Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/07/2

Oddział Okręgowy w Katowicach

Katowice

18 maja w katowickim oddziale Stowarzyszenia odbyła się konferencja pt. „Prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec filozof i humanista”. Spotkanie zorganizowano w 3. rocznicę śmierci filozofa, teologa, humanisty, głównego twórcy lubelskiej szkoły filozoficznej. Wykłady wygłosili: ks. dr Tomasz Duma „O Krąpiec- najwybitniejszy współczesny polski filozof ”, dr Katarzyna Stępień „O. Krąpiecpromotor ludzkiej polityki i praw człowieka” oraz prof. Piotr Mazur „Wkład o. prof. Krąpca w kulturę humanistyczną”. Konferencję zorganizowano przy współudziale Fundacji „Servire Veritati” Instytutu Edukacji Narodowej.

M. Rusak

Tychy

29 czerwca zorganizowano spotkanie poświęcone św. Maksymilianowi Kolbe. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia spotkali się nad Jeziorem Paprocańskim. Teresa Małek wygłosiła prelekcję nt drogi życiowej św. Maksymiliana i zapoznała uczestników z historią budowy kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe, poświęconego 22.12.1996 r. przez ks. abp Damiana Zimonia metropolitę katowickiego. Po prelekcji uczestnicy spotkania odwiedzili świątynię, gdzie odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlono się za zmarłych z rodzin i członków Stowarzyszenia oraz za tych, którzy zginęli w Auschwitz.

Aldona Mierzejewska

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

1 września w siedzibie „Civitas Christiana” w Kielcach odbyło się spotkanie z pisarzem Tadeuszem Zubińskim. Okazją było wydanie jego nowej książki „Opowieści Wrzosowskie”. Tadeusz Zubiński pochodzi z Suchedniowa, miasteczka na kielecczyźnie; tu dzieciństwo spędził Herling-Grudziński, stąd pochodzi także znany reportażysta – Krzysztof Kąkolewski. Z Suchedniowem związani są pisarze: Ryszard Miernik i Stanisław Pająk.

Twórczość Tadeusza Zubińskiego spotkała się w ostatnich latach z entuzjastyczną oceną krytyki, pisali o nim: Henryk Bereza, Mieczysław Orski czy Bohdan Zadura. Zubiński jest także znawcą tradycji i kultury krajów bałtyckich. „W książkach Zubińskiego akcja nie jest najważniejsza- mówił o pisarzu Zdzisław Antolski. – Piękno tej prozy, jej dramatyzm i napięcie zawarte są w języku, w autorskim stylu (…). Czytasz książkę, a książka czyta ciebie. To jest właśnie magia sztuki. To sprawia, że jest rzeczywiście, nie tylko z bibliotecznej nalepki – literaturą piękna! No i to – tak mi bliskie – ukochanie rekwizytu, szczegółu z przeszłości, marka tytoniu fajkowego, nazwa papierosów lub piwa jeszcze z czasów carskich. Uwielbiam takie smaczki, one są solą i pieprzem opowieści z dawnych czasów”.


Spotkanie z Tadeuszem Zubińskim w siedzibie „Civitas Christiana” w Kielcach

Opisy otoczenia, nie tylko przyrody, ale i przedmiotów martwych, są bardzo antropomorficzne, oddają stan ducha narratora. Jest w nich patos codzienności duchem z Mickiewicza, jakiś epicki oddech jak u Homera i kameralność wzięta z Choromańskiego. Widać także podobieństwo do opisów w prozie Zygmunta Haupta, który doskonale potrafił oddać prawdę chwili poprzez opis otoczenia, a szczegół potrafił powiększyć z fotograficzną dokładnością, dając poprzez taki zabieg inny wymiar opisywanej rzeczywistości.

Wydawca Antoni Dąbrowski ze Starachowic rekomendował walory pisarskie ostatniej książki Zubińskiego, wskazywał na jej duże walory literackie.

Zubińskiego fascynuje przeszłość i tradycja rodzinnego miasteczka Suchedniów, które nazwał Wrzosów. Wiele postaci literackich występujących w jego prozie ma swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Pisarz stworzył całą krainę wyobraźni, którą nazwał „Wrzosowszczyzną”, zaludnioną przez postaci fikcyjne i realne. Są one bohaterami kolejnych jego książek. Jego powieści mocno osadzone są w historii Polski.

Publikacje z kręgu „Civitas Christiana” W 2006 z inicjatywy Tadeusza Kantora przewodniczącego Oddziału Okręgowego w Kielcach powstało koło literacko- artystyczne „Słowniacy Świętokrzyscy”. Grupa młodych osób na początku działalności stworzyła mini- widowisko „Nadzieja”. Klub ma swoich sympatyków: Zdzisława Antolskiego, Danielę Kowalską, Andrzeja Skorupskiego, piszącym młodym ludziom pomagają również redaktorzy. W ciągu 5 lat istnienia realizowało się w klubie poetycko i artystycznie ponad 40 młodych ludzi.


Od lewej: Paulina Brejdak, Adam Witczak, Karolina Bugajska, Grzegorz Woźniak, Maksymilian Salawa, Katarzyna Macios, Anna Błachucka – opiekunka grupy „Słowniacy Świętokrzyscy”

Zdzisław Antolski

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Szczecinek

21 sierpnia członkowie Stowarzyszenia zorganizowali pielgrzymkę z udziałem przewodniczącej Oddziału Krystyny Czajki- Oponowicz, pod hasłem „Tak różni, a wciąż Polacy”. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie sanktuariów maryjnych w Kościerzynie i poznanie kultury kaszubskiej. Pielgrzymi zwiedzili Kalwarię Wielewską w diecezji pelplińskiej wybudowaną w latach 1915 – 1927 wg projektu monachijskiego architekta Teodora Mayra, na prośbę ówczesnego proboszcza, ks. Józefa Szydzika. Kalwaria stała się miejscem kultu Matki Bożej Pocieszenia, upamiętnia również ofiary z czasów I wojny światowej. Pielgrzymi zwiedzili następnie istniejące od 1906 r. Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, obiekty architektoniczne od XVII do XX wieku: zachowane regionalne chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W muzeum pielgrzymi poznali kaszubskie abecadło, m.in. „kaszëbskô stolëca” i „widlë gnojnë”.


W ramach pielgrzymki poznawano zabytki kultury kaszubskiej
Fot. Wioleta Malinowska

W Kościerzynie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin uczestniczyli we Mszy św., w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej obejrzeli XIV-wieczną pietę. W skansenie w Szymbarku pielgrzymi obejrzeli m.in. tzw. dom do góry nogami, 240- letni Dom Sybiraka oraz najdłuższą deskę świata mierzącą 36,83m (wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa 12 czerwca 2002 r.).

Wioleta Malinowska

Oddział Okręgowy w Lublinie

26 czerwca przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wzięli udział w pielgrzymce żołnierzy i przyjaciół Narodowych Sił Zbrojnych do sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy NSZ, następnie odbył się tradycyjny przemarsz pod sztandarami Związku Żołnierzy NSZ do Kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych, znajdującej się w wysokiej na 33 metry budowli zwanej Golgotą.

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie jest coraz popularniejszym miejscem spotkań młodych ludzi z legendarnymi Żołnierzami Wyklętymi z NSZ. Dla jednych i drugich jest to unikalna możliwość spotkania się kilku pokoleń ludzi, których łączy patriotyzm i wiara w te same ideały.

Lublin

10 lipca przy parafii p.w. św. Frassatiego w Lublinie Lubelski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko – Podolskiej zorganizował wystawę „Niedokończone msze wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”. Pokazano sylwetki kapłanów, braci i sióstr zakonnych zamordowanych w krwawej rzezi na Wołyniu w latach 1943-1944.

Lubartów

„Umiłowane Dzieci Boże, Dzieci Moje” to tytuł wystawy poświęconej Prymasowi Polski Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Można było ją oglądać od 23 sierpnia do 5 września w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Lubartowie, który był jej współorganizatorem wraz z oddziałem „Civitas Christiana” z Lublina i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Na uroczyste otwarcie 23 sierpnia przybyło wielu gości: przedstawicieli Kościoła, szkół, oraz organizacji pozarządowych. Do obejrzenia wystawy zachęcił burmistrz Janusz Bodziacki i przypomniał słowa księdza Prymasa: „Kocham Ojczyznę bardziej niż własne życie”. Świadectwo o „znajomości” z ks. kard. Wyszyńskim złożyła Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego. „Jest tu na wystawie zdjęcie bardzo ważne dla mnie, które nazywam moim zdjęciem – jest Wielki Czwartek, ks. Prymas całuje nogi 12 starszym panom. Byłam jeszcze w szkole podstawowej, kiedy po raz pierwszy spotkałam ks. Prymasa, a było to właśnie w Wielki Czwartek”.

Ostrówki

Po 68 latach ofiary ludobójstwa UPA z Ostrówek i Woli Ostrowieckiej na Wołyniu doczekały się chrześcijańskiego pochówku. 30 sierpnia siedem niewielkich, wykonanych z nieheblowanego drewna trumien, po odprawieniu katolickich i prawosławnych obrzędów pogrzebowych spoczęło na cmentarzu rzymskokatolickim w Ostrówkach. Złożono w nich szczątki ponad 300 osób ekshumowanych z dwóch zbiorowych mogił w lesie pod ukraińską wsią Sokół i z terenu dawnej szkoły w Ostrówkach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła, władz lokalnych, polskiego konsulatu, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, rodziny ofiar oraz mieszkańcy.

Do tragedii w miejscowości Ostrówki na Wołyniu doszło 30 sierpnia 1943 roku. Pierwszych ekshumacji ofiar tej zbrodni dokonano w 1992 r. Ponad 300 ofiar masakry pogrzebano wówczas w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu.

Justyna Sobol

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Szczecin

1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej młodzi obrońcy życia – członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” spotkali się na Jasnych Błoniach w Szczecinie, przy pomniku wielkiego orędownika pokoju – Jana Pawła II, aby oddać hołd i cześć walczącym w obronie wolności Ojczyzny i modlić się o pokój na świecie. Za wstawiennictwem błogosławionego prosili Boga o niebo dla poległych obrońców Ojczyzny, a dla każdego żyjącego o godne życie na każdym jego etapie, od poczęcia do naturalnej śmierci. Bernarda Korycko

* * *


Młodzi z „Civitas Christiana” ze Szczecina przy pomniku Jana Pawła II

W każdy I piątek miesiąca, jako początek działań, wspólnota trwa na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Czas przylgnięcia do Serca Jezusa, czas pełen uwielbienia, dziękczynienia, prośby i ufności w Jego nieskończone miłosierdzie, to czas czerpania siły i mocy do nauki, pracy i rozwoju duchowego, a szczególnie czas wzrastania w świadomości potrzeby włączenia się w duchową walkę o życie i wszelkie działania w obronie życia. Podczas pierwszego powakacyjnego spotkania w obecności Jezusa przedstawiono program na cały rok szkolny.

Bernarda Korycko

* * *

02.09 w parafii p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie odbyło się pierwsze po wakacjach czuwanie przed Najświętszym Sakramentem młodzieży z „Civitas Christiana” w Szczecinie. Po Eucharystii, którą sprawował ks. Tomasz Kancelarczyk, na zebraniu omówiono plan pracy na ten rok szkolny. Na pierwszy plan wysunęła się kwestia organizacji jubileuszowego X Marszu dla Życia. Zostały utworzone nowe zespoły, które pod wodzą liderów zajmą się poszczególnymi inicjatywami związanymi z całoroczną pracą. Po wakacyjnej przerwie do pracy przystąpiło ponad 80 osób.

16.09 w Szczecinie w siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się nocne spotkanie, w czasie którego rozpoczęły się prace przygotowujące kolejny Marsz dla Życia: malowanie flag, demontaż i produkcja różańców, cięcie ulotek, przygotowanie banerów itd.

Funkcjonuje również Bractwo Małych Stópek, skupiające osoby działające w przestrzeni internetowej na rzecz obrony życia poczętego. Obecnie ponad 2 tys. osób reaguje w Internecie na artykuły, petycje i różnego rodzaju informacje dotyczące aborcji i jej skutków, wpisując swoje komentarze i przemyślenia. Celem tych działań jest odkłamywanie nieprawdziwych i nierzetelnych opinii na ten temat.

Karmen Siekierzycka, Lider Zespołu Redakcyjnego

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

W ramach trwających uroczystości związanych z beatyfikacją papieża Polaka Jana Pawła II w Rypinie, w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie ze Sławomirem Józefiakiem – prezesem Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, uczestnikiem wizyt u Ojca Świętego w Watykanie. Temat spotkania dotyczył „Odpowiedzialności świeckich za życie publiczne w nauczaniu Jana Pawła II”. Program słowno– muzyczny związany z Ojcem Świętym zaprezentowało Bractwo Literackie działające przy Oddziale Terenowym „Civitas Christiana” w Rypinie. Sławomir Józefiak w referacie powołał się na dzieła Jana Pawła II, m.in. adhortację apostolską „Christifideles laici” traktującą o zadaniach świeckich; podkreślił apostolską działalność Jana Pawła II zmierzającą do tego, by ludzie świeccy coraz lepiej uświadamiali sobie swą godność i odpowiedzialność oraz pełne zaufanie, jakim darzy ich Kościół, „jest w nich bowiem wielki potencjał dobrej woli, kompetencji i gotowości służenia”. Dyrektor Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” Piotr Hoffman przedstawił wpływ nauki kard. Wyszyńskiego na życie i działalność ewangelizacyjną papieża Polaka. Ksiądz dziekan prałat Marek Smogorzewski, nawiązując do obecności Kościoła w życiu współczesnych ludzi stwierdził, że „małe wspólnoty w Kościele ożywiają parafię. Stają się zaczynem życia chrześcijańskiego.”

