Oddział Okręgowy w Białymstoku
Białystok
14 sierpnia- 70. rocznica śmierci Maksymiliana Kolbego, 28 maja 30. rocznica śmierci ks. kard. Wyszyńskiego, 1 maja uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II skłoniły stowarzyszenie oraz dyrekcję II LO im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej do zorganizowania debaty pt. „Wszystko postawili na Maryję: Św. Maksymilian Maria Kolbe, Błogosławiony Jan Paweł II, Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński – a Ty ?” Zebranych powitał Pan Dariusz Bossowski – dyrektor szkoły. W debacie udział wzięli: Urszula Dmochowska reprezentująca Duszpasterstwo Akademickie, ks. dr Andrzej Dębski, wykładowca AWSD, Tomasz Blecharczyk – dyrektor SP nr 49 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Debatę prowadził red. Adam Jakuć z TVP Oddział w Białymstoku.
Debata Maryjna w Białymstoku
Zaproszeni goście w swych wypowiedziach o trzech mocarzach Boga skoncentrowali się na ukazaniu Maryi jako drogi do zwycięstwa, jako ratunku dla Narodu, Kościoła, rodziny i każdego z nas. Czy warto zawierzyć Maryi? Na czym polega świętość? Ks. inf. Adam Krasiński – Wikariusz Generalny Kurii Metropolitalnej w Białymstoku, reprezentujący ks. abp Edwarda Ozorowskiego, zachęcał młodych do odważnego dawania świadectwa swej przynależności do Chrystusa. Debatę zakończyliśmy wspólnym śpiewem pieśni maryjnej autorstwa ks. Karola Antoniewicza SJ „Chwalcie łąki umajone”.
B.W.
19 maja zainaugurowano cykl spotkań nt. nauczania Benedykta XVI. Pierwsze z nich koncentrowało się na sensacyjnym wywiadzie Petera Seewalda z Papieżem („Światłość świata”). Wprowadzenia do lektury wywiadu dokonał Asystent Kościelny Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Białymstoku ks. dr Dariusz Wojtecki. Stwierdził, że nie jest to jedyny wywiad Seewalda z Papieżem. Wcześniejsza rozmowa, jeszcze z kard. Josephem Ratzingerem, nosi tytuł „Sól ziemi”. Sam dziennikarz pod wpływem bezpośrednich spotkań z Benedyktem XVI przeżył głębokie nawrócenie i porzucił komunistyczne poglądy. Ostatnia jego rozmowa z Benedyktem XVI obejmowała trzy zasadnicze zagadnienia: znaki czasu, pontyfikat i przyszłość Kościoła i świata. Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w nauczanie Benedykta XVI i ważny drogowskaz dla ludzi wierzących, jak być obecnym w Kościele i odnajdywać sens w rzeczywistości tego świata.
* * *
22 maja w ramach ogólnopolskiego Dnia Wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II, odbył się Dzień Kultury Chrześcijańskiej w Wysokiem Mazowieckiem. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współudziale władz miejskich i powiatowych, Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Koncerty i występy nawiązywały programowo do osoby i nauczania Jana Pawła II. Miłą niespodziankę stanowił występ gości z Estonii. Jako wyraz radości i dziękczynienia za posługę Jana Pawła II grupa uczestników III Wysokomazowieckiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przedstawiła swoje świadectwa i zachęciła zgromadzonych mieszkańców miasta i powiatu do wstąpienia na pątniczy szlak. Przeprowadzony został również konkurs wiedzy o błogosławionym dla dzieci i młodzieży, który przygotowali klerycy WSD w Łomży.
Oddział okręgowy w Gdańsku
Gdańsk
„Galeria Mariacka” w Gdańsku wpisała się w klimat uroczystości beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Przed uroczystością i w okresie dziękczynienia za błogosławionego turyści spacerujący po ul. Mariackiej mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną prezentującą fotogramy z okresu pontyfikatu autorstwa nieżyjącego już Ryszarda Rzepeckiego, o. Czesława Kozłowskiego oraz Macieja Kosycarza z Gdańska. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie; w tym okresie Gdańsk odwiedziło wielu turystów z Portugalii, Niemiec, Anglii, nawet z Brazylii była osoba, która przy okazji wspominała swoje przeżycia z pielgrzymki papieża Polaka do swojego kraju. Wystawiony został również portret Jana Pawła II autorstwa Wojciecha Góreckiego.
