Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/07/2

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Hodyszewo

11 czerwca przedstawiciele oddziałów terenowych z Białegostoku spotkali się w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania – Królowej Podlasia w Hodyszewie w diecezji łomżyńskiej. Dzień skupienia miał charakter dziękczynny za beatyfikację Jana Pawła II. Okazją była też 30. rocznica śmierci sługi Bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Mszę św. na rozpoczęcie spotkania koncelebrował ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent Oddziału Okręgowego. W ośrodku „Ojczyzna” o. Jacek Zakrzewski opowiedział historię sanktuarium w Hodyszewie istniejącego od zakończenia I wojny światowej. Do unii brzeskiej w 1596 r. była tu parafia prawosławna, która następnie weszła w skład Kościoła greckokatolickiego. Po kasacie unii w 1875 r. ponownie przeszła w ręce wiernych prawosławnych. Najstarsze podania głoszą, że około 300 lat temu rolnikowi ukazała się na lipie Matka Boża. Ksiądz kard. Franciszek Macharski 31 stycznia 1980 r. dokonał koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej. W wigilię zesłania Ducha Świętego, która przypadła na czas pobytu członków okręgu z Białegostoku, opiece Matce Bożej Hodyszewskiej polecono rodziny i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Słudze Bożemu ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu poświęcony był film dokumentalny „Zawód – Prymas Polski”, zrealizowany w oparciu o niepublikowane dotychczas materiały archiwalne IPN. Jego życiorys został ukazany z „punktu obserwacyjnego” SB.

Dzień skupienia w Hodyszewie zakończyła agapa.

B.W

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Galeria Mariacka również w wakacje nie zawiesza swojej działalności. W sierpniu odbył się wernisaż malarstwa i grafiki Joanny Sielskiej, absolwentki ASP, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 2005 r. w ramach stypendium Socrates- Erasmus studiowała na maltańskim Uniwersytecie MCR, a także odbyła praktyki w Pracowni Restauri Tessili w Pizie (Włochy). Od 2009 r. zbiera doświadczenie zawodowe w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki, pracując m.in. dla Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego i innych instytucji. Oprócz czynnej działalności w dziedzinie konserwacji zabytków zajmuje się również pracą artystyczną, głównie malarstwem olejnym, ikonopisarstwem, grafiką warsztatową oraz malarstwem ściennym (m.in. Kaplica na Białołęce).

Na wystawie autorka prezentuje obrazy olejne i grafiki wykonane zarówno na kartonie, jak i batiku oraz jedwabiu. Jak mówi autorka, malując, stara się opowiadać pewną historię miejsc, w których się znalazła, dlatego pracuje głównie w plenerze. Prace graficzne wymagają niewątpliwie większej ilości szkiców i przemyśleń kompozycyjnych, ale mimo tego subtelna i delikatna akwaforta jest ulubioną techniką graficzną autorki. Tematem grafik autorki są głównie przyroda, natura, krajobrazy.

M.W.

* * *

Pod patronatem JE abp ks. Sławoja Leszka Głódzia odbyła się już po raz drugi, zorganizowana wspólnie z Regionem Gdańskim NSZZ „Solidarność”, konferencja „Dziedzictwo nauczania Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

Konferencja poświęcona została trzem zagadnieniom: Prymas Tysiąclecia na Pomorzu („Główne aspekty nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gdańsku” ks. infułat Stanisław Bogdanowicz). Jacek Rybicki w referacie „Kard. Wyszyński do Solidarności” wskazał na przezorność prymasa, która pozwoliła zarejestrować Związek . Natomiast Peter Raina (University of Oxford) scharakteryzował główne cechy charakterystyczne nauczania i posługi Prymasa Tysiąclecia, podkreślając znaczenie domu rodzinnego dla jego postawy. Referaty wygłosili też: Ziemowit Gawski – wskazał na aktualność nauczania Prymasa Tysiąclecia o Kościele, Narodzie i państwie oraz Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego, która mówiła o duchowości Prymasa.

w.j.

* * *


Wernisaż malarstwa i grafiki Joanny Sielskiej w Galerii Mariackiej

Oddział Okręgowy postanowił upamiętnił I rocznicę beatyfikacji ks. J. Popiełuszki, organizując wystawę poświęconą błogosławionemu, przygotowaną przez białostocki IPN. W lipcu i sierpniu okazję obejrzenia wystawy mieli mieszkańcy: Chojnic, gdzie była eksponowana w parafii Św. Jadwigi Królowej(siedzibie oddziału Stowarzyszenia), Kościerzyny (w sanktuarium Królowej Rodzin) oraz w Skarszewach w parafii sw. Michała Archanioła podczas wprowadzenia relikwii Błogosławionego.

* * *

Czersk i Chojnice

W Oddziałach w Chojnicach i Czersku odbyły się spotkania poświęcone pisarce, której twórczość jest od lat obecna w głównie w Instytucie Wydawniczym PAX. Postać Zofii Kossak Szczuckiej, przybliżył dr Edward Jokiel. Przede wszystkim zwrócił uwagę na to, że nie była ona tylko pisarką, ale również przedwojenną działaczką narodową . Pomagała ludności polskiej pochodzenia żydowskiego, za co została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

W 1964 r. podpisała słynny „List 34”, sprzeciwiający się zaostrzeniu cenzury prasowej. W 1966 r. pisarka nie przyjęła państwowej nagrody I stopnia za zasługi w dziedzinie powieści historycznej w proteście przeciw zatrzymaniu kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przez te same władze, które tę nagrodę jej przyznały. Obecne środowiska lewicowe skazały ją na zapomnienie.

W. j.

* * *

Wierzchucin

Oddział Okręgowy Stowarzyszenia od kilku lat funduje nagrody za propagowanie kaszubskiej pieśni religijnej oraz pieśni religijnych wykonywanych w języku kaszubskim. Nagrody wręczana są na dorocznych przeglądach zespołów kaszubskich w Wierzchucinie.

W tym roku nagrodę ufundowano dwóm zespołom: „Redzanie” z Redy i po raz pierwszy zespołowi dziecięco-młodzieżowemu. Otrzymał ją zespół Kaszëbë z Chojnic. Zespół Folklorystyczny Kaszëbë obchodzi w tym roku jubileusz 20- lecia istnienia. Do rozwoju zespołu przyczynili się Maria Renata Wróblewska i nieżyjący już Józef Pietrzak.

Na zdjęciu: moment wręczenia nagrody kierownikowi zespołu Redzanie

* * *

Czersk

W ramach projektu „Poznaj kulturę, tradycję, historię i tożsamość swojego regionu”, 24 maja członkowie i sympatycy Oddziału w Czersku udali się z pielgrzymką do Pelplina. Byli na Górze Biskupiej, na której 6 czerwca 1999 r. odprawił Mszę św. Jan Paweł II, zwiedzili katedrę, skarbiec i Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się m.in. jeden z sześciu na świecie oryginalnych egzemplarzy Biblii Gutenberga. Wśród 122 kandydatów do chwały męczeństwa jest 17 osób świeckich i duchownych z diecezji pelplińskiej. 24 maja przypadła 71 rocznica urodzin i 19 Ingresu Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi. Koncert pieśni patriotyczno-religijnej, tradycyjne „Sto lat” i przepiękne pieśni ludowe dostarczyły zebranym niezapomnianych wrażeń.

Teresa Borzyszkowska

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

Do tradycji oddziału okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kielcach od szeregu lat należy Dzień Skupienia. Tegoroczny dzień odbył się 2 lipca w Kielcach. Uczestniczyło w nim 90 członków okręgowej organizacji. W kieleckiej katedrze przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej ks. kanclerz dr Andrzej Kaszycki, kapelan oddziału okręgowego, odprawił mszę i wygłosił homilię, w której podkreślił potrzebę angażowania się katolików w różnorodne przedsięwzięcia dla dobra innych. Ukazał rangę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kościele katolickim w Polsce. Po Mszy św. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się spotkanie połączone z obiadem. Obradowała również Rada Oddziału Okręgowego.

* * *

Od 5. lat przy oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” istnieje zespół literacko- artystyczny „Słowniacy Świętokrzyscy”. Opiekunem merytorycznym tej grupy jest Anna Bałucka, znana kielecka literatka. Ukazał się plon pracy tej grupy w postaci tomiku Pogrubionym Drukiem. Prezentuje tu swoją twórczość ośmiu młodych twórców. Wszyscy stoją na progu kariery, studiują i uczą się. W krótkich notatkach biograficznych uzupełnionych zdjęciami prezentują siebie i dotychczasowy swój dorobek. Życzymy im dalszych twórczych sukcesów.

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Szczecinek

Dziecięcy gwar i śmiech rozbrzmiewały 10 czerwca w lokalu szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia. Laureaci XIV edycji Rejonowego Konkursu Plastycznego „Kultura polska – dobro wspólne narodu… ” oraz ich opiekunowie przybyli na wręczenie nagród i dyplomów. Tradycyjnie konkurs objęli patronatem Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie i ks. Krzysztof Skrzyniarz, dziekan dekanatu Szczecinek.

Pracami jury już 14. raz kierował Władysław Fijałkowski, szczecinecki malarz. Wspierały go Ewa Błach i Maria Pietras z oddziału stowarzyszenia. Nad całością uroczystości czuwała przewodnicząca rady oddziału Krystyna Czajka-Opanowicz. Fundatorem nagród było Stowarzyszenie przy znacznym wsparciu Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Na konkurs napłynęło 239 prac z 11 szkół podstawowych, 8 gimnazjów i 1 świetlicy. Jury przyznało 14 nagród i 20 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych.


Laureatka XIV edycji Rejonowego Konkursu Plastycznego „Kultura polska – dobro wspólne narodu…” odbiera nagrodę
| Fot. Bożena Czynszak

Organizatorzy chcieli zachęcić dzieci i młodzież do poznania nauczania bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego o kulturze. Uczestnicy w swoich pracach wracali do tak ważnych wydarzeń, jak chrzest Polski, pokazywali kulturę ludową, tradycje religijne i rodzinne, a także architekturę najcenniejszych polskich zabytków. Dużo prac związanych było z Polakami, którzy swoimi dokonaniami i dziełami rozsławili imię Polski w świecie.

Bożena Czynszak

* * *

27 czerwca odbyło się spotkanie z Andrzejem Sochajem, który zaprezentował swoją książkęTożsamość. Prawdziwe imię człowieka. Andrzej Sochaj, teolog, filozof, katecheta, poeta, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinku i działacz społeczny jest autorem dwóch książek. Pierwsza nosi tytuł Jan Paweł II Wielki. Pontyfikat Jana Pawła II i jego poprzedników. Druga książka to medytacja poświęcona człowiekowi i ciekawa refleksja nad ludzkim istnieniem.