W spotkaniu uczestniczyli także: burmistrz Rypina Paweł Grzybowski, wicestarosta Danuta Tyraj, członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przedstawiciele urzędów i instytucji, mediów regionalnych oraz zaproszeni goście.

Joanna Sobecka

Ciechanów

13 września w siedzibie Oddziału „ Civitas Christiana” w Ciechanowie odbyło się spotkanie Ryszardem Nowakiem, przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. 12 września w Sądzie Rejonowym w Ciechanowie miała miejsce rozprawa z powództwa znanej piosenkarki Doroty Rabczewskiej przeciwko Ryszardowi Nowakowi. Doda zarzuca mu , że nazwał ją bluźnierczynią i próbuje doprowadzić do odwołania jej koncertów. Grupa piętnastu członków i sympatyków „Civitas Christiana” w Ciechanowie solidarnie towarzyszyła Ryszardowi Nowakowi w sądzie, udzielając m.in. wywiadów dla lokalnych mass-mediów, wyrażając swoją dezaprobatę w stosunku do poczynań Dody. Grupie tej w sądzie i na ulicy robiono zdjęcia. Podczas spotkania w siedzibie Stowarzyszenia Ryszard Nowak zwrócił uwagę na destrukcyjne działania środków masowego przekazu na dzieci i młodzież. Zaznaczył, że kto obraża Biblię, obraża Boga. Satanista Adam Darski publicznie pochwala również mordy, np. św. Wojciecha (napisał piosenkę „Chwała mordercom św. Wojciecha”). 13.09.2007 r. w Gdyni podczas koncertu Adam Darski wulgarnie wyraził się o Biblii, podarł ją i rozrzucił resztki wśród publiczności. W wywiadzie z dnia 14.03.1998 r. Darski wyraził pogląd, że dewastacje kościołów mają oczyszczającą moc. Z kolei raper Peja w swoich piosenkach nawołuje do zabijania dzieci, członków rodziny, często pojawia się w tekstach agresja w stosunku do policji.

Trzeba stawiać skuteczny opór tego typu działaniom. Przynoszą one czasami pozytywny skutek: parę lat temu udało się odwołać w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Zespołów Satanistycznych . Przemysł muzyczny liczy koszty, kiedy odwoływane są koncerty i imprezy, dlatego też wszelkie protesty, uświadamianie młodzieży i prowadzenie wszelkich akcji uświadamiających ma głębszy sens. Jednoczmy się jako katolicy wokół tych ważnych problemów . Mówmy jednym głosem – „Telewizja Publiczna – nie dla satanistów i sekt”.

Płock

17 września świętowano Dzień Płockich Inicjatyw Pozarządowych. W Płocku działa ponad 300 Płock stowarzyszeń, i organizacji pozarządowych. Oddział „Civitas Christiana” włączył się w obchody zapraszając mieszkańców Płocka do swojej siedziby, w której można było zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia.

Anna Antoszewska odczyt pt.„17 września 1939 r. w dziejach naszej Ojczyzny” zadedykowała swoim zmarłym profesorom.

Męczeństwo Polaków na Wschodzie to karta w naszej historii niedawno odkryta. W nastrój patriotycznej zadumy wprowadził zebranych płocczan zespół poetycko – muzyczny „Piast”, prezentując program zatytułowany „Golgota Wschodu. Spotkaniu odbywało się w scenerii malarstwa Wiesławy Ożóg.

* * *

W siedzibie Stowarzyszenia otwarto wystawę obrazów Wiesławy Ożóg. Autorka prac uprawia malarstwo sztalugowe. Maluje pejzaże, kwiaty, wiejskie chałupy, dworki, obrazy o tematyce sakralnej, martwą naturę oraz portrety. Romantyzm, czasem sielankowy nastrój, wyrażony kolorem, lekkością i swobodą, decyduje o pięknie i sile działania jej obrazów. W portrecie próbuje uchwycić nie tylko podobieństwo, również głębię osoby portretowanej. W obrazach o tematyce sakralnej dostrzega klimat odpowiedni do danego motywu, subtelność, dostojeństwo i powagę. Malarka powiedziała: „Moje malowanie (…) jest wyrazem moich marzeń i tęsknot, czasem uwielbienia”.


Wystawa prac Wiesławy Ożóg

Wiesława Ożóg od wielu lat jest związana ze Stowarzyszeniem, aktualnie pełni funkcję wiceprzewodniczącej Rady Oddziału KSCCH w Płocku.

Helena Kowalska


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej