Oddział Okręgowy w Gdańsku
Chojnice
24 września grupa członków i sympatyków „Civitas Christiana” odbyła wycieczkę do Gdańska. Zwiedzano Stocznię Gdańską, oglądano wystawę „Drogi do wolności” w Europejskim Centrum Solidarności.
O historii stoczni i dniu dzisiejszym opowiadał były pracownik, a dziś przewodnik Romuald Łopuchow. Niespodzianką było towarzyszenie grupie po stoczni dziennikarki telewizji kanadyjskiej. Początki współczesnej stoczni to Stocznia Cesarska z 1844 r., w latach II wojny światowej prowadzono tam produkcję okrętów wojennych. W czasach powojennych stocznia wyprodukowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich. Budowano tam nowoczesne na skalę światową konstrukcje kontenerowców, promów, pełnomorskich statków przetwórni. Dziś stocznia zatrudnia ok. 2200 pracowników.
Uzupełnieniem zwiedzania stoczni była wystawa „Drogi do wolności” przypominająca osoby i zdarzenia związane z najnowszą historią, lata 1956–1989 układające się w polską drogę do wolności. Bez poznania i zrozumienia wydarzeń tych lat nie można zrozumieć fenomenu, jakim była „Solidarność” 1980 r.
Zwiedzano także kościół św. Brygidy, którego historia związana jest z „Solidarnością”.
Gdańsk
Członkowie Oddziału Okręgowego w Gdańsku tradycyjnie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Kalwarii Wieleckiej. Nabożeństwo prowadził ks. Henryk Cyrzan. Rozważania czytali przedstawiciele poszczególnych oddziałów. Po Drodze Krzyżowej wykonano wspólne zdjęcie i odbyła się agapa.
* * *
Odbyło się spotkanie Klubu „Społeczeństwa” ze Zbigniewem Borowikiem, redaktorem naczelnym polskiej edycji jedynego periodyku, który w całości zajmuje się Katolicką Nauką Społeczną. Redaktor Borowik przedstawił temat „Aktualne zagadnienia i problemy Katolickiej Nauki Społecznej”. Zostały omówione problemy społeczne, z jakimi boryka się społeczeństwo włoskie i polskie, a także sytuacja Kościoła w dzisiejszej globalnej rzeczywistości.
(JOL)
* * *
W dzień Świętych Archaniołów złożono apelację od wyroku w sprawie „artystycznego” satanisty Darskiego (Nergala). W tym dniu w Galerii Mariackiej spotkali się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, aby zastanowić się, w jaki sposób włączyć się w batalię przeciwstawiającą się bluźnierstwom, profanowaniu symboliki chrześcijańskiej i obrażaniu uczuć religijnych. W spotkaniu wzięli udział Ryszard Nowak oraz mecenas Marek Sosnowski i Kazimierz Smoliński.
W dyskusji wskazywano na konieczność uaktywnienia członków do reagowania na wszystkie przejawy ataków na Kościół (aktywność na forach internetowych, wysyłanie listów i protestów w tych sprawach, również do sądów, w których toczą się sprawy w obronie uczuć religijnych).
Kościerzyna
Radni i osoby, które kandydowały do samorządu różnych szczebli z ramienia komitetu wyborczego utworzonego z udziałem Stowarzyszenia, zgromadzili się na spotkaniu konsultacyjnym. Spotkania takie składają się z wykładu z zakresu funkcjonowania samorządu oraz konsultacji decyzji władz samorządowych i wspólnego szukania rozwiązań bieżących problemów. Wrześniowe spotkanie było poświęcone podsumowaniu dwudziestolecia samorządności.
Podczas spotkania konsultacyjnego w Kościerzynie
Wprowadzenia do wspólnej wymiany poglądów dokonał prof. Jerzy Grzywacz. Wskazał zasadnicze postulaty, jakie stawiano u podstaw tworzenia ustroju samorządowego oraz trudności ze znalezieniem równowagi między kompetencjami państwa a samorządu.
Część konsultacyjną zajęły problemy tragicznej sytuacji szpitala oraz spraw pozostawionych przez władze poprzedniej kadencji, m.in. kapitalnego remontu Sali im. Szopińskiego. Te spotkania są dobrą szkołą myślenia samorządowego.
Trąbki Wielkie
We wrześniu odbyło się spotkanie formacyjno- warsztatowe dla członków Rady Okręgowej, przewodniczących Oddziałów Miejskich, przewodniczących Zespołów Formacyjno-Zadaniowych i pracowników. Trzydniowe spotkanie rozpoczęto (i zakończono) Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej. Wykład dotyczący zadań katolików w obecnej rzeczywistości z uwzględnieniem uchwały programowej „Civitas Christiana” i dyskusja wprowadziły uczestników spotkania w część warsztatową. Analizowano hasła programowe oraz określano główne problemy, cele, zadania i działania do realizacji w oddziale okręgowym w 2012 r.