* * *

Trzeci raz odbył się Szczecinecki Marsz dla Życia i Rodziny. W centrum pochodu niesiono liczący kilkadziesiąt metrów zapis papieskiego dokumentu Donum Vitae. Ten wyjątkowy marsz mógł się odbyć dzięki wielu zaangażowanym ludziom, głównie rodzinom z Domowego Kościoła i ich opiekunowi proboszczowi o. Andrzejowi Krygerowi. W organizację marszu włączyło się Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ze Szczecina (przywieziono kilkadziesiąt flag i proporców) i oddział ze Szczecinka, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury oraz wielu ludzi dobrej woli. Oddział ze Szczecinka przygotował wystawę prac konkursowych z konkursu plastycznego „Cud Życia” oraz wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci przeprowadził zbiórkę pieniędzy na leczenie 9-letniego Łukaszka chorego na białaczkę.

Krystyna Czajka-Opanowicz

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia, Kraków

Już piąty raz grupa członków i sympatyków „Civitas Christiana” z Krakowa i Bochni z okazji urodzin bł. Jana Pawła II wyruszyła na papieski szlak. Celem wyprawy była Śnieżnica (1006 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego (ok. 840 m n.p.m.) można się dostać papieskim szlakiem oznaczonym żółtym krzyżykiem z Przełączy Gruszowiec (683 m).

Ks. Karol Wojtyła w 1953 r. z grupą młodzieży odbył wycieczkę na trasie Rabka – Limanowa. W 2003 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz 50-lecia pamiętnej wycieczki ks. Wojtyły z młodzieżą został wytyczony i oznaczony szlak papieski mający swoją część rabczańską i limanowską. Ośrodek założył w 1928 r. ks. Józef Winkowski, katecheta młodzieży z Zakopanego, jako kolonię letnią dla młodzieży z Sodalicji Mariańskiej.

Po wojnie władza zabrała kolonię i las należący do ośrodka. Po 1989 r. podjęto starania o odzyskanie tego miejsca. Powstało odpowiednie stowarzyszenie księży duszpasterzy młodzieży, a jego prezes ks. prałat Antoni Sołtysik z Krakowa po długich staraniach doprowadził do tego, że odzyskano budynki i niewielki skrawek lasu.

Wśród zabudowań uwagę przyciąga „góralski” kościółek. Do jego budowy wykorzystano miejscowy kamień i drewno jodłowe. Wewnątrz ustawiono bukowe ławki. Do najcenniejszych pamiątek należą podarowany przez Ojca Świętego kamień węgielny. Jest to cegiełka z otwarcia Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra na Watykanie oraz obraz Matki Bożej Śnieżnej (Santa Maria Maggiore) z Rzymu.

W ramach wycieczki z okazji urodzin Jana Pawła II odbyła się konferencja, a potem spotkanie przy wspólnym ognisku. W sobotę i niedzielę była celebrowana Eucharystia. Uczestnicy rajdu wspólnie weszli na szczyt Śnieżnicy i modlili się na ścieżkach Drogi Krzyżowej.

Pomysłodawca i organizator Rajdu Stanisław Rachwał podziękował ks. Zającowi i pracownikom ośrodka za serdeczne przyjęcie.

TAJ

Bochnia

Trzydziestu członków bocheńskiego oddziału „Civitas Christiana” wzięło udział w dwudniowej pielgrzymce śladami prymasa Polski kard. Wyszyńskiego. Uczestnicy pielgrzymki modlili się w intencji rychłej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Pielgrzymka wyruszyła z Bochni 19 czerwca. Przed wyjazdem pielgrzymów pobłogosławił ks. Marek Gał. Zwiedzano: Komańczę, Brzozów, Izdebki, Solinę, Przemyśl, Łańcut i Kalwarię Pacławską. Wyjazd był wstępem do sesji zaplanowanej na wrzesień.

Halina Mucha

* * *

Przewodnicząca bocheńskiego oddziału Halina Mucha otrzymała dyplom uznania od członków kapituły konkursu „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego”. Halina Mucha kieruje oddziałem od kilku lat. Jest organizatorką spotkań, konferencji, wystaw, przygotowuje spotkania dla członków stowarzyszenia i ich rodzin. Z jej inicjatywy odbywają się pielgrzymki do miejsc kultu religijnego. Została doceniona za wrażliwość społeczną i zaangażowanie na rzecz rozwoju powiatu.

Małgorzata Więcek-Cebula

Nowy Sącz

14 czerwca w Miasteczku Galicyjskim ogłoszono wyniki XI Konkursu Historycznego „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności”. Organizatorem konkursu było Muzeum Okręgowe, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. W trzecim etapie uczestnicy przygotowywali prezentacje z dziejów miasta i regionu. Zwycięzcami zostali: Lidia Wastag ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu (nagrodzono jej pracę „Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu”); Martyna Gilewicz i Justyna Kulpa z Gimnazjum nr 1 im. J. Długosza w Nowym Sączu („Synagoga w Nowym Sączu” i „Zamek królewski”); Leszek Sekuła z II LO i Alicja Łagosz z I LO za przedstawienie biografii gen. Józefa Kustronia i bł. o. Stanisława Papczyńskiego z Podegrodzia.


Finaliści XI Konkursu Historycznego „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności”

* * *

28 referatów opracowanych przez wybitnych prasoznawców i kulturoznawców z uczelni krakowskich i środowiska nowosądeckiego przedstawiono podczas zorganizowanej w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu ogólnopolskiej konferencji naukowej „Prasa sądecka od zarania do dziś (1891–2011). W 120. rocznicę wydania w Nowym Sączu pierwszego czasopisma”. Organizatorami sympozjum – pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka – byli: Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa im. Józefa Dietla w Krakowie i Wydawnictwo Edukacyjne kierowane przez prof. Bolesława Farona, pomysłodawcę sesji, a także Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

W bogatym programie wystąpień pierwsze sądeckie czasopismo „Szkolnictwo Ludowe” (1891–1913) przedstawił dr Adam Ruta, ukazujący się od 1939 r. „Rocznik Sądecki” prof. Andrzej Mączyński, prof. Franciszek Leśniak i prof. Feliks Kiryk. Omówiono prasę w okresie I i II wojny światowej, w okresie młodopolskim i międzywojennym, prasę turystyczną, szkolną i parafialną. Odkrywczy charakter miały źródła wydobyte z akt PZPR przez Szczepana Świątka z Archiwum Państwowego w Krakowie.

Krakowie. Oddział Okręgowy w Lublinie

Chełm

Chełmski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” już po raz 9. zorganizował 8-22 maja cykl imprez w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, którym wtóruje myśl duchowego rozwoju oraz integracja pokoleń.

„Chcielibyśmy, by ludzie, którzy uczestniczyli tak licznie w spotkaniach z wybitnymi osobistościami ze świata kultury, dostrzegli coś więcej niż tylko możliwość ucieczki od szarej, mętnej rzeczywistości i codziennych problemów, by dostrzegli sens wyższych walorów życia opartych na korzeniach chrześcijańskich i zgłębili swoją wartość duchową” – powiedział Tadeusz Boniecki, przewodniczący oddziału „Civitas Christiana” w Chełmie. Ważnym owocem imprezy było zintegrowanie w działaniu wielu instytucji, placówek kultury, oświaty, sportu oraz parafii i Kościołów. Impreza nie mogłaby się odbyć bez pomocy i zaangażowania Marka Korycińskiego, przewodniczącego rady Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Lublinie.

Po raz kolejny przyjął zaproszenie wybitny polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Krzysztof Zanussi, który zachęcał młodzież do aktywności w życiu i przestrzegał przed niebezpieczeństwami zagrażającymi współczesnemu człowiekowi. W koncercie „Miłość mi wszystko wyjaśniła” zorganizowanym w hołdzie Janowi Pawłowi II, wystąpił aktor Zbigniew Zamachowski oraz muzyk Robert Grudzień. Z uczniami klas dziennikarskich i mieszkańcami miasta spotkał się Stanisław Zawiśliński, autor biografii Krzysztofa Kieślowskiego. Chełmianie mieli okazję poznać aktora i podróżnika Tadeusza Chudeckiego. 13 maja odbył się Dzień Papieski, a podczas niego spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyserką z Poznania. Zaprezentowała ona swój film dokumentalny „Pójdź za mną… Testament Jana Pawła II”.

Po raz kolejny w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyły się warsztaty aktorsko-wokalne prowadzone przez Mariusza Tarnożka. Poza osobistościami ze świata filmu w tym roku miał miejsce swoisty festiwal podróżników.

Atrakcją były spotkania z: Dominikiem Włochem z Gdańska, który pieszo pielgrzymował do Santiago de Compostela, Rzymu, Jerozolimy i Medjugorie. Popularnością cieszyły się spotkania z podróżnikami: Nataszą Caban, która samotnie opłynęła świat, Joanną Parchoć, Dagmarą Ciarką oraz Łukaszem Wierzbickim, którzy podróżują po Afryce śladami Kazimierza Nowaka. Młodzież chełmskich szkół miała również okazję poznać historię Witolda Glińskiego, jeńca sowieckiego łagru, który uciekał z Jakucka do Kalkuty. Tę historię barwnie opowiedzieli Tomasz Grzywaczewski i Bartosz Malinowski.

Ciekawym punktem programu była też prezentacja kultury ormiańskiej. Wyjątkowym gościem w Chełmie był Krzysztof Ziemiec, znany dziennikarz i prezenter „Wiadomości” TVP1. Na Dniach Kultury Chrześcijańskiej nie mogło zabraknąć i w tym roku wspomnień związanych z Ryszardem Kapuścińskim. Wspominał go Mirosław Ikonowicz, współpracownik i przyjaciel Kapuścińskiego, korespondent Polskiej Agencji Prasowej.

Chełmska młodzież miała też możliwość wysłuchania kilku ciekawych wykładów z dziedziny językoznawstwa. Dr Agnieszka Piwnicka-Jagielska z chełmskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej opowiadała o kulturze języka, prof. Małgorzata Karwatowska przybliżyła młodym ludziom świat wartości współczesnych licealistów a dr Adam Siwiec wygłosił wykład na temat imion używanych dawniej i obecnie w Polsce.


Podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie

W programie znalazł się również wieczór refleksji poświęcony zmarłemu niedawno aktorowi śp. Krzysztofowi Kolbergerowi, który kilka razy gościł na chełmskich dniach kultury. W trakcie tego wieczoru odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Kolba, na szczęście!”. Oprócz licznych spotkań równolegle prowadzone były projekcje filmów Jana Jakuba Kolskiego.

W tegorocznych Dniach Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie uczestniczyło około 6 tys. uczestników.

Urszula Błaziak

Oddział Okręgowy w Łodzi

Radomsko

„O godność ojcostwa” – pod takim hasłem od 21 maja do 13 czerwca odbywały się XII Radomszczańskie Dni Rodziny. Honorowy patronat objął metropolita częstochowski ks. dr abp Stanisław Nowak.

„Jesteśmy przekonani, że rodzina stanowi centrum życia społecznego, a ojcostwo, podobnie jak macierzyństwo jest fundamentem rodziny. Widzimy jednocześnie olbrzymi kryzys ojcostwa” – tak w trakcie Uroczystości Jadwiżańskich w imieniu organizatorów mówił Tadeusz Olczyk, przewodniczący rady Oddziału Radomszczańskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, główny organizator uroczystości. „ Ze szczególną troską pragniemy dziś polecać Bogu ojców pozbawionych pracy, samotnie wychowujących dzieci i wszystkich tych, którzy napotykają na trudności w wypełnieniu zaszczytnego powołania do ojcostwa”.

RDR 21 maja rozpoczęły warsztaty dla ojców zatytułowanych „Cztery filary efektywnego ojcostwa”. W centrum miasta trwał równocześnie otwarty plener dla dzieci i dorosłych „Malujemy Radomsko” oraz imprezy sportowe.

Dni 22 maja zainaugurowała uroczysta Msza św. w kolegiacie św. Lamberta. Ważnym wydarzeniem był też spektakl Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera przygotowany przez Miejski Teatr Źródło. 23 maja dr Jacek Pulikowski spotkał się z młodzieżą i poprowadził wykład „Ojcostwo (dla mężczyzn i …kobiet)”. Kolejne dni to debata „Rodzina w oczach dziecka”, pikniki, zajęcia sportowe i festyny rodzinne. 29 maja odbył się m.in. Franciszkański Festyn Misyjny i wspólne czytanie przez radomszczan Pisma Świętego pod hasłem „Biblio, ojczyzno moja”. To już tradycja Radomszczańskich Dni Rodziny. Biblię czytają duchowni, samorządowcy, posłowie. Wśród nich – prezydent Radomska Anna Milczanowska, wiceprzewodnicząca Radomszczańskiej Rady Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Kolejne dni to festyny i pikniki rodzinne w szkołach i przedszkolach, a także spotkanie z o. Markiem Kudachem SP, prezesem Stowarzyszenia „Parafiada”, który wygłosił wykład „Wzór ojcostwa w Biblii”. Pełnym wzruszeń i przeżyć religijnych było spotkanie z rodzinami Wspólnoty Betel i Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół. Wśród zieleni Eko-ogrodu odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. bp Antoni Długosz. Warto dodać, że właścicielką Eko-ogrodu jest Barbara Wojnowska z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, która od lat gości w czasie Radomszczańskich Dni Rodziny niepełnosprawnych. Główne wydarzenie religijne Radomszczańskich Dni Rodziny to procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej, patronki miasta.


Procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej, patronki Radomska podczas Radomszczańskich Dni Rodziny

Dni przygotowuje od lat komitet organizacyjny, który współtworzą członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana, przedstawiciele władz miasta, powiatu, Miejskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, szkoły i przedszkola, Ruch Światło-Życie Domowy Kościół, Międzyszkolna Komisja Oświaty NSZZ „Solidarność”, Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Radomszczańskie Dni Rodziny od tego roku mają własną stronę internetową.

Iwona Natkańczyk, Anna Staniaszek

Oddział Okręgowy w Opolu

Prudnik

2-5 czerwca odbyło się XXIII ogólnopolskie spotkanie modlitewno-formacyjne na 110-lecie urodzin i 30-lecie śmierci Prymasa Tysiąclecia. Podczas konferencji zaprezentowano tematy: „Człowiek i praca w myśli prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego”, który wygłosił ks. dr Leonard Makiola (asystent okręgu), oraz „Udział i postawa katolików w życiu politycznym” przedstawiony przez Ryszarda Kwiatkowskiego, członka Rady Okręgu „Civitas Christiana” w Opolu.

5 czerwca odbyło się spotkanie modlitewnoformacyjne. Zebranych przywitał przewodniczący Rady Okręgu w Opolu Tadeusz Staszczak. Uroczystej Eucharystii w Grocie Maryjnej przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. W koncelebrze uczestniczyli: ks. dr Leonard Makiola oraz o. Cyryl Krzysztof Syndonin gwardian i kustosz Sanktuarium św. Józefa. Wśród licznych gości znaleźli się sekretarz Rady Głównej „Civitas Christiana” Henryk Koch, sekretarz Rady Okręgu „Civitas Christiana” w Katowicach Krzysztof Chwolik oraz władze samorządowe Prudnika. W wygłoszonej homilii abp podkreślił umiłowanie ojczyzny przez prymasa Wyszyńskiego, troskę o losy narodu oraz odwagę w rozmowach z władzami komunistycznymi. Po Mszy św. zebrani wraz z abp. Gołębiewskim wysłuchali poezji „Klubu ludzi piszących” z Prudnika, któremu przewodniczy Zofia Kulig, oraz koncertu zespołu „Jemiołki”.

Daniel Bialik

Kostów

19 maja zorganizowano Dzień Patrona Szkoły im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie. Uroczystość miała na celu wzmocnienie identyfikacji młodego pokolenia z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym.

Gośćmi spotkania byli: dr Anna Gołębiowska, autorka prelekcji „Powstańcy znani i nieznani”, oraz Tadeusz Staszczak, przewodniczący Rady Okręgu w Opolu. Wręczył on uczniom nagrody za udział w konkursie wiedzy historycznej.

Byczyna

Parafia pw. Świętej Trójcy, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Publiczne Gimnazjum to organizatorzy III Dni Kultury Chrześcijańskiej, które odbyły się 26-29 maja pod hasłem „Kultura polska – pamięć i tożsamość”. W tym roku dni były poświęcone wybitnym postaciom polskiego Kościoła, autorytetom moralnym i wzorom godnych naśladowania. Stowarzyszenie i miejscowe gimnazjum, aby przybliżyć młodym ludziom sylwetki bł. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, bł. księdza Jerzego Popiełuszki i św. Maksymiliana Marii Kolbego, zorganizowały konkursy wiedzy pod hasłem „W poszukiwaniu autorytetów”.

Wśród nagrodzonych uczniów największą wiedzą wykazali się: Angelika Chrobot, Julia Leszczyńska, Paulina Reng, Marcin Urbański, Anna Pondel, Joanna Kubaczkowska. Wykład dr. Marka Białokura z Uniwersytetu Opolskiego poświęcony był postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika z okresu II wojny światowej, obrońcy godności człowieka, wzoru cnót i autorytetu moralnego. Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli Anny Pliszek i Krzysztofa Chojaka przygotowali inscenizację słowno-muzyczną „Prymas Tysiąclecia w Komańczy”.

Bezpośrednim włączeniem się lokalnej społeczności w program było przygotowanie i prezentacja przez przewodniczącą Oddziału Zofię Piórczyńską i członków Stowarzyszenia kazań i listów prymasa pt. „Ja jestem nauczycielem Narodu w Kościele”. III Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończono Mszą św. w intencji sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, którą odprawił ks. proboszcz Tadeusz Jaśkiewicz, a parafialny chór pod kierunkiem Heleny Kołtowskiej wykonał koncert poświęcony czterem wybitnym Polakom.

Alina Kostęska

Opole

Ojciec Święty Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej Verbum Domini pisze: „Ojcowie synodalni zachęcali do celebracji słowa Bożego również przy okazji pielgrzymek” (65). Czyniąc zadość temu życzeniu Ojca Świętego i Ojców synodu, Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu 25 czerwca zorganizował pielgrzymkę autokarową do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Była to druga pielgrzymka na szlaku polskich benedyktynów. W pielgrzymce uczestniczył asystent kościelny ks. dr Leonard Makiola, który odprawił Mszę św. w kościele klasztornym i wygłosił homilię „Praca i wypoczynek w Biblii”. Pielgrzymi zapewnili całość oprawy liturgicznej wraz ze śpiewem i z modlitwą wiernych.

Tyniec to miejsce szczególne, jeżeli chodzi o Pismo Święte. Wśród benedyktynów tynieckich zrodziła się myśl tłumaczenia Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski (Biblia Tysiąclecia). Benedyktyni są zakonem, który kultywuje śpiew gregoriański Liturgii Godzin, czyli kapłańskiego brewiarza.

Pielgrzymi opolscy uczestniczyli w Godzinie Czytań brewiarza zakonnego.

Józef Pixa

* * *

24 lipca Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z parafią pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Piotrówce uczcili św. Krzysztofa, mobilizując mieszkańców Piotrówki do pracy na rzecz podniesienia poziomu wiedzy dot. kulturalnego i bezpiecznego współistnienia pieszych i zmotoryzowanych na drodze. Inicjatywę poparł, obejmując patronat na całością imprezy, starosta strzelecki Józef Swaczyna. Mszę św. sprawował Alojzy Piechota, brat Paweł Siennicki ze Zgromadzenia Braci Szkolnych z DPS w Zawadzkiem wygłosił słowo o św. Krzysztofie (z bratem przyjechali podopieczni oraz miejscowy chór pod kierownictwem Doroty Kania). Po mszy poświęcone zostały pojazdy. Następnie na boisku zaprezentowano samochody specjalistyczne, policyjne i strażackie, a także o nietypowej konstrukcji z pełnym wyposażeniem. Policjanci przeprowadzili konkurs wiedzy o ruchu drogowym dla dzieci i dorosłych (wzięło w nim udział ponad 60 osób).

B. Latocha

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

17 maja i 8 czerwca odbyły się spotkania z nauczycielami szkół gimnazjalnych i średnich oraz duchowieństwem, m.in. archidiecezjalnym koordynatorem Dnia Papieskiego ks. Jackiem Orlikiem. W ramach Gnieźnieńskich Dni Rodziny, których hasło brzmi „Jan Paweł II – mój przyjaciel”, odbywają się festyny, wykłady, prelekcje, debaty oraz konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży szkół miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Dni Rodziny organizowane są przez Kurię Metropolitalną oraz oddział gnieźnieński „Civitas Christiana”. Mają trzy etapy organizacyjne: maj-sierpień to etap szkoły i gminny, wrzesień-październik to etap powiatowy, 13-17 października to Tydzień Dni Rodziny połączony z Dniem Papieskim. Patronat nad wydarzeniem objął JE ks. abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.

* * *

9-11 czerwca odbyły się rekolekcje apostolskie dla członków i sympatyków „Civitas Christiana”, Wieczernika Rodzin, Ruchu Szensztackiego, Akcji Katolickiej, Odnowy w Duchu Świętym, Porozumienia dla Dziecka i Rodziny, Integracyjnego Bloku Samorządowego, Ruchu Katolicko-Narodowego. Tematem było „Wychowanie do wolności czy wolność od wychowania”. Czwarty dzień rekolekcji (12 czerwca w święto Zesłania Ducha Świętego) miał charakter rozesłania apostolskiego. 13 czerwca w dzień Matki Kościoła nastąpiło osobiste zawierzenie Maryi Matce Kościoła zadań we wspólnocie rodzinnej, środowiskowej i narodowej. W ostatnim dniu rekolekcji, w dniu Królowej Apostołów, złożono akt apostolski w służbie Królowej Apostołów na obecne czasy. Przyjęli też błogosławieństwo relikwiami św. Wincentego Pallotiego, prekursora apostolatu świeckich.

Edward Frąckowiak

Wieleń

16–19 czerwca w Ośrodku Wczasowym w Wieleniu odbyła się letnia sesja wyjazdowa Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Okręgu Poznańskiego, która zainaugurowała „Szkołę liderów”. Większość zajęć sesyjnych, w tym wykładu- prezentacji Karola Irmlera na temat miejsca stowarzyszenia we wspólnocie Kościoła i narodu, miała formę szkolenia i zajęć warsztatowych w sali wykładowej i w plenerze. W szkoleniu „Lider w zespole formacyjno-zadaniowym”, prowadzonym przez Grzegorza Idziaka z firmy „Per- Cepti”, wykorzystując metodologię i doświadczenia „Stowarzyszenia Szkoła Liderów w zakresie kształcenia liderów społecznych”, uczestniczyło 18 osób reprezentujących oddziały z całego okręgu.

Głównym celem szkoły, której cykl szkoleniowy został zaplanowany na dwa lata, jest wykształcenie osób potrafiących skutecznie inspirować nie tylko jednostki, ale także grupy społeczności lokalnej.

Następne szkolenie jest przewidziane na przełomie września i października.

Włodzimierz Chrzanowski

Wolsztyn

Przypadającą 14 sierpnia 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego wolsztyńska parafia farna uczciła montażem słowno-muzycznym po wieczornej Mszy św. zatytułowanym „Tylko miłość jest twórcza”. Pomysłodawcą i autorem scenariusza był Włodzimierz Chrzanowski z Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wolsztynie. W programie przedstawiono fakty z życiorysu „proroka cywilizacji miłości”, które przeplatano recytacją wierszy oraz piosenkami religijnymi w wykonaniu młodzieżowego zespołu „Credo” działającego przy parafii. Całość dopełniały slajdy obrazujące różne etapy życia świętego i jego wspaniałe dzieła.

wjch

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

17 czerwca w Galerii Nowa Ośrodka Kultury Dobrzyńskiej im. Jerzego Pietrkiewicza Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rypinie odbył się wernisaż prac Andrzeja Gumińskiego „Guminski’s Ikonen”.


Wernisaż wystawy ikon Andrzeja Gumińskiego

Andrzej Gumiński, rypinianin, artysta plastyk, ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych na kierunku rzeźba i wychowanie przez sztukę. Mieszka w Bremen (Niemcy).

Tematem wystawy są tradycyjne ikony w symbolice współczesności: części starych zegarów, podzespoły komputerów, metalowe elementy śrub, fragmenty puszek po napojach czy kart kredytowych, w które wtapia się wizerunek świętości. Kompozycje stały się symbolem przemijania, upływu czasu. Wystawa prezentuje 16 ikon, a wśród nich: „Madonna od zegarów”, „Anioł czasu”.

Joanna Sobecka

* * *

11 czerwca w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie odbył się Wojewódzki Dzień Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana“, nad którym patronat honorowy objęli Burmistrz Miasta Rypina, Starosta Rypiński i Parafia św. Stanisława Kostki w Rypinie.

Odbywające się od kilkunastu lat coroczne wydarzenie jest inicjatywą oddziałów województwa kujawsko-pomorskiego. Do tej pory spotkania miały miejsce m.in. w Rywałdzie Królewskim, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Toruniu, Bydgoszczy, Ślesinie k. Nakła, Golubiu-Dobrzyniu, we Włocławku.

„To ważne wydarzenie nie tylko dla budowania i umacniania formacji duchowej, budowania przyjaźni i zawierania znajomości, ale także okazja, by zaprezentować naszą małą ojczyznę. Spotkanie to jest szczególne, ponieważ wpisuje się także w obchody związane z beatyfikacją Jana Pawła II“ – mówiła Z. Rogowska, przewodnicząca Rypińskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana“.

Rypińską świątynię wypełniło ponad 400 osób. Uroczystość Wojewódzkiego Dnia Skupienia rozpoczęło Bractwo Rycerskie działające przy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, które przy dźwiękach Bogurodzicy prosiło o Boże błogosławieństwo na kolejny rok.

Obecni byli: Ziemowit Gawski – przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana“, Piotr Hoffman, prezes Oddziału Wojewódzkiego w Toruniu, Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina, Marek Tyburski, starosta rypiński, ks. prałat Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, przewodniczący oddziałów wojewódzkich.

Zgromadzeni w świątyni mogli obejrzeć program artystyczny „Santo subito“ w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rypinie pod kierunkiem B. Kosmalskiej, M. Kuźmińskiej, M. Rupińskiej i C. Kubackiego.

Ważną częścią spotkania była Msza św. koncelebrowana przez ks. Marka Smogorzewskiego i o. Hieronima, franciszkanina z Włocławka. Po Mszy św. wręczono nagrody dzieciom – uczestnikom konkursów o błogosławionym Janie Pawle II.

Żywiołowy występ Dziecięcej Grupy Estradowej przy Zespole Szkół Miejskich w Rypinie pod kierunkiem K. Becmer wprawił wszystkich w doskonały nastrój, a recital zespołu MARTIN (w składzie: Joanna Ornowska – śpiew, Michał Becmer – śpiew i Mirosław Becmer – organy) zachęcił do wspólnych śpiewów i zabawy.

Parafialną część spotkania zakończyła agapa przygotowana przez B. Konczalską.

Po posiłku większość uczestników udała się do Santuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach na modlitwy podczas Wieczernika Królowej Pokoju.

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

W rocznicę urodzin Jana Pawła II odbyło się spotkanie pod hasłem „Wieczór wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów Stanisława Prokopczuka z Warszawy. Ks. Hubert Komorowski, diecezjalny duszpasterz harcerzy i harcerek, proboszcz parafii pw. św. Leonarda w Chociszewie zaprezentował swoją twórczość poetycką poświęconą Ojcu Świętemu. Zaprezentowane zostały fragmenty kazań Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski. Ksiądz Komorowski przedstawił znaczenie nauczania Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi uwagami i wrażeniami ze spotkań z Janem Pawłem II.

13 maja w Ciechanowie odbyła się konsekracja kościoła pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, do którego zostały sprowadzone relikwie błogosławionego.

8 czerwca w Auli Wykładowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało finał konkursu katechetycznego „Krzyż symbolem chrześcijan”. Patronat nad konkursem objął ks. bp Piotr Libera. Wpłynęło 275 prac wykonanych różnymi technikami z 45 szkół diecezji płockiej. W spotkaniu wzięło udział wielu gości, m.in. prezydent Ciechanowa Cezary Chodkowski, ks. Rafał Bednarski – przedstawiciel kurii płockiej, ks. dr prałat Ireneusz Wrzesiński asystent oddziału w Ciechanowie, ks. Grzegorz Walczak przedstawiciel Parafii Farnej, dyrektorzy szkół oraz liczna grupa kapłanów, sióstr zakonnych, dzieci i młodzieży.

1. nagrodę w kategorii szkół podstawowych zdobyła Alicja Balicka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechanowie za rzeźbę przedstawiającą krzyż, 1.nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyła Anna Borzęcka z Płońska za pracę medialną oraz Anna Makowska z Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie. W kategorii szkół średnich 1.nagrodę zdobył Marek Bysaha z Katolickiego Liceum w Sikorzu. W kategorii prac dorosłych równorzędne dwie pierwsze nagrody zdobyły Barbara Sitek oraz Katarzyna Kowalska.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci”

Pożegnanie Jadwigi Barbary Śliwińskiej

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana w Płocku z wielkim żalem i bólem pożegnali zmarłą 19 czerwca 2011 roku śp. Jadwigę Barbarę Śliwińską – członkinię naszego Stowarzyszenia o najdłuższym stażu członkowskim w Płocku (od 23.X.1960 r. ).

Pani Basia (tak Ja nazywaliśmy) niezwykle aktywna, zawsze uśmiechnięta, pełna optymizmu cieszyła się wśród nas dużym autorytetem. Jej życiowa mądrość i doświadczenie powodowało, że wprowadzała w otoczenie nastrój spokoju i zgody. Wszyscy słuchaliśmy jej mądrych rad i uwag.

Pracując zawodowo udzielała się społecznie w wielu organizacjach, głównie w ZHP, śpiewała w chórze parafialnym przy kościele p.w. św. Bartłomieja w Płocku, współpracowała z duchowieństwem. Wielokrotnie wybierana była na radną powiatową, później wojewódzką. Zaangażowana w działalność naszego Stowarzyszenia pełniła wiele funkcji: m.in. była przewodniczącą O/Powiatowego( 1967) potem Miejskiego w Płocku, v-ce przewodniczącą Zarządu O/wojewódzkiego(1979), Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej O/wojewódzkiego (1990-1998)

9 grudnia 2009 r. Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski wręczył Jadwidze Barbarze Śliwińskiej srebrną Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana za całokształt pracy na rzecz Stowarzyszenia.

Pani Basiu, wierzymy, że nadal nam matkujesz i wstawiasz się u Pana za nami.

Zachowamy Cię w naszej pamięci i w modlitwie.


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej