Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/07/3

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice, Czersk

W Chojnicach i Czersku odbyły się spotkania z mec. Markiem Sosnowskim pełnomocnikiem Ryszarda Nowaka w procesach z Adamem Darskim (Nergalem) oraz Dorotą Rabczewską (Dodą). Spotkania były rozwinięciem problemu, jaki w liście do diecezjan przedstawił bp włocławski Wiesław Mering.

W trakcie spotkania zostały omówione kwestie dotyczące obrazy uczuć religijnych (m.in. problem „dzieła” Nieznalskiej, zachowania Dody, „dzieła” przedstawiającego papieża pod meteorytem, czy określenia „…prostacki wikary z Niegowici…”,). Charakterystyczna jest długotrwałość spraw oraz wytworzenie atmosfery bezkarności oskarżonych. Mec. Sosnowski szczegółowo przedstawił przebieg procesu Nergala, wskazując na farsę, jaka odbywała się w sądzie , szczególnie na postawę sędziego, który wyraźnie przyjmował postawę kpiącą w stosunku do oskarżycieli, a przychylną do oskarżonego. Charakterystyczny był liczny udział na rozprawach środowiska antykatolickiego, przy kompletnym braku zainteresowania katolików. Sosnowski podkreślił udział Stowarzyszenia oraz okazaną pomoc Ryszardowi Nowakowi, głównemu oskarżycielowi. Wskazał na potrzebę pisania protestów, upowszechnienia postawy „Non possumus” – każdy list z protestem będzie w aktach sprawy i może mieć wpływ na wyrok.

W.J.

Gdańsk

W Galerii Mariackiej odbyło się spotkanie z Ewą Drzazgowską, tłumaczem książki „Filozof bez brody” wydanej przez Instytut wydawniczy PAX. Uczestnicy spotkania mieli okazję wymienić poglądy na temat sposobów animowania rozmów z dziećmi, aby polubiły myślenie, a także, w jaki sposób rodzice mogą wykorzystać naturalną zdolność dzieci do zadawania pytań i kierowania ich uwagi w kierunku spraw generalnych.

* * *

W ramach obchodów czterechsetnej rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza w Galerii Mariackiej zorganizowano wernisaż pokonkursowych prac młodych artystów z gdańskich szkół, pod wspólnym tytułem „Oda do gwiazd”. Na wystawie można oglądać dzieła wykonane wieloma technikami, od akwarel, poprzez grafiki do rysunku i collage’u. Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń artystycznych pod wspólnym tytułem –„Oda do….”, związanych z wielkimi rocznicami obchodzonymi w danym roku. Dotychczas w ramach cyklu zorganizowano takie wystawy, jak: „Oda do Wolności”- związana z pierwszymi wolnymi wyborami i „Oda do Muzyki” -200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Jaszczurowa

3 i 4 listopada w parafii Mucharz miała miejsce peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Jezusa Miłosiernego z krakowskich Łagiewnik oraz relikwii św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II. Drugiego dnia peregrynacji członkowie Oddziału „Civitas Christiana” w Jaszczurowej, należący do parafii Mucharz, poprowadzili modlitewne czuwanie przed obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami szafarzy Bożego Miłosierdzia. Modląc się Koronką do Krwi Chrystusa i słowami z „Dzienniczka” siostry Faustyny prosili o potrzebne łaski dla Stowarzyszenia i Ojczyzny.


Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu w parafii Mucharz

Irena Jamróz

Oddział Okręgowy w Lublinie

Biała Podlaska, Parczew, Dęblin

8 listopada w Białej Podlaskiej, 9 listopada w Parczewie oraz 15 listopada w Dęblinie odbyły się spotkania z biblistą Romanem Zającem, na temat „Jak czytać i rozumieć Pismo Święte”.


Podczas otwarcia wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa w Lubartowie”

10 listopada w Dęblinie oraz 16 listopada w Rejowcu Michał Krzosek, doktorant teologii KUL, tłumaczył członkom i sympatykom „Civitas Christiana” gesty i znaki w liturgii.

Lublin

16 października przedstawiciele Stowarzyszenia wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2011/2012 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Była to już 94. taka uroczystość. KUL, który powstał w 1918 r., jest najstarszym katolickim uniwersytetem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Lubartów, Lublin

25 października w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium Duchowieństwa Wołyńskiego”.

Wykład, wprowadzający w tematykę wystawy, wygłosił autor dr Leon Popek. „Księża ginęli nawet w czasie odprawiania mszy świętej. Stąd pomysł ks. biskupa Marcjana Trofimiaka, ordynariusza diecezji łuckiej, aby zorganizować taką wystawę. Była ona po raz pierwszy pokazywana w katedrze łuckiej i co roku, na ołtarzu, na 18 krzyżach są zawieszane stuły kapłańskie. Smutne jest to, że do dziś nie wiemy, gdzie ci księża spoczywają. Tylko na 3 grobach są krzyże. Na 15 w dalszym ciągu nie ma”- stwierdził dr Popek. Wystawę zorganizował Lubelski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wspólnie z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury. Można ją było oglądać do 7 listopada w Lubartowie.

Tę samą wystawę można było oglądać od 7 do 18 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na jej uroczystym otwarciu, które miało miejsce 7 listopada w Collegium Norwidianum KUL, prelekcję pt. „Losy kapłanów diecezji łuckiej w czasie II wojny światowej” wygłosił dr Leon Popek (IPN Lublin). W ramach spotkania dr Popek promował również swoją książkę „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo”, która dnia poprzedniego wygrała w konkursie na „Książkę Historyczną Roku” (zorganizowanym przez TVP, Polskie Radio, IPN).

Modlitwę w intencji pomordowanych duchownych poprowadził JE bp Marcjan Trofimiak, ordynariusz diecezji łuckiej na Ukrainie. Na uroczystości obecne były również władze uczelni – rektorzy ks. Stanisław Wilk SBD i Józef Franciszek Fert, przedstawiciele władz lokalnych oraz księża i pracownicy naukowi Uczelni.

JS

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Ostróda

Oddział „Civitas Christiana” i parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny były organizatorami XI Dni Papieskich w Ostródzie. 16 października po uroczystej Mszy św. w 33. rocznicę wyboru Wielkiego Rodaka na Stolicę Piotrową, Ostródzka Grupa Inicjatyw Kulturalnych „In-Q” z udziałem Ireny Telesz, aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wystawiła inscenizację pt. „Lekcja modlitwy Jana Pawła II” w reż. Marii Krystyny Andrzejewskiej i Moniki Kazimierczyk. Uroczystość zakończył apel modlitewny przy pomniku bł. Jana Pawła II.


Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Ostródzie podczas wieczornicy

20 października uczniowie Gimnazjum Nr 1 przygotowali wieczornicę pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”. Uczestnicy spotkania – mieszkańcy miasta mieli okazję m.in. wysłuchać fragmentów przemówień Jana Pawła II. Całość przygotował Krzysztof Choiński.

Obchody zamknęła prelekcja „Karol Wojtyła na Warmii i Mazurach” (26.X). Artur Hebel, historyk z Olsztyna, doktorant Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego przypomniał wizyty Karola Wojtyły na ziemi warmińsko-mazurskiej z okresu, gdy był młodym księdzem, następnie biskupem i kardynałem. Prelegent omówił nie tylko oficjalne przyjazdy przyszłego papieża, ale także te turystyczne z grupami przyjaciół i studentów. Było ich razem siedemnaście, w tym dwukrotnie Karol Wojtyła odwiedził Ostródę. Prelekcję ubogaciły relacje świadków i uczestników tych wydarzeń nagrane na nośnikach audio.

Zbigniew Połoniewicz

Oddział Okręgowy w Opolu

Piotrówka

33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża stała się inspiracją dla Zespołu Formacyjno- Zadaniowego „Civitas Christiana” w Piotrówce. Na zaproszenie ks. proboszcza Henryka Pichenia z parafii w Jemielnicy Zespół Teatralny „Faska” wystawił sztukę „Znak Krzyża” (reż. Emilia Szpiech) oraz montaż słowno-muzyczny o życiu i cierpieniu Jana Pawła II (oprac. Dorota Kania i Mariusz Cierpich).

* * *

Zespół Formacyjno-Zadaniowy uczcił Święto Niepodległości podczas uroczystej akademii patriotycznej, zorganizowanej przez Annę Piotrowską w szkole podstawowej. Ponadto po Mszy św., podczas której okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Antoni Kaltbach, nagrodzono laureatów konkursu „Pieśń i piosenka religijno-patriotyczna”. Następnie odbył się koncert laureatów, których wspierał nauczyciel muzyki Mariusz Cierpich.