JOL
Członkowie i sympatycy Oddziału Okręgowego w Gdańsku pielgrzymowali w październiku do Lwowa. Pielgrzymi korzystali z gościnności Seminarium Duchownego. Każdy dzień rozpoczynano Eucharystią. Nawiedzano przede wszystkim miejsca naznaczone polskością. Klimat skupienia, modlitwy i emocji był wyczuwalny ze względu na to, że uczestniczyły w niej osoby, które pierwszy raz były we Lwowie oraz tam urodzone. Na Cmentarzu Łyczakowskim przy kwaterach Orląt Lwowskich złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Oddział Okręgowy w Katowicach
Katowice, Tychy, Piekary Śląskie
21-23 września Oddział Okręgowy w Katowicach gościł Wandę Różycką-Zborowską, reżyserkę, scenarzystkę, członkinię Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyserka zaprezentowała film „Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II”. 22 września dzięki uprzejmości ks. proboszcza Antoniego Kraińskiego odbył się pokaz w Oratorium parafii pw. Świętej Rodziny w Tychach. Następnego dnia pokaz odbył się w auli muzeum przy Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich. Każda z projekcji łączyła się bezpośrednio ze spotkaniem z reżyserką, uczestnicy poznali m.in. kulisy powstawania filmu. Podczas jednego ze spotkań Wanda Różycka-Zborowska wyznała, że wiara przez wiele lat wydawała się jej czymś prywatnym, czego nie należy obnażać. Dziś mówi, że wiara dodaje jej sił i nadaje kształt życiu. Reżyserka poświęciła filmy także wybitnym postaciom z otoczenia Jana Pawła II (film „Duśka” o Wandzie Półtawskiej), trudnym relacjom polsko-żydowskim („Przyjaciółki”) oraz osobie i pontyfikacie Benedykta XVI („Liczę na Was”).
Oddział Okręgowy w Koszalinie
Koszalin
17 września w kościele pw. św. Ducha w Koszalinie została odsłonięta tablica poświęcona Żołnierzom 5. Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Na tablicy wyróżniony został 2. szwadron ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”, który wiosną 1946 r. przeprowadzał swoje akcje na Pomorzu Środkowym (Białogard, Koszalin, Bobolice). W skład szwadronu wchodzi li przede wszystkim harcerze ze środowisk wileńskich. Sanitariuszką w 2. szwadronie była Danuta Siedzikówna ps. „Inka” zamordowana 28 sierpnia 1946 r. przez UB w wieku 17 lat. Wielu spośród żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK straciło życie w walce przeciwko systemowi komunistycznemu lub zostało zamordowanych przez komunistyczny aparat opresji. Majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” skazano na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano na wzór katyński 8 lutego 1951 r. Podobny los spotkał wielu jego podkomendnych. Ci, którzy przeżyli, byli przez cały okres PRL prześladowani, nie mieli prawa do swobodnego życia, rozwoju, edukacji. Nazwano ich „żołnierzami wyklętymi”. Dopiero wolna Polska przywróciła im należną cześć i szacunek.
Archanioła. Poświęcenie tablicy ku czci żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Koszalinie
Jednym z elementów przywracania dobrego imienia „żołnierzom wyklętym” w Koszalinie jest tablica pamięci żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Inicjatywa umieszczenia tablicy powstała jako owoc wieczornicy zorganizowanej 1 marca przez „Civitas Christiana” w Koszalinie w Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Do inicjatywy włączył się koszaliński Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W dalszej kolejności dołączyły kolejne organizacje i stowarzyszenia, m.in. Stowarzyszenie Szare Szeregi, Rodzina Katyńska, Instytut Pamięci Narodowej. Tablica została ufundowana przez członków oraz sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
P.M.
Oddział Okręgowy w Krakowie
Kraków
We wrześniu w ramach Klubu Myśli Historycznej „Deo et Patriae” przy oddziale okręgowym w Krakowie odbyły się dwa spotkania.
8 września gościem klubu był dr Adrian Tyszkiewicz, adiunkt Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W wykładzie „Od gospodarki narodowej do mordu sądowego. Wspomnienie o Adamie Doboszyńskim” przybliżył postać polityka, pisarza, członka Stronnictwa Narodowego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Poglądy Doboszyńskiego na gospodarkę narodową ukształtowały się pod wpływem pism św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu. W oparciu o naukę Kościoła katolickiego zawartą w encyklikach papieskich poddał krytyce zarówno liberalny kapitalizm, z jego przewodnim hasłem niczym nieskrępowanej wolności, jak również wspólną dla socjalizmu i komunizmu formę ustroju kolektywistycznego.
20 września odbyło się spotkanie z kpt. Konstantym Kopfem, żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Kapitan Kopf przed wojną był członkiem Stronnictwa Narodowego, w momencie wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do walki w oddziałach leśnych na Rzeszowszczyźnie. Jak wspomina, żołnierze polscy walczyli nie tylko z okupantem niemieckim i sowieckim, ale również z bandytami ukraińskimi z UPA. Kapitan uratował swojego ciężko rannego dowódcę z pola bitwy pod Horyńcem, za co został odznaczony Krzyżem Walecznym. Kapitan Kopf po wojnie nadal walczył w Narodowych Siłach Zbrojnych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Lwowskim, a po wojnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kapitan Kopf odniósł się do kwestii politycznych i gospodarczych kraju i życzył, aby było coraz więcej młodych ludzi patriotów zaangażowanych w działalność dla dobra ojczyzny i narodu. Podziękował młodzieży, która zorganizowała spotkanie.
Dawid Gołąb
Zespół ds. Kultury 1 października zorganizował wyjazd do Suchej Beskidzkiej. Dzień rozpoczęto Mszą św. u ojców karmelitów na Piasku. Zwiedzano Zamek Suski, zwany Małym Wawelem ze względu na podobieństwo dziedzińca do krakowskiego zamku królewskiego. Założycielem zamku był Kasper Suski, a kolejnymi właścicielami: Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy. Uczestnicy wycieczki podziwiali nie tylko piękną architekturę, ale także obszerny park znajdujący się w sąsiedztwie zamku od strony południowej. Za czasów Anny Wielopolskiej zbudowano tu oranżerię. W domku ogrodnika można było oczami wyobraźni przenieść się do XVIII-wiecznego gospodarstwa. Zwiedzano kościół pw. świętych Piotra i Pawła w Lachowicach ze ściennymi malowidłami przedstawiającymi dwunastu apostołów. Na trasie wędrówki był m.in. wodospad Dusica. Organizatorką wyjazdu była Bożena Pruska przy oddziale Członków Zespołu ds. Kultury.
Monika Korpak
* * *
Na forum dialogu ruchów i stowarzyszeń katolickich w 2006 r. zrodził się pomysł zorganizowania Pieszej Pielgrzymki Różańcowej „Światła, Nadziei i Pokoju” do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pierwsza wyruszyła w 27. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Od tego momentu postanowiono, że pielgrzymka będzie odbywać się co roku, zawsze w sobotę poprzedzającą tydzień papieski.
W tym roku pielgrzymi wyruszyli z czterech stron Krakowa do źródła Miłosierdzia Bożego. Pierwszej grupie przewodziła Akcja Katolicka z parafii Najświętszej Rodziny z Nowego Bieżanowa, drugą grupę prowadziła Fundacja CKK „Mistrzejowice” z Parafii Zesłania Ducha Świętego na Ruczaju, trzecia wyruszyła z Borku Fałęckiego z Parafii Matki Bożej Zwycięskiej, prowadziła ją Monika Korpak wraz z członkami Zespołu Formacyjnego oraz Zespołu Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Czwarta grupa wyruszyła spod Okna Papieskiego na Franciszkańskiej. Prowadziło ją Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” i Duszpasterstwa Akademickie.
Członkowie Zespołów Formacyjnego i Zespołu ds. Młodzieży przygotowali rozważania różańcowe, prowadzili modlitwę, włączyli się w przygotowanie procesji od strony organizacyjnej.
Pątnicy dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II, prosili w intencjach Ojca Świętego, modlili się za Kościół, ojczyznę, rodziny, również za pracowników i członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Ojciec Janusz Dychto był przewodnikiem duchowym trzeciej grupy i wspierał uczestników nie tylko modlitwą, ale także dobrą radą. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia sprawował Mszę św. w intencji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i uczestników pielgrzymki. W organizacji pielgrzymki trzeciej grupy wzięli udział również księża z parafii MB Zwycięskiej z Borku Fałęckiego i ksiądz Mirosław Dziedzic.
Jak co roku do pielgrzymki włączyły się organizacje i stowarzyszenia katolickie i patriotyczne.
Monika Korpak
Oddział Okręgowy w Lublinie
Biała Podlaska
25 września członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestniczyli w procesji przed świętem patrona miasta św. Michała Archanioła. Poświęcenie
29 września członkowie i sympatycy Stowarzyszenia razem z parafianami kościoła św. Michała Archanioła uczestniczyli w obchodach święta patrona miasta św. Michała Archanioła. Obchody poprzedził wykład na temat figury świętego wykonanej z bursztynu i srebra. W czasie mszy, której przewodniczył ks. bp Antoni Dydycz, poświęcono figurę.
Beata Sęczyk
Lublin
22 września Lubelski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wspólnie z Towarzystwem Inicjatyw Społecznych „Etos” zorganizowali spotkanie z prof. dr. hab. Sławomirem Partyckim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prelegent przedstawił zagadnienie „Osobliwości współczesnego kryzysu finansowego”.