W.J.
* * *
W Niedzielę Biblijną odbyło się w Gdańsku publiczne czytanie Biblii zorganizowane przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II przy współpracy z „Civitas Christiana” i innymi wspólnotami. Rektor Seminarium Duchownego i przewodniczący Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Gdańskiej ks. dr Grzegorz Szamocki rozpoczął 6-godzinne czytanie fragmentów Biblii. Następnie czytali m. in. poseł Andrzej Jaworski, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, wiceprezydenci Gdańska Ewa Kamińska, Maciej Lisicki, Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego; kantor Gminy Żydowskiej odczytał w polskim tłumaczeniu fragment żydowskiej Tory i odśpiewał fragment Dewarim (Pwt). Fragmenty Ewangelii można było usłyszeć również w języku kaszubskim, odczytane przez Zbigniewa Jankowskiego, aktora Teatru Miejskiego w Gdyni. Czytały również osoby ze wspólnot katolickich. Słuchali uczestnicy wycieczek, turyści na rowerach, nawet kibice zdążający na mecz Lechii. Seminarzyści wręczali spacerowiczom na Długim Targu cytaty z Pisma św. Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz przewodniczący „Civitas Christiana” Waldemar Jaroszewicz wręczyli nagrody zwycięzcom etapu diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej: Magdalenie Pranczk– uczennicy I LO w Wejherowie (I miejsce), Marcie Kapelli z VI LO w Gdyni (II miejsce).
w.j.
* * *
W maju w Galerii Mariackiej odbyły się bezpłatne szkolenia koordynatorów pracy z rodziną metodą Konferencji Grupy Rodzinnej, prowadzone przez Angelikę Bartkowiak z Fundacji „Nadzieja dla Rodzin” z Torunia. W szkoleniu uczestniczyło 10 osób, program obejmował 12 godzin wykładów oraz treningu. Wszyscy uczestnicy zostali przygotowani do pracy z rodzinami i otrzymali certyfikaty. Metoda Konferencja Grupy Rodzinnej jest metodą przeznaczoną dla rodzin z problemami i polega na mobilizacji rodziny podstawowej, rodziny dalszej oraz przyjaciół i sąsiadów do podjęcia próby zmierzenia się rodziny ze swoimi problemami i rozwiązania ich własnymi siłami, w myśl zasady „Tylko tyle ingerencji państwa ile jest niezbędne – maksymalnie dużo wolności decyzji dla rodziny” oraz „Rodzina jest ekspertem we własnej sprawie”. Metoda jest niezwykle obiecująca – ma 80% skuteczność.
* * *
W maju w Galerii Mariackiej odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci – laureatów konkursu plastycznego „Mali Lodożercy w krainie przygód”. Konkurs realizowany był na terenie gminy Żukowo, w ramach rewitalizacji terenów wiejskich. Odział Okręgowy i Galeria Mariacka były jego współorganizatorami. W warsztatach uczestniczyły dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty obejmowały: obejrzenie wystawy, wyjaśnienie w formie zagadek pojęć plastycznych, wspólne rysowanie autoportretu, śniadanie, spacer nad Motławę.
M.W.
Oddział Okręgowy w Katowicach
Gliwice
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy odbyło się w klubie „Civitas Christiana” spotkanie członków i sympatyków. Teresa Piwar i Jarosław Przepaśnik zadbali o miłą atmosferę. Składano sobie życzenia, były śpiewy pieśni wielkanocnych i wspominanie dawnych świątecznych zwyczajów z różnych regionów kraju. W Gliwicach mieszkają nie tylko rdzenni Ślązacy, ale także ludność z dawnych Kresów Polski. O działalności Stowarzyszenia im. Edyty Stein poinformowała Iwona Gładka, o działalności Ekumeny religijnej w BRD i BG – Alicja Lewanderska
Iwona Gładka, przewodnicząca Stowarzyszenia Edyty Stein i prof. Hans Dietrich Quednau z Munchen
– Quednau (członek klubu od 1997) oraz prof. dr Hans Dietrich Quednau z Munchen – DE (oboje są wykładowcami LMU TUM- Munchen i Wydziału Teologii Chrześcijańskich oraz przygotowania kadry specjalistycznej do opieki nad niepełnosprawnymi i starszymi w Sibiu, w Rumunii).
Alicja Lewanderska- Quednau
Oddział okręgowy w Kielcach
Kielce
18 maja podsumowano VI edycję Konkursu poetyckiego dla młodzieży im. Heleny Wolny. Heleny Wolny była to wspaniała nauczycielka języka polskiego i poetka, animatorka kultury, przyjazna pomysłom młodych. Daniela Kowalska przeprowadziła po raz 6. imprezę finałową tego konkursu. Nagrodzono: I miejsce-Paulina Brejdak, II miejsce- Anna Kosik, II miejsce-Monika Matwin, III miejsce- Karolina Ciszek, III miejsce-Anna Puchrowicz, III miejsce-Wojciech Jakubowski, Anna Błachucka
Jędrzejów
31 maja w Centrum Kultury podsumowano VI edycję konkursu historyczno- literackiego dla uczniów szkół podstawowych miasta i gminy Jędrzejów. Ideą konkursu było dotarcie do zasłużonych postaci naszego regionu, wydarzeń historycznych i religijnych, historii miejsc kultu religijnego przydrożnych krzyży i kaplic, szczególnie tych, o których nie powstały publikacje. W konkursie uczestniczyło 16 uczniów ze szkół nr 2 i 4 w Jędrzejowie, którzy pisali prace pod kierunkiem Eweliny Cichej, Marii Liburskiej i Elżbiety Bartosz. I nagrodę przyznano: Klaudii Kwiecień uczennicy SP nr. 4 w Jędrzjowie; II nagrodę: Oliwi Kowal z SP Nr. 2; Dwie III nagrody: Sandra Prusicka SP Nr.2; Tomasz Kopeć SP Nr.2
Dyplomy oraz nagrody uczestnikom wręczali: Przew. Oddz. Okręgowego w Kielcach Tadeusz Kantor oraz Przew. Oddz. w Jędrzejowie Janusz Dzięcioł.
ŁD
Oddział Okręgowy w Koszalinie
Szczecinek
Członkowie Stowarzyszenia Rok Pański 2011 przeżywają pod hasłem „Kultura polska-pamięć i tożsamość”. W tym roku ukazała się najnowsza książka Andrzeja Sochaja „Tożsamość, prawdziwe imię człowieka”. Wpisuje się ona w obchody tego roku i może pomóc w odkryciu i zrozumieniu ludzkiej natury, tożsamości i kultury, która jest wyrazem człowieka. Książka Andrzeja Sochaja jest opowieścią, medytacją o człowieku. Jest owocem ponad 10-letniej pracy. Autor zawarł w niej opis jednego dnia z życia młodzieńca o imieniu Adam i jego niezwykłej wędrówki. Przemierzając okolicę, od świtu aż do zmierzchu, poszukiwał zagubionej tożsamości, swojego prawdziwego imienia. Na drodze spotyka kupca, uczonego, studenta, matkę i nauczycielkę oraz księdza. W nurcie rozważań autora znalazły się także kwestie związane ze współczesną kulturą, która winna być kulturą służącą i promującą życie oraz miłość, a nie śmierć. Książka może być pomocna w pracy wychowawczej, w poszukiwaniu tożsamości człowieka XXI w. Publikacja dostępna jest w księgarni internetowej http://zaczytani.pl.
Autor jest członkiem szczecineckiego „Civitas Christiana”, katechetą w Zespole Szkół nr 5 w Szczecinku oraz członkiem Szczecineckiego Klubu Poetyckiego OPAL, autorem książki pt. „Jan Paweł II Wielki. Pontyfikat Jana Pawła II i Jego poprzedników”.
AS
* * *
Szczecinek
W lokalu Stowarzyszenia w przepięknej scenerii prac konkursowych zebrali się 29 kwietnia laureaci V edycji konkursu wielkanocnego. „Konkurs wielkanocny – kartka i pisanka” był adresowany do najmłodszego pokolenia Białogardu – dzieci z przedszkoli i klas I-III.
W tym roku napłynęła rekordowa ilość prac: 104 kartki wielkanocne i 47 pisanek. Przewodnicząca Rady Oddziału „Civitas Christiana” Anna Świecka podziękowała dzieciom, nauczycielom i rodzicom, a także jury i komisarz konkursu Jolancie Liszyk.
W kategorii przedszkolnej nagrody otrzymali: I miejsce – Oliwia Durawa, przedszkole nr 2 II miejsce – Oliwia Osińska, SP nr 4 III miejsce – Hanna Adamska, przedszkole nr 3 W kategorii wczesnoszkolnej: I miejsce – Maciej Wach, SP nr 4, kl. III II miejsce – Jan Smyk, SP nr 4, kl. II III miejsce – Kuba Radziński , SP nr 4, kl. I III miejsce – Karol Makowski, ZSS imienia Jana Pawła II, kl. II W konkursie na pisankę w kategorii przedszkolnej: Wyróżnienia otrzymali: Zuzia Jagiełło, przedszkole nr 2 Kacper Naumczyk, przedszkole nr 3 Amelia Strzałkowska, przedszkole nr 3 Julia Kalbarczyk, przedszkole nr 3 W kategoria wczesnoszkolnej: I miejsce uzyskał Jakub Rapant, SP nr 4, kl. II II miejsce – Michalina Bełz, SP nr 5, kl. I III miejsce – Dominika Rucińska , SP nr 4, kl. II
Krystyna Czajka-Opanowicz
Oddział Okręgowy w Krakowie
Bochnia
27 kwietnia odbyło się wielkanocne spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia z udziałem kapelana Stowarzyszenia ks. Marka Gała. W spotkaniu uczestniczyli także starosta powiatu Jacek Pająk, burmistrz Bochni Stefan Kolawiński i wiceburmistrz Małgorzata Szczepara, członek Stowarzyszenia. Podtrzymując stałą współpracę, młodzież ze szkoły nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni wzięła udział w organizowanym konkursie na najpiękniejsze jajko wielkanocne.
* * *
28 kwietnia odbyła się sesja „Święta na nasze czasy” poświęcona św. Kindze. Wykłady wygłosili: ks. dr Ryszard Banach, mgr Danuta Sułkowska oraz Krystian Jarosz, uczeń I LO w Bochni. Program obejmował także wyjazd do Starego Sącza, gdzie odprawiona została Msza św. Zwiedziliśmy też klasztor.
* * *
W związku z beatyfikacją Jana Pawła II w siedzibie KSCCh w Bochni do 30 czerwca można oglądać wystawę prac artysty malarza Józefa Mularczyka i jego wnuczki Urszuli Mularczyk przedstawiającą ulubione miejsca górskich wędrówek i kontemplacji Jan Pawła II.
Halina Mucha
Oddział Okręgowy w Lublinie
Zamość
,,Civitas Christiana” w Zamościu oraz PTTK zorganizowały spotkanie poświęcone śp. Ryszardowi Łapie w pierwszą rocznicę śmierci. Ryszard Łapa pracę zawodową rozpoczął w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zamościu jako nauczyciel historii. Jednocześnie działał na niwie turystycznej – jako przewodnik, a następnie działacz PTTK. Był wykładowcą i kierownikiem kursów przewodnickich organizowanych przez PTTK w Zamościu. Był także przodownikiem TP i PTKol. Ryszard Łapa za swoją społeczna działalność został uhonorowany złotą odznaką PTTK, Zasłużony Przewodnik PTTK. Był autorem przewodników po Zamościu i Roztoczu.
* * *
29 kwietnia zorganizowano spotkanie z Dorotą Grzymałą, krytykiem sztuki, na temat: Religijny wątek twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Modlitwa czy polemika? Było to drugie wzbogacone pokazem multimedialnym spotkanie z cyklu ,,Sztuka na wyciągnięcie ręki. Jerzy Duda-Gracz został uhonorowany w 2003 r. nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka za „Golgotę Jasnogórską”- „świadectwo trudnej drogi ku przemianie człowieka i narodu”.
* * *
Już po raz czwarty ,,Civitas Christiana” w Zamościu przeprowadziło akcję ,,Flaga na maszt”, podczas której były rozdawane flagi narodowe. Przechodnie, którzy znaleźli się na ulicy Kolegiackiej lub Grodzkiej w Zamościu 30 kwietnia, odpowiadając na pytanie: ,,Co czuję i myślę słysząc słowo Polska”, otrzymywali biało- czerwoną. Wypowiedzi były nagrywane i wyemitowane na falach Katolickiego Radia Zamość.
Łukasz Kot
Biała Podlaska
31 marca odbyło się spotkanie z mgr Andrzejem Kościelniakiem nt: „Teologia narodu według Prymasa Tysiąclecia”. Teologia narodu Prymasa dojrzewała w trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Kościół polski. Prymas Wyszyński widział groźbę zniszczenia Kościoła polski, w odcięciu narodu od pnia tradycji i ojczystych dziejów, w degeneracji moralnej, w zabiciu duszy narodu, w groźbie samowyniszczenia narodu poprzez zabijanie nienarodzonych. Prymas Wyszyński wiązał głęboko naród ze słowem. Język pomaga w ukonstytuowaniu się ducha narodu, wprowadza naród na wyższy poziom bytowania, personalizuje go. Słowo religijne nie może być nigdy „związane”, zniewolone, poddane ludzkim ograniczeniom.
* * *
7 kwietnia odbył się „Wieczór poezji pokolenia Jana Pawła II wypływającą z nurtu twórczości Karola Wojtyły”. Podczas spotkania wsłuchiwano się w poezję Karola Wojtyły, Jana Pawła II (szczególnie „pochylono się” nad „Tryptykiem rzymskim”). W jego poezję wpleciono poezję pokolenia Jana Pawła II. Włączono się również we wspólny śpiew pieśni „Barka”, „ Nie bój się, wypłyń na głębię”. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem- obecni prosili kontynuację spotkań, pamiętając poprzednie wieczorki literackie, odbywające się od 6 lat i prowadzone przez grupę literacką „Zanim przeminiesz”, powstałą wokół myśli Jana Pawła II.
* * *
5 maja odbyło się spotkanie poświęcone Janowi Pawłowi II. Podczas spotkania został wyświetlony film „Pójdź za mną” – Testament Jana Pawła II” w reż. Wandy Różyckiej- Zborowskiej. Czytane były wiersze ze zbioru poezji Karola Wojtyły, „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II, a także wiersze pokolenia Jana Pawła II.
Beata Sęczyk
Chełm
8 maja rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jest to wydarzenie, które cieszy się wśród mieszkańców miasta wielką popularnością. W trwających 3 tygodnie Dniach Kultury gościli m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Ziemiec, Tadeusz Chudecki, Zbigniew Zamachowski, Robert Grudzień. Zaprezentowano twórczość i dorobek Krzysztofa Kieślowskiego i Jana Jakuba Kolskiego. Nowością będzie prezentacja kultury ormiańskiej.
A.S.
Oddział Okręgowy w Poznaniu
Wolsztyn
Ponad 200. gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Wolsztyna uczestniczyło w zorganizowanym przez tamtejszy Oddział Miejski Stowarzyszenia oraz Dom Kultury spotkaniu edukacyjnym pt.„Prymas do młodzieży” z okazji 30. rocznicy śmierci Kard. Stefana Wyszyńskiego W programie była prezentacja multimedialna o prymasie oraz refleksja nad jego przesłaniem do młodzieży ks. dra Grzegorza Chojnackiego z Instytutu imienia Edyty Stein w Zielonej Górze. Prymas uczył właściwego używania dwóch władz poznawczych – rozumu i wiary. Stał na straży godności każdego człowieka, a więc i człowieka młodego.
Włodzimierz Chrzanowski
Oddział Okręgowy w Warszawie
Ostrołęka
Żył i mieszkał w miejscowości Laski – Głuszce k. Wyszkowa. Wiele lat spędził na obczyźnie, często w nędzy lecz zawsze pełen miłości, wiary i patriotyzmu. Od 17 lat gości w murach Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostrołęce. Zawsze w kwietniu mury te tętnią jego poezją, jego wizją świata, jego nadzieją i wiarą. I w tym roku 30 kwietnia odbył się XVII finał Konkursu Recytatorskiego Poezji C.K. Norwida. Norwid przemówił do nas poprzez młodych ludzi, którzy zadali sobie trud poznania i zrozumienia tego, co Norwid zostawił nam w spadku.
Laureatami tegorocznego finału zostali:w turnieju recytatorskim szkół gimnazjalnych: Paulina Radwańska z Ostrowii Maz., Anna Kamińska z Kadzidła, Sandra Gumowska z Ostrołęki, Anna Cichowska z Rzekunia, Ewelina Obrębska z Rzekunia, Marta Chrzanowska z Ostrołęki, Paulina Raczyńska z Myszyńca,ze szkół średnich Natalia Czartoryska, Karolina Parzych, Klaudia Wierzbowska, Jakub Brzeski, Beata Gwara, Olga Gutowska, Aneta Puławska, wszyscy z Ostrołęki; w turnieju poezja śpiewana nagrodzono Małgorzatę Kaczmarczyk z Łysych.
XVII finał Konkursu Recytatorskiego Poezji C.K. Norwida
Uczestników finału z terenu b. województwa ostrołęckiego oceniało jury w składzie: Wiesław Janusz Mikulski poeta, norwidolog, ks. Robert Kaim SAC z parafii pw. św. Wojciecha i Maria Jolanta Kusiak organizator konkursu. Sponsorami tegorocznej edycji Konkursu byli: Urząd Miasta Ostrołęki, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Księgarnia M. Gawrych oraz sponsorzy prywatni.
* * *
28 kwietnia odbyło się spotkanie wielkanocne członków Oddziału w Ostrołęce. W spotkaniu udział wzięli: Przewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski, Przewodniczący Rady Oddz. Okręgowego w Warszawie Marian Ćwik, ks. Zdzisław Grzegorczyk – asystent kościelny Oddziału z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, ks. Marcin Walicki – proboszcz parafii pw. św. Wojciecha. Spotkanie oprócz wymiaru modlitewno – integracyjnego było również podziękowaniem b.przewodniczącej Rady Oddziału w Ostrołęce Janinie Pieniążek za serce włożone w budowę naszego środowiska.
Mariola Kusiak
Płock
16 maja Mszą św. koncelebrowaną w płockiej bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Piotr Libera, rozpoczął się maraton biblijny. Dziełu patronuje św. Andrzej Bobola. W trakcie czterech dni wybrane księgi Starego Testamentu i cały Nowy Testament przeczytało ok. 320 osób. W gronie czytających znaleźli się m.in. przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń katolickich, księża, siostry zakonne, uczniowie z katechetami, dzieci i osoby starsze.
Wśród czytających była grupa członków „Civitas Christiana” z Płocka. Organizatorem Maratonu była Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Danuta Janicka z AK wymienia cztery intencje, które przyświecały organizacji Maratonu: dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II, uczczenie 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka, jubileusz reaktywowania Akcji Katolickiej w diecezji płockiej oraz włączenie się w dzieło nowej ewangelizacji.
Helena Kowalska
Oddział Okręgowy we Wrocławiu
Legnica
Biblioteka im. bł. Jana Pawła II WSD oraz KSCCH zorganizowały konferencję „Człowiek i kultura w przesłaniu bł. Jana Pawła II”. Ks. dr hab. Bogusław Drożdż, dyrektor biblioteki, po modlitwie i wprowadzeniu w tematykę obrad, poprosił ks. bpa Marka Mendyka o uroczyste umieszczenie ekslibrisu na egzemplarzu Pisma Św., pierwszej skatalogowanej książce ze zbiorów bibliotecznych oraz odsłonięcie i poświęcenie nowego logo, nawiązujących do niedawnej beatyfikacji patrona biblioteki.
Dyrektor Oddziału Okręgowego we Wrocławiu Piotr Sutowicz w referacie pt. „Tożsamość wspólnoty narodowej poprzez historię i kulturę w nauczaniu bł. Jana Pawła II” przypomniał myśli papieża wygłoszone na forum ONZ i UNESCO, m.in. stwierdzenia, że naród, będąc wytworem dziejów, należy do sfery kultury i „zachowuje tożsamość w oparciu o własną kulturę”. Jan Paweł II mówił, że „człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą więź”. Ks. dr Jerzy Witczak (dyrektor biblioteki PWT i MWSD – Wrocław) wygłosił wykład: „Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II – od FIDKAR-a do EBNT”.
Podczas spotkania w Bibliotece im. bł. Jana Pawła II
Ks. bp Marek Mendyk w wykładzie „Dziedzictwo bł. Jana Pawła II na przykładzie Fundacji ťDzieło Nowego TysiącleciaŤ i Rodziny Szkół Jana Pawła II” mówił, że październikowy Dzień Papieski ma wymiar duchowy, intelektualny, charytatywny, artystyczny, przypominający postać oraz niosący pogłębioną refleksję nad nauczaniem bł. Jana Pawła II.
Andrzej Tomaszewski