Bronisława Latocha

Strzelce Opolskie

W dniach 4-6 listopada odbyły się w Strzelcach Opolskich kolejne Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tradycyjnie w piątek odbyły się prelekcje dla młodzieży, podczas których ks. dr A. Katlbach mówił o niemożności posiadania własnej kultury (tożsamości) bez pamięci o historii swojej rodziny, miejscowości i Ojczyzny. Drugiego dnia tytułem Krzewiciela Kultury Chrześcijańskiej ziemi strzeleckiej imienia Piotra Skargi uhonorowano Zespół Wokalny „Viva la Musica”. Na ręce kierownika zespołu Augustyna Kocoń płaskorzeźbę przekazała przewodnicząca Oddziału w Strzelcach Opolskich Maria Kanas. Na zakończenie drugiego dnia odbył się pokaz pokaz filmu „Ludzie Boga”. Wydarzeniem kończącym Dni Kultury Chrześcijańskiej była uroczysta Msza św. w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.

* * *

W ramach projektu „Polskie drogi do niepodległości” w Strzelcach Opolskich członkowie Stowarzyszenia oraz Rada Oddziału złożyła kwiaty pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Drugą inicjatywą podjętą przez Oddział w ramach projektu było spotkanie z dr. Mariuszem Patelskim (Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego) pod hasłem „Patriotyzm wczoraj i dziś” w Domu Katechetycznym przy Parafii św. Wawrzyńca.

Daniel Bialik

Wołczyn

W dniach 23-24 października członkowie Oddziału Stowarzyszenia w Wołczynie po raz pierwszy zorganizowali Dni Kultury Chrześcijańskie pod hasłem „Kultura Polska – Pamięć i Tożsamość”. Mszą Świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP zainaugurowano program tych dni. Po mszy nastąpiło uroczyste zakończenie konkursu ogłoszonego wśród młodzieży szkolnej nt. „Święty Maksymilian Maria Kolbe – autorytet moralny i wzór do naśladowania”. Kolejny dzień organizatorzy rozpoczęli prelekcją ks. dr Antoniego Kaltbacha z Wydziału Teologicznego UO skierowaną do uczniów Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych w Wołczynie nt. „Kultura Chrześcijańska w nauczaniu Jana Pawła II”. Oprócz uczniów obecni byli: ks. proboszcz W. Korba, s. Emanuela Szarla, wiceburmistrz Wołczyna B. Adaszyński, naczelnik Wydziału Oświaty T. Olejnik. Spotkanie zakończył koncert pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Wokalnego z Jemielnicy pt. „W hołdzie Janowi Pawłowi II. W sali widowiskowej Wołczyńskiego Ośrodka Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpili z programem „Święty Maksymilian Maria Kolbe – wzór życia chrześcijanina”, który został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli, a nad całością spotkania czuwała przewodnicząca oddziału w Wołczynie Janina Szeliga. Spotkanie zakończyła projekcja filmu dokumentalnego dotyczącego życia Maksymiliana Marii Kolbego. Organizatorzy już planują kolejne Dni Kultury Chrześcijańskiej w przyszłym roku.

* * *

14 listopada odbyła się uroczysta wieczornica poświęcona rocznicy Święta Niepodległości zorganizowana przez Stowarzyszenie.

Prowadząca spotkanie przewodnicząca oddziału Janina Szeliga przywitała burmistrza miasta Bogusława Adaszyńskiego, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołczynie Małgorzatę Pińkowską, naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Rekreacji Tadeusza Olejnika, przedstawicielkę Rady Miejskiej – Barbarę Błaszczykiewicz, przedstawiciela Rady Powiatu – Mariusza Pińkowskiego, dyrektora WOK Rafała Neugebauera oraz dyrektora publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wołczynie Witolda Lachowicza, a także mieszkańców miasta. W programie wieczornicy zebrani wysłuchali wykładu nauczycielki historii Elżbiety Wesołowskiej nt. „Droga Polski do niepodległości”. W dalszej części spotkania chór „Wrzos” wykonał pieśni historyczne, a uczniowie PSP nr 2 pokazali montaż słowno – muzycznym „Teraz Polska będzie!”. Ballady poetyckie wykonał Mariusz Buczek. Spotkanie było ważną lekcją historii dla młodych pokoleń.

Janina Szeliga

Kluczbork

W ramach kończącego się Roku Kolbiańskiego Oddział Stowarzyszenia w Kluczborku zorganizował 20 października spotkanie z dr. Markiem Białokurem z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Wykład „Życie i postawa św. Maksymiliana Marii Kolbego” spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Jadwiga Tabisz

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

Manifestacja poszanowania życia- Marsz dla Życia w Gnieźnie zrodziła się w marcu 2011 r. Był to spontaniczny pomysł jednego z młodych członków Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Gnieźnie. 2 października odbył się pierwszy Marsz dla Życia, który skupił około 400 osób niosących 300 – metrowe płótno z przepisaną ręcznie encykliką ,,Redemptor hominis’’ udostępnioną przez Oddział Szczeciński Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana’’

Marsz wyruszył spod USC w Gnieźnie, udał się na gnieźnieński rynek, by tam wysłuchać pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji” i członka fundacji „Pro Life” Mariusza Dzierżawskiego.

Z rynku marsz udał się do gnieźnieńskiej katedry na Mszę św. w intencji obrony życia, podczas której uczestnicy mieli możliwość podjęcia Duchowej Adopcji.

Marsz udało się zorganizować przy współpracy młodzieży z KSCCH ze Szczecina, młodzieży z oddziału gnieźnieńskiego Stowarzyszenia, ks. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i innych ruchów i stowarzyszeń katolickich z terenu Gniezna. Od listopada sztab koordynatorów przygotowuje kolejny Marsz, który odbędzie się 27 maja 2012 r. w Gnieźnie. Duchowym przygotowaniem do marszu będzie 25 marca Dzień Świętości Życia.

E. Goździewicz

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Rzeszów

29 października w Ośrodku „Caritas” w Myczkowcach odbyła się konferencja poświęcona osobie i nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego pt. „Wychowanie do patriotyzmu w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia”. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem JE ks. bpa Kazimierza Górnego, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Gośćmi honorowymi konferencji byli: JE ks. bp Jan Niemiec, bp pomocniczy diecezji kamieniecko – podolskiej (z Ukrainy), ks. prof. Tomasz Jelonek, wybitny teolog i biblista polski, poseł Piotr Babinetz oraz były euro deputowany, dr Mieczysław Janowski. W konferencji uczestniczyli księża asystenci z podkarpackich oddziałów Stowarzyszenia. Konferencję poprzedziła uroczysta Msza św. celebrowana przez dziewięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. bpa Jana Niemca. Homilię wygłosił ks. prof. T. Jelonek.


Ks. biskup Jan Niemiec odczytuje Jasnogórskie Śluby Narodu

Konferencję adresowaną do członków i liderów Oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z terenu Podkarpacia otworzył wykład ks. infułata Stanisława Maca „Wychowanie do patriotyzmu w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia – aktualność jego przesłania dzisiaj”.

Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiły wykłady dr Krzysztofa Kaczmarskiego z IPN o pobycie księdza Prymasa w Komańczy, a także „Wspomnienie o Prymasie Tysiąclecia” Anny Rastawickiej, bliskiej współpracowniczki ks. Prymasa oraz wprowadzenie do dyskusji s. Bogumiły Zamory z Klasztoru SS. Nazaretanek w Komańczy.

W trakcie spotkanie wręczono srebrną Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ks. Bogdanowi Janikowi – dyrektorowi Ośrodka „Caritas” w Myczkowcach, który od wielu lat współpracuje z Oddziałem Okręgowym Stowarzyszenia.

Uczestnicy konferencji w Komańczy, w kaplicy klasztornej wysłuchali odczytanych przez ks. bpa Jana Niemca Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, odmówiono modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia zapłonęły znicze złożone przez przedstawicieli Oddziałów. Konferencję, w której uczestniczyło ponad sto osób, prowadził Jerzy Sołtys.

K.S.

Tarnobrzeg

20 października oddział tarnobrzeski „Civitas Christiana” wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu zorganizował wystawę poświęconą słudze Bożemu Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz prezentację multimedialną pt. „Prymas Stefan Kardynał Wyszyński do młodzieży”. Zwieńczeniem spotkania był spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów. Wystawę, po jej otwarciu, przez okres tygodnia, zwiedziło ok. trzystu uczniów z tarnobrzeskich szkół.

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

27 października w siedzibie „ Civitas Christiana” w Ciechanowie w ramach działań edukacyjnych zespół ds rodziny przygotował dla dzieci spotkanie z emerytowanym komandosem jednostki specjalnej policji Jackiem Wąsikiem, który opowiedział, jak wiele razy w czasie pielgrzymek do Polski chronił Jana Pawła II. Opowiadał również o religijnych formach resocjalizacji skazanych, np. kilku skazanym umożliwiono odbycie pieszej pielgrzymki do Częstochowy, z możliwością opieki nad niepełnosprawnymi. Jacek Wąsik przedstawił formy szkoleń komandosów i ich akcje. Dużą uwagę poświęcił sprawom uzależnień od narkotyków, dopalaczy i alkoholu. Dzieci z zainteresowaniem wsłuchały wykładu.

