prezydent miasta Leszek Trębski. Pierwszy z mówców, b. marszałek Sejmu RP Marek Jurek podjął refleksję nad ojcostwem jako rolą życia dla każdego mężczyzny. Drugi wykład „Szczęśliwe dzieci mają dobrych ojców” wygłosił znany ogólnopolskiej publiczności prezenter TVP Krzysztof Ziemiec. Pierwszą część sesji zakończyło wystąpienie publicystki Joanny Najfeld, znanej działaczki pro-life na temat ochrony życia poczętego.
Po muzycznym przerywniku w postaci koncertu chóru parafialnego kościoła pw. św. Stanisława odbyły się dyskusje panelowe, których uczestnicy rozmawiali m. in. o problemach niepłodności i naprotechnologii, o wspólnej modlitwie w rodzinie oraz o formach pomocy duchowej dla rodziców, którzy stracili swoje dzieci.
Ostatnią część sesji wypełniła prezentacja inicjatywy „Tato.net”, będącej internetowym portalem i forum dla mężczyzn pragnących przeżywać swoje ojcostwo w duchu chrześcijańskim. Jej pomysłodawcą jest teolog i publicysta dr Dariusz Cupiał. Obrady podsumował poseł na Sejm RP Dariusz Seliga.
Konferencji towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla młodzieży szkolnej na temat postaci Jana Pawła II.
Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Prezydentem Miasta i parafią św. Stanisława Biskupa. Honorowy patronat nad sesją objęli biskup łowicki Andrzej Dziuba i poseł na Sejm RP Dariusz Seliga.
JOLANTA BURIAN
Oddział Okręgowy w Poznaniu
Poznań
Rzadko się zdarza się, żeby w oddziałach miejskich Stowarzyszenia pojawiali się ze swoimi pracami zagraniczni artyści, a już szczególnie twórcy z tak dalekich krajów jak Liban. Do tak wyjątkowego wydarzenia doszło 21 marca w Poznaniu.
W siedzibie Oddziału Miejskiego odbył się wernisaż ikonografki Aldony Kamińskiej – Achkar. Malarka opuściła Polskę ponad trzydzieści lat temu. Osiadła na stałe w Libanie, gdzie skończyła prywatną szkołę ikonografii i rozpoczęła działalność artystyczną. Jej ikony inspirowane są sztuką bizantyjską, jest także twórczynią archetypu ikony Jana Pawła II, bo oprócz ikon i malarstwa sakralnego, to właśnie portretowanie Papieża-Polaka stało się jej artystyczną pasją.
Jak sama twierdzi spotkanie z Janem Pawłem II podczas jego wizyty w Libanie w 1997 roku było dla niej prawdziwym przełomem. Poczuła wtedy potrzebę uwieczniania na płótnie jego wizerunków. W ten sposób powstała kolekcja kilkudziesięciu akwareli, obrazów olejnych i ikon, którą urodzona w Złotoryi artystka zaprezentowała w trakcie wernisażu w Poznaniu. Warto zaznaczyć, że wystawa, która w kolejnych dniach została udostępniana zwiedzającym, jest pierwszą i jedyną w Polsce ekspozycją portretów Jana Pawła II autorstwa Aldony Kamińskiej Achkar.
Wizerunki polskiego papieża, spoglądające na zwiedzających ze ścian galerii na ul. Kramarskiej, są wszystkim doskonale znane. To ujęcia widywane wielokrotnie na zdjęciach czy migawkach telewizyjnych. Pozbawione jednak tła, całej otoczki, kontekstu uwypuklają samą postać, a w szczególności malujące się na twarzy papieża uczucia: radość, zadumę, cierpienie. Wszystko to sprawia, że na znane wizerunki Jana Pawła II musimy spojrzeć od nowa, dokonać ich reinterpretacji. Jednocześnie prace artystki przywołują wspomnienia jego dobroci, ciepła i uczuć, towarzyszących nam w trakcie papieskich pielgrzymek do kraju.
Poznański wernisaż zgromadził w siedzibie Stowarzyszenia wielu znamienitych gości, ludzi kultury, sztuki, polityki, a wśród nich, byłych i obecnych rektorów poznańskich uczelni wyższych: prof. dra hab. Stanisława Lorenca z UAM, prof. dr hab. Kamilę Wilczyńską z WSHiU, prof. dra hab. Erwina Wąsowicza z UP, przedstawicieli mediów i środowisk twórczych, pracowników Urzędu Miasta, dyrektorów poznańskich firm i prywatnych mecenasów sztuki. Specjalne życzenia przesłał arcybiskup poznański Stanisław Gądecki. Oprócz kontemplowania wystawianych dzieł, przybyli mieli okazję wysłuchać poezji Karola Wojtyły w interpretacji Jarosława Kaczmarczyka przy kojących dźwiękach harfy (swoje utwory prezentował młody poznański artysta Michał Zator), a także spróbować orientalnych przysmaków: wędzonych migdałów, kawy z kardamonem, araku i słodyczy. Całość poprowadził aktor poznańskiego Teatru Nowego – Andrzej Lajborek.
Wernisaż wystawy Aldony Kamińskiej-Achkar
Dzieła artystki można było podziwiać w Poznaniu do 25 marca, po tym terminie szansę obejrzenia wystawy mieli tylko uczestnicy debaty „Polskość – wielość i pluralizm, czy ciasnota i zamknięcie”, która Oddział Okręgowy zorganizuje 2 kwietnia.
Wszyscy zainteresowani twórczością Aldony Kamińskiej-Achkar mogą zobaczyć jej prace na stronie internetowej: sites.google.com/site/aldonaachkar/ home. Znajdują się tam m.in. wspomniane portrety Jana Pawła II oraz inne dzieła pani Aldony. Warto zaglądać tam co jakiś czas, oczekując nowych prac, gdyż jak zapowiedziała artystka, papieża będzie malować do końca życia.
MARCIN POLOWCZYK
* * *
W Domu Rekolekcyjnym sióstr Chrystusa Króla w Morasku odbyła się wiosenna sesja Ośrodka Formacji Katolicko Społecznej, połączona z rekolekcjami wielkopostnymi dla organizacji wielkopolskiej. Tradycyjnie, oprócz ścisłego grona uczestników Ośrodka, wzięli w niej także udział inni członkowie, czujący potrzebę nie tylko wykładów ale także skupienia i modlitwy w ten czas wielkopostny. Sprzyjał temu niewątpliwie program dwudniowego pobytu w tym szczególnym miejscu ułożony tak, by był czas na Eucharystię, nabożeństwo Drogi Krzyżowej i nabożeństwo pokutne z możliwością sakramentu pokuty, a także na nauki rekolekcyjne. Temat wiodący części rekolekcyjnej, której moderatorem był ksiądz dr Maciej Kubiak z Archidiecezjalnego Radia „Emaus”, brzmiał: „ W komunii ze Słowem”.
W ramach tzw. „formacji intelektualnej” dyskutowano między innymi na temat miejsca PAX – u w panoramie społeczno – politycznej PRL i o jego politycznej patologii. W kontekście zaś tegorocznego hasła programowego „Kultura polska – pamięć i tożsamość”, zastanawiano się nad aktualnymi zadaniami katolików w dziedzinie humanizacji kultury, jako relacji międzyludzkich.
Następną sesję Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej, już w wymiarze tzw. „szkoły liderów”, dla realizacji założonego na najbliższe dwa lata programu szkoleniowego pt. „Stowarzyszenie szkołą liderów katolickich”, zaplanowano na czerwiec w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym w Boszkowie, niedaleko Leszna.
WCH
Turek
Konkurs im. Włodzimierza Pietrzaka Finał II Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka – „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem” odbył się 5 lutego w Turku. Uczestniczyło w nim blisko 120 osób. Honorowy patronat nad konkursem artystycznym objęli prymas Polski metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” Ziemowit Gawski. Współorganizatorami konkursu byli starosta powiatu tureckiego Dariusz Młynarczyk i wójt gminy Władysławów Krzysztof Zając.
W konkursie recytatorskim wzięło udział 35 uczestników z całej Polski (m.in. ze Złoczewa, Kalisza, Uniejowa, Wałbrzycha, Pakości, Suchej Beskidzkiej, Żyrardowa, Turku, Przykony). Do edycji plastycznej konkursu przyjęto 935 prac z Polski, Niemiec, Litwy, Ukrainy, na konkurs fotograficzny wpłynęło 550 prac fotograficznych z Polski, Litwy, Libanu. Komisja artystyczna przyznała nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych, ufundowane m.in. przez Annę Komorowską małżonkę Prezydenta RP oraz przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Prymasa Polski Józefa Kowalczyka i bpa Wiesława Meringa
W czasie uroczystości przyznano odznaki honorowe nadawane przez Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”. Srebrną Odznakę Honorową przyznano Hieronimowi Moczydłowskiemu – Firma Bud Bet oraz ks. Stanisławowi Nasińskiemu – proboszczowi parafii p.w. Matki Boskiej Fatimskiej w Turku. Brązową Odznakę Honorową przyznano byłemu wicestaroście Krzysztofowi Kolendzie oraz Maciejowi Koniecznemu – organizatorowi konkursu. Odznaczenia wręczali: Zofia Grześkowiak wiceprzewodnicząca Rady Oddziału Okręgowego w Poznaniu Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” i Karol Irmler wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Warszawie.
Laureatka konkursu im. Włodzimierza Pietrzaka
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania nauczycielom, rodzicom za pełną zaangażowania pracę artystyczną z wychowankami i gratulują wybitnych osiągnięć młodych artystów w naszym konkursie. Dziękujemy wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji konkursu i ufundowanie nagród. Dziękujemy również mediom promującym konkurs: TVP1, „Nasz Głos”, „Tygodnik Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”.
Oddział Okręgowy w Szczecinie
Szczecin
Dnia 25 marca 2011 roku na Wydziale Teologicznym w Szczecinie odbył się finał III Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II. Do konkursu przystąpiła młodzież z 26 szkół ponadgimnazjalnych z terenu archidiecezji szczecińskokamieńskiej. W finałowych zmaganiach wzięło udział 50 uczestników. Zdobywca I miejsca Piotr Zieliński z IX LO w Szczecinie w nagrodę pojedzie do Rzymu. Założeniem konkursu jest przybliżenie młodemu pokoleniu osoby Jana Pawła II i zachęcenie młodzieży do poznawania Jego dorobku. W kolejnych edycjach konkursu zakresem tematycznym jest inny dokument. Tym razem wybranym dokumentem była encyklika Veritatis Splendor czyli „blask prawdy”. Poświęcenie uwagi temu dokumentowi to sprzeciwianie się dzisiejszej mentalności świata, który nie uznaje Bożej prawdy, manipuluje, wprowadza chaos i niepokój. Zadbano o to, aby finał tego konkursu odbył się w dzień Świętości Życia, gdyż wspaniale wpisywał się tematycznie drugim dokumentem konkursowym w tematykę obrony świętości życia, mowa o Donum vitae – Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania. Jest to wyjaśnienie Kongregacji Nauki Wiary w sprawie zgodności z zasadami etyki katolickiej technik biomedycznych. Ważnym elementem wydarzenia konkursowego było wniesienie przez katechetów do Auli bardzo długiego transparentu” – materiału długości 100 m, na który młodzież wraz z katechetami z 30 szkół z diecezji przepisywała tę Instrukcję (każda szkoła dwie strony). Dzieło to poniesione będzie przez młodzież w Marszu dla Życia w Szczecinie 8 maja, w hołdzie Janowi Pawłowi II- już błogosławionemu
Bernarda Korycko
Oddział Okręgowy we Wrocławiu
Legnica
„W zdrowym ciele zdrowy duch” to trzecia sesja naukowa zorganizowana przez Bibliotekę im. Jana Pawła II w WSD, Krąg Przyjaciół św. Hildegardy oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Po odmówieniu litanii do św. Hildegardy konferencję otworzył ks. dr hab. Bogusław Drożdż, asystent kościelny Stowarzyszenia, który przywitał uczestników, m. in. członków Stowarzyszenia z Legnicy i Kamiennej Góry, siostry zakonne, media.
W pierwszym referacie „Zdrowie i choroba w Piśmie Świętym” biblista ks. dr Zbigniew Radziwołek mówił o wartości fizycznego ciała, darze zdrowia, czystych i nieczystych pokarmach, teologicznej interpretacji choroby przez powiązanie jej z Bogiem i zbawieniem człowieka. Następnie Jarosław Sempryk, tłumacz dzieła wizjonersko-teologicznego Scivias /Scitovias Domini/ („Poznaj drogi Pana”) omówił pracę translatorską, układ i treść dzieła mistyczki, składającego się z trzech części: o wierze, historii świata i człowieka, tajemnicach Bożego stworzenia i zbawieniu przesyconego wizjami i symboliką biblijną. Alfreda Walkowska podjęła temat integralności leczenia ciała i duszy, dążeniu do pierwotnej harmonii między Bogiem, człowiekiem i wszechświatem, a także omówiła niekiedy kontrowersyjne metody leczenia według św. Hildegardy.
Podczas konferencji rozbrzmiewała w tle muzyka średniowiecznej świętej, która określała ją jako „muzyczne przekłady harmonii niebios”.
* * *
Z inicjatywy dyrektora Wydziału Duszpasterskiego legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr. Bogusława Wolańskiego zainaugurował w Legnicy działalność Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, wspierany przez NSZZ „Solidarność” Zagłębie Miedziowe, organizacje katolickie, w tym Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Inspiracją Ruchu był list apostolski Jana Pawła II „Dies Domini” O świętowaniu Niedzieli opublikowany w 1998 r. w uroczystość zesłania Ducha Świętego.
W auli ojców franciszkanów odbyła się sesja naukowa, którą poprowadził ks. dr hab. Bogusław Drożdż sekretarz generalny I Synodu Diecezji Legnickiej.
Ks. dr Marek Kluwak w referacie „Niedziela jest święta” przypomniał dekret cesarza Konstantyna o nakazie odpoczynku dla niektórych grup zawodowych w niedzielę, omówił znaczenie Dnia Pańskiego w kontekście Pisma Świętego i nauki Kościoła oraz zanalizował „Dies Domini” Jana Pawła II i adhortację Benedykta XVI „Sacramentum caritatis”.
Andrzej Tomaszewski z „Civitas Christiana” przedstawił refleksje o niedzieli w przeszłości i obecnie. Umiejscowił Dzień Pański w kalendarzu cywilnym i kościelnym na przestrzeni wieków, przedstawił opisy niedzieli w dziełach etnograficznych, literaturze pięknej, muzyce popularnej oraz jej deprecjację w czasach tzw. weekendu w epoce postindustrialnej i wszechwładnego konsumeryzmu. Podkreślił, że mocna wiara winna być zaporą przed pokusami łamania III przykazania.
Konferencję podsumował ks. biskup Stefan Cichy. Po konferencji odbył się koncert muzyki klasycznej, a w katedrze legnickiej odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego.
ANDRZEJ TOMASZEWSKI
Oddział Okręgowy w Warszawie
Płock
23 lutego w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbył się wieczór poetycki, poświęcony twórczości księdza Jana Twardowskiego. Wieczór przygotowała i prowadziła go Wanda Gołębiewska.
Zebrani wysłuchali biografii poety i kilku jego wierszy w wykonaniu wybitnych polskich aktorów – Jerzego Zelnika i niedawno zmarłego Krzysztofa Kolbergera. (nagranie odtworzono z taśmy magnetofonowej). Następnie Wanda Gołębiewska odczytała swój esej nt. „Pisać wiersze to szukać przyjaciela”. Tak właśnie brzmiało hasło wieczoru.
Wieczór pamięci ks. Twardowskiego prowadziła Wanda Gołębiewska
Temat – wieczoru zaczerpnięto z obszernego, wywiadu przeprowadzonego z księdzem-poetą przez Milenę Kindziuk. Ks. Twardowski wyznał w tej rozmowie, że pisanie jest dla niego przede wszystkim nawiązywaniem kontaktu z drugim człowiekiem. Był przekonany, że więcej ludzi pozyskał sobie wierszami niż kazaniami czy rekolekcjami. Chciał pisać wiersze, które jak Ewangelia, niosłyby nadzieję i przeciwstawiałyby się rozpaczy. Tego właśnie potrzebuje człowiek.
Kto tak ufa, kto szuka przyjaciela, ten go znajdzie poprzez swoje piękne wiersze, uśmiechnięte od środka, jak o wierszach ks. Twardowskiego mówiła Wanda Gołębiewska.
Wieczory poświęcone poezji ks. Jana Twardowskiego weszły na stałe do kalendarza pracy Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku.
WG