Rejowiec, Włodawa, Dęblin, Parczew
28 września w Rejowcu, 29 września we Włodawie oraz 4 października w Dęblinie odbyły się spotkania z Pauliną Barcicką, wolontariuszką z Wolontariatu Misyjnego Salwator. Tematem przewodnim spotkań były wspomnienia z wyjazdu misyjnego do Indii.
Paulina w lipcu wyjechała do Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych „JEEVODAYA” w Indiach, w którym przebywała 2,5 miesiąca. Ośrodek jest placówką leczniczo-wychowawczą, która obejmuje swoją troską osoby dotknięte trądem i członków ich rodzin. Ośrodek, który mieści się w centralnej części Indii w stanie Chhattisgarh, został założony w 1969 r. przez polskiego misjonarza i lekarza ks. Adama Wiśniewskiego SAC oraz Barbarę Birczyńską.
12 października w Parczewie, 13 października we Włodawie oraz 17 października w Rejowcu dr Leon Popek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie prezentował swoją książkę Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo.
Książka dokumentuje różnorodne działania służące upamiętnieniu ofiar, jest to również opowieść o trwającym już prawie dwadzieścia lat polskim pielgrzymowaniu rodzin ofiar na miejsca zbrodni, na odbudowany z pietyzmem cmentarz parafialny w Ostrówkach, gdzie spoczęły szczątki ofiar wydobyte podczas ekshumacji w 1992 r. i gdzie urządzono kwatery wojenne polskich żołnierzy poległych w 1920 i 1939 r.
Zachęcamy do głosowania na tę książkę w konkursie na „Książkę Historyczną Roku” zorganizowanym przez Telewizję Polską, Polskie Radio i IPN na stronie internetowej www. ksiazkahistoryczna.pl.
Justyna Sobol
Oddział Okręgowy w Opolu
Byczyna, Kluczbork, Wołczyn
Członkowie i sympatycy z oddziałów w Byczynie, Kluczborku i Wołczynie pielgrzymowali w XI Dzień Papieski do Kalwarii Praszkowskiej, aby wspólnie modlić się za Jana Pawła II, ojczyznę, rodziny i wspólnotę „Civitas Christiana”. Ten dzień formacji duchowej wzbogaciła odprawiona Droga Krzyżowa ze stacjami usytuowanymi na „Makowym Wzgórzu”. Pielgrzymka była odpowiedzią na papieską prośbę, którą Jan Paweł II wypowiedział w czasie swojej apostolskiej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej, dokonując poświęcenia kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce. Papież prosił: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”. Kustosz i zarazem inspirator powstania tego obiektu ks. proboszcz Stanisław Gasiński zaprosił pielgrzymów do wspólnego wysłuchania historii i poznania obiektów Kalwarii Praszkowskiej, która jest nieodkrytym miejscem modlitwy i formacji.
Zofia Piórczyńska
Oddział Okręgowy w Poznaniu
Gniezno
8 października w związku z obchodami XVII Gnieźnieńskich Dni Rodziny i XI Dnia Papieskiego odbył się przegląd zespołów artystycznych pod hasłem „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”. Muzyka i śpiew były radością serca bł. Jana Pawła II. W ten dzień włączyły się zespoły artystyczne szkół podstawowych i gnieźnieńskich przedszkoli. Dla licznie zebranej widowni występy dzieci pod wspólnym hasłem stały się dobrą drogą do rozbudzenia pamięci, modlitwy i nauczania bł. Jana Pawła II. Przegląd artystyczny był dziękczynieniem za łaskę życia, działania i nieustającej modlitwy papieża Polaka.
Wolsztyn
Na wniosek tamtejszego Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu skwerowi przed budynkiem byłego Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej imienia jego pierwszego i jedynego dyrektora ks. Teodora Lercha. We wrześniu ubiegłego roku minęła 50. rocznica brutalnego zamknięcia seminarium przez władzę komunistyczną.
Absolwentami seminarium byli ks. prof. Anzelm Weiss, kard. Zenon Grocholewski, bp kaliski Stanisław Napierała, pomocniczy bp łowicki Józef Zawitkowski. Niższe Seminarium w Wolsztynie oraz jego filię utworzoną przy Kongregacji św. Filipa Neri na Świętej Górze k. Gostynia, ukończyło w sumie około 200 absolwentów, spośród których 130 wstąpiło później do wyższych seminariów, w tym większość do poznańskiego.
* * *
W ramach realizacji długofalowego projektu „Martyrologia duchowieństwa wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem byłego powiatu wolsztyńskiego” z inicjatywy Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia dr Elżbieta Wojcieszyk z poznańskiego Oddziału IPN-u wygłosiła wykład na temat działalności duszpasterskiej i katolicko-społecznej pierwszego po wojnie i bardzo zasłużonego proboszcza, ks. prałata Antoniego Gryczki. Ten gorliwy kapłan, późniejszy szambelan Jego Świątobliwości papieża Jana XXIII, któremu przyszło pracować w trudnym powojennym czasie, nielubiany i nękany przez ówczesne władze lokalne, wiele razy dawał przykład innym swoją niezłomną postawą. Miał on też niewątpliwy wkład w powołanie w Wolsztynie Niższego Seminarium Duchownego.
* * *
Koncertem zatytułowanym „Nie lękajcie się” w kościele farnym w Wolsztynie uczczono 33. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Koncert zakończył obchody zorganizowanego tu po raz pierwszy Tygodnia Papieskiego pod patronatem proboszcza parafii farnej ks. kan. Sławomira Majchrzaka oraz burmistrza Wolsztyna Andrzeja Rogozińskiego. Od dwunastu lat Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Wolsztyna i ziemi wolsztyńskiej.
Na program koncertu złożyły się pieśni i piosenki religijne, głównie te bliskie sercu Jana Pawła II w wykonaniu dziecięco-młodzieżowego chóru, jaki działa przy Wolsztyńskim Domu Kultury, oraz najpiękniejsze modlitwy papieskie powstałe w czasie jego długiego pontyfikatu.
W ramach Tygodnia Papieskiego miało miejsce czuwanie modlitewne i Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, wykład o. dr. Pawła Zająca OMI „Błogosławiony Jan Paweł II – prorok we własnej ojczyźnie?” połączony z prezentacją multimedialną oraz „Tryptyk Rzymski” w wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej Arlekin z Grodziska Wielkopolskiego.
Ks. kan. Sławomir Majchrzak podkreślił wagę zawierzenia błogosławionemu Janowi Pawłowi II, które niewątpliwie wzmoże się z chwilą pozyskania przez parafię jego relikwii. Organizatorem Tygodnia Papieskiego była Parafia Farna, Wolsztyński Dom Kultury oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Włodzimierz J. Chrzanowski
Łeba
Na przełomie września i października w tej nadmorskiej miejscowości miała miejsce jesienna Sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Oddziału Okręgowego. Program zajęć tej sesji ośrodka zawierał elementy formacyjne, wspólnotowe, intelektualne, społeczne i patriotyczne. Karol Irmler wygłosił wykład dotyczący ważnych inicjatyw i wydarzeń kulturalnych Stowarzyszenia. Wykład Włodzimierza Chrzanowskiego dotyczył oceny Stowarzyszenia PAX i jego założyciela Bolesława Piaseckiego przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Było także spotkanie dyskusyjne osnute na wywiadzie, jakiego udzielił KAI metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Spotkanie „Aby zachwycić Europę, nie wystarczy mdłe chrześcijaństwo” poprowadził Marcin Polowczyk.
Kontynuowano także rozpoczęte w czerwcu na sesji wiosennej ośrodka zajęcia warsztatowe, których przedmiotem była komunikacja interpersonalna.
Kleczew k. Konina
11 października odbyły się wybory nowej Rady Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia. W jej skład weszli: Irena But – przewodnicząca, Tadeusz Działak – wiceprzewodniczący, Czesława Michalska – sekretarz, Barbara Działak i Henryk But – członkowie.
Po wyborach, na których Radę Główną reprezentował Bogusław Bardziejewski, miała miejsce prezentacja słowno-muzyczna i medialna dla członków Stowarzyszenia i jego sympatyków poświęcona bł. Janowi Pawłowi II z okazji obchodzonego Dnia Papieskiego i wyniesionemu przez niego na ołtarze św. Maksymilianowi Marii Kolbemu.
Włodzimierz J. Chrzanowski
Oddział Okręgowy w Rzeszowie
Kalwaria Pacławska
Spotkanie Członków Rady Okręgowej i Okręgowej Komisji Rewizyjnej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kalwarii Pacławskiej 2 i 3 września było poświęcone pracy formacyjno-programowej w oddziałach na Podkarpaciu. Proszono Matkę Bożą Kalwaryjską o potrzebne łaski w wypełnianiu zadań. Wykład „Modlitwa w życiu chrześcijanina i wspólnoty” wygłosił ks. dziekan Roman Szczupak, równocześnie dając piękne świadectwo swojej wiary. Dyskusję podczas posiedzenia ROO zdominowały przedstawione przez Jerzego Sołtysa, przewodniczącego ROO, założenia do Zintegrowanego Planu Pracy Oddziału Okręgowego na 2012 r. oraz funkcjonowanie strony Oddziału Okręgowego w internecie.
Liturgia Mszy św. w Kalwarii Pacławskiej, ks Roman Szczupak, ks. infułat Stanisław Zygarowicz
Krosno
W ramach Zintegrowanego Projektu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie na 2011 r. przez oddział krośnieński Stowarzyszenia w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju realizowany jest projekt „Młodzież a tożsamość kulturowa i narodowa”. Realizacja projektu trwa od 15 września do 15 października. 27 września odbyła się konferencja dla młodzieży. Wykład „Koncepcja kultury chrześcijańskiej w nauczaniu bł. Jana Pawła II” wygłosił ks. dr dziekan Andrzej Chmura, proboszcz parafii pw. św. Iwona i MB Uzdrowienie Chorych w Iwoniczu Zdroju. Poseł Piotr Babinetz, członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, mówił o przywódcach działań niepodległościowych w powiecie krośnieńskim u progu 1914 r.
Uroczystą Mszę św. przed cudownym obrazem Pani Kalwaryjskiej celebrował ks. infułat Stanisław Zygarowicz i ks. Roman Szczupak. Podczas Mszy św. przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego odczytał Akt Zawierzenia. W pielgrzymce wzięli udział przewodniczący wszystkich rad oddziałów, OKR oraz uczestnicy OOFKS.
dr T.Turek otrzymuje Honorową Oddznakę
W konferencji uczestniczyło ponad sto osób. Byli to m.in. uczniowie klas, którzy biorą udział w projekcie.
* * *
7 października w krośnieńskim oddziale odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem posła Piotra Babinetza, starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka i przewodniczącego Rady Oddziału Okręgowego Jerzego Sołtysa. Na spotkaniu dokonano podsumowania współpracy Oddziału Krośnieńskiego z posłem Babineztem oraz złożono podziękowanie za długoletnią pracę na rzecz stowarzyszenia w Krośnie zasłużonym członkom oddziału. Na wniosek Rady Oddziału Okręgowego w Rzeszowie przewodniczący stowarzyszenia Ziemowit Gawski wyróżnił posła Piotra Babinetza Srebrną Honorową Odznaką Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a koledzy Jerzy Gierlaszyński i Tadeusz Turek zostali uhonorowani brązowymi Honorowymi Odznakami Stowarzyszenia.
Lesko
14 września z inicjatywy Zespołu Biblijno-Liturgicznego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lesku odbyło się spotkanie poświęcone słudze Bożemu ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu „Aktualność nauczania i przesłania Prymasa Tysiąclecia dzisiaj”. O postaci wielkiego prymasa mówił opiekun oddziału Krzysztof Sterkowiec. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja multimedialna „Prymas kardynał Wyszyński do młodzieży” oraz wystawa archiwalnych fotografii. Leskie spotkanie zwieńczyła modlitwa o beatyfikację wielkiego prymasa Polski.
Lubaczów
Zespół Formacyjno-Zadaniowy ds. Patriotycznych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lubaczowie 25 września uczestniczył w organizacji uroczystości patriotyczno-religijnej przy zbiorowej Mogile Pomordowanych w 1941 r. „Las Niwki” k. Lubaczowa. Polową Mszę św. w intencji pomordowanych odprawił i homilię wygłosił ks. Andrzej Stopyra – proboszcz parafii pw. św. Stanisława i MB w Lubaczowie, asystent kościelny oddziału lubaczowskiego. Została również odprawiona Droga Krzyżowa. Złożono kwiaty przy zbiorowej Mogile Pomordowanych. Apel poległych poprowadziła młodzież z Jednostki „Strzelec” Nr 2033, która działa przy Zespole Szkół w Lubaczowie. W uroczystościach uczestniczyły władze samorządowe i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i rodziny ofiar pomordowanych.
Rzeszów
24 września z inicjatywy Zespołu Samorządowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie odbyło się spotkanie z prof. Józefiną Hrynkiewicz, która wykładem „Od społeczeństwa widzów do społeczeństwa obywateli” dokonała wprowadzenia do dyskusji nt. budowania społeczeństwa obywatelskiego. Prof. Hrynkiewicz przybliżyła słuchaczom obecny stan przyrostu demograficznego Polski, który jest wynikiem braku polityki społecznej państwa względem rodziny. Ta polityka musi być prowadzona przez państwo, gdyż samorządy nie mają takich prawnych możliwości. Zebrani podkreślali aktualną, tragiczną sytuację szkół i szpitali, które zaczęły się zadłużać po przejściu pod samorządy wskutek złej polityki poprzednich i obecnych rządów. Sięgając do najnowszej historii Polski, przywołano błędną decyzję o przejściu z solidarnościowego systemu ubezpieczeń na system kapitałowy, na który to krok nie zdecydowały się nawet bogatsze kraje od Polski. Obecni na spotkaniu zastanawiali nad sposobami usprawnienia metod prowadzenia polityki społecznej, czerpiąc z dobrych i sprawdzonych wzorców niemieckich oraz francuskich.
K.S.
* * *
Oddział rzeszowski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologia Duchowieństwa Wołyńskiego” poświęconą ofiarom zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Otwarcie wystawy nastąpiło 4 września. Organizatorami byli: IPN w Rzeszowie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie, Parafia pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie.
Otwarcie wystawy poprzedziło słowo ks. prałata Stanisława Potery, gospodarza miejsca, oraz Krzysztofa Dziducha z Oddziału Okręgowego w Rzeszowie.
Ustrzyki Dolne
2 października ustrzycki oddział „Civitas Christiana” zorganizował pielgrzymkę do zabytkowej cerkwi pw. św. Paraskewii w Łopience, aby adorować słynącą łaskami ikonę Matki Boskiej Pięknej Miłości. W uroczystości odpustowej wzięli udział przewodnicy górscy, GOPR, leśnicy, poeci, turyści i ludzie, którzy w różny sposób związani są z Łopienką. Stali uczestnicy mówią o fenomenie Łopienki, do której się wraca. Podczas Mszy św. modlitwą otoczono Zbigniewa Kaszubę.
EL
Tarnobrzeg
Oddział tarnobrzeski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Była to najliczniejsza grupa pielgrzymów (52 osoby) wspólnoty „Civitas Christiana” z terenu Polski, która również uczestniczyła w Ogólnopolskim Sejmiku Rodzinnym.
Oddział Okręgowy w Szczecinie
Szczecin
Podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Niemczech 22 września uczestniczyła również 55-osobowa grupa młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ze Szczecina. Podczas Eucharystii na stadionie olimpijskim papież skupił uwagę młodych na wyborze drogi życiowej, która powinna być połączona z drogą Chrystusa. Odnosząc się do Ewangelii, papież mówił o tym, że wszyscy jesteśmy latoroślami, które mogą się rozwijać tylko przy połączeniu z winnym krzewem, jakim jest Chrystus. To wielkie wydarzenie u naszych sąsiadów „zza Odry” było okazją do podkreślenia nie tylko łączności z papieżem, ale i ukazanie narodowej i religijnej tożsamości. Młodzież przywitała Ojca Świętego w koszulkach z logo „Civitas Christiana” i ogromną 25-metrową flagą Polski, co wywołało duże zainteresowanie niemieckich mediów.
Daria Piasecka
Uczestnicy XVI ogólnopolskiej Pielgrzymki rodzin ze Szczecina
Członkowie „Civitas Christiana” z oddziałów Gryfice, Nowogard i Szczecin w dniach 23-24 września udali się do Sanktuarium Świętego Józefa do Kalisza, by uczestniczyć w XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin.
W Świebodzińskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., którą celebrował ks. Sylwester Zawadzki, który opowiedział o historii miejsca.
Ks. Sylwester – budowniczy pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie, spotkał się z pielgrzymami pod pomnikiem, gdzie dokonano Aktu Intronizacji .
W Rogalinie nawiedzono Mauzoleum Raczyńskich, złożono hołd u grobu Edwarda hr. Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźctwie.
Po Wielkopolsce szlak pielgrzymi wiódł śladami ks. Piotra Wawrzyniaka – patrioty i społecznika. Kolejne miejsce to Gostyńskie Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej z Jej cudownym wizerunkiem i jego historia. Ważną postacią związaną z tym miejscem był bł. Edmund Bojanowski. W Kaliszu pielgrzymi szli śladami Marii Konopnickiej. Występ Teatru Słowa z twórczością Karola Wojtyły poprzedził najważniejsze wydarzenie tej pielgrzymki – uroczystą Mszę św. w Sanktuarium Świętego Józefa.
Kolejnym miejscem był Zamek Leszczyńskich w Gołuchowie, a także Pniewy z Izbą Pamięci św. Urszuli Ledóchowskiej.
Bernarda Korycko
Oddział Okręgowy w Toruniu
Rypin
W Domu Kaźni, a obecnie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało spotkanie z historykiem, wykładowcą UMK w Toruniu, posłem na sejm RP dr. Zbigniewem Girzyńskim. Wykład poświęcony historii Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie był ciekawą opowieścią na temat Ołtarza Ojczyzny – symbolu hołdu walczących o niepodległość Polski od 1794 r. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna złożona z unikalnych zdjęć zaczerpniętych z Narodowego Archiwum Cyfrowego i Centralnego Archiwum Wojskowego. W historyczną atmosferę wprowadził zebranych gospodarz Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, a spotkanie poprowadziła przewodnicząca rypińskiego oddziału Zenobia Rogowska.
Podczas wernisażu Renaty Żenkiewicz
Wśród gości znaleźli się m.in. prof. Grzegorz Górski, radni miejscy: Jarosław Sochacki (kandydat PiS na posła), Hanna Pawlak, Dariusz Kędzierski, grono pedagogiczne, członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Rypina i Brodnicy oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Po spotkaniu zebrani goście mogli kupić książkę wraz z autografem dr. Girzyńskiego Śpiący Rycerz. Zapomniana historia „Nieznanego Żołnierza”.
Joanna Sobecka
* * *
6 września w Galerii „Nowa” Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rypinie odbył się wernisaż Renaty Żenkiewicz „Gobeliny i patchworki. Niezwykłe hobby lekarki”. Podczas wernisażu zaprezentowano 17 prac. Autorka prac jest neurologiem i przez wiele lat pracowała w Toruniu. Obecnie mieszka i tworzy swoje dzieła w Strzygach niedaleko Rypina i Brodnicy. Tkając gobeliny i szyjąc patchworki, inspiruje się pracami wielu znanych malarzy m.in. Klimta, Bourelyego, van Gogha, Chagallea czy rodzimych – Wiewiórskiego. Pomysłodawczynią wystawy jest Zofia Zaleśkiewicz, nauczycielka, która odkryła wiele talentów plastycznych.
Joanna Sobecka
Ślesin
17 października w bibliotece w Ślesinie odbyło się spotkanie autorskie z księdzem Wacławem Buryłą z Krośnic. Przybyli goście mieli okazję poznać poetę piszącego o miłości, w przejmujący sposób mówiącego o otaczającym świecie, ludziach i relacjach między nimi. Spotkanie zorganizowano w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, na które licznie przybyli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ślesinie.
* * *
18 października odbyło się spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ślesinie w ramach zadań programowych „Moja mała Ojczyzna”. Realizowanym zadaniem jest integracja pokoleniowa, poznawanie historii, tradycji i kultury wsi. W uroczystej Mszy św. w kościele św. Mikołaja uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, m.in. jako chórzyści i lektorzy. Historię kościoła przedstawił Stefan Błaszak. Następnie w Wiejskim Domu Kultury dzieje Ślesina zaprezentowano na pokazie multimedialnym przygotowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną Filię w Ślesinie. Zaproszeni, najstarsi wiekiem i doświadczeniem goście chętnie dzielili się wspomnieniami. W krótkim pokazie slajdów powrócono do zrealizowanych już zadań poznawania „małej Ojczyzny” w parafiach Samsieczno i Potulice. Przygotowane wystawy rzeźb Mariana Sałagana i prace Bolesława Paszkiewicza, stare fotografie wzbudziły zainteresowanie m.in. u licznie przybyłej młodzieży szkolnej. Postawione zadanie programowe integracji pokoleniowej, poznania historii tradycji i kultury wsi jest realizowane.
Oddział Okręgowy we Wrocławiu
Legnica
W Domu św. Józefa przy parafii pw. św. Jacka w Legnicy odbyło się spotkanie przedstawicieli oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Jeleniej Góry, Kowar, Wlenia, Kamiennej Góry i Legnicy z diecezjalnym asystentem kościelnym ks. dr. hab. Bogusławem Drożdżem. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Oddziału Okręgowego we Wrocławiu mgr Piotr Sutowicz. Działalność poszczególnych oddziałów zaprezentowano ks. asystentowi Bogusławowi Drożdżowi, omawiając m.in. współpracę z parafiami, samorządem terytorialnym, promowanie kultury chrześcijańskiej i nauki społecznej Kościoła, pracy pomocowej i na rzecz rodziny oraz organizacji diecezjalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Ksiądz Drożdż zadeklarował pomoc i jeszcze ściślejszą współpracę w wypełnianiu misji stowarzyszenia, a w szczególności pogłębiania pracy formacyjnej i realizacji przyszłorocznych zadań organizacji według hasła programowego „Katolicy świeccy w dziele ewangelizacji kultury”.
Andrzej Tomaszewski
Podczas spotkania członków KS „Civitas Christiana” z asystentem kościelnym ks. dr. hah. Bogusławem Drożdżem
Żary
Odbyły się uroczyste obchody 10 – lecia poświęcenia pomnika – obelisku upamiętniającego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatorem upamiętnienia wówczas 100 rocznicy urodzin i 20 rocznicy śmierci Wielkiego Prymasa był Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Żarach i jego przewodniczący Piotr Jankowiak. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem ks. bpa Pawła Sochy. W czasie homilii ks. bp podziękował Stowarzyszeniu za wielorakie działania, przypominające i promujące Prymasa Wyszyńskiego, zarówno jego niezłomną postawę w czasie trwania systemu totalitarnego, który zmierzał do zniszczenia ducha narodu, jego wiary i wyeliminowania Boga i religii z życia społecznego, jak i bogate nauczanie, odnoszące się do wielu aspektów życia społecznego, kultury polskiej i racji stanu państwa. Następnie wiceprzewodniczący Rady Głównej Karol Irmler wręczył 5 osobom zasłużonym dla realizacji misji i programu Stowarzyszenia i jego promocji w środowiskach lokalnych medale – Honorowe Odznaki KSCCH. Wśród nagrodzonych byli: ks. prałat Tadeusz Dobrucki, ks. proboszcz Jan Poźniak, Stefania Krotoszyńska, Mirosława Świerk, Grażyna Husar. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem i odmówiono modlitwę o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.
Karol Irmler wręcza Srebrną Honorową Odznakę „Civitas Christiana” ks. prałatowi Tadeuszowi Dobruckiemu