* * *

17 września odbyło się spotkanie z ks. dr. Ireneuszem Wrzesińskim pt. „Chrzest Polski”. Najpierw ochrzcił się sam książę i jego dwór a misje chrystianizacyjne wśród społeczeństwa trwały jeszcze kilka stuleci. Dużą rolę w tej sprawie odegrała małżonka Mieszka Dobrawa. Mieszko I dał się poznać jako władca dążący do niezależności politycznej, który chciał uniknąć bezpośredniego uzależnienia od Cesarstwa Niemieckiego. W konsekwencji chrztu Polski w 968 r. w Gnieźnie zostało utworzone pierwsze polskie biskupstwo misyjne podległe bezpośrednio papieżowi.

* * *

15 października ks. dr Wrzesiński wygłosił wykład nt. życia ks. Piotra Ściegiennego. Piotr Ściegienny urodził się 31 stycznia 1801 r. we wsi Bilcza pod Kielcami. W Bilczy był nauczycielem szkółki elementarnej , a następnie prywatnym nauczycielem w starej Wsi i Przedborzu. We wrześniu 1827 wstąpił jako kleryk seminarzysta do klasztoru pijarów w Warszawie. Następnie pracował w pijarskiej szkole w Opolu Lubelskim. Był przywódcą chłopskim i działaczem niepodległościowym.

* * *

14 września wykład na temat spraw wiary wygłosił ks. Eugeniusz Graczyk. Wiara to ufność Bogu, zaufanie do Jego słowa przekazanego w Świętych Księgach, wiara to pewność , że Bóg nas zawsze kocha, to umiłowanie krzyża, wiara to wyznawanie nadrzędnych wartości , że jest zmartwychwstanie i życie wieczne. Wiara nakazuje bezwzględne posłuszeństwo Bogu, przykładem jest Matka Najświętsza, Abraham i wielu świętych.

* * *

21 września i 12 października odbyły się spotkania z ks. dziekanem Eugeniuszem Graczykiem, który opowiedział o prześladowaniach chrześcijan.

W ponad 70 krajach świata dochodzi do dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawanie Chrystusa. W co trzecim kraju jest brak pełnej wolności religijnej. 200 milionów chrześcijan rocznie jest krwawo i brutalnie prześladowanych. Istnieje pięć źródeł krwawych prześladowań: islam wojujący, radykalny hinduizm i buddyzm, reżimy totalitarne i reżimy autorytarne. Dyskryminacja chrześcijan mieszkających na południu Sudanu doprowadziła do wojny domowej; w wyniku trwającego 22 lata konfliktu zginęło 2 miliony osób, 4 miliony zostało brutalnie usuniętych ze swoich domów. Z powodu głodu, braku wody oraz niezbędnych do przeżycia leków i szczepionek cierpi 11 milionów Sudańczyków. Oddzielnym problemem jest ludobójstwo dokonywane w krajach owładniętych wojnami. Chrześcijanie oddają życie podczas zgromadzeń modlitewnych, ponieważ stanowią wówczas łatwy łup dla bandytów. W 40 krajach świata co roku życie tracą setki tysięcy ludzi tylko dlatego, że są wyznawcami Chrystusa. Możemy pomóc chrześcijanom mówiąc o ich cierpieniach i prześladowaniach poprzez modlitwę, protesty i wsparcie materialne.

* * *

10 października w Sądzie Rejonowym w Ciechanowie odbył się ciąg dalszy sprawy sądowej z powództwa Doroty Rabczewskiej przeciwko Ryszardowi Nowakowi. Ryszard Nowak, szef Komitetu Obrony przed Sektami, nazwał kontrowersyjną piosenkarkę bluźnierczynią za to, że 3 sierpnia 2009 r. w wywiadzie dla „Dziennika” stwierdziła, „że Biblię napisali napruci winem i palący jakieś zioła”. Rabczewska wytoczyła Ryszardowi Nowakowi serię procesów m.in. za próby organizowania bojkotu jej koncertów.

* * *

26 października odbyło się spotkanie z wicerektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie dr. Leszkiem Zygnerem. Omówiony został temat: „Chrześcijanin w kontekście przemian kulturowych we współczesnym świecie”. W obecnych czasach Kościół staje się twierdzą oblężoną, nasilają się ataki na wartości chrześcijańskie, atakuje się nawet znak krzyża świętego . Dr Zygner przywołał postaci świętych kapłanów, biskupów płockich – Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego, którzy za to, że nie chcieli podeptać krzyża i za to że byli kapłanami ponieśli męczeńską śmierć w obozie w Działdowie. Wielkim współczesnym męczennikiem i błogosławionym jest ks. Jerzy Popiełuszko. Dr Zygner zwrócił uwagę na właściwe korzystanie z mediów. Podkreślił, że specyfiką polskiej kultury chrześcijańskiej jest maryjność, nabożeństwa gorzkich żali i duża ilość religijnych kapliczek wtopiona w pejzaże naszej ojczyzny.

W dyskusji poruszono problem kryzysu w kościele, problemów wychowawczych z młodzieżą.

* * *

W Oddziale „ Civitas Christiana” w Ciechanowie działa świetlica dla dzieci i młodzieży o profilu nauczania języków obcych i muzycznym. Ze świetlicy korzystają dzieci wymagające opieki , szczególnie z rodzin wielodzietnych, rozbitych, z rodzin zastępczych.

Maria Pszczółkowska

Ostrołęka

Zespół Kultury i Oświaty, działający przy ostrołęckim oddziale „Civitas Christiana” zorganizował wyjazd formacyjno – edukacyjny po Puszczy Zielonej. Wycieczkę prowadził dr Tadeusz Żebrowski – regionalista, przewodnik wycieczek po Mazowszu, pilot wycieczek polskich i zagranicznych. Celem wycieczki było poznanie zabytków sakralnych , etnograficznych i bogatej przyrody zachowanej na terenie rezerwatu Czarnia. Zwiedzano Muzeum Etnograficzne (skansen) w Kadzidle, gdzie zgromadzone są chaty kurpiowskie z pełnym wyposażeniem, stodoły ze sprzętem rolniczym, oliwiarnia z maszynami tłoczącymi olej z lnu i całkowitym osprzętem, kuźnia z pełnym wyposażeniem, drewutnia ze stogami drewna, barcie i stare ule. W stolicy Kurpi – Myszyńcu zwiedzano barokową dzwonnicę z XVII w. oraz kościół neogotycki z XIX w. Następnym miejscem na trasie była Czarnia Myszyniecka, gdzie zwiedzano kościół neogotycki trzyniszowy z XIX w. Zwiedzano także jedyne w Polsce Muzeum Brata Zeno Żebrowskiego –jezuity, polskiego misjonarza na terenach Japonii wysłanego tam przez M.M. Kolbe, który przeżył wybuch bomby jądrowej w Nagasaki. W rezerwacie Puszczy Zielonej oglądano pomniki przyrody, stare barcie, wykroty, wiele gatunków mchów, paproci. W miejscowości Wach zwiedzano Muzeum Kurpiowskie, gromadzące ponad 3 tys. eksponatów dotyczących stroju kurpiowskiego, wyposażenia domu, maszyn tkackich i rolniczych, butów kurpiowskich, zabawek i innych przedmiotów.


Laureaci i jury X edycji konkursu recytatorskiego poezji Karola Wojtyły

* * *

W październiku oddział w Ostrołęce, oprócz modlitw o kanonizację bł. Jana Pawła II i prelekcji po raz 10. zorganizował konkurs recytatorski poezji Karola Wojtyły. Konkurs skierowany jest do uczniów ostrołęckich szkół średnich. W etapach szkolnych wyłanianych jest po 3 finalistów z każdej szkoły, a w finale organizowanym w przeddzień rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II bierze udział ok. 20 finalistów. W skład jury wchodzą przedstawiciele Kościoła, poloniści, poeci. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Katarzyna Stolarczyk z III LO, II miejsce – Justyna Gęsich z I LO i Kamil Krukowski z Liceum Klasycznego, III miejsce – Katarzyna Ścibek z I LO i Beata Gwara z I LO. Wyróżniono Annę Weronikę Filipek, Kingę Kuprajtys, Joannę Różacką i Karolinę Ołdakowską. Laureaci otrzymali albumy dokumentujące działalność Jana Pawła II oraz encyklopedie i słowniki. Sponsorami nagród byli: Urząd Miasta w Ostrołęce, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz księgarnia Marka Gawrycha w Ostrołęce

Mariola Kusiak

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej