Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/07/3

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Tegoroczne rekolekcje adwentowe Oddziału Okręgowego odbyły się w Domu Rekolekcyjnym Ojców Werbistów w Laskowicach Pomorskich. W ciągu 3 dni w kręgach pracowano nad tematami: „Wspólnota to troska o innych” oraz „Wspólnota to dzielenie się z innymi”. Podstawę rozważań stanowiły teksty biblijne, szczególnie listy św. Pawła do wspólnot chrześcijańskich. Katechezy głosili: o. Edward Michowski przełożony Domu oraz o. Jan Jacek Stefańców, który przybliżył tegoroczne hasło roku „Kościół naszym domem”.

* * *

W Galerii Mariackiej prezentowane są prace Michała Szkurłata i Sebastiana Gabryelskiego. Obaj tworzą w Środowiskowym Domu Samopomocy „Nowiny” na Oruni pod kierunkiem mgr Mai Norko.


Autorzy prac podczas wernisażu w Galerii Mariackiej

Michał Szkurłat pokazuje rysunek ołówkiem. Posługuje się mocną, zdecydowaną kreską. Jego rysunki pełne są celnych, często dowcipnych obserwacji. Świetnie wypracowuje też detal. Dominującym tematem jego prac są relacje międzyludzkie. Podczas wernisażu można było również obejrzeć multimedialną prezentację jego prac „Szkurłat Story”.

Natomiast atutem malarstwa Sebastiana Gabryelskiego są kompozycje obrazów i piękne zestawienia barwne oraz interesująca faktura.

Wernisaż wystawy „Łamane przez” zgromadził liczną publiczność, m. in. sporą grupę studentów animacji społecznej UG wraz ze swoim nauczycielem prowadzącym Andrzejem Stawickim. Były rozmowy, miniwykład kierownika ŚDS „Nowiny” Macieja Pazery, a nawet piosenki w klimacie przedwojennych szlagierów, które zaśpiewała Monika Łapińska z akompaniamentem Adama Stawickiego. Panowała bardzo ciepła, sprzyjająca szczerym rozmowom atmosfera. Gości częstowała terapeutyczna grupa cateringowa „Apetyt”

M.W.

Lębork

W Lęborku odbył się XXVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Mieczysława Stryjewskiego organizowany przez burmistrza i radę miasta Lęborka, zarząd i radę powiatu lęborskiego, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Miejską Bibliotekę Publiczną, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Lęborku, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”.

Jury w składzie: Kazimierz Nowosielski – przewodniczący, Bożena Ugowska, Daniel Odija, Wojciech Wencel zapoznało się z 200. zestawami wierszy, prozy, reportażu i eseistyki, nadesłanymi z kraju i z zagranicy. Tegorocznej edycji konkursu ton nadawała proza. W tym roku w nadesłanych zestawach znajdowało się stosunkowo mało utworów napisanych w języku kaszubskim. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagroda Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego: Ewa Galoch z Turku – za zestaw wierszy

W dziedzinie poezji: I nagroda Burmistrza Miasta Lęborka: Miłosz Anabell; II nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lęborku: Łucja Gocek z Chojnic; III nagroda Przewodniczącej Rady Miejskiej w Lęborku: Sławomir Płatek z Gdańska

W dziedzinie prozy: I nagroda Starosty Powiatu Lęborskiego: Renata Suchodolska z Olbi; . II nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Lęborskiego: Adam Bolesław Wierzbicki z Dłużeka; III nagroda: Anna Czajkowska – Bolesław Bork z Rekowa Górnego

Nagrody specjalne: Burmistrza Miasta Lęborka: Patryk Zimny z Lęborka; Nagroda im. Józefa Majkowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku: Arkadiusz Stosur (Nowy Sącz); Nagroda Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: Hanna Makurat z Lisich Jam; Nagroda Oddziału Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Lęborku: Jerzy Hoppe z Rumi

Nagroda dla młodego twórcy lęborskiego: Iga Kardas (Lębork)

K. N.

Oddział Okręgowy w Kielcach

Skarżysko –Kamienna

W Skarżysku Kamiennej w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oddział Stowarzyszenia rozpoczął nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Wiceprezes Oddziału Leszek Steć podkreśla, że nie jest to forma politycznej manifestacji, ale „pragnienie autentycznej modlitwy zawierzenia i zjednoczenia ludzi”. Nabożeństwo będzie odprawiane każdego 9 dnia miesiąca, m.in. dzięki zaangażowaniu ks. Piotra Gostalika, kapelana szpitala oraz przychylności ks. dr. Kustosza Jerzego Karbownika.

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Słupsk

Motto tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej brzmiało „Dekalog drogą do wolności” i nawiązywało do 20 rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do wolnej Ojczyzny, która rozpoczęła się w Koszalinie. Nauczanie Jana Pawła II poświęcone było Dekalogowi. Dni rozpoczęła Msza św. w kościele Mariackim koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Pawła Cieślika. Nowym pomysłem było przeprowadzenie w tych dniach ewangelizacji „od drzwi do drzwi” przez Diecezjalną Szkołę Nowej Ewangelizacji zwieńczonej kursem „Filip” i koncertem muzyki chrześcijańskiej „Za darmo”. Przygotowano również premierę spektaklu muzycznego pt. „Na głębinie. Pomorska legenda początków” w oparciu o teksty ks. Henryka Romanika na podstawie książki „Apokryf kołobrzeski” i muzykę Moniki Zytke. W kaplicy św. Jerzego zaprezentowana została wystawa malarska ks. Tomasza Staszkiewicza pt. „Dekalog drogą do wolności”. Przy współpracy wszystkich parafii odbył się cykl konferencji poświęconych Dekalogowi. Ks. dr Dawid Fuławka swoją konferencją pt. „Wezwanie człowieka do życia teologalnego: wiary, nadziei, miłości” pochylił się nad I przykazaniem. Ks. Wojciech Panek w rozważaniach „Świętość Boga i czasu” mówił o przykazaniu II i III. Konferencja „Stary człowiek w rodzinie” ks. ppłk. dr. Eugeniusza Łabisza nawiązywała do IV przykazania. „Rzecz o życiu. Czyli o tym ile warte jest życie?” ks. Piotra Domarosa, „Czystość afirmacją wolności” ks. dr Andrzeja Wachowicza, diecezjalnego duszpasterza rodzin oraz „Moc prawdy” ks. Tomasza Rody-duszpasterza akademickiego dopełniły nauczanie V, VI, IX, i VIII przykazania. Cykl zakończył ks. dr Dawid Fuławka rozważaniem dotyczącymi VII i X przykazania – „Na straży wolności człowieka. Gdzie twój skarb tam będzie i serce twoje.” W kościele Mariackim już po raz trzeci odbyło się Słupskie Czytanie Pisma Świętego, tym razem były to Listy i Apokalipsa św. Jana. Wśród wielu propozycji artystycznych dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa batiku i spotkanie z ich autorką Zofią Szreffel z Koszalina. W programie Dni Kultury nie zabrakło również kultury fizycznej. Już V edycję Turnieju Koszykówki Dziewcząt im. Laury Vicunia zorganizowało Gimnazjum nr 2. Propozycją skierowaną do młodzieży było spotkanie w czytelni Biblioteki Miejskiej, a także w Zespole Szkół Katolickich im. św. Marka z dr Edwardem Jakielem o bohaterach powieści Zofii Kossak-Szczuckiej wobec Dekalogu. Zwieńczeniem trwających dwa tygodnie Dni Kultury Chrześcijańskiej była Msza św. w intencji Ludzi Kultury odprawiona w kościele św. Ottona pod przewodnictwem ks. prałata Zbigniewa Reglińskiego.


Spotkanie podczs Dni Kultury Chrześcijańskiej

Małgorzata Myrcha

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków


Uczestnicy pielgrzymki przed bastionem św. Jadwigi w Nysie

Po raz kolejny członkowie i sympatycy Zespołu Samorządowego i Klubu Edukacji Obywatelskiej przy krakowskim Oddziale KS „Civitas Christiana” w dniach od 19 do 20 listopada wyruszyli na papieski szlak. Trasa wyprawy wiodła przez miejsca kultury materialnej i religijnej oraz miejsca kultu religijnego Opolszczyzny. Miejsca te w większości, w różnych okresach swego życia, nawiedzał bł. Jan Paweł II. Zwiedziliśmy kopalnię ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach, kompleks pałacowo- ogrodowy w Kamieniu Śląskim, zamek w Mosznej, Bazylikę św. Anny na Górze św. Anny. W Nysie zwiedziliśmy dawny kościół św. Piotra i Pawła i klasztor bożogrobców oraz odnowiony fragment fortyfikacji, bastion św. Jadwigi. Ostatnim etapem na naszym szlaku było sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. Czczona tu ikona Maryi pochodzi z XV w. Została namalowana na lipowej desce i przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, unoszącym prawą rączkę w geście błogosławieństwa. Piekarska Matka Przedziwna, czczona tu jest jako Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W uroczystościach rekoronacji cudownego obrazu MB Piekarskiej 13 czerwca 1965 r. na Wzgórzu Kalwaryjskim, którym przewodniczył kard. Stefan Wyszyński, uczestniczył także bp Karol Wojtyła, który często głosił tu kazania podczas słynnych odpustów. Jako Ojciec Święty co roku telegraficznie pozdrawiał pielgrzymów, a 20 czerwca 1983 r. spotkał się z wiernymi diecezji katowickiej i Matką Bożą Piekarską w Katowicach Muchowcu. Modliliśmy się przed cudownym obrazem MB. Piekarskiej i przy stacjach Golgoty Piekarskiej Kalwarii, dziękując Bogu i bł. Janowi Pawłowi II za błogosławieństwo i opiekę. Wyjazd zorganizował Stanisław Rachwał.

Tadeusz Janusz

Oddział Okręgowy w Opolu

Byczyna

1 grudnia członkowie i sympatycy Oddziału w Byczynie wysłuchali prelekcji Piotra Sutowicza „A Imperium gdy powstanie… Pokolenie Kolumbów wobec Polski i polskości, a sytuacja dzisiejsza”. Prelekcja uzupełniona została pokazem multimedialnym. W trakcie spotkania przewodniczący Rady Okręgu w Opolu Tadeusz Staszczak wręczył honorową odznakę Stowarzyszenia przewodniczącej Rady Oddziału Zofii Piórczyńskiej.

Opole

W ramach Zespołu Formacyjno-Zadaniowego „Civitas Christiana” w Opolu powstał Chrześcijański Klub Filmowy. Podstawowe cele klubu to propagowanie kultury ambitnej (przede wszystkim chrześcijańskiej) oraz formacja za pomocą środków audiowizualnych. Na premierowym spotkaniu (22 listopada) zebrani obejrzeli film „Ludzie Boga”. O sytuacji chrześcijan w krajach arabskich oraz dyskusję nt. filmu prowadził opiekun Oddziału w Opolu ks. dr Piotr Sadowski. Drugim filmem pokazywanym w ramach CHKF był obraz Pawła Łungina „Wyspa”. Wywołał on żywą i długą dyskusję nt. różnych dróg do świętości, oraz braku poczucia grzeszności we współczesnym świecie Daniel Bialik

* * *

W ramach realizowanego projektu „Chrześcijańska kultura życia rodzinnego” od 6 grudnia w Opolu i Piotrówce trwały zajęcia artystyczne, podczas których twórczynie z Zespołu Hafciarstwa Artystycznego uczyły wykonania ozdób związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Na zajęciach w Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 w Opolu uczniowie chętnie chwytali za igłę i nici, aby własnoręcznie wyhaftować karty z życzeniami świątecznymi. Podsumowaniem przedświątecznych spotkań w Opolu była prelekcja ks. dr Antoniego Kaltbacha nt. rodzinnych tradycji bożonarodzeniowych mieszkańców Śląska Opolskiego. W Piotrówce warsztaty artystyczne były prowadzone w gronie pokoleniowym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się haftowane karty wykonywane przez Edeltrudę Stefańską i Henrykę Chamielec. Ukoronowaniem spotkań był wyjazd do miejscowości Walce, gdzie członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w konkursie „Kraina – Góry Świętej Anny” oraz wyjazd do czeskiej miejscowości Krnow z przygotowanymi „Jasełkami”. Uroczyste spotkanie „opłatkowe” z udziałem ks. proboszcza Alojzego Piechoty i przewodniczącego Rady Okręgu Tadeusza Staszczaka zakończyło działania naszej wspólnoty w ramach tego projektu.

Alina Kostęska

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin 1 grudnia dokonały otwarcia Wspólnoty Apostolskiej Ziemi Gnieźnieńskiej w symbiozie apostolatu kapłaństwa sakramentalnego i wiernych świeckich uczestniczących w kapłaństwie Chrystusowym przez chrzest i bierzmowanie. Wzorem tej symbiozy jest Wieczernik Zesłania Ducha Świętego, a patronką powszechnego apostolatu, także świeckich, stała się Maryja, Królowa Apostołów.


Podziękowanie biskupowi Bogdanowi Wojtusiowi za udział w spotkaniu Wieczernika Rodzin

Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin od 30 lat prowadzą swoją formację apostolską, wiążąc ją z wydarzeniami wieczernika jerozolimskiego: ostatnią wieczerzą i zesłaniem Ducha Świętego. Ks. bp Bogdan Wojtuś w słowie pasterskim podczas Mszy św. z uznaniem odniósł się do cyklu formacyjno-apostolskiego jako niezwykle ważnej propozycji w dzisiejszych czasach. Ojcowie franciszkanie podkreślali dużą aktywność modlitewną i apostolską tego środowiska. Inicjator spotkania Edward Frąckowiak, założyciel i moderator Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin, należących dziś do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, podziękował zebranym, że odpowiedzieli na wezwanie do podjęcia we wspólnocie działań na rzecz Kościoła i ojczyzny. Hasłem wspólnoty będzie zawołanie ojców: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Edward Frąckowiak

Poznań

Na początku grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej Oddziału Okręgowego w Poznaniu, połączona tradycyjnie z adwentowym Dniem Skupienia. Na program jednodniowej sesji złożyły się: nabożeństwo pokutne z możliwością sakramentu pojednania oraz Msza święta w kościele Wszystkich Świętych, którą sprawował ks. dr Janusz Grześkowiak asystent kościelny Oddziału Okręgowego i proboszcz parafii. On też skierował do zebranych słowa homilii, mówiąc między innymi o tym, że cokolwiek czynią „ci na górze” – my w Stowarzyszeniu dbać powinniśmy o to, by nasze działania były zakotwiczone w Chrystusie. Bo tylko Chrystus potrafi sprawić nam na „Gwiazdkę” najlepszy prezent – pokój ludzkiego serca…

W drugiej części spotkania, w siedzibie Oddziału, uczestnicy wysłuchali wykładu redaktora Jerzego Marlewskiego, pt. „Godność człowieka w kontekście procesów globalizacyjnych”.

Spotkanie było też dobrą okazją do złożenia sobie wzajemnych życzeń świątecznych i noworocznych.

Wolsztyn

Z inicjatywy Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia, 13 grudnia w siedzibie Biblioteki Publicznej im. Stanisława Platera odbyło się memorandum rocznicowe z okazji 30 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W pierwszej części spotkania przedstawiono montaż słowno – muzyczny i prezentacja multimedialna według scenariusza Włodzimierza Chrzanowskiego, młodzież recytowała wiersze anonimowych poetów tamtego okresu. W drugiej części spotkania zaprezentowano film „Dekret” o stanie wojennym w Wielkopolsce, pozyskany przez Oddział Miejski Stowarzyszenia z Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. Film ten był dodatkowo emitowany przez Stowarzyszenie w wolsztyńskich gimnazjach.

W spotkaniu w Bibliotece oprócz członków Stowarzyszenia, uczestniczyli także przedstawiciele samorządów z burmistrzem Andrzejem Rogozinskim i starostą Ryszardem Kurpem; ponadto dawni działacze Solidarności, regionaliści, oraz przedstawiciele lokalnej oświaty i kultury.

Włodzimierz J. Chrzanowski

Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Wschowa

18 listopada w siedzibie Stowarzyszenia, w ramach realizacji hasła programowego „Kultura polska – pamięć i tożsamość”, odbyła się wieczornica patriotyczna. Przygotowano też wystawę „ Ks. Ludwik Mucha- żołnierz, patriota, bohater”.

W wieczornicy udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, m.in.: ks. proboszcz Jacek Wójcicki z Czapli Wielkich (małopolska), ks. Ryszard Dudek proboszcz Starych Drzewiec, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia ze Wschowy i Wolsztyna, mieszkańcy sołectwa Stare Drzewce oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, harcerstwa, jak też firm wspierających projekty Stowarzyszenia we Wschowie. Wieczornicę rozpoczęto od wspólnego śpiewu „Roty”, następnie Dorota Rygusik-Matelska dokonała prezentacji medialnej tematycznie związanej z życiorysem ks. Ludwika Muchy. Śp. ks. ppłk Ludwik Mucha był kapelanem wydzielonego oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Był proboszczem we wsi Stare Drzewce w powiecie wschowskim. Zmarł we Wschowie dnia 16.02.1962r. Pochowany został w rodzinnej wsi Czaple Wielkie w Małopolsce.

Następnie inscenizację słowno-muzyczną zaprezentowała 55 Drużyna Starszoharcerska im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, działająca przy Gimnazjum Nr 1 we Wschowie. Scenografię i wystrój izby pamięci wykonała 62 Drużyna Starszoharcerska działająca przy Gimnazjum nr 2 we Wschowie. Odbyło się również spotkanie z mieszkańcami Starych Drzewiec, znającymi osobiście ks. Ludwika. Wspomnienia oraz osobliwe opowieści o plebanii w Starych Drzewcach przedstawili : Dorota Kostka, Teresa Szczukowska-Morawska oraz organista Kazimierz Zielinowski. Informacje z życia ks. Ludwika zostały trwale zapisane i będą w przyszłości wykorzystane do opracowania wspomnień minionych lat.


Ks. Jacek Wójcicki i organista Kazimierz Zielinowski wśród uczestników wieczornicy

Kapela podwórkowa przy wsparciu zaproszonych gości uświetniła swoim występem całą uroczystość i odśpiewała kilka pieśni patriotycznych. Ks. Jacek Wójcicki proboszcz Czapli Wielkich zaprosił wszystkich uczestników wieczornicy do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 50 rocznicy śmierci ks. Ludwika Muchy do miejsca spoczynku bohatera.

Zdzisław Rygusik

Ś. P. Bolesław Socha W wieku 82 lat zmarł nasz Kolega śp. Bolesław Socha, przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Nisku. Twórca i animator tego środowiska. Od dwudziestu lat (pięciu kadencji), Przewodniczący niżańskiego Oddziału. Człowiek wielkiego serca. Całym swoim życiem służył innym. Znany i ceniony działacz społeczny w środowisku lokalnym. Wyróżniony Honorowym Odznaczeniem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. 

Pozostając w modlitewnej pamięci, dziękujemy Panu Bogu za dar obecności wśród nas śp. Bolesława, i modlimy się o łaskę wiecznego zbawienia dla Jego duszy.

W imieniu Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie Jerzy Sołtys


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej