Oddział Okręgowy w Białymstoku
Siemiatycze
20 lutego w Siemiatyckim Domu Kultury odbyło się spotkanie w ramach projektu Oddziału Okręgowego Przywrócić pamięć, którego ideą jest umacnianie tożsamości regionalnej i narodowej poprzez poznawanie własnej historii i dziedzictwa kulturowego. Tym razem spotkanie zorganizowane przez siemiatycki oddział stowarzyszenia oraz białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej dotyczyło promocji nowej książki historyków IPN Tomasza Danileckiego i Marcina Zwolskiego Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim (1944–1956). Książka opisuje powstawanie i działalność aparatu bezpieczeństwa w tej części Białostocczyzny w okresie pierwszych lat utrwalania „władzy ludowej” na tle niezwykle złożonej sytuacji społeczno-politycznej w tym regionie. Autorzy zaprezentowali stosunki narodowościowe na tym terenie ? głównie relacje między Polakami a Białorusiami. Białorusini wykazali stopniowo narastający pozytywny stosunek do komunistów, czym powiększyli wrogą postawę ludności polskiej. Tereny te były w znacznej mierze rejonem operacji licznych grup partyzanckich AK, Narodowych Sił Zbrojnych, a w późniejszym okresie także organizacji Wolność i Niepodległość i przekształconych oddziałów partyzantki narodowej. Historycy ukazują też rolę, jaką odegrali w budowaniu struktur bezpieczeństwa publicznego radzieccy frontowi dowódcy wojskowi, którzy traktowali peerelowskie – w tym bielskie – służby bezpieczeństwa z pozycji pełnej podległości i z wielką pogardą. W publikacji zostały pokazane formy działalności Urzędu Bezpieczeństwa, rozwój jego struktury organizacyjnej, a także stopniowe „doskonalenie” technik operacyjnych i śledczych, dostosowywanych do bieżących potrzeb politycznych nowych władz. Ważnym rozdziałem publikacji jest też prezentacja sylwetek około 100 pracowników UBP. W spotkaniu wzięła udział znaczna liczba mieszkańców Siemiatycz, w tym władze miasta, księża, działacze społeczni, nauczyciele, a co najważniejsze ? młodzież z klasy historycznej miejscowego liceum. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co pozwala mieć nadzieję na zainteresowanie społeczne kolejnymi spotkaniami z historią.
Spotkanie w Siemiatyczach poświęcone promocji książki wydanej przez IPN Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim (1944–1956 )
Zenon Sielewonowski
Oddział Okręgowy w Gdańsku
Gdańsk
W Galerii Mariackiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa i witrażu Katarzyny Burzyńskiej. Autorka zajmuje się nie tylko twórczością plastyczną, lecz także działalnością pedagogiczną. Prowadzi terapię dzieci niepełnosprawnych umysłowo w szkole specjalnej w Malborku. Wystawy zatytułowana Chwila krajobrazu wiele mówi o postawie autorki wobec malarstwa. Katarzyna Burzyńska przyznaje, że jej pejzaże nie są studium natury, lecz zapisem wrażeń doznawanych w kontakcie z przyrodą. Ten kontakt musi być bardzo ważny i satysfakcjonujący dla autorki, ponieważ prezentowane prace są pełne radości życia. W jednym ze swoich wierszy towarzyszących wystawie artystka przekornie pyta, czy to jest dziwne, że dzięki obcowaniu z naturą ciągle odnajduje w sobie nowe pokłady energii i radości. Goście wernisażu, wśród których byli przyjaciele galerii oraz pracownicy dydaktyczni z gdańskiej ASP, podkreślali, że taka postawa nie jest dziwna, lecz na pewno bardzo rzadka we współczesnym świecie. Obecna wystawa jest drugą ekspozycją prac Katarzyny Burzyńskiej w Galerii Mariackiej. W tym roku postanowiła poszerzyć swój pokaz o witraże, które w tej chwili stanowią główny temat jej twórczości. Trzy z nich wprost z wystawy wyjechały do kościoła w Gniewie.
M.W.
Kościerzyna
W Kościerzynie i Gdańsku odbyły się spotkania zespołów samorządowych. W Kościerzynie przeprowadzono warsztaty samorządowe oraz spotkanie z Kazimierzem Stoltmanem – radnym miasta i przewodniczącym zespołu. Na spotkaniu omówiono kierunki aktywności oraz współpracę z Komisją Edukacji NSZZ „Solidarność” w Kościerzynie. Omówiono sytuację w mieście ze szczególnym uwzględnieniem koterii, jakie powstały podczas ostatnich dwóch kadencji. Zwracano uwagę, że są one efektem dużych kompetencji i braku kadencyjności władz burmistrzów, prezydentów miast i wójtów. Uczestnicy spotkania jednogłośnie orzekli, iż jedynym ratunkiem jest podjęcie działań w celu ograniczenia ilości kadencji następujących po sobie.
W spotkaniu w Gdańsku wziął udział marszałek poprzedniej kadencji Sejmu RP, a obecnie poseł i przewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota Polska ? Maciej Płażyński. Podczas spotkania omówiono problemy polityczne i społeczne trapiące Polskę, wspólnoty lokalne oraz sytuację Polonii – szczególnie na Wschodzie. Podczas dyskusji nie tylko opisywano rzeczywistość, ale także próbowano wytyczyć drogi mogące prowadzić do „normalności” życia politycznego w Polsce. Jedną z dróg jest podejmowanie konkretnych inicjatyw społecznych (mających również wydźwięk polityczny) i skupianie wokół nich aktywności społecznej. Jako przykład podawano tu inicjatywę ustawodawczą powrotu dnia wolnego w Święto Trzech króli oraz projekt „Ratujmy maluchy”, będący sprzeciwem wobec wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Może nią być również pobudzenie społeczeństwa do reform samorządu a przede wszystkim wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów. Obecna sytuacja jest bardzo groźna dla rozwoju demokracji w Polsce, przede wszystkim na tworzone kliki i koterie. Aktywność społeczna i budowanie koalicji organizacji społecznych i komitetów obywatelskich może być zarówno receptą na uaktywnienie społeczeństwa, jak i zalążkiem tworzenia autentycznych podmiotów politycznych i partyjnych. Groźny jest wodzowski styl uprawiana polityki i dbanie wyłącznie o interesy partyjne oraz walka o osiągnięcie najlepszego wyniku w kolejnych wyborach. Niepokojący jest również brak szerszego zainteresowania Polonią i nieobecność tej problematyki w mediach, a ożywianie się tylko w chwilach podobnych do tych, jakie miały miejsce na Białorusi (oczywiście atrakcyjnej medialnie). Podchwycono postulat włączenia się w budowę i współpracę z lokalnymi strukturami Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz wspólnego organizowania przedsięwzięć. Marszałek Płażyński przyrzekł, że będzie patronował wszystkim przedsięwzięciom organizowanym przez Odział Okręgowy, które będą kształtować współdziałanie macierzy z Polonią i przedstawiać jej problemy.
M.B. i W.J.
Kartuzy
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie poświęcone Cyprianowi K. Norwidowi połączone z otwarciem wystawy monograficznej obrazującej życie i twórczość poety. Spotkanie zostało zorganizowane przez Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” i dyrekcję liceum.
Uczniowie zapoznali zgromadzoną młodzież z różnych szkół w Kartuzach z biografią C.K. Norwida. Przy muzyce Fryderyka Chopina wysłuchano wierszy poety.
Następnie ks. dr Antoni Dunajski – norwidolog, autor książek Chrześcijańska interpretacja dziejów w pismach Cypriana Norwida, Chrześcijańskie wartości poezji Norwida, Teologiczne czytanie Norwida, Naród – Ojczyzna – Społeczeństwo w myśli Cypriana Norwida, Najstarszy po Kościele obywatel, Słowo stało się siłą, opowiedział o początkach zainteresowania twórczością wielkiego poety już w okresie szkolnym, a następnie o pracy badawczej, kontynuowanej na KUL. Omówił historię powstania i wydania Pism wszystkich C.K. Norwida, opracowanych przez Juliusza W. Gomulickiego, i wygłosił referat na temat chrześcijańskiej myśli i chrześcijańskich wartości poezji C.K. Norwida.
Następnie Joanna M. Olbert, autorka prezentowanej wystawy Cyprian Kamil Norwid – Jeden z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa (Jan Paweł II), w swoim wprowadzeniu omówiła nieznaną szerszej publiczności twórczość malarską: akwarele, grafiki, rysunki oraz sprawę przyjaźni, jaka łączyła Fryderyka Chopina i Norwida. To m.in. dzięki modlitwom i staraniom księży zmartwychwstańców i Norwida Chopin się nawrócił. Autorka przedstawiła również związki i kontakty Cypriana Norwida z Czartoryskimi i Hotelem Lambert.
Następnie zaczęto zwiedzać wystawę powstałą w 2001 roku. Wystawa jest udostępniana szkołom, ośrodkom kultury. Więcej informacji: 0 696 333 089.
JOL
* * *
W Ośrodku Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie dotyczące Kodeksu etycznego nauczyciela. Uczestniczyli w nim m.in. prof. Kazimierz Nowosielski – UG, mgr Antoni Szymański ? b. senator RP, przewodniczący Senackiej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, mgr Piotr Gierszewski – radny, przewodniczący Gdańskiej Komisji Edukacji, dr Jan Klawiter – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, mgr Jerzy Wiła ? były starszy wizytator Gdańskiego Kuratorium Oświaty.
Uczestnicy spotkania uważają, że wprowadzenie Kodeksu etycznego nauczyciela wypływa z konieczności wsparcia nauczyciela w procesie wychowawczym. Trudny i delikatny proces formowania młodego człowieka wymaga pomocy nauczyciela niemalże od zaraz. Dlatego należy budować szybko omawiany kodeks, zakładając, że będzie on wymagał ciągłego udoskonalania. Zwrócono uwagę na potrzebę wprowadzenia Kodeksu etycznego nauczyciela głównie z myślą o nauczycielach rozpoczynających pracę. Miałby za zadanie wspierać tych, którzy z wielkim zapałem przystępują do realizacji swoich obowiązków, a jednocześnie motywowałby tych, którzy nie lubią podejmować większego wysiłku. Senator ubiegłej kadencji A. Szymański rozważa również wprowadzenie obu projektów kodeksów pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Froissart wyraził przekonanie, że do promowania opracowanego dzieła powinniśmy szukać sprzymierzeńców wśród cieszących się autorytetem osób, bez względu na prezentowane poglądy polityczne, jeżeli tylko utożsamiają się z ideą zawartą w opracowaniu. W innym przypadku pozostali konkurenci polityczni z góry nie poprą projektu, bez wnikania w jego wartość merytoryczną.
Ferdynand Froissart
Oddział Okręgowy w Kielcach
Kielce
W klubie „Civitas Christiana” odbyła się wystawa Pejzaż w rodzinnym klimacie, na której prezentowano prace malarskie Stanisławy i Zdzisława Hutników. Zdzisław Hutnik po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi powrócił do rodzinnych Kielc. Zajęty prowadzeniem własnej firmy nie miał czasu na malowanie. Do sztalug wrócił na emeryturze. Stanisława Hutnik pozazdrościła mężowi talentu i pewnego dnia również chwyciła za pędzel. Oboje są członkami Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Biorą udział w licznych wystawach i malarskich plenerach. W artystycznym małżeństwie państwa Hutników Stanisława maluje obrazy olejne, a Zdzisław najchętniej akwarele. Swoją pasją zarazili wnuczkę Aleksandrę Jonkisz, której praca również znalazła się na wystawie.
Wystawa pejzaży małżeństwa Hutników
Danuta Parol
Oddział Okręgowy w Krakowie
Kraków
Zespół Samorządowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie i Zespołem Doradców Metodycznych Urzędu Miasta Krakowa w ramach realizowanego od dwóch lat cyklu Krakowskie Spotkania Samorządowe, 12 marca 2009 roku w siedzibie ODN w Krakowie przy ul. Garbarskej 1 zorganizował spotkanie Historia i aktualność samorządów krakowskich ? O czym i jak rajcowie miejscy od wieków radzili, w opowieściach wybitnych krakowian Leszka Mazana i Michała Kozioła. W imieniu organizatorów zebranych witał Stanisław Rachwał, a spotkanie prowadziła Wioletta Michałek.
Historię samorządu krakowskiego przekazał znawca tego tematu ? Michał Kozioł. Mało znane, często bardzo zabawne historie i ciekawostki związane z samorządem przytoczył Leszek Mazan. O historii i aktualnych problemach dzielnic Krakowa mówili: Bogusław Krzeczkowski o Starym Mieście, Magdalena Bassara o Grzegórzku, Dominik Jaśkowiec o Prądniku Czerwonym, Teodozja Maliszewska o Prądniku Białym.
TAJ
* * *
W ramach Okręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej ponad 80 osób wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia dla okręgu krakowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej – Pani Krakowa przewodniczył o. Jerzy Skrzyniarz OC. On też poprowadził nabożeństwo pokutne, do którego teksy przygotowali członkowie stowarzyszenia. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była Droga Krzyżowa po krużgankach klasztoru ojców karmelitów. Wspólny posiłek w refektarzu zakonnym zakończył to spotkanie pełne przeżyć religijnych.
* * *
21 marca swoją działalność zainaugurował Okręgowy Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej. Na rozpoczęcie, w intencji uczestników i organizatorów ośrodka, została odprawiona Msza św. w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W homilii o. dr Stanisław Pyszka SJ, mówiąc o potrzebie formacji, podkreślił, że trzeba dołożyć starań, aby poznać prawdę, bo można ją oswoić i zniszczyć przez zaniechanie. Po Mszy św. ojciec Pyszka mówił o tym, co oznacza społeczny wymiar wiary, ujmując go w siedem kategorii, które wynikają z nauczania Jana Pawła II: formacja osób świeckich i duchownych; formacja poprzez wychowanie do życia rodzinnego; formacja ciągła poprzez formację młodzieży; formacja poprzez znajomość katolickiej nauki społecznej; formacja poprzez kulturę; formacja ludzi świeckich do uprawiania polityki; formacja poprzez poznanie i użytkowanie środków społecznego przekazu. Drugi wykład poświęcany był roli świeckich w Kościele i świecie według nauczania Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II. Ostatni wykład dr Barbary Niemiec był poświęcony problematyce patriotyzmu, a dokładnie chrześcijańskiemu rozumieniu patriotyzmu. Wykładowcy, dla lepszego przestudiowania tych tematów, przygotowali teksty swoich wykładów dla uczestników ośrodka.
TAJ
Bochnia
Halina Mucha, przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bochni, została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Brązowym Krzyżem Zasługi. Na to zaszczytne wyróżnienie pani Halina zasłużyła 20-letnią pracą w strukturach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Te dwadzieścia lat w Bochni wypełnił trud i poświęcenie dla wszystkich potrzebujących pomocy i wsparcia. Znajdują u niej pomoc dzieci i młodzież szkolna, która nie ma możliwości zjeść posiłku w domu, a także bezdomni. Dla nich pani Halina z wrodzonym uporem i zaradnością zbiera dary potrzebne do przygotowania posiłków. Starszym ludziom organizuje pomoc tak nieraz niezbędną przy uporządkowaniu mieszkania, umyciu okien, przyniesieniu węgla na opał po stromych schodach, zrobieniu zakupów.
Za to wielkie serce okazywane potrzebującym społeczność Bochni odpłaca pani Halinie szacunkiem i uznaniem. Wspaniale, że jej poświęcenie i troska o bliźnich dotkniętych nieszczęściami, chorobami, samotnością, bezradnością życiową została dostrzeżona i uhonorowana przez pierwszego obywatela Rzeczypospolitej.
Za to wielkie serce okazywane potrzebującym społeczność Bochni odpłaca pani Halinie szacunkiem i uznaniem. Wspaniale, że jej poświęcenie i troska o bliźnich dotkniętych nieszczęściami, chorobami, samotnością, bezradnością życiową została dostrzeżona i uhonorowana przez pierwszego obywatela Rzeczypospolitej.
Studium Okręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Okręgu Krakowskiego. Wykład dr Barbary Niemiec
Oddział Okręgowy w Łodzi
Łódź
6 marca łódzki oddział stowarzyszenia gościł ks. Wiesława Kamińskiego, duszpasterza łódzkich niesłyszących, opiekuna stowarzyszenia „Niepełnosprawni ? Sprawni” oraz wykładowcę Instytutu Teologicznego UKSW w Łodzi. Wygłosił on prelekcję na temat Czy wszystkie religie są równe? Dialog między religiami dziś. Ksiądz Kamiński omówił i przedstawił dwie główne religie obok chrześcijaństwa, judaizm i islam, ale równocześnie dużo miejsca poświęcił także hinduizmowi i buddyzmowi wraz z kilkoma różnymi wyznaniami z nich wypływającymi. Spotkanie było wzbogacone pokazem multimedialnym składającym się ze zdjęć przedstawiających wyznawców różnych religii oraz charakterystyczne dla nich świątynie, znajdujące się w Nepalu i Delhi w Indiach. Uczestnicy prelekcji mieli także możliwość dokładnego przyjrzenia się przedmiotom służącym do modlitwy indywidualnej hindusów (różaniec), buddystów (misy tybetańskie do odmawiania mantry), a także tym o charakterze sakralnym (prawosławny krzyż, żydowska menora będąca siedmioramiennym świecznikiem symbolizującym czas i przedstawiającym cały świat stworzony przez Boga). Oprócz tego można było zobaczyć tradycyjne nakrycie głowy Żyda, tzw. Kipę, zakładaną głównie przez mężczyzn na znak szacunku dla Boga. Podsumowując spotkanie, ks. Kamiński udzielił odpowiedzi na pytanie, czy wszystkie religie są równe. Człowiek każdej epoki potrzebował religii, a dzięki niej mógł nawiązać kontakt z bóstwem przewyższającym jego samego. Jednakże wiele religii ma często charakter bardzo prymitywny, a bogowie, w których ludzie wierzą, mają cechy bogów mitologicznych. Nie przekreślając jednak żadnej z nich, żadnej z prawd, które podają one do wierzenia, ks. Kamiński przyznał, że nie wszystkie religie mogą być równe. W czasach, w których jesteśmy świadkami globalizacji polegającej już nie tylko na przemianach technicznych, ale przede wszystkim kulturowo-religijnych, należy poznawać inne religie, mieć świadomość, że choć chrześcijaństwo jest religią dominującą, to nie jedyną. Przedstawiciele innych wyznań i same wyznania, które reprezentują, z czasem przestaną być dla nas egzotyczne, gdyż będziemy spotykać ich na ulicy w wyniku mieszania się kultur. Ksiądz Kamiński podkreślił, że zawsze trzeba mieć na uwadze całego człowieka łącznie z tym, w co wierzy. Jednak należy pamiętać o tym, co jest bardzo istotne podczas prowadzenia misji chrześcijańskich, aby z szacunkiem podchodzić do tego, co w tych religiach jest słuszne, dobre i prawdziwe.
Agnieszka Graczyk
* * *
W styczniu odbyło się spotkanie opłatkowe w Łowiczu zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Miejscem spotkania była sala konferencyjna Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy oddziałów z diecezji łowickiej i łódzkiej oraz przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski oraz prezes Sławomir Józefiak. Honorowym gościem spotkania był ks. bp prof. Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz łowicki, który w słowie skierowanym do zebranych podzielił się refleksjami dotyczącymi posługi i misji stowarzyszenia oraz roli i potrzeby podejmowania przez nie chrześcijańskich, a także kulturalnych inicjatyw. Ksiądz biskup przybliżył także postać błogosławionego Jerzego Bolesława Matulewicza, biskupa wileńskiego, założyciela, odnowiciela i generała zakonu marianów oraz jego ofiarną pracę na rzecz umocnienia katolicyzmu na terenach diecezji wileńskiej zamieszkiwanej przez wielonarodową społeczność składającą się z Polaków, Litwinów, Żydów, Niemców, Białorusinów i Rosjan. Przypomniał także o podejmowaniu przez błogosławionego biskupa wielu działań na polu uniwersyteckim, podkreślając jego pracę naukową na Akademii Duchownej w Petersburgu czy chociażby w kieleckim seminarium. Ziemowit Gawski wręczył przewodniczącym oddziałów w Skierniewicach, Łęczycy, Łowiczu i Kutnie pamiątkowe medale z wizerunkiem błogosławionego biskupa. Spotkanie wzbogacił koncert kolęd w wykonaniu zespołu CDN, czyli „Cali dla Niego”, który tworzą studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.
Agnieszka Graczyk
Oddział Okręgowy w Opolu
Opole
Kolejny raz główne sanktuarium Opolszczyzny, któremu patronuje Babcia Pana Jezusa – Góra Świętej Anny – stała się miejscem „doładowania akumulatorów” członków Rejonu Opola Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Stu dwudziestu pięciu uczestników ze wszystkich oddziałów terenowych Opolszczyzny wzięło udział w wielkopostnym dniu skupienia, który prowadził o. Krzysztof Janas OFM Conv. z Głogówka.
Rozważania pierwszej konferencji koncentrowały się na osobie św. Pawła – patrona tego roku i jego cytatu z 2. Listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego” (2 Tm 4,7?8).
Druga konferencja poświęcona była lectio divina – jednej z najstarszych praktyk Kościoła powszechnego, sięgającej czasów Ojców Kościoła, a polegającej na rozważaniu i modleniu się słowami Pisma Świętego. Następnie wszyscy uczestnicy dnia skupienia udali się do bazyliki św. Anny, gdzie została odprawiona droga krzyżowa, a podczas adoracji Najświętszego Sakramentu była okazja do spowiedzi.
Zwieńczeniem wielkopostnego dnia skupienia była Eucharystia sprawowana przez księdza rekolekcjonistę w koncelebrze z ks. Stefanem Suwarą z Prudnika w intencji żywych i zmarłych członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Opolszczyzny. Nabożeństwom i Mszy św. towarzyszył zespół Cantate Deo z Prudnika.
J. Pixa
Byczyna
Oddział wraz z Zespołem Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych dla upamiętnienia Roku Świętego Pawła zorganizował konkurs wiedzy o św. Pawle, konkurs plastyczny i literacki. Oferta skierowana była do młodzieży klas podstawowych i gimnazjalnych. Konkurs wiedzy o św. Pawle obejmował podstawowych wiadomości dotyczące życia i podróży misyjnych apostoła. Konkurs plastyczny skupił się na podróżach misyjnych św. Pawła, a konkurs literacki dotyczył rozwinięcia cytatu „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyści. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie ulegnę”.
Uczestnicy konkursu wiedzy o św. Pawle
W konkursie wiedzy o św. Pawle wzięło udział kilkanaście osób z pięciu szkół gimnazjalnych, a do konkursu plastycznego i literackiego zgłosili się uczniowie z kilkunastu szkół. Poszczególne komisje sędziowskie miały sporo pracy. W każdej kategorii wyłoniono laureatów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez „Civitas Christiana”, a także przez Urząd Miejski w Byczynie.
Laureaci konkursu oprócz normalnych nagród rzeczowych zostali zaproszeni do wzięcia udziału w pielgrzymce do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie odwiedzono konkatedrę diecezji kaliskiej pw. św. Stanisław Biskupa i kościół odpustowy św. Pawła, klasztor ojców pasjonistów w Sadowiu. Pielgrzymom towarzyszył ks. Paweł Rogoziński, proboszcz parafii Kostów, który dzielił się z pielgrzymami wiedzą na temat odwiedzanych miejsc i obiektów.
J. Pixa
Oddział Okręgowy w Szczecinie
Szczecin
Po tekst Evangelium vitae – papieską encyklikę o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego ? sięgnęło w ostatnim czasie 270 młodych ludzi, uczestników I Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II”, do którego zaproszenie przyjęło 18 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej. Bardzo cieszy fakt, że tak duża liczba młodych ludzi sięgnęła po ten trudny dokument.
Oddział Szczeciński „Civitas Christiana” w ramach programu formacyjnego dla młodzieży zaproponował ten papieski dokument, ponieważ młodzież już wcześniej pracowała nad nim, przepisując go na materiał, który potem nieśli podczas Marszu dla Życia ulicami Szczecina. 13 marca 2009 roku 49 uczniów wzięła udział w zmaganiach finałowych w Auli Jana Pawła II na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, by wyłonić zwycięzcę. Zwyciężczyni Elwira Świdrów z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie w nagrodę pojedzie do Rzymu. Ten konkurs to jeden z elementów, jakimi Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” pragnie wpisać się w obchody Dnia Świętości Życia.
Bernarda Korycko
Oddział Okręgowy w Warszawie
Płock
23 lutego w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie zatytułowane Można odejść na zawsze, by stale być blisko… całkowicie poświęcone twórczości i życiu księdza Jana Twardowskiego, zmarłego w styczniu 2006 roku. Prowadząca spotkanie Wanda Gołębiewska podzieliła je na dwie części. W pierwszej przedstawiła fakty z życia księdza poety, a w drugiej przeczytała swój esej napisany na tę okazję. Następnie przeczytała swój wiersz W ogrodzie księdza Twardowskiego. Wiersze czytały także Anna Wochowska ? poetka z pobliskiego Liszyna i Alicja Wiśniewska – poetka z Płocka, przygotowująca tomik do nieba kilka kroków.
Anna Antoszewska przygotowała młodzież do prezentacji wierszy ks. Jana Twardowskiego. Trzy osoby spośród uczestniczących w spotkaniu napisały pod wpływem prezentacji nowe wiersze. Zaprezentowali je Ela Pyko, Przemysław Ciecielski i Artur Fronczak, który swój wiersz odczytał z ekranu telefonu komórkowego. Na spotkanie Wanda Gołębiewska przyniosła osiem tomów wierszy ks. Jana Twardowskiego, a młody poeta – komórkę. Zetknęły się dwie cywilizacje: słowa i obrazu.
Na zakończenie Wanda Gołębiewska odwołała się do wiersza poetki Ludmiły Marjańskiej, która napisała, że wiersz, jak sen, przywraca życie zmarłym, „siadają z nami za stołem”, „piją herbatę”, „patrzą w oczy”, „zwyczajni”, „zupełnie ja żywi”.
Wanda Gołębiewska
Oddział Okręgowy we Wrocławiu
Wrocław
Już drugi raz w tym roku wrocławski lobbing odrzański Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował konferencję na temat pierwszych wieków chrześcijaństwa w dorzeczu drugiej z polskich rzek. Tradycyjnie już gościem honorowym spotkania był ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, który jako pierwszy Dolnoślązak dzień wcześniej został odznaczony przez prezydenta RP orderem Orła Białego. Uczestnicy spotkania uczcili to wydarzenie, składając życzenia i śpiewając Plurimos annos. W spotkaniu uczestniczył ks. bp Edward Janiak. Zebrani wysłuchali trzech referatów. Pierwszy z nich wygłosił ks. prof. Józef Pater, a dotyczył gospodarczego i kulturalnego znaczenia śląskich zakonów męskich w średniowieczu. O żeńskich zakonach mówiła dr Anna Sutowicz, a ks. dr Krzysztof Moszumański o śląskich świętych z okresu średniowiecza. Omówił biografie zarówno osób beatyfikowanych i kanonizowanych, jak i tych, którzy świątobliwością swojego życia zasłużyli na miano świętego, lecz na skutek splotu okoliczności historycznych nigdy przez Kościół nie zostali zaliczeni w poczet świętych i błogosławionych.
Artykuł ukazał się w numerze 04/2009.